Jelovnik od 1500 kalorija

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.047
Dobro. Šta smo se bahatili bahatili smo se za vreme krize, posledice su vidljive na kaišu i jedino logično je da se vratim staroj i najboljoj mogućoj metodi za brzu redukciju posledica zime...bušenju kašike ili stručno rečeno kalorijski deficit.
Pošto sam ovo davno probao i znam da ima efekta naredna dva meseca se držim brojanja kalorija a "magični" program mi je odredio 1560 kalorija dnevno...ako hoću deset kila da se stanjim za dva meseca, što je ubedljivo najmanje ikada...(doduše i jesam najdeblji ikada). Naravno danima kada se vežba to se povećava za broj utrošenih kalorija, npr 45 minuta šetnje skine oko 400 kalorija toliko vam doda i na jelovnik.
Ono što me je iznenadilo je da sam bez problema izgurao ovu cifru prvih par dana s obzirom na moju konstituciju i da sam dosad uglavnom imao programe od 1800-2000kcal . Zato otvaram temu da prvo podržim sam sebe :lol: a onda i da vi možete da ostavite neki savet i jelovnik naročito ako ste imali ovu dijetu. Inače kažu da je 1500 kalorija garantovano mršavljenje za sve konstitucije pa zato i otvaram temu.

Konkretno današnji meni:

Doručak:
Ovsene pahuljice 40g, laneno seme 10g, maline 20g, jogurt imlekov 100g, čia seme,brusnice 10g 337kcal
Ručak:
Mladi krompir pečen u rerni 370g, pileći batak otkošćen pečen u rerni 130g (nakom pečenja,pko 200 je živ) ,zelena salata 486kcal
Večera:
Dva kuvana jaja, feta 60g, rotkvice,malo domaćeg ajvara i prepečen heljdin tost 418kcal
Užine:
pomorandža, 3 kafe sa mlekom i 20g tamne čokolade sa bademom (jedno parče) 252 kcal

1493 kcal ukupno


Nije da ne bih mogao još nešto da pojedem i da ne balavim kada vidim pizzu na reklami ali nisam ni gladan realno tako da ako čovek od 191cm 100+ kg je preživeo možete i vi :lol:

1500-kalorija-dijeta.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Meni aplikacija odredjuje uvek tako 1000-1200 kalorija dnevno, problem nastaje jer ja zelim uvek rezultate veoma brzo I onda, ja to prepolovim I postujem, I to ima efekta neki period ali bez fizicke aktivnosti posle samo stojim u mestuu..
To je premalo, zato stojiš u mestu. Nisi se preko noći ugojila, pa nećeš preko noći ni smršati. Kad unosiš manje od 1.200 što je minimum, telo se brani tako što čuva svoje masti. Ili tako nešto.
 
Meni aplikacija odredjuje uvek tako 1000-1200 kalorija dnevno, problem nastaje jer ja zelim uvek rezultate veoma brzo I onda, ja to prepolovim I postujem, I to ima efekta neki period ali bez fizicke aktivnosti posle samo stojim u mestuu..

To je baš malo. Ne ulazim u gabarite ali zar se samo disanjem ne potroši više od toga?
Naravno da je fizička aktivnost obavezna, za teretanu još nije vreme iz evidentnih razloga ali barem mogu da šetam po keju uz par sklekova i vežbica kod kuće, dovoljno da podržim proces za sada barem prve dve-tri nedelje. Nije mi six-pack cilj nego da se upristojim malo.
Imam iskustva sa ovim i znam da funkcioniše. Naravno, dok pazim. Upravo jer se svodi na manje količine a ne toliko na vrstu hrane pa lakše podnosim nego da mi neko uskraćuje . U danima kada vežbam mogu i pominjanu picu da uklopim ili deset u somunu ,ali generalno poštujem ono...piletina,riba,pirinač,povrće...tamna čokolada,voće...znači zdravije stvari dominiraju ( mislim ima i pileći giros :lol: )

Zato i želim ovde da ostavim svoje i vidim tuđe ideje za jelovnik.
 
