Quantcast

Jezičko silovanje ili kako Beograd pomaže rasrbljavanju

Umri_muski

Elita
Poruka
22.887
Ma ne verujem ja da je posleratno nestao aorist, jer odakle ga kod mene..
Kod mene ti je jasna stvar, ako je bilo u knjigama ima ga kod mene u izgovoru, ako ga nije bilo , nema ga ni kod mene....

Sa druge strane, nema ozbiljne literature kod mene, sto znaci Bulatovic i svi ti pisci za odrasle nisu prosli...ne interesuje me tupljenje i patologija....dok Lalic , Andric, i masa onih koji su za decu prolaze...
Zasto su za decu, pitajte druge, ali se ja slazem sa tom podelom...
Cim neki pisac pise o ljudskim naravima i sudbinama, za decu je, a cim mi vadi iz crevca politicke aspekte koji jos nisu dobro ni uoceni a kamoli literarno oblikovani, to je za ove sto vole da citaju te patologije, mehanicari, radno osoblje , servisno osoblje i slicno...

Dokazi realnosti na osnovu emotivnih spinova u romanima su mi nedozvoljena sredstva, ali dokazi emotivnih kompleksa i odnosa u paketu su dozvoljeni...
Ocigledno da mi je nebitno da li je rec domaceg ili stranog porekla.
Nekad i sve vise bezim od domacih reci , jer ne mogu da se odvojim od bunilnog znacenja koje su joj ostali pripisali...

Npr, realnost, a onda uvodim stvarnost, tj licna percepcija realnosti, a onda razlikujem percepcija i dozivljaj, jer percepcija je umni proces, a dozivljaj emotivni itd itd...

Jedini sukob koji stvarno imam je odvajanje recice ne od glagola...jer mi to remeti filozofsku strukturu izjasnjavanja..zato sto negacija negacije nije nominativ, tj pocetno stanje...
Ali to je daleko od jezicke stvarnosti i samo je jedan usamljeni primer.
Mnogo drugih stvari je jaci ili jak razlog za nestanak srpskog jezika, a ne to da li je recica ne odvojena od glagola da bi omogucila negaciju negacije..
Snalazenje preko prideva, koji dozvoljavaju zajednicko pisanje recice ne je jedan prinudan (prinudni) nacin...
Takodje je vidljivo da mi je leksika u outu...ustvari , na godisnjem je...

Umri_muski

Elita
Poruka
22.887
Nisam te pitala da mi objasnjavas sta je to nego koja bi to srpska rec bila odgovarajuca zamena.

Uvek te branim na forumu a nekad si stvarno komplikovan.

Selfi-" autoportret-fotografija"?
Da li su autoportret i fotografija srpske reci????????
Gripoznjak....influenca = grip, influencer, gripoznjak...

Kako se primilo sta je riba a sta macka...riba je ona koja kod muskarca trazi crvica, a macka, koja trazi misha...

eremita

Zaslužan član
Poruka
115.467
Nisam te pitala da mi objasnjavas sta je to nego koja bi to srpska rec bila odgovarajuca zamena.

Uvek te branim na forumu a nekad si stvarno komplikovan.

Selfi-" autoportret-fotografija"?
Da li su autoportret i fotografija srpske reci????????
Тиме треба да се баве ЈЕЗИЧКИ СТРУЧЊАЦИ А НЕ ЈА........... ипак, пре бих рекао БАЈА или ДАСА или БАЏА............

Poruka
7.789
Ma ne verujem ja da je posleratno nestao aorist, jer odakle ga kod mene..
Kod mene ti je jasna stvar, ako je bilo u knjigama ima ga kod mene u izgovoru, ako ga nije bilo , nema ga ni kod mene....

Sa druge strane, nema ozbiljne literature kod mene, sto znaci Bulatovic i svi ti pisci za odrasle nisu prosli...ne interesuje me tupljenje i patologija....dok Lalic , Andric, i masa onih koji su za decu prolaze...
Zasto su za decu, pitajte druge, ali se ja slazem sa tom podelom...
Cim neki pisac pise o ljudskim naravima i sudbinama, za decu je, a cim mi vadi iz crevca politicke aspekte koji jos nisu dobro ni uoceni a kamoli literarno oblikovani, to je za ove sto vole da citaju te patologije, mehanicari, radno osoblje , servisno osoblje i slicno...

