Jedino u komediji prihvatamo stvarnost...

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
16.577
Mislim da živimo urnebesnu tragediju veoma dugo i da je to pravo ime za trenutak u kojem postojimo:
urnebesno smešno, a zapravo vrlo tragično.

I možda komedija baš zato jeste žanr koji umetnicima pruža priliku da se izraze, a publici da kroz
komediju prihvati i doživi stvarnost. Samim tim i da je sagledaju, i da na nju reaguju...

Jer, komedija je danas najbolji, možda i jedini žanr koji nam pruža šansu da našu mračnu stvarnost
podnesemo.

Taj humorni otklon koji nam pruža komedija i koja nama - gledaocima daje privid lakoće, daje nam i
priliku da prihvatimo stvarnost i da je sagledamo onakvom kakva jeste, smejući se zapravo sami sebi
u lice.

Čini mi se da samo taj žanr dozvoljava da nas knedla, koju svaka dobra komedija posle smeha
podrazumeva, ne uguši, nego da je ispljunemo... Tačnije da promislimo, da se zapitamo, da progo-
vorimo glasno posle dobre komedije.

Screenshot_22.png

Evo šta je o komediji rekao Dejan Mijač, čuveni pozorišni reditelj:

"Narodski rečeno: Izem ti ono što je pametno a dosadno... i umom i dušom volim igre u kojima se,
ko god i šta god, samo sebi nasmeje. Jer pozorište je – kako Šekspir kaže – ogledalo.
E sad, pitanje je na šta je ogledalo usmereno i ko ga drži.
Nacionalni junak Holandije se zove Til Ojlenšpigel, što znači – onaj koji drži špigl/ogledalo.
Na starim gravurama on je predstavljen sa kapom lude, u jednoj ruci drži ogledalo, a u drugoj štap
dvorske lude, čarobni štap.

I ja mislim da je to objašnjenje. Pozorišna igra jeste na neki način sazdana
tako da se podsmeva životu, a naročito takozvanoj ozbiljnosti i pretnjama životu.

Onome što neko hoće da nas uplaši, zavede, reguliše, jednom rečju da na svaki način hoće da vlada...
Pozorište govori da je to nemoguće, jer život je pre svega nesavladiv. I nepredvidiv."

Screenshot_23.png

Til Olejnšpigel...

🌸 🌸 🌸

Mislim da živimo urnebesnu tragediju veoma dugo i da je to pravo ime za trenutak u kojem postojimo:
urnebesno smešno, a zapravo vrlo tragično.

I možda komedija baš zato jeste žanr koji umetnicima pruža priliku da se izraze, a publici da kroz
komediju prihvati i doživi stvarnost. Samim tim i da je sagledaju, i da na nju reaguju...

Jer, komedija je danas najbolji, možda i jedini žanr koji nam pruža šansu da našu mračnu stvarnost
podnesemo.

Taj humorni otklon koji nam pruža komedija i koja nama - gledaocima daje privid lakoće, daje nam i
priliku da prihvatimo stvarnost i da je sagledamo onakvom kakva jeste, smejući se zapravo sami sebi
u lice.

Čini mi se da samo taj žanr dozvoljava da nas knedla, koju svaka dobra komedija posle smeha
podrazumeva, ne uguši, nego da je ispljunemo... Tačnije da promislimo, da se zapitamo, da progo-
vorimo glasno posle dobre komedije.

Pogledajte prilog 1448889

Evo šta je o komediji rekao Dejan Mijač, čuveni pozorišni reditelj:

"Narodski rečeno: Izem ti ono što je pametno a dosadno... i umom i dušom volim igre u kojima se,
ko god i šta god, samo sebi nasmeje. Jer pozorište je – kako Šekspir kaže – ogledalo.
E sad, pitanje je na šta je ogledalo usmereno i ko ga drži.
Nacionalni junak Holandije se zove Til Ojlenšpigel, što znači – onaj koji drži špigl/ogledalo.
Na starim gravurama on je predstavljen sa kapom lude, u jednoj ruci drži ogledalo, a u drugoj štap
dvorske lude, čarobni štap.

I ja mislim da je to objašnjenje. Pozorišna igra jeste na neki način sazdana
tako da se podsmeva životu, a naročito takozvanoj ozbiljnosti i pretnjama životu.

Onome što neko hoće da nas uplaši, zavede, reguliše, jednom rečju da na svaki način hoće da vlada...
Pozorište govori da je to nemoguće, jer život je pre svega nesavladiv. I nepredvidiv."

Pogledajte prilog 1448890
Til Olejnšpigel...

🌸 🌸 🌸
Iako saznamo istinu,bar se nasmejemo slatko.

Bolje je da bude smešno... jer ako nije smešno, kako bismo svojevoljno razmišljali o drugima kao o svevišnjem sebi?
Drugo, ako smo sposobni da iz neke ružne situacije napravimo vic... mi smo spašeni sve rugobe, ona nas neće proganjati više.
Kao dete sam mislila da je Steve Martin nešto kao čovek mog života! :mrgreen:
Ima ljudi koji sami svoje mane ismejavaju naglas, pred drugima...
Smeju im se oni sami, a smeju se i drugi...
Takvi su prihvaćeni u svako društvo.
Za mene je to vrlina... to ne može svako...

Ima ljudi koji sami svoje mane ismejavaju naglas, pred drugima...
Smeju im se oni sami, a smeju se i drugi...
Takvi su prihvaćeni u svako društvo.
Za mene je to vrlina... to ne može svako...
Pa, gde sebe da ismejavamo? Pu, pu, daleko bilo, mi smo sve gospoda, etiketa i dobrota!
Ljudima je draža dokolica da se ismejavaju drugima.
Ismejavanje drugome je, po meni, vrsta greha. Pustimo ljude da budu smešni, ali nemojmo ih ismejavati.
Sebe ismejati... kao što si rekla-jeste dar, dar da sebe ne vidimo ništa većim nego što su drugi ljudi.
Time se odričemo samoljublja, time sečemo gordost... A gordost je majka svih drugih smrtnih grehova!

Pa, gde sebe da ismejavamo? Pu, pu, daleko bilo, mi smo sve gospoda, etiketa i dobrota!
Ljudima je draža dokolica da se ismejavaju drugima.
Ismejavanje drugome je, po meni, vrsta greha. Pustimo ljude da budu smešni, ali nemojmo ih ismejavati.
Sebe ismejati... kao što si rekla-jeste dar, dar da sebe ne vidimo ništa većim nego što su drugi ljudi.
Time se odričemo samoljublja, time sečemo gordost... A gordost je majka svih drugih smrtnih grehova!
Tu divnu osobinu ima moj brat... Kad on počne da pravi šale na svoj račun, stomak me zaboli
od smeha...
Obožavam ga zbog toga...

Back