"Jer ko hoće svoju dušu da sačuva, izgubiće je"

Biti živ je samo Božiji san.
you wish

Tebi nije očigledno da je Isusova misija fejlovala? On je došao među Jevreje, da bi podigao JEvreje i da bi ih oslobodio ropstva.
je bih fejlovao da On nije obavio misiju do kraja i savrseno.
a jevreje su neki drugi pokusali da oslobadjaju ropstva dizu ustanke itd, pa su im se rimljani zbog toga osvetili krvavo, sto je i Hristos prorokovao decenijama ranije.
onda je suludo da ti tvrdis da je to On hteo, a nije uspeo. mogao..
 
ma prvo smo imali judeohriscane, a rimljani su mnogo kasnije postali vecinom hriscani, nisu u startu sem nekih sa rimskim gradjanskim statusom, pavle bese
Pavle je tu interesantan lik. Nit je bio Apostol nit je bio Isusov sledbenik, sve dok nije imao viziju na putu za Damask. Mi zaista ne znamo
da li je imao viziju, ali po jevrejskim i islamskim izvorima, on je najzaslužniji za to što hrišćanstvo danas postoji ovako kako jeste.
Ovo je takođe interesantno:

Incident at Antioch​


Main article: Incident at Antioch

Despite the agreement achieved at the Council of Jerusalem, Paul recounts how he later publicly confronted Peter in a dispute sometimes called the "Incident at Antioch", over Peter's reluctance to share a meal with Gentile Christians in Antioch because they did not strictly adhere to Jewish customs.[120]

Writing later of the incident, Paul recounts, "I opposed [Peter] to his face, because he was clearly in the wrong", and says he told Peter, "You are a Jew, yet you live like a Gentile and not like a Jew. How is it, then, that you force Gentiles to follow Jewish customs?"[126] Paul also mentions that even Barnabas, his traveling companion and fellow apostle until that time, sided with Peter.[120]

The final outcome of the incident remains uncertain. The Catholic Encyclopedia suggests that Paul won the argument, because "Paul's account of the incident leaves no doubt that Peter saw the justice of the rebuke".[120] However Paul himself never mentions a victory and L. Michael White's From Jesus to Christianity draws the opposite conclusion: "The blowup with Peter was a total failure of political bravado, and Paul soon left Antioch as persona non grata, never again to return".[127]

The primary source account of the Incident at Antioch is Paul's letter to the Galatians.[126]
 
Koju misiju? Misliš da je vaskrsao da bi se "uzneo na nebo"?
Šta se tačno promenilo osim što je nastala još jedna religija, koja vidimo je sušta suprotnost od onoga što je on propovedao?
prvo je polozio svoj zivot da bi ga opet uzeo vaskrsnuvsi, pobedivsi samu smrt
obesmislivsi sva nasa neprijateljstva i ubijanja, ko je jaci, i ko ce da ostane
to sto nam se ne svidja institucionalizacija hriscanstva, idiotizmi tipa ''ovim pobedjuj'', to si u pravu, ali to je velika sad tema, nesto smo samo diskutovali kada pricasmo o saborima sa riom i drugima
 
On je [bio/jeste] inkarnirani Bog, znaci bio je i telesan i kao i svi mi telesni mogao je da umre, ali buduci i Bog, smrt ne vlada nad njim - samo tada telesnim - pa je zato vaskrsao. Kada kazemo da je Bog bestelesan da li mu taj nedostatak sa naseg stanovista omogucava da bude besmrtan? Ne, vec hijerarhija da je duhovno iznad dusevnog, pa i smrti. a mi smo jos uvek mnogi zaglavljeni kod dusevnih lekcija [cak i ova tema se bavi jednom], mada znamo da je Bog Duh.
Бог је нестворен, због нестворености по својој природи је бесмртан. Само Бог има бесмртну природу.

Što nije ostao, nego se "uzneo na nebo"?
Шта је требао, да живи 300 година на земљи ? Опет би неко рекао да је требао да остане још. Људима не можеш никада удовољити.
 
