Јел' има неко да не зна где ми идемо, и који је национални курс Србије?

@Обилић Ни на један. Можете ви то боље ајде

Zaboravio sam tačno, ali znam da je proučio prvo neke evropske ustave, pa je naravno izbegao njihove greške i napravio mnogo bolji ustav. Ali previše liberalan, te nam svetske sile posavetovaše da to nije za nepismene divljake baš dobro ...

Zaboravio sam tačno, ali znam da je proučio prvo neke evropske ustave, pa je naravno izbegao njihove greške i napravio mnogo bolji ustav. Ali previše liberalan, te nam svetske sile posavetovaše da to nije za nepismene divljake baš dobro ...
Јесте донекле. Устав је изузетан. То што је инспирисан можда неким европским не мења чињеницу да је скоро савршен. Либералност је релативан појам како ко схвата. По некима савршен.

Јесте донекле. Устав је изузетан. То што је инспирисан можда неким европским не мења чињеницу да је скоро савршен. Либералност је релативан појам како ко схвата. По некима савршен.

Liberalan za ono vreme ...

Ipak je ono vreme bilo specifično, u Parizu, Moskvi, Rimu se komponuju opere, izvode baletske predstave, u Srbiji knjaz nepismen !

Ali taj knjaz je bio genije seljačke pameti (i ja ga obožavam) i zato je to vreme specifično !

Либералност красе нека друга својства. Тај устав је на пример укинуо ропство.

Treba ipak objasniti da srpsko društvo nikad nije bilo robovlasničko, ovde se radi o ukidanju turskog robovlasništva.

Moraš pobeći iz brige o uvoznicima i izvoznicima. Boli te q rac. Misli o sebi i o tome da ti priznanica sa tvojom slikom ne propada, da ti zli insekti ne žvrljaju po njoj, ne crtaju brkove, ne kopaju oči i ne docrtavaju kitu koju pušiš.

Radzume ?

Što se tiče inflacije, nje nema, već stvari poskupljuju jer ih je teže napraviti, nabaviti itd. Itd...
I mislim o sebi. Plata mi se obračunava u evrima u dinarskoj protivvrednosti. To znači da ću imati više dinara ukoliko isti oslabi

Idemo zvanično u EU a nezvanično u evroaziju...zvanično smo neutralni a naoružavamo ukrajinu i imamo vojne vežbe sa nato paktom..na televizijama se priča sve najgote o zapadu i eu ali političari na vlasti šalju decu u eu i tamo kupuju stanove...u vučićevom pokretu ima svega od poklonika zapada i amerike do zagovornika da budemo ruska i kineska gubernija sve začinjeno sa vanzemaljcima i terorijama zavete i rijalitima..pa vi sad vidite za šta se zalažemo

@Omni ко је написао Сретенски устав?

Сретенски устав написао је Димитрије Давидовић. За случај да неко не зна.

I nije se ugledao na američki ustav, već na evropske ustave ...

Prvi savremeni ustav na svetu donet je u Americi 1787. i u upotrebi je od 1789. godine... pa sve do danas. То је je prvi najviši pravni akt i ujedno najviši pravni akt koji je najduže u upotrebi na svetu.

Tadašnjih 13 kolonija u Americi nakon rata i revolucije proglasilo je nezavisnost od "Imperije u kojoj sunce nikad ne zalazi" i donelo prvi pravni akt koji se bazirao na idejama demokratije, liberalnim idejama, kao i podelu vlasti i političkog sistema po institucijama, podela vlasti na izvršnu, sudsku i zakonodavnu.

Svi drugi su kasnije donosili ustave po ugledu na pionira iz Amerike.

Drugi sledeći je Francuski ustav, isto tako nakon revolucije i borbe protiv monarhije i volje jednog čoveka, feudalnog sistema itd. doneli su 1791. godine ustav po ugledu na američki ustav.

Sve to što je sadržano u navedenim ustavima uključujući i Sretenjski ustav, sve te liberalne ideje, demokratski principi, državni sistem gde je vlast i moć podeljena po institucijama uglavnom dolaze iz Masonerije
koja je u tim periodima revolucija i borbi protiv raznih monarhija, nacionalnih osvešćenja i otrežnjenja aktivno gurala svoju politiku "kako svet treba da izgleda".

Na našem Sretenjskom ustavu na prvoj strani stoji Svevideće oko. Nedvosmisleno masonsko obeležje.

Značajnu ulogu u masoneriji imali su Srbi iz Austrije, obrazovana elita, a konekcija sa Amerikom je bio George Fisher odnosno Đorđe Šagić koji je ovde bio revolucionar a onda otišao u Ameriku da tamo diže revolucije. Čuveni srpski mason u Americi. Među tim obrazovanim ljudima bio je na primer i Sava Tekelija koji je isto bio Mason. Vuk Karadžić je isto bio Mason.

