Jel bolje skupljati evre ili dolare?

Ma to sam našao na internetu, i za mene su te cene misaona imenica, nemam ni ja te pare.

Paradajz u Srbiji 160 din, kako je to moguće zaista ne znam. Pre neku godini je su Lrskovčani bacali i poklanjali paradajz nisu hteli da ga prodaju za 10,20 din. Uvozno-izvoznički lobi je možda razlog ili loša godina.

Mislim da i jedan i drugi pisete o necemu u sta se ne razumete i da, stoga, pisete dezinformacije (neistine).
Covek itekako moze da kupi fizicko zlato u materijalnom obliku - zlatnike, plocice, poluge... i da ih, bez ikakvih zakonskih problema, drzi i u kuci ako mu je to volja. Niko nema nikakvu obavezu da svoje zlato u fizickom obliku cuva u nekoj banci i da placa za to (druga je stvar ako vlasnik zlata smatra da je rizicno zbog lopova da drzi zlato u kuci pa onda npr. iznajmi sef u nekoj banci da bi mu zlato bilo *na sigurnom*... Ali, niko NE MORA tako da radi ako ne zeli, ne postoji nikakva zakonska obaveza da svoje zlato drzis u banci).

I, zlato ne prodaju banke a jos manje *berza* vec trgovci - radnje za prodaju zlata. Pun je internet reklama za njih - ima ih koliko hoces. A i u realnom svetu ima tih radnji. Ne moze covek da kupi zlato direktno *na berzi* tako da je berzanska cena zlata irelevantna za pojedinacnog (*malog*) kupca - kad kupujes zlato u radnji za prodaju zlata cena koju placas je, logicno, VECA od berzanske a kad isto to zelis da prodas tom (ili nekom drugom trgovcu) onda dobijes cenu koja je MANJA od berzanske. Posto i oni - trgovci treba da zarade... u tome i jesu problemi ulaganja u zlato (sto su svi ti potencijalni troskovi oko kupoprodaje destimulativni...plus oni troskovi placanja sefa za sigurno cuvanje koje imas sve dok zelis da ti drugi cuva tvoje zlato)
I mi mislimo da i ti sa druge strane se pravis preterano pametan, ali nekako bas nisi impresionirao!

Prvo, pricamo o necemu sto se zove investiciono zlato, znaci ona vrsta zlata gde zaista nesto mozes i da zaradis. U tom obliku (znaci ne nosis ga u rancu kuci), mozes da kupis Gold Futures - gde se prakticno klade da ce vrednost zlata porasti ili pasti. I to je nacin na koji bogati postaju mnogo bogatiji, a zatucani duduci koje ne zele da cuju tudja misljenja vrlo cesto izgube mnogo.
Zatim drugi konzervativniji pristup je - na primer da da kupis akcije rudarskih kompanija koje kopaju zlato - vise nadju zlata, vise vredi tvoja akcija

Naravno da mozes da odes kod brokera (a u Americi cak i u banku) da kupis zlatnu polugu, novcice i sta god jos, i fizicki ih posedujes. U tom slucaju vrlo verovatno ne zaradjujes nista, jer ko sto si sam zakljucio, posle provizija i prakticno ucena pri prodaji, dobijes šipak a vrlo cesto i minus. Drugi veliki problem sa fizickim zlatom je - koliki moron mora da budes da nosis tri zlatne poluge u svoj kucni sef (sef u banci je obicno male velicine), koji lopovi otvore za 10 minuta? Jediini izuzetak zarade su retki kolekcionarski novcici, ali ako izdavalac garantuje vrednost, kao sto skupi proizvodjaci nakita i satova rade da bi pridobili kupce.
Znaci zakljucak, fizicko zlato nije investiciono zlato, jer nema zarade. Ako te zanima zasto neko kupuje zlatne poluge da ih fizicki poseduje, mogu i to da ti svojim neznanjem objasnim :)

I na kraju vidi paradoksa....tvoje zlato sto si kupio i odneo kuci...vrednost njegova...gle koincidencije...utvrdjuje se negde na berzi, bas tamo gde su ona dva prva slucaja koja zovemo investiciono zlato.

I mi mislimo da i ti sa druge strane se pravis preterano pametan, ali nekako bas nisi impresionirao!

