Je li u redu da sveštenici dobijaju "bakšiš" za svoje usluge?

robivek

Aktivan član
Poruka
1.840
ako nije tajna, koja je verska organizacija u pitanju?
Mozda si primetio da na forumu nisam komentirao denominaciju gde pripadam vec sam navodio da sam hriscanin jer je to po meni sasvim dovoljno da bi ostali imali uvida koji su to moji verski stavovi.Neki su me zbog toga optuzivali ali to je bio samo razlog vise zasto bi zadrzao taj stav jer nazalost,iskustvo pokazuje da veoma cesto,kad god sugovornici nemaju odgovora na direktna pitanja oni direktno napadaju denominaciju kako bi defokusirali temu.

čitam Arijanu pa otud to pitanje.reko da niste možda u istoj organizaciji....ja sam formalno član SPC kršten u manastiru Gornjak, ali nisam crkveno aktivan..više volim da imam svoja razmišljanja o Bogu i religiji, da izvučem iz hrišćanstva ono što mi je korisno,a da preskočim ono što me ne interesuje (naprimer SZ i Isusove sledbenike)...inače sklon sam i da verujem u reinkarnaciju
Znas,na ovako formulisanu izjavu pred mene stoje tri opcije - da ovo precutim i pravim se da ga nisam video,da ti kurtoazno odgovorim u stilu "aha,dobro,bas lepo,to je zaista prakticno razmisljanje" ili da ti odgovorim zaista sta mislim i verujem a na osnovu Biblije s tim sto u ovom slucaju rizikujem da se mozda malo naljutis ( refleksa radi)...ja cu se ipak odluciti za ovu trecu a molim te da me shvatis iskreno i prijateljski.
Naime,vera u Boga nije adaptivan faktor kojeg mozes podesavati adekvatno tvojim zahtjevima,potrebama ili planovima u globali. To je pitanje koje trazi maksimalan angazman citavog ljudskog bica u pravcu detaljnog razumevanja sta to pise u Bibliji i sta je to sto se zaista treba drzati ( praktikovati) nezavisno od "licnih ukusa"pojedinca.
Inace,komkretno Biblija koju imamo danas je trebamo ( citaj - moramo) prihvacati integralno,dakle i SZ i NZ da bi imali kompletnu sliku realnosti o kojoj ona govori dok ujedno trebamo rascistiti sve dileme u vezi toga koji su to zakoni u Pismu vec ispunjeni Hristovom zrtvom a koji nemaju apsolutno nikakvu dodirnu tacku s tim dogadjajima i koji su jos uek na snazi.
Konkretno reinkarnacije je cisto paganski religiski koncept koji nema apsolutno nikakvo Biblisko opravdanje.
Dakle,smatram da je izuzetno dobro sto razmisljas o Bogu stoga ti preporucujem da upravo od Njega u svojim molitvama trazis da ti otvori razum i srce kako bi razumeo sta je to sto On trazi i ocekuje od svih nas koji bi da sebe deklarisemo za vernicima ( hriscanima).

robivek

Aktivan član
Poruka
1.840
Sve u svemu, da li šišanje dlaka zaslužuje bakšiš više od usrdne molitve za nečiju dušu? I koji bi tu paritet trebalo da se uspostavi?
Usrdne molitve,dakle iskrene molitve vernika koji Boga veruju i sluze Mu onako kako On zaista trazi NEMAJU CENU i nikako se ne smeju uporedjivati sa nekim ko "sisa dlake"... e sad,ukoliko se doticni crkveni sluzbenik u svom zivotu a narocito u poslu ponasa nista bolje i svetije od onog berbera - onda mu "slobodno" daj baksisa samo nemoj veci od berbera jer je taj obavio BAR NEKI posao a ovaj - nista !!!

Tom Jones 1

Domaćin
Poruka
3.813
Usrdne molitve,dakle iskrene molitve vernika koji Boga veruju i sluze Mu onako kako On zaista trazi NEMAJU CENU i nikako se ne smeju uporedjivati sa nekim ko "sisa dlake"... e sad,ukoliko se doticni crkveni sluzbenik u svom zivotu a narocito u poslu ponasa nista bolje i svetije od onog berbera - onda mu "slobodno" daj baksisa samo nemoj veci od berbera jer je taj obavio BAR NEKI posao a ovaj - nista !!!
Volim da castim da na liturgiji rukopoložena lica pomenu i moje drage i zauzmu se za njih... Nikakva knjiga to nikad za njih neće moći.