Kasnije je tu bio i Mihailo Pupin, isto mason i to veoma uticajan toliko da je menjao dogovore i odluke Rusije i Engleske.

Čisto da napomenemo jer su ta imena kasnije namenski zabranjena da bi kasnije pala u zaborav tako da ih više niko i ne pominje, a to sve pod uticajem Petokrake, a ona imena koja nisu baš mogla skroz da se zabrane, onda su te nazivali "ćopavi" i "nemački špijuni". Посебно ови што знају српски језик боље од Вука Караџића.

Šta može klikom miša da se sazna:

Устав је израдио Давидовић по угледу на француски устав из 1791. и уставне повеље од 1814. и 1830, и белгијски устав од 1831. године. У „Новинама србским" број 15 од 25. априла 1835. године дао је кратак преглед Устава САД-а.

Sretenjski ustav je prvi ustav u istoriji Srbije, i na prostoru bivše Jugoslavije. Ovaj kratkotrajni ustav je bio jedan od modernijih, demokratskijih i liberalnijih ustava svog doba, a predstavljao je najistočniji odblesak Francuske revolucije. Ukinut je pod pritiscima Turske, Rusije i Austrije 17. marta 1835. godine, samo mesec dana od donošenja, a njegov tvorac je isteran iz službe.

Nakon ukidanja Sretenjskog ustava, 1838. godine je nametnut tzv. Turski ustav, izdat u formi turskih fermana. Uticaj na donošenje novog ustava vršili su Rusija (pokrovitelj) Turska (sizeren) i Austrija.

Dimitrije Davidović po ukidanju ovog ustava pao je u nemilost kod kneza Miloša Obrenovića i do kraja života je ostao u siromaštvu.

Čovek se poziva na Ustav, evo tu što se Ustava tiče tu sve piše šta je čiji uticaj bio i kakve su posledice.

Sem nacionalnog postoji i državni interes

Državni i nacionalni interesi mogu biti u suprotnosti

Ali je čeinjenica da samo ako imaš državu možeš lakše ostvariti nacionalni interes

Jer ti je država prvi nacionalni interes pa svi ostali

E sad što nam uvek propagandistički poturaju nacionalni interes, a ne državni, pa zato što je sada nacionalni isnteres teško ostvariv a sami vidite šta se time stvara

Narod koji zivi danas u Srbiji je bednik psihologija....
Neko to zove cigani , ali to nije bas isto kao bednik, tj psiholoski je cigan psihologija ipak zdravija nego bednik psihologija...

Ali nije to oznaka za materijalni i novcani status i stanje...naprotiv, poznato je Beogradjanima da u BG itekako zivi puno dodjosa sa juga, jugozapada koji su novcano i imovinski dobri a npr ne mogu da se odupru sitnim kradjama i potkradanjima i bizarijama tipa kradu novine 24h da bi ne znam sta, ustedeli na drvima i lozenju...ali cesce kradu komsije...

Dok naravno postoje i bednici u smislu prestiza, tj osobe koje se pruze onoliko koliko imaju , pa npr jedna siromasna zena , devojka je skoro izasla sredjena u grad, tramvajem.
E sad, ona izgleda pristojno , i ona sama i ta garderoba koju je obukla, ali je sve na njoj vristalo da je jeftino, pa je izgledalo malo kich, ali sve je do posmatraca pa sam ja nju ocenio kao osobu koja rinta negde u slabo placenoj firmi ceo zivot, posteno rinta, to je ocigledno po rukama, bori se, ali u njenom cenovnom rangu lepe stvari estetski , koje jeste odabrala, ne mogu da budu i kvalitetne, a to iskusno oko sina tekstilnog tehnicara moze da proceni, ceo klinacki zivot sam pipkao materjale i gledao ih i iako ne znam sva imena tekstila, znam tacno sta od kog mogu da ocekujem...

Tako da bi ona u ocima prosecne greberke ili pozerke bila okarakterisana kao bednica, kod mene ne, ali razumem kako to funkcionise...A nisam skoro video takvu situaciju , obicno ekonomske teskoce dovedu do duhovnog ili psiholoskog droljastva, dok ovde to nije bio slucaj...ne znam da li ce muskarac koji joj je bio dejt to znati da ceni , jer svi smo mi malo povodljivi kad su mz odnosi u pitanju a i nepoverljivi....i nemaju svi iskustva , a nije ni do godina bas sve...

Ali javno je sve na brzinu procena, pa i reakcije..