Prvo, pricamo o necemu sto se zove investiciono zlato, znaci ona vrsta zlata gde zaista nesto mozes i da zaradis. U tom obliku (znaci ne nosis ga u rancu kuci), mozes da kupis Gold Futures - gde se prakticno klade da ce vrednost zlata porasti ili pasti. I to je nacin na koji bogati postaju mnogo bogatiji, a zatucani duduci koje ne zele da cuju tudja misljenja vrlo cesto izgube mnogo.
Zatim drugi konzervativniji pristup je - na primer da da kupis akcije rudarskih kompanija koje kopaju zlato - vise nadju zlata, vise vredi tvoja akcija

Naravno da mozes da odes kod brokera (a u Americi cak i u banku) da kupis zlatnu polugu, novcice i sta god jos, i fizicki ih posedujes. U tom slucaju vrlo verovatno ne zaradjujes nista, jer ko sto si sam zakljucio, posle provizija i prakticno ucena pri prodaji, dobijes šipak a vrlo cesto i minus. Drugi veliki problem sa fizickim zlatom je - koliki moron mora da budes da nosis tri zlatne poluge u svoj kucni sef (sef u banci je obicno male velicine), koji lopovi otvore za 10 minuta? Jediini izuzetak zarade su retki kolekcionarski novcici, ali ako izdavalac garantuje vrednost, kao sto skupi proizvodjaci nakita i satova rade da bi pridobili kupce.
Znaci zakljucak, fizicko zlato nije investiciono zlato, jer nema zarade. Ako te zanima zasto neko kupuje zlatne poluge da ih fizicki poseduje, mogu i to da ti svojim neznanjem objasnim :)

I na kraju vidi paradoksa....tvoje zlato sto si kupio i odneo kuci...vrednost njegova...gle koincidencije...utvrdjuje se negde na berzi, bas tamo gde su ona dva prva slucaja koja zovemo investiciono zlato.
Pozdravio te vujošević :lol:

https://direktno.rs/vesti/hronika/3...-pucnjava-telohranitelj-afera-kol-centri.html
Screenshot_2024-06-12-21-39-27-354_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg

"Prednost" zlata je u tome sto nikada ne moze da dodje do nule i zato se smatra za "sigurnu" investiciju. Tu naravno ne spadaju akcije raznih firmi koje kopaju, trguju zlatom, jer one lako mogu da dodju do nule, bas kao i akcije bilo koje druge firme. Ja sam krugere 93ce placao $400 po komadu , danas mogu da dobijem sigurno $2200, sto ne znaci da cena ne moze da padne na recimo $1500, bas kao i kod svega drugog cija se cena formira na berzi.

Prijatelju, ti zaista NE ZNAS o cemu pricas... Da li nesto JESTE ili NIJE investiciono zlato ne odredjuje da li na njemu *zaista nesto mozes i da zaradis,,,* ili ove gluposti koje pises o trgovanju/kladjenju na skok ili pad vrednosti... Vec da li IMA ODREDJENA NEOPHODNA FIZICKA SVOJSTVA (FINOCU/CISTOCU). Investiciono zlato itekako jeste u materijalnom, fizickom obliku (ali mora da ima odredjena svojstva da bi spadalo u to). Evo, postavicu ti ovde kraci tekst sa osnovnim pojmovima pa nauci nesto -

*Investicionim zlatom smatra se zlato u obliku poluga ili pločica, mase prihvaćene na tržištu plemenitih metala, stepena finoće jednakog ili većeg od 995 hiljaditih delova (995/1000), kao i zlato u obliku zlatnih novčica stepena finoće jednakog ili većeg od 900 hiljaditih delova (900/1000), iskovanih posle1800.godine koji jesu ili su bili sredstvo plaćanja u državi porekla.
Investiciono zlato je proizvod najbliži čistom zlatu. U pitanju je najkvalitetniji proizvod sačinjen od zlata, minimalne zagarantovane finoće 900/1000, mase prihvaćene na tržištu metala, univerzalno prepoznat svuda u svetu.