Бог је нестворен, због нестворености по својој природи је бесмртан. Само Бог има бесмртну природу.
pa, da, ako je Stvoritelj [svestan sam bio kada sam pisao, da sam nesto zaboravio, ali mi je na pameti bilo da koja dusa zgresni ona ce poginuti, a da je Bog -duh besmrtan, pa sam to mislio da potenciram, valjda nisam pogresio?]
Što nije ostao, nego se "uzneo na nebo"?
pa, zato sto je obavio misiju, da da nama hriscanima prostora, i da nam odande, OD OCA posalje SVIMA DUHA ISTINE [sigurno sam nesto opet zaboravio...npr. i vaznesenje je isto deo misije, sto ti pomenu u preth. postu]
 
Pa zbog cega je onda vaskrsavao?
pa da bi pobedio smrt
jel vidis da hm voli da ovaj zivot zove snom, cak bozijim
a ovaj materijalni zivot je tek deo sveukupnog zivota, gde za nas hriscane nema umiranja, a ostali non-stop umiru, reinkarniraju se, voleli bi da je sve san, ali nije, samo oni, tj. vi spavate, ignorisete i budu tj. probudjenog
 
možda da bi dao recept kako pobediti smrt? ne vidim svrhu Boga da dođe u telu da bi pokazao sebi da nešto može...pa Bog zna da on može sve....valjda je došao u telu da pouči nečemu one koji nešto ne znaju..
pa, Hristos je dao za svoga materijalnog zivota

vidi, mi smo redefinisali pojmove kao npr. ''priroda'' Bozija i sl.

radi se o tome da je bilo prirodno da sto se rodi, mora da umre, ali to se odnosi na ovaj materijalni svet, iscupa se travka, iscupa se i covek, i vise ne zivi materijalan

ali na jednom saboru smo mi uveli Boziju prirodu - pojam, ria objasni nestvoren je Bog, pa je zato besmrtan, logika BogaStvoritelja koji je DUH

ne pobedjujes ti smrt materijalnu [sve materijalno mora da umre, rekosmo vec, i ap. pavle je to najbolje objasnio], vec dusevnu, a fizicki je vaskrsao samo kao posledica pobede te dusevne prirode pobede, vodjen duhom

a sto se tice recepta? pa zasto mi volimo cak i neprijatelje, sta nas briga za njih? prosto zato sto ne pobedjujemo smrt na njihov racun, na racun njihove smrti ne mozemo mi pobediti nasu - jel razumes logiku? ja sve objasnjavam glavom, logikom, a ne srcem/osecanjima za neke svoje neprijatelje, prijatelje, bracu i nebracu

logika je najsurovija, ali ja nisam sudija, samo kazem, nece vam se svideti sta ide

a sta da ti kazem, da mi se otkrila Bozija ruka? bolje da se ruko-vodimo logikom, ostalo ne mozes da razumes, a logiku bi trebalo, bar se ja nadam
 
Poslednja izmena:
ne vidim svrhu Boga da dođe u telu da bi pokazao sebi da nešto može...pa Bog zna da on može sve
[edit: pa i mi trebamo da sve mozemo, a ne samo On, nista On nikome nije dokazo, nego nam je pokazao da prepisemo, da naucimo mi]
nema preambicioznih hriscana, samo prvi dobija nagradu, rece ap. Pavle, e tako da trcite, da budete prvi
to je sada u sukobu sa hriscanskom zajdnicom, jedno telo kome je HrIstos glava, JEDNA GRADJEVINA itd, ali jeste to rekao ap. PAVLE, samo mi previdjamo

vrlo je moguce da je tu glavni problem, samo sto ja nisam stigao da ga sagledam i razradim, a ni drugi, bar ne nadjoh do sada, DA AKO JE HRISTOS GLAVA VI. TJ HRISCANI UOPSTE NE RAZMISLJAJU, I ODRICU SE LOGIKE

ali ja prema takvima nemam milosti

imao bih ti jos svasta napricati, o derivatima logike, pravdi i svetlosti, ali sada je to velika tema, da je bas ovde nacinjemo
 
