Jestivo cveće

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.000
c2b52025fc39887cdedaed03a25b4492.png

Osim cvetova nasturcija i latica ruže, postoji iznenađujući broj cvetova koji su pravi užitak za jesti.
Kulinarska upotreba cveća datira hiljadama godina od Kineza, Grka i Rimljana. Mnoge kulture
koriste cveće u tradicionalnom kuvanju - setite se cvetova tikvica u talijanskoj hrani i latica ruže
u indijskoj hrani. Dodavanje cveća u hranu može biti lep način za dodavanje boje, okusa i pomalo
kapricioznosti. Neke su začinjene, a neke zeljaste, dok su druge cvetne i mirisne.
Raspon je iznenađujući.
 
Pre neki dan sam gledala snimak o jestivnom cveću i zapanjila sam se
šta je sve jestivo. Dan i noć, na primer... :eek: nikada mi ne bi palo na pamet.
Znala sam za cvet bundeve, mada nisam probala nikada. A pre par
dana sam pohovala maslačak i nije loš.

E da. Pohovani cvet bagrema je odličan.
 
Neretko je videti latice cveća koje se koriste u salatama, čajevima i kao ukras za deserte,
ali potiču i na kreativnu upotrebu - začinite začinjene (poput cvjetova vlasaca) u ručno
izrađeno testo za testeninu, a cvetne ugradite u domaći sladoled, ukiseljene cvetne pupove
(poput nasturcija) za izradu ersatz kapara, od njih napravite cvetni jednostavni sirup za
upotrebu u limunadi ili koktelima. Toliko mogućnosti ...
bee69259d306d934c7d6ff53ff30ad50--farmers-cheese-arugula-salad.jpg
 
4a396f7a93fbef62aca200b54aac2a3c--pesto-herbs.jpg

. Koliko god bi jelo od cveća moglo biti ljupko, može biti i malo ... smrtonosno.
Da se ne uplašite ili slično, ali sledite ove savete za sigurno jedenje cveća:
Jedite cvijeće za koje znate da je potrošno - ako niste sigurni, potražite priručnik
o jestivom cveću i biljkama.
Jedite cveće koje ste sami uzgojili ili za koje znate da je sigurno za konzumaciju.
Cvijeće iz cvećare ili rasadnika verovatno je tretirano pesticidima ili drugim hemikalijama.
Ne jedite cveće pored puta ili ono ubrano u javnim parkovima. Oboje su možda tretirani
pesticidima ili herbicidima, a cveće uz cestu može biti zagađeno gasovima automobila.
Jedite samo latice, a pre jela uklonite peteljke i prašnike.
Ako patite od alergija, unosite jestivo cveće postepeno, jer može pogoršati alergiju.
Kako bi cveće ostalo sveže, stavite ga na vlažne papirnate ubruse i ohladite u
hermetički zatvorenoj posudi. Neki će na ovaj način trajati i do 10 dana.
Ledena voda može revitalizirati mlitavo cveće.
 
Koje cveće možete jesti:

f71Qgax.jpg

1. ALLIUM Svi cvetovi iz porodice alium (poriluk, vlasac, bijeli luk, vlasac bijeli luk) jestivi su i aromatični! Okusi kreću od osjetlivog poriluka do robusnog češnjaka. Svaki dio ovih biljaka je jestiv. 2. ANGELICA Ovisno o sorti, cvieće se kreće od bledo-lavandino-plave do duboke ruže i ima okus sladića. 3. HIZOP ANISA I cveće i lišće imaju suptilni okus anisa ili sladića.
4. ARUGULA Cvetovi su mali, tamnih sredina i paprenog okusa slični lišću. Boje se kreću od bele do žute s tamnoljubičastim prugama. 5. BACHELOR'S GUMB Travnastog okusa, latice su jestive. Izbegavajte gorku čašku. 6. BOSILJAK Cvetovi dolaze u raznim bojama, od biele do ružičaste do lavande; aroma je slična lišću, ali blaža.
 
GaFyjHL.jpg

7. PČELINJI BALZAM Crveni cvjetovi imaju okus mente. 8. BORAGE Cvetovi su lepe
plave boje i imaju okus krastavaca!
14. CHRYSANTHEMUM Pomalo gorke, mame dolaze u dugim bojama, a niz okusa varira
od paprenog do oštrog. Koristite samo latice. 15. CILANTRO Poput lišća, ljudi ili vole cvetove
ili ih mrze. Cvetovi imaju travnati okus biljke. Upotrebite ih sveže jer gube svoj šarm zagrevanjem. 16. CITRUSI (narandža, limun, limeta, grejp, kumkvat) Cvetovi citrusa su slatki i vrlo mirisni. Koristite štedljivo 17. DJEJILICA Cvijeće je slatko s primjesom sladića. 18. MASLAČAK
 