Investiciono zlato se proizvodi u rafinerijama pod strogo kontrolisanim uslovima uz najviši stepen tehnoloških i ekoloških standarda u proizvodnim procesima. Proizvodi iz kategorije investicionog zlata imaju zagarantovanu čistoću i težinu. Proizvođači posebnu pažnju obraćaju i na zaštitne elemente prilikom izrade, pa je na svakom proizvodu utisnut naziv i logo proizvođača, kovnica iz koje dolazi, tačna težina, finoća i serijski, identifikacioni broj koji je jedinstven u svetu.

Sve kovnice investicionog zlata sertifikovane su kroz Good Delivery standard. Sertifikat Good Delivery, odnosno pravilnik o odgovornom upravljanju zlatom, propisan je od strane LBMA (London Bullion Market Asociations) i u njemu su jasno definisana pravila poslovanja kao i standardi vezani za finoću i težinu investicionih proizvoda. Članovi LBMA Good Delivery grupacije čine oko 90% od ukupnog broja proizvođača na svetskom tržištu. Kontrola svih proizvođača i procesa, kao i konačnih proizvoda, čime se isključuje mogućnost korišćenja nepouzdanog zlata, obavlja se na godišnjem nivou. Kao takvo, LBMA investiciono zlato i drugi investicioni plemeniti metali su predmet trgovine širom sveta, bez potrebe za detaljnim dodatnim proverama i procenama, kao što je npr slučaj sa zlatnim nakitom.

Zlatni nakit nije investiciono zlato. Svako zlato nije investiciono zlato...*

Poslednja izmena:
Prijatelju, ti zaista NE ZNAS o cemu pricas... Da li nesto JESTE ili NIJE investiciono zlato ne odredjuje da li na njemu *zaista nesto mozes i da zaradis,,,* ili ove gluposti koje pises o trgovanju/kladjenju na skok ili pad vrednosti... Vec da li IMA ODREDJENA NEOPHODNA FIZICKA SVOJSTVA (FINOCU/CISTOCU). Investiciono zlato itekako jeste u materijalnom, fizickom obliku (ali mora da ima odredjena svojstva da bi spadalo u to). Evo, postavicu ti ovde kraci tekst sa osnovnim pojmovima pa nauci nesto -

*Investicionim zlatom smatra se zlato u obliku poluga ili pločica, mase prihvaćene na tržištu plemenitih metala, stepena finoće jednakog ili većeg od 995 hiljaditih delova (995/1000), kao i zlato u obliku zlatnih novčica stepena finoće jednakog ili većeg od 900 hiljaditih delova (900/1000), iskovanih posle1800.godine koji jesu ili su bili sredstvo plaćanja u državi porekla.
Investiciono zlato je proizvod najbliži čistom zlatu. U pitanju je najkvalitetniji proizvod sačinjen od zlata, minimalne zagarantovane finoće 900/1000, mase prihvaćene na tržištu metala, univerzalno prepoznat svuda u svetu.

Investiciono zlato se proizvodi u rafinerijama pod strogo kontrolisanim uslovima uz najviši stepen tehnoloških i ekoloških standarda u proizvodnim procesima. Proizvodi iz kategorije investicionog zlata imaju zagarantovanu čistoću i težinu. Proizvođači posebnu pažnju obraćaju i na zaštitne elemente prilikom izrade, pa je na svakom proizvodu utisnut naziv i logo proizvođača, kovnica iz koje dolazi, tačna težina, finoća i serijski, identifikacioni broj koji je jedinstven u svetu.

Sve kovnice investicionog zlata sertifikovane su kroz Good Delivery standard. Sertifikat Good Delivery, odnosno pravilnik o odgovornom upravljanju zlatom, propisan je od strane LBMA (London Bullion Market Asociations) i u njemu su jasno definisana pravila poslovanja kao i standardi vezani za finoću i težinu investicionih proizvoda. Članovi LBMA Good Delivery grupacije čine oko 90% od ukupnog broja proizvođača na svetskom tržištu. Kontrola svih proizvođača i procesa, kao i konačnih proizvoda, čime se isključuje mogućnost korišćenja nepouzdanog zlata, obavlja se na godišnjem nivou. Kao takvo, LBMA investiciono zlato i drugi investicioni plemeniti metali su predmet trgovine širom sveta, bez potrebe za detaljnim dodatnim proverama i procenama, kao što je npr slučaj sa zlatnim nakitom.

Jedino na cemu ti odajem priznanje je da si zaista ulozio trud i vreme da izguglas i prepises podatke sa Google. Svaka cast!