Zato se uostalom uvek svi opredeljuju za pobednike i lopove i prevarante, jer smatraju da je rizicno dati sansu postenom jer mozda nece uspeti da izadje na kraj sa mesetarima i lopurdama koji trenutno poseduju i uvezali su se u sistem..

U vecini slucajeva su u pravu , ali svejesno , dati sansu postenom ipak ima prednosti...ako se ne pokvari , pokaze gde su slabosti..

Medjutim nas narod ide na siguricu , pa zato i tone zajedno , ali pazi zajedno sa trenutnim karijerama go...vana koji su na vrhu drustvene i politicke scene...
Ali tu je caka....kad ta g.... potonu na trenutnim pozicijama ona ce vaskrsnuti na drugim jos boljim, a narod ce ostati tamo gde je potonuo..

Niti ce postati posteniji jer su postali neposteni pod ovim predsednikom ili nasilnici pod onim ili sverceri pod onim trecim....zadrzace mane, a izgubice vrline i ostace tako..

Jos kad krenu da pritiskaju mlade da budu kao oni , pa nije ni cudo sto nam omladina sva u psihickim problemima, plus jos ako se dohvate neta i tu pocnu da razvijaju svoje emocije preko mz odnosa i laznih simpatija, pa garantovana je bipolarnost ko vrata....stalna depresija i neizvesnost i napetost i tu nesredjen mlad psiholoski organizam nema sanse da ne popuca....jos ga roditelji driblaju neke lazne licemerne nebuloze...

Najlakse je biti korumpiran za mladog coveka, bar znas koju cenu udaras...najvecu , jer ti se moze....ako radis u kaficu 1000e minimum, ako radis u jakom kaficu gde ima i muvanja onda 1500e minimum, a da ne radis nista pipavo i kriminalno , a ako jos radis kao cuvar nekih boxova, e onda 2500e sigurica..
Isto vazi i ako peres kola....perac obicnih kola, samo da moze da ostane ono sto je u kolima, tipa droga, trava, novac, zlato i svasta nesto , to vole bogati da mogu da ostave...
Operes usisas, ne vidis sta treba, plata ti je minimum 1500e a da se bas ne trzas, a 2500 ako bas fali radnika pa ti ceo dan ispunjen...
Peres kola , niti dilujes niti cinis bilo kakav prekrsaj....samo ne gledas sta ne bi trebalo i ne uzimas nista sto i inace ne bi uzeo..
A ako si na nekoj poziciji da mozes da potpisujes prijemnice, uuuu, pa tu se odmah ide na 100 000e , minimum, obicno je pola milke neki uobicajen start, naravno nije sve tvoje, ali 10 posto je vec izvesno...a to je 50 000e samo za potpis da si primio nesto sto nisi niti te interesuje gde je...posle mesec dana bude ukradeno , sve pokriveno , tvoja uloga nestala...ali 50 000e ostala..

Eto gde ide Srbija...kod onih mladih gde ima pameti i nekog zdravog vaspitanja da kazu ne licemerju starijih...
Ostali ce dobiti svoj traktor od 2 miliona evra, da ga voze i da se cuje po selu...naravno i svaki izlazak po kilo evra, da vide curice pa neke da daju a neke da se mozda i udaju...

Loši ljudi će nestati sa lica zemlje, a dobri će preživeti.

Ukratko. I uskoro.
To nece..
Ja sam pre neku godinu testirao sistem tj pravio ponudu ljudima za neke projekte i jedan projekat sam tako napravio da svima pruza jasno vidjenje da je neko ostecen, da se nesto podvaljuje, da je nesto ostecujuce za opstu zajednicu i drustvo ...
A drugi je bio isto to samo je predstavljen kao win win situacija, gde svi dobijaju nesto i napreduje i struktura i ljudska struktura..

I gledao sam reakcije....svi ljudi su bili zainteresovani za projekat gde je predstavljeno kao vacarenje drugih , jasna steta za neke i samo pozicija koja koristi onome ko ulazi u dil, nista sigurno , jasno je da postoji slabost nanosenja stete nekome....ali procena da se taj ne moze braniti...
Jer im je to verovatno istinito.....vide istinitost i odrzivost takvog projekta, vide da korist za njih izlazi iz necije stete...

Dok ako taj isti projekat prestavis kao win win , niko nista ne veruje...
Jer ne postoji win win u danasnjem svetu a da je verovatno a da nije prevara za onog ko dobija taj prvi win....gde si tu ti, to je posebna prica, gde je tvoj win...itd itd..

Tako da jasno je opredeljenje ljudi i sva njihova psihologija....kvarni su i veruju kvarnima..
To ne moze dovesti do boljeg sasvim sigurno sta god se desavalo...

Back