Poslednja izmena:
[edit: pa i mi trebamo da sve mozemo, a ne samo On, nista On nikome nije dokazo, nego nam je pokazao da prepisemo, da naucimo mi]
nema preambicioznih hriscana, samo prvi dobija nagradu, rece ap. Pavle, e tako da trcite, da budete prvi
to je sada u sukobu sa hriscanskom zajdnicom, jedno telo kome je HrIstos glava, JEDNA GRADJEVINA itd, ali jeste to rekao ap. PAVLE, samo mi previdjamo

vrlo je moguce da je tu glavni problem, samo sto ja nisam stigao da ga sagledam i razradim, a ni drugi, bar ne nadjoh do sada, DA AKO JE HRISTOS GLAVA VI. TJ HRISCANI UOPSTE NE RAZMISLJAJU, I ODRICU SE LOGIKE

ali ja prema takvima nemam milosti

imao bih ti jos svasta napricati, o derivatima logike, pravdi i svetlosti, ali sada je to velika tema, da je bas ovde nacinjemo
ne vrti se Isusovo učenje oko nagrade...to je Pavle pogrešno shvatio i raširio..ko juri za nagradom neće videti i primeniti suštinu onoga što je Isus učio..takav je vernik samo trgovac koji ispunjava zakone da bi dobio nagradu i izbegao kaznu...o tome govori naslov ove teme i njen uvodni post
 
i onda ja prodajem pamet po internetu?
ti nudiš ateistima dokaz o postojanju Boga za novac..šta je to ako ne prodavanje pameti?
ok onda, pavle nema pojma, po tebi,
ne kažem ja da je Pavle negativac i da nema pojma nego da insistira bar u delu koji si parafrazirao da je važno nešto što po meni ne da nije važno nego je prepreka iskrenom sledbeniku Isusa... ne radi se u hrišćanstvu ili bilo kom duhovnom učenju o nagradi nego o odnosu prema drugima....ako se drugi vole zbog nagrade onda se i ne vole stvarno...
ali zato cu ja tebe da ignorisem, nisi vredan truda kada tako olako otpametujes
ne znam..za mene je skoro svako vredan truda....ja nemam potrebu da tebe ignorišem..namučim se ponekad pokušavajući da shvatim šta si hteo da kažeš ali mi je obično drago da čujem tvoje mišljenje...ti ako ignorišeš čim ti neko malo stane na sujetu onda se bolje preispitaj...
a u stvari ti nemas pojma
možda i nemam pojma ali bar ne živim u kavezu svoje vere..
 
u delu koji si parafrazirao da je važno nešto što po meni ne da nije važno nego je prepreka iskrenom sledbeniku Isusa...
duzan si objasnjenje, sta je problem
24
Zar ne znate da na trkalištu trče svi takmičari, ali samo jedan dobija nagradu? Tako i vi trčite da je dobijete.
ne radi se u hrišćanstvu ili bilo kom duhovnom učenju o nagradi nego o odnosu prema drugima....ako se drugi vole zbog nagrade onda se i ne vole stvarno...
ucitavs, nigde ne rekoh ni ja ni pavle da se voli zbog nagrade
plus imas sumnju u ljubav
ali mi je obično drago da čujem tvoje mišljenje
zato sto se ja vise trudim od tebe da obrazlozim, vise pazim
sta je problem u 1. korincanima:
16
Ja se, naime, ne ponosim propovedanjem Radosne vesti, jer mi je to stavljeno u dužnost. Naime, teško meni ako je ne propovedam!
17
Jer, ako to činim po svom izboru, dobiću nagradu; a ako to ne činim po svom izboru, to znači da mi je poverena dužnost.
18
Šta je, dakle, moja nagrada? Moja nagrada je da besplatno propovedam Radosnu vest, ne služeći se svojim pravom na platu.
19
Jer, iako nisam dužan da služim nikome, učinio sam sebe slugom svima, da bih pridobio mnoge

odakle ti ideja da je raj nagrada? pa onaj na krsTu je poverovao u samrtnom ropcu i bio odveden u raj da se utesi od muka, a ne kao nagrada
kakve muke mi imamo, pa da naM treba rajska uteha? ja bar nikakve

mi ne propovedamo raj, nego carstvo nebesko, raj pominjemo usput tek, jel HrIstos se vratio kada odvede razbojnika [DANAS CES BITI SA MNOM U RAJU], pa posle bi vaznet
uzmi ti blago meni pa jos citaj jevandjelje, pa tek posle apostola pavla
 