f4eWTdz.jpg

20. ENGLESKA DAISIJA Ovo nisu latice najboljeg okusa - donekle su gorke - ali izgledaju sjajno! 21. KOMORAC Cveće komorača žuto je slatkiš na oko sa suptilnim okusom sladića, slično kao i sama biljka. 22. FUCHSIA Tanki cvetovi fuksije čine prekrasan ukras. 23. GLADIOLUS Ko je znao? Iako su gladiole nežne, mogu se puniti ili ukloniti latice za zanimljiv ukras salate. 24. HIBISKUS Poznati u čaju od hibiskusa, živahni okus brusnice je trpki i može se koristiti umjereno. 25. HOLLYHOCK Bljutastog i biljnog okusa, cvetovi božikovine čine dopadljiv, jestiv ukras. 26. IMPATIENS Cvijeće nema puno okusa - najbolje kao lijep ukras ili za slatkiše. 27. JASMINE Ovi super-mirisni cvetovi koriste se u čaju; možete ih koristiti i u slatkim jelima, ali umereno. 28. JOHNNY JUMP-UP Divno i ukusno, cvijeće ima istančan okus mente, odličan za salate, testeninu, voćna jela i pića. 29. LAVANDA Cvjetovi su slatki, začinski i parfimisani, odličan dodatak slanim i slatkim jelima.
 
SwB5BBQ.jpg

30. LIMUN VERBENA Omaleni bijeli cvjetovi slični su limunu - i izvrsni su za čajeve i deserte. 31. LILAC Cvate oštro, ali cvjetna limunska aroma prelazi i na njegov okus. 32. MINT Cvijeće je - iznenađenje! - minty. Njihov intenzitet varira među sortama. 33. NASTURIJUM Jedan od najpopularnijih jestivih cvjetova, cvjetovi nasturcijuma sjajno su obojeni slatkim cvjetnim okusom koji puca začinskim biberom. Kad cvijeće sjeme, sjeme je čudo slatkog i začinjenog. Možete napuniti cvijeće, dodati lišće salatama, ukiseliti pupoljke poput kapara i ukrasiti do mile volje. 34. OREGANO Cvjetovi su lijepa, suptilna verzija lista. 35. PANSY Latice su pomalo neopisive, ali ako pojedete cijeli cvijet, dobit ćete više ukusa. 36. ROTKVICA Različite boje, cvjetovi rotkve imaju prepoznatljiv, papreni ugriz. 37. RUŽA Uklonite bijelu, gorku podlogu, a preostale latice imaju jako parfemiran ukus, savršen za plutanje u pićima ili rasipanje po desertima i za razne džemove. Sve ruže su jestive, s okusom izraženijim u tamnijim sortama. 38. RUŽAMAR Cvijeće ima okus blaže verzije biljke; lijepo se koristi kao ukras na jelima koja sadrže ružmarin.
 
8S1jOVA.jpg

40. SQUASH i BUTNICA Cvetovi obe vrste su prekrasna sredstva za punjenje, od kojih svaki
ima blagi okus tikvice. Uklonite prašnike pre upotrebe. 41. SUNCOKRET Latice se mogu jesti, a pupoljci se mogu napariti poput artičoke. 42. LJUBIČICE Još jedan poznati jestivi cvet, ljubičice su mirisne, slatke i lepe poput ukrasa. Cveće koristite u salatama i za ukrašavanje deserta i pića.
Od mene toliko..dajte vi vaše predloge i iskustva :heart:
 
Pre neki dan sam gledala snimak o jestivnom cveću i zapanjila sam se
šta je sve jestivo. Dan i noć, na primer... :eek: nikada mi ne bi palo na pamet.
Znala sam za cvet bundeve, mada nisam probala nikada. A pre par
dana sam pohovala maslačak i nije loš.

E da. Pohovani cvet bagrema je odličan.
Znam za dragoljub, ali bagrem je samo za med , i toi vrhunski.
Kora i trnovi su otrovni .
 
ab92cd901cdb06af6028c7a37c0b240f--recipes-for-salads-violets.jpg

Salata od ljubičice i rukole

ljubičice
zelena salata
rukola
čeri paradajz
ljubičasti luk
tvrdi sir
maslinovo ulje, limun, so

Kada naberete ljubičice, stavite ih na pola sata u rastvor od vode i sirćeta da bi se očistile.
Izvadite ih, prosušte i pomešajte sve sastojke u salatu.
 
I ja sam kao dete jela cvet bagrema, ali sam porošle godine prvi put čula
za pohovani barem. Za pohovanje treba izabrati mladi cvet, koji se još
nije sasvim otvorio. A postupak je isti kao za pohovanje bilo čega drugog

bagrem.jpg
bagrem1.jpg
 
Dobila sam mix jestivih cveca, ne pise ni koliko vrsta ima ni kojih:roll:
Nisam jos zasadila, treba da smislim kako da zasadim a da raspoznam korov:think:
Ne planiram da jedem, ali verovatno cu koristiti kao neku dekoraciju jelima :D
Razmisljam da li da ih posadim u neke zardinjere mozda?
cc.jpg
 

Back
Top