Jedini problem je sto smo diskutovali o tome kako investirati u zlato a da to ima smisla. Ako sam ja sad iskoristio izraz investiciono zlato umesto investirati u zlato (a ti se uvatio toga, jer nemas pojma o cemu ja pricam), ja se onda na tome izvinjavam.

Ja ti predlazem da ti lepo kupis sve te fine cistoce i drzis u slamarici, a nas amatere pusti da lupetamo ovde, da se pravimo da smo odrasli i da mastamo da cemo nesto da zaradimo

"Prednost" zlata je u tome sto nikada ne moze da dodje do nule i zato se smatra za "sigurnu" investiciju. Tu naravno ne spadaju akcije raznih firmi koje kopaju, trguju zlatom, jer one lako mogu da dodju do nule, bas kao i akcije bilo koje druge firme. Ja sam krugere 93ce placao $400 po komadu , danas mogu da dobijem sigurno $2200, sto ne znaci da cena ne moze da padne na recimo $1500, bas kao i kod svega drugog cija se cena formira na berzi.

Mnogo nas ovdje ne razumije pojam investiciono zlato ( standard) tj mijesamo ga sa investicijom u zlato tj vehicle ( barem sam ja tako pomijesao)

Kupovinom akcija kompanija koje se na neki nacin bave zlatom (kopaju ga, preradjuju, trguju njim...) NISI kupio investiciono zlato - kupio si AKCIJE (kao sto im i ime kaze).
Principijelno isto kao da si kupio akcije kompanija koje se bave gradjevinarstvom, poljoprivredom, pivarstvom...postao si vlasnik akcija a NE investicionog zlata.
Zar je to toliko tesko da se razume?

Kupovinom akcija kompanija koje se na neki nacin bave zlatom (kopaju ga, preradjuju, trguju njim...) NISI kupio investiciono zlato - kupio si AKCIJE (kao sto im i ime kaze).
Principijelno isto kao da si kupio akcije kompanija koje se bave gradjevinarstvom, poljoprivredom, pivarstvom...postao si vlasnik akcija a NE investicionog zlata.
Zar je to toliko tesko da se razume?
Slusaj zemljace,
Na osnovu nacina na koji pises o ovoj temi, vidi se da nikad nijednu akciju u zivotu nisi kupio, a narocito ulagao u plemenite metale koji se razlikuju od standardnih akcija.
I to je sve u redu, mozda nisi imao prilike, mozda te ne zanima, mozda to u Srbiji nije razvijeno, popularno, sta god..
Ali prestani da palamudis sa nekim inacenjem i nekim porukama koje nemaju smisla.

Ako imas misljenje kako treba drzati pare, euri...dolari...zlato...ili mozda jos nesto bolje...izvoli kazi...a prepucavanje ostavi za neke druge prilike

Znam da je novac papir ali smo primorani na njega. Sem zlata me ništa drugo ne zanima.

Pitanje je dal skupljati dolare ili evre? Pre par godina sam na razlici u kursu izgubio oko 500$.

Dolar se penje ka evru pa splasne.

Динар је везан за евро, па је у Србији боље штекати лову у еврићима,

ипак, зарад диверзификације, може нешто и у доларима.

Опет, долар је специјална валута. Волим доларе, посебно кад у шаци држим доларе, тако да увек, у сваком тренутку, морам да имам доларе. Осећај држања долара у руци је невероватан.

mozes da kupis Gold Futures - gde se prakticno klade da ce vrednost zlata porasti ili pasti. I to je nacin na koji bogati postaju mnogo bogatiji, a zatucani duduci koje ne zele da cuju tudja misljenja vrlo cesto izgube mnogo
a narocito ulagao u plemenite metale koji se razlikuju od standardnih akcija.

a nas amatere pusti da lupetamo ovde, da se pravimo da smo odrasli i da mastamo da cemo nesto da zaradimo
prepucavanje ostavi za neke druge prilike
Nema nikakvog prepucavanja - kao sto kaze i cika u narednom snimku ja ti zelim svu da pokupis svu lovu ovog sveta... posto ti *znas foru* koju profesionalci iz npr. JP Morgana ne znaju (mada elementarna logika kaze da je jedno 90% verovatnoce da ce se desiti ono drugo)

