Jedna prica za Minga

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ayeye_Brazdorf

Domaćin
Poruka
4.290
Vidi Mingo druze, ne znam koliko poznajes arapsku knjizevnost i koliko si citao dela od njihovih autora.

Pricu koju cu ti ovde iskucati je napisao poznati iracki pisac Abdusetar Nasir, jedno od najvecih imena moderne arapske knjizevnosti.

Nisam mogao da je nadjem na netu da je copypejstujem, pa moram kucati ovako rucno, pasus po pasus, jer bih voleo da ovu pripovetku procitas........




MAGARECA GLAVA


Moj otac bio je bogobojazan covek. Prilikom svake molitve,a za velikog posta pogotovu, uzvikivao bi: Pravedni ce piti iz case u koju je kamfor umesan.
 
Mi, deca, pet kceri i tri sina, gledali bismo u nebo i prebrojavali zvezde, nadajuci se da ce Jusuf, moze biti, iznenada videti i nas, pa bismo mu se smeskali- sve dok noc ne poodmakne i dok kralj ne usni kako sedam mrsavih krava prozdire sedam gojnih krava....
 
Otac je smisljao neko zgodno mesto gde se moje lice, takvo kakvo je, ne bi primecivalo, a mati plakala od tereta sramote koju je, kako rece, "nosila u utrobi od nevolje i izmetnula od nevolje". Moje sestrice, pak, hvatao je strah od pomisli na Dan u kojem ce se srca i oci prevratiti.
 
I sam sebi izgledao sam tako- kao da sam od sramote i napravljen: ova prokletinja od glave ne lici na ljudsku glavu.
Zudeo sam da cujem ma i jednu rec koja bi me utesila, ali avaj!- cak me je i otac, mada je svaki cas prizivao i velicao Bozje ime i vazda govorio da je lepa rec kao lepo drvo, nazivao samo najgorim i najgroznijim imenima.
 
Kulsum podje na pijacu da kupi krompira, luka i i maslina a pod stomakom ponese cime ce kupiti i krompir, i masline, i luk. Zehra bese zanela s jednim komsijom, pa plod umotala u krpe i onda sve to spalila- od nje je vonjalo na smrt, zadah poroka i propast.
 
Nastavicu sutra kasno je i mrzi me da pisem...

Jeste da ima dosta da se pise ali sutra kad zavrsim obaveze ima celu pripovetku da ti ispricam..

Toliko je dobro napisana da vredi da se maltretiram na tastaturi sat vremena, samo da bi je sto vise ljudi procitalo......
 
Nego reci mi sta hoces reci sa ovom pricom?Ovo nije vjerska prica niti ima veze sa Islamom.Ovo je jedna obicna prica i zgadilo me je kad sam procitao da Zehra nosi plod zamotan u krpe.Sta to treba znaciti i sta je cilj ovog postavljanja pasusa na ovoj temi?Sta hocete da kazete?Da je Islamsko drustvo porocno o nemoralno?Mislim da je pisac htio biti saljiv i da prikaze Islamsko drustvo neimunim na razvrat i na cedomorstvo.Mislim da je to samo jedna prica i da nema veze sa Islamom
 
Nego reci mi sta hoces reci sa ovom pricom?Ovo nije vjerska prica niti ima veze sa Islamom.Ovo je jedna obicna prica i zgadilo me je kad sam procitao da Zehra nosi plod zamotan u krpe.Sta to treba znaciti i sta je cilj ovog postavljanja pasusa na ovoj temi?Sta hocete da kazete?Da je Islamsko drustvo porocno o nemoralno?Mislim da je pisac htio biti saljiv i da prikaze Islamsko drustvo neimunim na razvrat i na cedomorstvo.Mislim da je to samo jedna prica i da nema veze sa Islamom

Pa ovako, prvo, pisao sam jednu recenicu ili nekoliko recenica u postu kako bi bilo preglednije....


A drugo, glavna svrha ove price je da ti makar malo docaram realnost zivota na srednjem istoku i razbijem romanticarske vizije. Knjigu nije pisao nijedan Srbin ni Hriscanin vec jedan od najvecih zivih Arapskih intelektualaca.....
 
Pa ovako, prvo, pisao sam jednu recenicu ili nekoliko recenica u postu kako bi bilo preglednije....


A drugo, glavna svrha ove price je da ti makar malo docaram realnost zivota na srednjem istoku i razbijem romanticarske vizije. Knjigu nije pisao nijedan Srbin ni Hriscanin vec jedan od najvecih zivih Arapskih intelektualaca.....

Mislim da taj pisac objasnjava nesto sto se moze zbiti u svakom drustvu jer pisanje pripovedaka ne bi imalo smisla da se ne radi o necem cudnom ili vanrednim dogadjajem u drustvu.Mi svi znamo da nemoral se ne podrzava u Islamu ali sigurno je da u Islamskim drzavama postoji nesto sto se ne slaze sa Islamom a to je opustanje situacije i nedostatak prisustva Serijata.Inace u Iranu se kaznjavaju one zene koje ubiju svoj plod i koje imaju preljubu ili vanbracni seks.Znaci da bi Islamsko drustvo funkcioniralo mora postojati Serijat koji ce sprijecavati nemoral i razne vrste poroka.Zato je i pisac napisao ovu pripovetku jer se kriticki odnosio prema svim vidovima poroka i normalno je da indirektno trazio uvodjenje Serijata.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top