To je baš malo. Ne ulazim u gabarite ali zar se samo disanjem ne potroši više od toga?
Naravno da je fizička aktivnost obavezna, za teretanu još nije vreme iz evidentnih razloga ali barem mogu da šetam po keju uz par sklekova i vežbica kod kuće, dovoljno da podržim proces za sada barem prve dve-tri nedelje. Nije mi six-pack cilj nego da se upristojim malo.
Imam iskustva sa ovim i znam da funkcioniše. Naravno, dok pazim. Upravo jer se svodi na manje količine a ne toliko na vrstu hrane pa lakše podnosim nego da mi neko uskraćuje . U danima kada vežbam mogu i pominjanu picu da uklopim ili deset u somunu ,ali generalno poštujem ono...piletina,riba,pirinač,povrće...tamna čokolada,voće...znači zdravije stvari dominiraju ( mislim ima i pileći giros :lol: )

Zato i želim ovde da ostavim svoje i vidim tuđe ideje za jelovnik.


Smatram I ja trenutno da ne spadam u gabaritne bar ne vise, izmedju sam negde 😳 Sklona sam gojenju, jednistavno slatkisi su mi najveci neprijatelji I da volela bih da sam od onih sto jedu I jeduuu I ne goje se, meni se sve lepi.. Mana mi je sto malo unosim vodee, I to bas velika. Uglavnom kad krenem sa dijetama ili tako necim trudim se da non stop je flasica kod mene I pijem na silu.. Jos jedna mana nemam sredinu, ili ne jedem, ili jedem previse bar za moj spori metabolozim ocigledno.. Kao sto sam napisala u drugom komentaru setnja, tacnije brzi hod nema vise efekta, smanjila sam ja vec 10tak kg, alii naravno sad je teze I teze..
 
To je baš malo. Ne ulazim u gabarite ali zar se samo disanjem ne potroši više od toga?
Naravno da je fizička aktivnost obavezna, za teretanu još nije vreme iz evidentnih razloga ali barem mogu da šetam po keju uz par sklekova i vežbica kod kuće, dovoljno da podržim proces za sada barem prve dve-tri nedelje. Nije mi six-pack cilj nego da se upristojim malo.
Imam iskustva sa ovim i znam da funkcioniše. Naravno, dok pazim. Upravo jer se svodi na manje količine a ne toliko na vrstu hrane pa lakše podnosim nego da mi neko uskraćuje . U danima kada vežbam mogu i pominjanu picu da uklopim ili deset u somunu ,ali generalno poštujem ono...piletina,riba,pirinač,povrće...tamna čokolada,voće...znači zdravije stvari dominiraju ( mislim ima i pileći giros :lol: )

Zato i želim ovde da ostavim svoje i vidim tuđe ideje za jelovnik.


Slazem se da funkcionise, moje misljenje je da covek I kad dodje do zeljene tezine ako je sklon gojenju treba nastaviti da prati bar otprilike unos kalorija, ili izbegavati dosta toga..
 
To je premalo, zato stojiš u mestu. Nisi se preko noći ugojila, pa nećeš preko noći ni smršati. Kad unosiš manje od 1.200 što je minimum, telo se brani tako što čuva svoje masti. Ili tako nešto.


Ma ja svakako preporucujem ovaj nacin mrsavljenja, samo kazem da ja posle dijeta ili ove vrste pocnem da stojim u mestu, navikne mi se organizam na manji unos hrane tako da posle samo aktivnost I to dobra.. Neodgovorna saam osoba, ugojim se previse zatim smrsam, pa se opustim pa u krug.. I to tako na 2-3 godine, I naravno posledice ostaju (strije, celulit itd)
 
To je premalo, zato stojiš u mestu. Nisi se preko noći ugojila, pa nećeš preko noći ni smršati. Kad unosiš manje od 1.200 što je minimum, telo se brani tako što čuva svoje masti. Ili tako nešto.
Telo se brani ako se izgladnjujes ili ako naglo spadnes sa recimo 2000 kalorija na 1000 i to je generalno shok za organizam, nekoliko dana definitivno nece biti nikakvog efekta jer organizam upada u neki vid polu-hibernacije i metabolizam drasticno usporava, jednostavno evolucija nam je darovala takav mehanizam za prezivljavanje, ALI nakon nekog vremena organizam ponovo pocinje da sagoreva masti jer jednostavno nema odakle da crpi energiju.

Poenta je da samo treba biti uporan i postepeno redukovati unos kalorija proporcionalno sa tezinom i time privikavati organizam, (jer shto smo tezi to nam je potrebno vise kalorija kako bismo odrzali tu tezinu) veca masa - vise trosimo, sto znaci da ne moze neko recimo sa svojih 120 kg da unosi identicnu kolicinu kalorija kao neko recimo sa 70kg I ja sam cak pre nekoliko god. u jednom kracem intervalu spao cak ispod 1000/1200 kalorija i definitivno je imalo ekstremnog efekta, u pocetku je bilo tesko ali kasnije jednostavno predje u naviku, takvu drasticnu redukciju ne mogu nikome da preporucim, no moje telo - moja odgovornost.