Nema nikakvog prepucavanja - kao sto kaze i cika u narednom snimku ja ti zelim svu da pokupis svu lovu ovog sveta... posto ti *znas foru* koju profesionalci iz npr. JP Morgana ne znaju (mada elementarna logika kaze da je jedno 90% verovatnoce da ce se desiti ono drugo)

zbog ljudi na forumu koji ce sjutra mozda investirati da kazem. Postoji cijela parazitska grupacija tzv edukatora tj ljudi koji zive od prodaje kurseva o investicijama ili trejdingu. Takav je i tip sa videa koji iskoristava naivnost ljudi koji pojma nemaju o spekulaciji ili ulaganju. Ali zapitajte se ako on zna kako zaraditi pare na berzi zasto bi radio kao edukator . Naravno da ne bi vec bi bio na marketu i trgovao za svoj racun i cuvao bi svoju anonimnost jer je ona za uspjesan rad na marketu vrlo znacajna( kad radis za sebe). E posto moras da zaradis van marketa onda se promovises.

zbog ljudi na forumu koji ce sjutra mozda investirati da kazem. Postoji cijela parazitska grupacija tzv edukatora tj ljudi koji zive od prodaje kurseva o investicijama ili trejdingu. Takav je i tip sa videa koji iskoristava naivnost ljudi koji pojma nemaju o spekulaciji ili ulaganju. Ali zapitajte se ako on zna kako zaraditi pare na berzi zasto bi radio kao edukator . Naravno da ne bi vec bi bio na marketu i trgovao za svoj racun i cuvao bi svoju anonimnost jer je ona za uspjesan rad na marketu vrlo znacajna( kad radis za sebe). E posto moras da zaradis van marketa onda se promovises.
Zasto mislis da on ZIVI od prodaje kurseva? Imas li neki dokaz za to - poznajes ga licno, imas izvestaj o stanju njegovih racuna, o kapitalu koji poseduje..? Ili ti se samo ne svidja to sto on prica pa zelis da ga *diskvalifikujes*?

A konkretno u tom kratkom videu koji sam postavio on kaze da je mnogo veca verovatnoca da amateri/diletanti koji se bave trejdingom izgube sve pare nego da se desi ono sto prizeljkuje nas kolega Foggo i njemu slicni (mozda si i ti od tih). Sto i jeste logicno - to je kao da ja odem i izazovem profesionalnog boksera da se okusamo u ringu ili da sa svojom ekipom drugara izazovem Lea Mesija i njegovu ekipu na mali fudbal... Jer trejderi amateri upravo to rade - igraju utakmicu protiv profija u tom *sportu*

Zasto mislis da on ZIVI od prodaje kurseva? Imas li neki dokaz za to - poznajes ga licno, imas izvestaj o stanju njegovih racuna, o kapitalu koji poseduje..? Ili ti se samo ne svidja to sto on prica pa zelis da ga *diskvalifikujes*?
Zasto mislim hahah. Jer to sto on prica pricaju svi edukatori hahaha. Ako odes na youtube - naci ces da su njegovi videi samo prevod sa engleskog. Naravno ti zivis u Srbiji koja tek treba da skapira da je obican narod izlozen parazitskim nasrtajima ljudi raznih profila kojima je to nacin da zarade za zivot.
A konkretno u tom kratkom videu koji sam postavio on kaze da je mnogo veca verovatnoca da amateri/diletanti koji se bave trejdingom izgube sve pare nego da se desi ono sto prizeljkuje nas kolega Foggo i njemu slicni (mozda si i ti od tih). Sto i jeste logicno - to je kao da ja odem i izazovem profesionalnog boksera da se okusamo u ringu ili da sa svojom ekipom drugara izazovem Lea Mesija i njegovu ekipu na mali fudbal...
Ne profesionalnog boksera vec edukatori na zapadu kazu gorilu od 800 pounds . To su tako poznate stvari da to jedino kazu edukatori i oni koji pojma nemaju o tome. Razumi da se Ti na trzistu ne boris protiv ljudi vec protiv kompjutera i JP Morgan radnik ako proba sam za sebe da radi izgubice pare nista na drugaciji nacin nego ti koji ne znas niti sta je findamentalna niti sta je tehnicka analiza.