Dokazi realnosti na osnovu emotivnih spinova u romanima su mi nedozvoljena sredstva, ali dokazi emotivnih kompleksa i odnosa u paketu su dozvoljeni...
Ocigledno da mi je nebitno da li je rec domaceg ili stranog porekla.
Nekad i sve vise bezim od domacih reci , jer ne mogu da se odvojim od bunilnog znacenja koje su joj ostali pripisali...

Npr, realnost, a onda uvodim stvarnost, tj licna percepcija realnosti, a onda razlikujem percepcija i dozivljaj, jer percepcija je umni proces, a dozivljaj emotivni itd itd...

Jedini sukob koji stvarno imam je odvajanje recice ne od glagola...jer mi to remeti filozofsku strukturu izjasnjavanja..zato sto negacija negacije nije nominativ, tj pocetno stanje...
Ali to je daleko od jezicke stvarnosti i samo je jedan usamljeni primer.
Mnogo drugih stvari je jaci ili jak razlog za nestanak srpskog jezika, a ne to da li je recica ne odvojena od glagola da bi omogucila negaciju negacije..
Snalazenje preko prideva, koji dozvoljavaju zajednicko pisanje recice ne je jedan prinudan (prinudni) nacin...
Takodje je vidljivo da mi je leksika u outu...ustvari , na godisnjem je...
Ne bih ulazio....no...

1.zašto se stalno povlače beletristi? Nekad su za oblikovanje jezika važniji vjerski pisci koji nemaju skoro nikakvu književnu vrijednost; drugi put opet filolozi: pa onda prevoditelji općeprihvaćenih djela; pa onda...

2. miješaju se funkcionalni stilovi, pa je onda ono što je visokostilski poželjno i pokazuje uzvišenost mogućnosti jezika, komično i apsurdno u razgovornom jeziku, a nekmoli u šatro-govoru; naravno, vrijedi i obratno. Biblijski stil prepričavati nekim jezikom bircuza je besmisleno.

3. stvar, u konačnici, ovisi o- životu. Nekad genijalne kovanice nemaju sreću jer ostanu zametnute; nekad uđu u visoki leksik; a opet, ponekad uđu usvakodnevni govor. I tu treba razlikovati što se hoće, a što može...

Ja znam dosta tog iz hrvatskoga miljea, no to nije tema i ne interesira ljude ovdje....

Umri_muski

Elita
Poruka
22.887
Moje misljenje je da je kasno za srpski jezik, a inace bih mozda i napisao da trebaju i strucnjaci da pomazu jezicarima, koji nisu losi, ko se interesovao pa gledao sta sve obuhvata analiza jezika, ali su ipak daleko od toga da naprave dubokomisleni jezik, optimalniji , samim tim ce i komunikacija biti optimalnija, punija...
Programeri imaju mali delic toga, jer rade programske jezike, a u njima postoji notacija, a postoji i neka vrsta leksike i vrlo vazno funkcionalno znacenje...
Psiholozi, sociolozi, kulturolozi imaju veci deo toga...da pravilno distanciraju tacke preceptivne mreze...a to je uzasno jako vazno...ali opet to zahteva vecu inteligenciju osobe...citaca, govornika..
Filozofi imaju jos vise znacaja , ali ne istoricari filozofije, nego bas filozofi, mozda podskup filozofa...
Kad pomenuste religiju, ta vrsta filozofa je posebno pogodna za uticaj na jezik...Nemam opipljiv dokaz zasto, ali takvi filozofi su vise pedagoski usmereni , pa su manje divlji pri stvaranju novog pojma...
Ili pri evoluciji nekog pojma...

Sam pristup filozofije od sitnijeg ka krupnom pa od krupnog ka sitnom, je usmeravajuci ka stalnoj evoluciji i kreiranju novih znacenja reci ili novih reci.
U protivnom postaje neefikasan govor, da tako to izrazim...
Jer se bori sa uhodanim tokovima i asocijacijama znacenja postojecih pojmova i onda je uzasno neefikasna...
Probajte da nekog ko je naucio da je pravac i smer isto naucite da bude precizan sta govori, smer ili pravac...Bukvalno vidite kako mu trebaju svaki put 3 sekunde samo za jednu rec...nekad i vise, 5 sekundi...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.