Poslednja izmena:
ovde ističe da propovednici trebaju da žive od propovedanja

1. Korincanima 9,13Ne znate li da oni koji čine svetu službu od svetinje se hrane? i koji oltaru služe s oltarom dijele?
1. Korincanima 9,14Tako i Gospod zapovjedi da oni koji jevanđelje propovijedaju od jevanđelja žive.

onda ističe da on to ne čini jer mu je slava njegova bitnija

1. Korincanima 9,15A ja to nijedno ne učinih. I ne pišem ovo da tako bude za mene; jer bih voljeo umrijeti nego da ko slavu moju uništi.

znači radi se o čoveku koji na prvo mesto stavlja svoju slavu, sliku koji drugi imaju o njemu...već to je pogrešan stav daleko od Isusa kako ga ja shvatam...Pavle se tu hvali svojom sujetom...

pri tome on čini sve da pridobije što više vernika pretvarajući se da je ono što nije i time se hvali...znači stavio je zadobijanje vernika ispred iskrenosti...to nije čovek koji je oličenje vrlina, to je čovek za koga cilj opravdava sredstvo..

1. Korincanima 9,19Jer premda sam slobodan od sviju, svima sebe učinih robom, da ih više pridobijem.
1. Korincanima 9,20Jevrejima sam bio kao Jevrejin da Jevreje pridobijem; onima koji su pod zakonom bio sam kao pod zakonom, da pridobijem one koji su pod zakonom;
1. Korincanima 9,21Onima koji su bez zakona bio sam kao bez zakona, premda nijesam Bogu bez zakona nego sam u zakonu Hristovu, da pridobijem one koji su bez zakona.
1. Korincanima 9,22Slabima bio sam kao slab, da slabe pridobijem; svima sam bio sve, da kakogod spasem koga.

a zašto to čini? ne iz ljubavi nego zbog slave...ako mene pitaš Pavle je svoju platu dobio zemaljskom slavom..
Korincanima 9,23A ovo činim za jevanđelje, da bih imao dijel u njemu.
a u duhovnom svetu pitanje je gde je...

on nastavlja time da je cilj dobiti nagradu, neraspadljiv venac...ne to ne može biti cilj koji je Isus imao na umu kad je propovedao..Isusov cilj je verujem bio da svako ima ljubav prema svima a ne da se vernici takmiče u lažnoj ljubavi zarad nagrade...

1. Korincanima 9,24Ne znate li da oni što trče na trku, svi trče, a jedan dobije dar? Tako trčite da dobijete.
1. Korincanima 9,25Svaki pak koji se bori od svega se uzdržava: oni dakle da dobiju raspadljiv vijenac, a mi neraspadljiv.
1. Korincanima 9,26Ja dakle tako trčim, ne kao na nepouzdano; tako se borim, ne kao onaj koji bije vjetar;
1. Korincanima 9,27Nego morim tijelo svoje i trudim da kako sam drugima propovijedajući izbačen ne budem.
 
nit se voie zbg nagrade nit je raj ta nagrada, rekoh samo usputna uteha na 3. nebu gde je i pakao istina provalijom odeljen od raja

Hristos sa Ocem je vise svih nebesa, nemoj da te varaju sa rajem vise, a u stvari odvedu u pakao na istim nebesima, broj3.
najbolje je za hrišćanina da zaboravi da raj i pakao postoje..samo tako može da ima autentičnu ljubav prema bližnjima...da ih voli zato što su svi jednakopravna deca Boga kog voli, Boga koji je život...to je onda pravi motiv za ljubav...a korist i sujeta zbog raja i strah od pakla su loša motivacija koja ne dovodi do prave ljubavi prema bližnjima..
 

Back
Top