A konkretno u tom kratkom videu koji sam postavio on kaze da je mnogo veca verovatnoca da amateri/diletanti koji se bave trejdingom izgube sve pare nego da se desi ono sto prizeljkuje nas kolega Foggo i njemu slicni (mozda si i ti od tih). Sto i jeste logicno - to je kao da ja odem i izazovem profesionalnog boksera da se okusamo u ringu ili da sa svojom ekipom drugara izazovem Lea Mesija i njegovu ekipu na mali fudbal... Jer trejderi amateri upravo to rade - igraju utakmicu protiv profija u tom *sportu*

https://www.impelwealth.com/blog/the-800-pound-economic-gorilla

Je l ovo njegov kurs?
https://www.vladimirdjukanovic.com/

Ti na trzistu ne boris protiv ljudi vec protiv kompjutera i JP Morgan radnik ako proba sam za sebe da radi izgubice pare nista na drugaciji nacin nego ti koji ne znas niti sta je findamentalna niti sta je tehnicka analiza.
Pa ZASTO onda to radis tj. zasto Foggo to radi - da li si lud... ili si samo glupi kockar?Da li ce *tehnicka analiza* (kojom se diletantski bavis uz sve ostalo sto ti cini zivot) da te spase NEMINOVNOG ishoda u tom samoubilackom poduhvatu?
A ocito je da mnogi ljudi to ipak rade jer DA NEMA TAKVIH LJUDI onda ne bi bilo ovaca za sisanje i to bi nestalo kao pojava (kao i kazino npr. - svi znaju da organizator kockarnice na duzi rok ne moze da izgubi ali i posle stotina godina reke ljudi idu i ostavljaju svoje pare u kockarnicama).
Jer to sto on prica pricaju svi edukatori hahaha. Ako odes na youtube - naci ces da su njegovi videi samo prevod sa engleskog
Je l ovo njegov kurs?
Nije bitno da li je to njegov kurs ... ili da li on ima narativ kao svi edukatori (koji zive od kurseva) nego da li ti imas dokaz da on ZIVI od prodaje kurseva i to u Srbiji?
Sta mislis KOLIKO ljudi ce u Srbiji (ili ex YU) uopste kupiti njegov kurs? Ja znam bas zato jer zivim u Srbiji da je broj kupaca MIZERAN i da se od toga NE ZIVI.
Tako da to sto on ima kurseve, pise knjige i sl. NIJE DOKAZ da on od toga ZIVI - to moze da radi i iz *hobija*, radi slave i sl. iracionalnih motiva.
I ja prodajem neke antikvitete, stare knjige, drzim nekom krugu poznanika neformalne *kurseve* o zdravoj ishrani, alternativnoj medicini i sl. ali to nije dovoljno za zakljucak da ZIVIM od tih delatnosti (to je recimo 20% mojih ukupnih zivotnih aktivnosti i 3% mojih finasijskih aktivnosti u ovom svetu)

Poslednja izmena:
Pa ZASTO onda to radis .
Penzija, ne radim vise .
ili si samo glupi kockar?
e ako si glup nijesi kockar nego budla sto igras
Da li ce *tehnicka analiza* (kojom se diletantski bavis uz sve ostalo sto ti cini zivot) da te spase NEMINOVNOG ishoda u tom samoubilackom poduhvatu?
tehnicka analiza koju poducava ovaj tvoj sluzi da se siroka publika namami na ocigledne set up-e i da onda posluze kao gorivo za kretanje cijene u obrnutom smjeru ( zatvaranjem pozicije koju niko nece da kupi).

A ocito je da mnogi ljudi to ipak rade
Ti cak ni ne razumijes da svi ali bas svi u zemljama kao USA imaju pare na berzi

I tebi da se obratim sa Zemljace 😉

Ne znam ko ti drma kavez, ali ja nisam taj. Mislim da sa tobom nisam ni rec izmenio na ovoj temi?
Niko ovde ne kupi lovu sveta, caskamo o tome kako je ko smislio da cuva svoju ustedjevinu,
Takodje smo probali da objasnimo drugu forumasu da zlatom moze da se trguje i bez fizickog posedovanja istog, ali on nije bio spreman da prihvati to kao mogucnost.
Sto se tice JP Morgan Chase banke, ne znam sta ja to sam rekao da znam a da njihovi brokeri ne znaju?
Inace taj tip iz youtube klipa sto si postavio, nije preterano simaptican, gledao sam neki njegov intervju, i sa takvim recnikom nije ni blizu zaposlenih koje srecemo u banci gde mi poslujemo (isto Morgan Chase)

Evo sad vidim i ovde me pominjes.
Jel tebi srpski jezik nije maternji, pa ne razumes sta pricam?