Najbitnija stavka je strogo beleziti shta si pojeo/la i odrediti unos kalorija proporcionalno dnevnim fizickim aktivnostima, jer nemamo svi iste aktivnosti i to je individualno, jer koliko to blesalo zvucalo mi nismo iskreni prema sebi i uvek mislimo da smo pojeli manje nego shto jesmo, nakon sat vremena vec pocinjes da zaboravljas i AUTOMATSKI verujes da si pojeo/la manje nego sto je to istina, jednostavno podsvesno iz neke grize savesti kako bi nasao/la opravdanje da pojedes recimo neki slatkis i sl. bez osecaja krivice, i to je jednostavno normalna stvar u ljudskoj psihi.

Jos jedna bitna stavka u redukciji ishrane jesu unos vitamina i relativno zdrava ishrana jer je generalno svaka dijeta odredjen stres za organizam posto uporedo sa salom gubimo i korisne organske komponente sto moze lose da se odrazi po organizam (koza, kosa, nokti ukljucujuci .. kompletan imuni sistem).

Takodje, kada pocnemo da gubimo kilograme NAZALOST poslednje sta gubimo jeste ono sto zaista zelimo a to je salo oko struka, zadnjice itd, prvo izbacujemo tecnost (ova faza u sustini moze biti placebo efekat jer prvih 3-5 kg manje je u sustini samo izbacena tecnost koja se brzo moze povratiti i mnogi se tu prevare), zatim misicnu masu logicno, nakon toga se sagorevaju masna tkiva oko internih organa .. oko jetre, srca itd. i tek u poslednjoj fazi pocinje VIDNO sagorevanje sala oko struka i sl., zato mislim da je bar kod muskaraca preporucljivo unositi i proteinsku ishranu u kontrolisanoj meri bas zbog ocuvanja misicne mase u kombinaciji sa fizickom aktivnoscu i vezbama, naravno.

Sto se tice potrosnje kalorija, osoba od nekih recimo 70kg -80kg sa skromnom misicnom masom koja provodi dan gotovo bez ikakvih fizickih aktivnosti, mahom sedenje okvirno moze da potrosi do nekih recimo 800-1100 kalorija, ne verujem da je vise. onaj sa 120 kg sa istim aktivnostima potrosi ipreko 1500 u mirovanju. U sustini postoje kalkulatori koji uzimaju vise faktora u obzir i okvirno procene koliko realno trosite, u sustini sve zavisi od osobe do osobe.
 
Najbitnija stavka je strogo beleziti shta si pojeo/la i odrediti unos kalorija proporcionalno dnevnim fizickim aktivnostima, jer nemamo svi iste aktivnosti i to je individualno, jer koliko to blesalo zvucalo mi nismo iskreni prema sebi i uvek mislimo da smo pojeli manje nego shto jesmo, nakon sat vremena vec pocinjes da zaboravljas i AUTOMATSKI verujes da si pojeo/la manje nego sto je to istina, jednostavno podsvesno iz neke grize savesti kako bi nasao/la opravdanje da pojedes recimo neki slatkis i sl. bez osecaja krivice, i to je jednostavno normalna stvar u ljudskoj psihi.
A da bismo sve lepo i iskreno pratili, mi upalimo myfitnesspal na telefonu, pa telefon u jednu ruku, kuhinjsku vagu u drugu i polako.
Ja sam uz pomoć te aplikacije skinula popriličan broj kg, i taman sam u martu krenula ponovo, kad je počelo sve ovo. Onda sam pauzirala, zbog imuniteta. Ali znam vrlo dobro kako app funkcioniše i tačno ono što je Fortes rekao, nisi ograničen vrstom hrane, već količinom, tako da posle malo navikavanja na nove količine, jedeš a nisi željan ničega, jer uz malo kalkulisanja možeš i da ubaciš mali, malecni slatkiš.
 