A ti stalno brkaš priručnik "Budite sam svoj majstor" sa majstorom koji nije učio iz jednog priručnika nego pohađao školu i ima višegodišnje iskustvo. Nije to "ništa"...

robivek

Aktivan član
Poruka
1.840
Volim da castim da na liturgiji rukopoložena lica pomenu i moje drage i zauzmu se za njih... Nikakva knjiga to nikad za njih neće moći.

A ti stalno brkaš priručnik "Budite sam svoj majstor" sa majstorom koji nije učio iz jednog priručnika nego pohađao školu i ima višegodišnje iskustvo. Nije to "ništa"...
Pa dobro,kad si tako uveren onda nemam namere da ti rusim "kulu od karata"...ima jedna uzrecica koja kaze "da ne trebamo trositi previse energije da bi srusiti kolibu koju neki imaju pre nego sto im izgradimo velelpni dvorac jer ce on tada sam srusiti svoju kolibu kad im budes predavao kljuceve od njihovog novog doma".
Samo da napomenem da vera u Boga nije majstorija nit su teolozi neki majstori koji ce ostalima prodavati svoje usluge.
Bibliska poruka u vezi ovog je jasna - BADAVA STE DOBILI BADAVA DAVAJTE DRUGIMA !!!

Tom Jones 1

Domaćin
Poruka
3.813
Pa dobro,kad si tako uveren onda nemam namere da ti rusim "kulu od karata"...ima jedna uzrecica koja kaze "da ne trebamo trositi previse energije da bi srusiti kolibu koju neki imaju pre nego sto im izgradimo velelpni dvorac jer ce on tada sam srusiti svoju kolibu kad im budes predavao kljuceve od njihovog novog doma".
Samo da napomenem da vera u Boga nije majstorija nit su teolozi neki majstori koji ce ostalima prodavati svoje usluge.
Bibliska poruka u vezi ovog je jasna - BADAVA STE DOBILI BADAVA DAVAJTE DRUGIMA !!!
A da te pitam nešto, ko je tebe u tvojoj neznanoj denominaciji krstio? Sveštenik ili neko lice sa ulice koje u dokolici proučava Biblije?

RIA77

Iskusan
Poruka
5.637
ako obavezuje onda to je prisila, a ako se radi iz ljubavi onda je vera. jer ni hrist nikog na ništa nije obavezivao, tražio je samo veru u ljudima, a svi su pozvani.
Обавезује, али не као присила. Обавезује као то да хришћан својим понашањем мења околину и приводи људе вери.
Не на силу већ и својим ћутањем сведочи Христа.
Дакле ако хришћанин не жели да пости и не жели да се причешћује, питање је шта га онда разликује од атеисте.

robivek

Aktivan član
Poruka
1.840
A da te pitam nešto, ko je tebe u tvojoj neznanoj denominaciji krstio? Sveštenik ili neko lice sa ulice koje u dokolici proučava Biblije?
Svestenici danas vise ne postoje,oni su zavrsili svoje kada je bila prineta zadnja zrtva,Bozje Jagnje Isus Hristos.
Inace,tu sluzbu trebaju obavljati ljude u kojih je crkva prepoznala darove za propovedanje i menadjiranje crkvenog zivota i koji su nakon toga zavrsili teologiju a najbitinije na kraju - koje je crkva rukopolozila da obavljaju taj zadatak !
Dakle definitivno NE, ne moze bilo ko sa ulice obavljati taj posao.

hm337

Iskusan
Poruka
6.616
Mozda si primetio da na forumu nisam komentirao denominaciju gde pripadam vec sam navodio da sam hriscanin jer je to po meni sasvim dovoljno da bi ostali imali uvida koji su to moji verski stavovi.Neki su me zbog toga optuzivali ali to je bio samo razlog vise zasto bi zadrzao taj stav jer nazalost,iskustvo pokazuje da veoma cesto,kad god sugovornici nemaju odgovora na direktna pitanja oni direktno napadaju denominaciju kako bi defokusirali temu.
Tvoje je pravo da sačuvaš to kao tajnu. Ja mislim da slobodno možeš da kažeš kojoj denominaciji pripadaš. Niko te neće proganjati na forumu zbog denominacije kojoj pripadaš..Ovde je sve dozvoljeno osim satanizma..

