Jevanđelje po kome je istinito?

Antihejter

Iskusan
Poruka
5.984
Čitam malopre neki sajt, navodim ga kao izvor peščanik.rs i tamo piše sledeće:

Tako se, na primer, u Mateja i Luke nalaze izveštaji o Isusovom čudesnom začeću i rođenju, dok Marko i Jovan tom predanju ne pridaju nikakav značaj. S druge strane, Jovan otpočinje svoj spis jednom izvornom himnom o Hristovom otelovljenju, inkarnaciji, koju ne susrećemo ni u jednom drugom novozavetnom delu...

Primetio sam oko sebe da ljudi uglavnom pominju jevanđelje po Marku, što se tiče mene kada sam davno počeo da čitam Jovan pa Luka što nije baš isto.
Zašto nije isto?
Ako je to Isusova biografija, ne bi trebalo da postoje značajnija odstupanja?
 
Čitam malopre neki sajt, navodim ga kao izvor peščanik.rs i tamo piše sledeće:

Tako se, na primer, u Mateja i Luke nalaze izveštaji o Isusovom čudesnom začeću i rođenju, dok Marko i Jovan tom predanju ne pridaju nikakav značaj. S druge strane, Jovan otpočinje svoj spis jednom izvornom himnom o Hristovom otelovljenju, inkarnaciji, koju ne susrećemo ni u jednom drugom novozavetnom delu...

Primetio sam oko sebe da ljudi uglavnom pominju jevanđelje po Marku, što se tiče mene kada sam davno počeo da čitam Jovan pa Luka što nije baš isto.
Zašto nije isto?
Ako je to Isusova biografija, ne bi trebalo da postoje značajnija odstupanja?
Ne postoje odstupanja
 
Čitam malopre neki sajt, navodim ga kao izvor peščanik.rs i tamo piše sledeće:

Tako se, na primer, u Mateja i Luke nalaze izveštaji o Isusovom čudesnom začeću i rođenju, dok Marko i Jovan tom predanju ne pridaju nikakav značaj. S druge strane, Jovan otpočinje svoj spis jednom izvornom himnom o Hristovom otelovljenju, inkarnaciji, koju ne susrećemo ni u jednom drugom novozavetnom delu...

Primetio sam oko sebe da ljudi uglavnom pominju jevanđelje po Marku, što se tiče mene kada sam davno počeo da čitam Jovan pa Luka što nije baš isto.
Zašto nije isto?
Ako je to Isusova biografija, ne bi trebalo da postoje značajnija odstupanja?
pisano 300 godina od Isusovog rodjenja
 
Čitam malopre neki sajt, navodim ga kao izvor peščanik.rs i tamo piše sledeće:

Tako se, na primer, u Mateja i Luke nalaze izveštaji o Isusovom čudesnom začeću i rođenju, dok Marko i Jovan tom predanju ne pridaju nikakav značaj. S druge strane, Jovan otpočinje svoj spis jednom izvornom himnom o Hristovom otelovljenju, inkarnaciji, koju ne susrećemo ni u jednom drugom novozavetnom delu...

Primetio sam oko sebe da ljudi uglavnom pominju jevanđelje po Marku, što se tiče mene kada sam davno počeo da čitam Jovan pa Luka što nije baš isto.
Zašto nije isto?
Ako je to Isusova biografija, ne bi trebalo da postoje značajnija odstupanja?
Nije to baš biografija u doslovnom smislu

Svako Jevanđelje zahteva određeno tumačenje

Preporučujem ti ako nađeš predavanja prof Vladana Tatalovića
 
Čitam malopre neki sajt, navodim ga kao izvor peščanik.rs i tamo piše sledeće:

Tako se, na primer, u Mateja i Luke nalaze izveštaji o Isusovom čudesnom začeću i rođenju, dok Marko i Jovan tom predanju ne pridaju nikakav značaj. S druge strane, Jovan otpočinje svoj spis jednom izvornom himnom o Hristovom otelovljenju, inkarnaciji, koju ne susrećemo ni u jednom drugom novozavetnom delu...
Ма дај, ово су смешне ствари.
Код Матеја и Луке постоји родослов. Код Марка и Јована не. И шта то мења ? Ништа.
Primetio sam oko sebe da ljudi uglavnom pominju jevanđelje po Marku, što se tiče mene kada sam davno počeo da čitam Jovan pa Luka što nije baš isto.
Јован је настао касније па се највише разликује.
Zašto nije isto?
Зашто би морало да буде исто ? Писали су различити људи. Није прављено да буде 100% исто. Нормално је да постоје разлике. Разлике не праве никакву штету, већ показују на који начин је сваки Јеванђелиста приступио причи.
Ako je to Isusova biografija, ne bi trebalo da postoje značajnija odstupanja?
Шта теби конкретно није јасно везано за одступања ? Зар почетак Јовановог Јеванђеља не говори о Христу и о томе како је он послан од Бога ? Дакле имамо 3 јеванђеља које говоре о Христу у смислу почетка.
pisano 300 godina od Isusovog rodjenja
Није тачно, сва Јеванђеља су написана у првом веку, нешто си гадно погрешио.
 