Mi smo diskutovali o nacinima ulaganja u zlato. Kads se upoznas sa svim nacinima ulaganja, onda se ode kod brokera, predstavi se situacija, objasni se sa koliko rizika hoces da ulazes i sta ocekujes, i profesionacal/broker ti predlozi opcije.

Boze sacuvaj da cu ja na forumu Krstarice da dajem neke tip-ove u sta da konkretno ulazu pare...svasta 😵

I tebi da se obratim sa Zemljace
Vec si mi se obracao
Mislim da sa tobom nisam ni rec izmenio na ovoj temi?
Pogresno mislis - izgleda ne znas ni sta je juce bilo (ili imas podstanara na nalogu koji pise nesto cega ti posle nisi svestan). Procitaj postove broj 98, 102, 107 i 111 pa napisi ko mi se jeste obracao ako ti nisi???
Takodje smo probali da objasnimo drugu forumasu da zlatom moze da se trguje
Mi smo diskutovali o nacinima ulaganja u zlato
To si ti isto pogresno utripovao - tema uopste nije o ulaganju u zlato kao delatnosti kojom se neko bavi na berzi (kao nacinom ostvarivanja zarade). Tema koju smo valjda jos juce razjasnili je bila o POJMU investiciono zlato - da to JESTE FIZICKA (materijalna) stvar (sa odredjenim svojstvima) a NIJE delatnost trgovanja zlatom kao berzanskom robom sto si ti uporno forsirao kao navodno ispravnu odrednicu pojma *investiciono zlato* (i o cemu ti/tvoj podstanar uporno zelis da nekom *otvaras oci*... jer si pogresno razumeo da je ovo tema o tome)
taj tip iz youtube klipa sto si postavio, nije preterano simaptican
A to je, inace, mnogo bitno za neciju verodostojnost - da li je nama neko vizuelno simpatican??? Posto, je li, mi nepogresivo procenjujemo na osnovu *simpaticnosti* da li neko govori istinu ili ne? :mrgreen:
Niko ovde ne kupi lovu sveta
Ko je onda napisao ovo (u postu 107) - *Ja ti predlazem da ti lepo kupis sve te fine cistoce i drzis u slamarici, a nas amatere pusti da lupetamo ovde, da se pravimo da smo odrasli i da mastamo da cemo nesto da zaradimo*??? Verovatno opet tvoj dvojnik na nalogu
Boze sacuvaj da cu ja na forumu Krstarice da dajem neke tip-ove u sta da konkretno ulazu pare...svasta 😵
Evo, konacno, i neceg RACIONALNOG u onom sto pises...
Mi smo diskutovali o nacinima ulaganja u zlato. Kads se upoznas sa svim nacinima ulaganja, onda se ode kod brokera, predstavi se situacija, objasni se sa koliko rizika hoces da ulazes i sta ocekujes, i profesionacal/broker ti predlozi opcije.
Potpuno sam saglasan i sa ovim.

Pozdrav i tebi *zemljace* - malo koncentracije ne bi bilo na odmet

Poslednja izmena:
Zasto mislim hahah. Jer to sto on prica pricaju svi edukatori hahaha. Ako odes na youtube - naci ces da su njegovi videi samo prevod sa engleskog. Naravno ti zivis u Srbiji koja tek treba da skapira da je obican narod izlozen parazitskim nasrtajima ljudi raznih profila kojima je to nacin da zarade za zivot.

Ne profesionalnog boksera vec edukatori na zapadu kazu gorilu od 800 pounds . To su tako poznate stvari da to jedino kazu edukatori i oni koji pojma nemaju o tome. Razumi da se Ti na trzistu ne boris protiv ljudi vec protiv kompjutera i JP Morgan radnik ako proba sam za sebe da radi izgubice pare nista na drugaciji nacin nego ti koji ne znas niti sta je findamentalna niti sta je tehnicka analiza.
Apsolutno za sve se koristi matematika i verovatnoca, i komp. programi u tom slucaju, kao i za svo kladjenje, sto je ulaganje na berzi.