Dobro. Šta smo se bahatili bahatili smo se za vreme krize, posledice su vidljive na kaišu i jedino logično je da se vratim staroj i najboljoj mogućoj metodi za brzu redukciju posledica zime...bušenju kašike ili stručno rečeno kalorijski deficit.
Pošto sam ovo davno probao i znam da ima efekta naredna dva meseca se držim brojanja kalorija a "magični" program mi je odredio 1560 kalorija dnevno...ako hoću deset kila da se stanjim za dva meseca, što je ubedljivo najmanje ikada...(doduše i jesam najdeblji ikada). Naravno danima kada se vežba to se povećava za broj utrošenih kalorija, npr 45 minuta šetnje skine oko 400 kalorija toliko vam doda i na jelovnik.
Ono što me je iznenadilo je da sam bez problema izgurao ovu cifru prvih par dana s obzirom na moju konstituciju i da sam dosad uglavnom imao programe od 1800-2000kcal . Zato otvaram temu da prvo podržim sam sebe :lol: a onda i da vi možete da ostavite neki savet i jelovnik naročito ako ste imali ovu dijetu. Inače kažu da je 1500 kalorija garantovano mršavljenje za sve konstitucije pa zato i otvaram temu.

Konkretno današnji meni:

Doručak:
Ovsene pahuljice 40g, laneno seme 10g, maline 20g, jogurt imlekov 100g, čia seme,brusnice 10g 337kcal
Ručak:
Mladi krompir pečen u rerni 370g, pileći batak otkošćen pečen u rerni 130g (nakom pečenja,pko 200 je živ) ,zelena salata 486kcal
Večera:
Dva kuvana jaja, feta 60g, rotkvice,malo domaćeg ajvara i prepečen heljdin tost 418kcal
Užine:
pomorandža, 3 kafe sa mlekom i 20g tamne čokolade sa bademom (jedno parče) 252 kcal

1493 kcal ukupno


Nije da ne bih mogao još nešto da pojedem i da ne balavim kada vidim pizzu na reklami ali nisam ni gladan realno tako da ako čovek od 191cm 100+ kg je preživeo možete i vi :lol:
Bilo bi dobro da izbacis kafu i slatkise koje si pomenuo. Za veceru najlakse pojedes saku badema ili drugog orasastog voca.
 
Bilo bi dobro da izbacis kafu i slatkise koje si pomenuo. Za veceru najlakse pojedes saku badema ili drugog orasastog voca.
Tamna čokolada se čak preporučuje za jelo. A ovo o čemu Fortes piše nije klasična dijeta, pa da nema ničega što nije dijetalno. Da je za večeru pojeo šaku badema, bio bi u preteranom minusu sa kalorijama, što nije baš dobro.
 
Tamna čokolada se čak preporučuje za jelo. A ovo o čemu Fortes piše nije klasična dijeta, pa da nema ničega što nije dijetalno. Da je za večeru pojeo šaku badema, bio bi u preteranom minusu sa kalorijama, što nije baš dobro.
Pa moze da smanji kolicinu badema. Oni sadrze zdrave masti koje uticu na sitost dosta. Cokolada je nezdrava u svakom obliku, da ne pisem sad detaljno zbog cega. Isto kao i kafa.
 
Pa moze da smanji kolicinu badema. Oni sadrze zdrave masti koje uticu na sitost dosta. Cokolada je nezdrava u svakom obliku, da ne pisem sad detaljno zbog cega. Isto kao i kafa.
Pa može i da ne jede uopšte, ali poenta ovakvog mršavljenja je da ne budeš ničeg željan. Jer kad si željan, onda varaš sistem, odnosno lažeš sebe. Ovako, izračunaš, pa se uklopiš, nekih dana zdravije, nekih manje zdravo, ali, bože moj. Ja inače, uopšte ne mogu da jedem orašaste plodove u živom obliku, ode mi grlo odmah. Jedem jedino povremeno kikiriki buter, ali ne često i nikad dva puta zaredom.
 
Da. Cilj je napraviti kalorijski deficit. Naravno da je u podsvesti da treba i o kvalitetu voditi računa, tj pazi se i na unos masti,šećera,proteina i sl ali nije prioritet u ovoj fazi "grubog" skidanja kilaže. Jednostavno unesi manje nego potrošiš.
 
  • Podržavam
Reactions: Red
Da. Cilj je napraviti kalorijski deficit. Naravno da je u podsvesti da treba i o kvalitetu voditi računa, tj pazi se i na unos masti,šećera,proteina i sl ali nije prioritet u ovoj fazi "grubog" skidanja kilaže. Jednostavno unesi manje nego potrošiš.


Или да потрошиш више него што унесеш. Мени та варијанта више одговара.
 

Back
Top