Nije to baš biografija u doslovnom smislu

Svako Jevanđelje zahteva određeno tumačenje

Preporučujem ti ako nađeš predavanja prof Vladana Tatalovića

http://www.ceir.co.rs/images/stories/rit_02/rit_02_religija_i_nauka.pdf

profesor dr Đuro Šušnjić, - filozof i sociolog - profesor na univerzitetima u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Zagrebu i Zadru,

Ako tražiš istinu, @Sensei ,..
a ako hoćeš tumačenje, onda može i Tatalović, jer on je profesor na teološkom,, na Bogosloviji - koja slavi Boga.
. ali istina je nauka - ili, nauka je istina!

a religija je uteha, i zasniva se na veri a ne na istini.
A, možeš pročitati i Ničea,.. on nije štedeo religiju, ili Šopenhauera,.. šta su napisali o religiji,..
 
Ako tražiš istinu, @Sensei ,..
a ako hoćeš tumačenje, onda može i Tatalović, jer on je profesor na teološkom,, na Bogosloviji - koja slavi Boga.
. ali istina je nauka - ili, nauka je istina!

a religija je uteha, i zasniva se na veri a ne na istini.
A, možeš pročitati i Ničea,.. on nije štedeo religiju, ili Šopenhauera,.. šta su napisali o religiji,..
radije bih neki neutralan izvor nego da me neko nagovara da je njegov put jedini pravi
 
Nema dokaza za to što si napisao.
То је општепозната чињеница, пишеш непостојеће ствари, у другом веку су канонска јеванђеља била свима позната, помешао си векове.
To o чему ти пишеш не пише чак ни на Википедији, јер нико неће да се брука да пише измишљотине.
https://www.britannica.com/topic/Gospel-According-to-Mark
 
radije bih neki neutralan izvor nego da me neko nagovara da je njegov put jedini pravi
Не постоји неутралан извор јер је свако на свој начин специфичан.
Чак и Христови непријатељи му не оспоравају чуда. У том смислу они чуда објашњавају другачије, али не тврде да то нису чуда што су видели.
 
Не постоји неутралан извор јер је свако на свој начин специфичан.
Чак и Христови непријатељи му не оспоравају чуда. У том смислу они чуда објашњавају другачије, али не тврде да то нису чуда што су видели.
meni je mozak sada stao na datumu objavljivanja 4 glavna jevandjelja
 
Не постоји неутралан извор јер је свако на свој начин специфичан.
Zato sam i pitao jer je kao što kažeš svaki izvor "na svoj način specifičan".
Чак и Христови непријатељи му не оспоравају чуда. У том смислу они чуда објашњавају другачије, али не тврде да то нису чуда што су видели.
 
meni je mozak sada stao na datumu objavljivanja 4 glavna jevandjelja
Промашио си за 200 година.

Zato sam i pitao jer je kao što kažeš svaki izvor "na svoj način specifičan".
Па ради се баш о томе да се међусобно допуњују. Као што један извештај има Христово рођење, али други има нешто друго, па се то допуњује.
Шта теби конкретно није јасно везано за Јеванђеља ? Да нису истинита ако не пише у сваком о Христовом рођењу ?
 
Samo jedno vrijedi citati jer je super platonska drama a to je Dobre Vijesti po Marku. Ima odlicnu poruku a to je da je Pontije Pilat naj i sreca da postoji, jer ulicne bande su pakao. Fino pocinje radnja u pustahijama i paklu Galileje. Ima opsjedanje duhom. Ima i budalastina kad banda razvaljuje krov da spusti paralisanog, kad Isus hrani 5000 hiljada isposniska gresnika sa 5 hljebova, to su ovi nasi sto daju penzionerima 200 eura penziju, kad Isus zahtjeva da mu ostane vise korpi (citaj poreza) kad sa 5 hljebova hrani 5000. Budalastine demokratske i isposnicke. Ironija, parodija, tragedija.
Ova druga jevandjelja nisu pametna, nemaju smek.
 
Samo jedno vrijedi citati jer je super platonska drama a to je Dobre Vijesti po Marku. Ima odlicnu poruku a to je da je Pontije Pilat naj i sreca da postoji, jer ulicne bande su pakao. Fino pocinje radnja u pustahijama i paklu Galileje. Ima opsjedanje duhom. Ima i budalastina kad banda razvaljuje krov da spusti paralisanog, kad Isus hrani 5000 hiljada isposniska gresnika sa 5 hljebova, to su ovi nasi sto daju penzionerima 200 eura penziju, kad Isus zahtjeva da mu ostane vise korpi (citaj poreza) kad sa 5 hljebova hrani 5000. Budalastine demokratske i isposnicke. Ironija, parodija, tragedija.
Ova druga jevandjelja nisu pametna, nemaju smek.
Мислим да свима нама вечерас боље паше кисела вода, нешто нам не иде добро, не разумем те шта си написао, па и теби и свима нама препоручујем јутро за писање на форуму.
Иначе, чуда о храњењу људи није ништа чудно нити немогуће. Кровови нису оно што су данас па се лако могу скинути, а чуда умножавања хране су забележена и касније, не само у Јеванђељу.
 