Kao i u svakom kladjenju i kockanju, mozes sam da nadjes value, ali je to jako mukotrpan posao kada radis sam i na svoju ruku, i mnogo je bolje drzati se programa i ljudi koji sakupljaju i obradjuju podatke na mnogo visem nivou. Bolje i za psihu, i za sve. Platis profi kladionicarima tipove, i to je to. Sad, treba da znas koji su dobri, a ne ovi salabajzeri prevaranti koji se reklamiraju po tiktoku i instagramu.

Vec si mi se obracao

Pogresno mislis - izgleda ne znas ni sta je juce bilo (ili imas podstanara na nalogu koji pise nesto cega ti posle nisi svestan). Procitaj postove broj 98, 102, 107 i 111 pa napisi ko mi se jeste obracao ako ti nisi???

To si ti isto pogresno utripovao - tema uopste nije o ulaganju u zlato kao delatnost kojom se neko bavi na berzi kao poslom. Tema koju smo valjda jos juce razjasnili je bila o POJMU investiciono zlato - da to JESTE FIZICKA (materijalna) stvar (sa odredjenim svojstvima) a NIJE delatnost trgovanja zlatom kao berzanskom robom sto si ti uporno forsirao kao tezu (i o cemu ti/tvoj podstanar uporno zelis da nekom *otvaras oci*... jer si pogresno razumeo da je ovo tema o tome)

A to je, inace, mnogo bitno za neciju verodostojnost - da li je nama neko vizuelno simpatican??? Posto smo, je li, mi genijalni procenjivaci na osnovu *simpaticnosti* da li je neko rekao istinu ili ne???

Ko je onda napisao ovo (u postu 107) - *Ja ti predlazem da ti lepo kupis sve te fine cistoce i drzis u slamarici, a nas amatere pusti da lupetamo ovde, da se pravimo da smo odrasli i da mastamo da cemo nesto da zaradimo*??? Verovatno opet tvoj dvojnik na nalogu

Evo, konacno, i neceg RACIONALNOG u onom sto pises...

Potpuno sam saglasan i sa ovim.

Pozdrav i tebi *zemljace* - malo koncentracije ne bi bilo na odmet
E izvini zemljace sto sam te zaboravio.....:)
Ja ne spavam na forumu, tako da i ne gledam prosle emailove, a narocito one gde diskutujem sa nekim ko nije otvoren za tudja misljenja.

Sto se same terminologije tice, mozes da je tumacis kako tebi odgovara, mozda sam i pogresio neki izraz, ali je svakako bilo jasno o cemu se diskutuje, dok se ti nisi pojavio sa svojim postovima. Uglavnom, nema smisla da o tome dalje pricamo, jer ono sto sam pominjao kao mogucnost tebe ne zanima, pa sto dzabe da gubimo zajednicko vreme.

Recenica: ja predlazem da ti kupis...je cist sarkazam, jer si uporno terao vodenicu na svoj tocak.....cak i sad mislim da zajebavas, jer niko normalan to ne bi shvatio kao predlog za ulaganje

Tip sa youtube je krajnje nesimpatican, i nacin na koji on prica (i stil) je neprimeren nekome ko se bavi finansijama, a narocito ako tvrdi da je to radio u Americi. I kao sto sam napisao, meni je nesimpatican, tebi ako se svidja sta prica, niko ti ne brani da to slusas. Evo cak i on prica o zlatu, mora biti da ces tu mnogo nauciti. Dodao sam sliku njegove ponude, pa bi ti preporucio da odmah to kupis, kad vec mislis da bi ga trebalo slusati.

Moram da napomenem da stvari shvatas previse bukvalno, mora malo da se ukljuci duh maternjeg jezika u diskusiju da bi bilo progresivno

I da ne bi duzili temu, i gubili vreme drugih ljudi da citaju gluposti, ti pisi o investicionom zlatu a ja cu o ulaganju u zlatu, pa ko razume shvatice.

Samo nemoj da me ubacujes u kontekst da ja nekom nesto preporucijem i slicno tome, jer to nije tacno.

Screenshot 2024-06-15 at 12.04.30 AM.png

Back