RIA77

Iskusan
Poruka
5.637
Како су пре долазили, а било их је стопута мање? Лично сам пешачио и по 6 часова да бих доспео од манстира Липље и Горње Шњеготине, али то ме није спречавало да увек дођем на време ...
Пробај да стигнеш са једног крштења на венчање, па на парастос, а у планини да се кола нигде не заглаве.
Замисли како би се људи љутили да им неко закасни на парастос ? И то свештеник ?
Да ли би то било у реду ?
Са обичним и градским колима се не може бити свештеник у селу.

robivek

Aktivan član
Poruka
1.840
Tvoje je pravo da sačuvaš to kao tajnu. Ja mislim da slobodno možeš da kažeš kojoj denominaciji pripadaš. Niko te neće proganjati na forumu zbog denominacije kojoj pripadaš..Ovde je sve dozvoljeno osim satanizma..
Mislim da me nisi dobro razumeo,nisam rekao da ce MENE napadati vec denominaciju kako bi defokusirali temu...ja sam vise raspolozen da iznosim i branim Bibliske cinjenice umesto da budem advokat denominaciji.

Tom Jones 1

Domaćin
Poruka
3.813
Svestenici danas vise ne postoje,oni su zavrsili svoje kada je bila prineta zadnja zrtva,Bozje Jagnje Isus Hristos.
Inace,tu sluzbu trebaju obavljati ljude u kojih je crkva prepoznala darove za propovedanje i menadjiranje crkvenog zivota i koji su nakon toga zavrsili teologiju a najbitinije na kraju - koje je crkva rukopolozila da obavljaju taj zadatak !
Dakle definitivno NE, ne moze bilo ko sa ulice obavljati taj posao.
A što to? I šta kod vas znači rukopolozila? Da shvatim da ste apostolska crkva?

robivek

Aktivan član
Poruka
1.840
Razlika je flagrantna ali opet ne razumem, zašto lice-sa-ulice kojoj je poznata i apostolska praksa, ne bi moglo da te krsti?
Ako crkva nije prepoznala tu osobu kao neku koja ima "dar propovedanja"i kapacitet za menadjiranje crkvenog zivota u globali onda ga nece rukopoloziti sto znaci da on ne moze obavljati takvu sluzbu !!!

KPCTAHK

Domaćin
Poruka
4.948
Пробај да стигнеш са једног крштења на венчање, па на парастос, а у планини да се кола нигде не заглаве.
Пробао сам и увек успео да се организирам ...То што покушаваш да оправдаш свој материјализам је доказ да ти је и душа проклета ....

Tom Jones 1

Domaćin
Poruka
3.813
Ako crkva nije prepoznala tu osobu kao neku koja ima "dar propovedanja"i kapacitet za menadjiranje crkvenog zivota u globali onda ga nece rukopoloziti sto znaci da on ne moze obavljati takvu sluzbu !!!
Za sada sam shvatio da mora da bude dobar menadžer ali i dalje mi izmiče šta se smatra "darom propovedanja"? Po čemu se to prepoznaje i kako se stiče?

RIA77

Iskusan
Poruka
5.637
Пробао сам и увек успео да се организирам ...То што покушаваш да оправдаш свој материјализам је доказ да ти је и душа проклета ....
Ти да, али свештенику је то свакодневна обавеза, неко хоће да се исповеди и причести и живи далеко у планини, а после тога има друге обавезе, не може све то да стигне возећи југа.
Не оправдавам ја ништа и никог, само покушавам да ти објасним да мала градска кола нису за планинске вожње.

KPCTAHK

Domaćin
Poruka
4.948
али свештенику је то свакодневна обавеза, неко хоће да се исповеди и причести и живи далеко у планини,
Али, недоказани пријатељу, говорим о свом животном искушењу ....Две године сам живео и био манах и свештеник у планинчини Борја, манастир Липље ... Дакле?

Tom Jones 1

Domaćin
Poruka
3.813
Али, недоказани пријатељу, говорим о свом животном искушењу ....Две године сам живео и био манах и свештеник у планинчини Борја, манастир Липље ... Дакле?
Како си за ссмо 2 године толико аванзовао, игумане?

RIA77

Iskusan
Poruka
5.637
Разговарао сам са једним свештеником који опслужује више села, да видиш где треба стићи и теби би било јасно зашто градска кола не могу да стигну свуда. Зато и свештеници који имају парохије раштркане на више села и немају обична, тј. градска кола.
Стога не причам одприлике, већ ти кажем реалну ситуацију.
Знаш да има људи који хоће да им парастос буде тачно у 11 часова и неће друго време ? Једном ми је тај свештеник причао да је морао да зове замену јер физички није могао да присуствује на два места у исто време.
С обзиром на то да кад завеје снег и обични послови постају тежи, свештеници који опслужују више цркава (где нема свештеника), исповедају, причешћују непокретне, одлазе на парастосе, не могу возити иста кола јер када се заглаве у блато или снег, ништа од стизања на време.
Није то градска вожња па да се иде улицама лагано.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.