Оставио сам ти доказ, промакло ти је. Сви извори се слажу да су сва четири Јеванђеља настала до краја првог века, што значи да си ти нешто погрешно прочитао, јер немаш извор који тврди да су Јеванђеља написана у трећем веку.
Дакле нема различитих мишљења, где год да прочиташ наћи ћеш да су извори сагласни, да су Јеванђеља настала у првом веку.
https://metager.org/meta/meta.ger3?eingabe=when were gospels written&focus=web&mgv=2b36ce5f83a1f375712effa4fef6c56f

Шта си ти то помешао, то не бих знао да кажем јер то што ти тврдиш нигде не постоји.
 
Оставио сам ти доказ, промакло ти је. Сви извори се слажу да су сва четири Јеванђеља настала до краја првог века, што значи да си ти нешто погрешно прочитао, јер немаш извор који тврди да су Јеванђеља написана у трећем веку.
Дакле нема различитих мишљења, где год да прочиташ наћи ћеш да су извори сагласни, да су Јеванђеља настала у првом веку.
https://metager.org/meta/meta.ger3?eingabe=when were gospels written&focus=web&mgv=2b36ce5f83a1f375712effa4fef6c56f

Шта си ти то помешао, то не бих знао да кажем јер то што ти тврдиш нигде не постоји.
Dobro, evo prevod iz jednog od tvojih navedenih izvora

Tradicionalno, učenjaci veruju da je bivši poreznik Matej, takođe poznat kao Levije i jedan od Isusovih apostola koji je putovao zajedno s njim, napisao Jevanđelje po Mateju. Izveštaj je anoniman, ali rani crkveni oci jednoglasno se slažu da je Matej bio autor.

veruju, anoniman, slažu se --- nije nikakav dokaz već konstatacija da se slažu sa pretpostavkom (iluzijom, zamišlju, nadanju...)
 
Ne postoje odstupanja


Scena grobnice kod Marka je mnogo bolja dramski nego bilo koja i drugacija je, ima mladji momak u grobnici, on im kaze da je ustao i otisao u Galileju.

1. И пошто прође субота, Марија Магдалина и Марија Јаковљева и Соломија купише мириса да дођу и да помажу Исуса.

2. И врло рано у први дан недеље дођоше на гроб око сунчаног рођаја.

3. И говораху међу собом: Ко ће нам одвалити камен од врата гробних?

4. И погледавши видеше да камен беше одваљен: јер беше врло велики.

5. И ушавши у гроб видеше младића обученог у белу хаљину где седи с десне стране; и уплашише се.

6. А он им рече: Не плашите се, Исуса тражите Назарећанина распетог; уста, није овде, ево место где Га метнуше.

7. Него идите кажите ученицима Његовим и Петру да пред вама оде у Галилеју: тамо ћете Га видети, као што вам рече.

8. И изашавши побегоше од гроба; јер их ухвати дрхат и страх; и ником ништа не казаше, јер се бојаху.

Scena grobnice kod Jovana je potpuno drugacija, dogadjaji su drugi, scena je banalna, prozaicna, nesto sto bi se zaista dogodilo, preprican dogadjaj i nema mladjeg momka. Otisla ja na grob i nema ga tamo, dje su ga odnjeli? I odem kod Petra i Jakova i kazem im nema ga tamo, ne znam dje su odjeli. I odem s njima dvojicom, Jakov pocuri u grobnicu i vidi odjecu kako lezi. Udje Petar da provjeri, podigne onu odjecu, nema ga. I odemo nazad kuci. Potpuno drugacije od Marka.

1. А у први дан недеље дође Марија Магдалина на гроб рано, још док се не беше расвануло, и виде да је камен одваљен од гроба.

2. Онда отрча, и дође к Симону Петру и к другом ученику кога љубљаше Исус, и рече им: Узеше Господа из гроба; и не знамо где Га метнуше.

3. А Петар изиђе и други ученик, и пођоше ка гробу.

4. Трчаху, пак, оба заједно, и други ученик трчаше брже од Петра, и дође пре ка гробу.

5. И надвиривши се виде хаљине где леже; али не уђе.

6. Дође, пак, Симон Петар за њим, и уђе у гроб, и виде хаљине саме где леже,

7. И убрус који беше на глави Његовој не с хаљинама да лежи него особито савит на једном месту.

8. Тада, дакле, уђе и други ученик који најпре дође ка гробу, и виде и верова.

9. Јер још не знаше писма да Њему ваља устати из мртвих.

10. Онда отидоше опет ученици кућама.
 
Poslednja izmena:

Back
Top