Je li u redu da sveštenici dobijaju "bakšiš" za svoje usluge?

KPCTAHK

Domaćin
Poruka
4.954
Шта би се десило ако се свештеник заглави негде у блату и не може да дође на сахрану која је нпр 40 километара удаљена ?
Како су пре долазили, а било их је стопута мање? Лично сам пешачио и по 6 часова да бих доспео од манстира Липље и Горње Шњеготине, али то ме није спречавало да увек дођем на време ...

KPCTAHK

Domaćin
Poruka
4.954
posao slican drugima
Какав је то посао - просипање из шупљег у празно ... Сви апостоли су нешто радили, а и сам ГИХ, да би се уздржавали, а ови данашњи дебелогузијани хоће увек ћуфте за муфте ....

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.270
Па не иде то тако.
То се другачије каже "За свештеника је надлежан Бог, а за атеисту нема Бога који је надлежан". Дакле он може како хоће, и за њега правила не важе, а за свештенике важе ?
ima sekularni zakon koji ga ne obavezuje. pravo na verovati i neverovati. i zato može kako hoće, čak i vernik može kako hoće. možeš biti vernik a nikad da ne uđeš u crkvu. to je stvar izbora i shvatanja. ako nije tako onda priča o slobodnoj volji pada u vodu.
Да ли си приметио да када неко из Цркве нешто критикује, онда одједном Црква није део друштва већ Црква треба да се бави само собом али не и друштвом.
Долазимо до парадокса, свако може да критикује Цркву,а Црква не може да критикује никог.
činjenica je da je deo društva i čini mi se da crkva posle vojske u srbiji uživa poverenje naroda. meni je bitno šta crkva izjavljuje po nekim pitanjima.
Један монах је рекао да ми у свету више сведочимо Бога него монаси. Јер неко је више у сусрету са својим колегом који пости и исповеда се него са монасима или са свештеницима.
Дакле бити хришћанин обавезује.
ako obavezuje onda to je prisila, a ako se radi iz ljubavi onda je vera. jer ni hrist nikog na ništa nije obavezivao, tražio je samo veru u ljudima, a svi su pozvani.
Да ли смо га ми верници послушали ?
ne, zato što smo bolji lekari od lekara, selektori od selektora...
takav smo narod i to ni bog ne može promeniti :D
Црква не почива ни на патријарху српском Павлу, ни на митрополиту Амфилохију ни на Атанасију Јевтићу него на Христу.
Ја и ти ћемо умрети, доћи ће нова деца и учиће да је њихов деда познавао патријарха
crkva prevashodno počiva na narodu. da nema naroda ne bi bilo ni crkve ni hrista. jer crkva je narod.

Poslednja izmena:

hm337

Iskusan
Poruka
6.650
Zapravo to ne pise a nit je Isus rekao da kad udjete u kucu uzmite novac umesto hrane.
Isus kaže uzmite jelo i piće. Ne kaže nemojte uzeti novac. To ti čitaš između redova?

Novac je pomenut u slucaju zajednickog crkvenog zivota kada su vernici prodavali sve sto su imali i donosili novac pred apostola.Dakle to je bilo samoinicijativno sto znaci da apostoli im nisu to naredjivali a nit im iznosili tarifnike za svoje usluge.
Većina sveštenika ti neće tražiti novac i neće ništa reći ako im ne platiš za njihove usluge.Ali ti moraš da imaš u vidu da oni žive od novca koji tako dobiju.
E sad,drugo je pitanje zasto danas clanovi crkve ne prodavaju svega sto imaju i ne prinose crkvenim sluzbenicima , o tome bi vise trebali razmisljati upravoti sluzbenici ali to im ne daje prava improvizirati i promovirati sistem 'naplate i tarifnika za usluge"jer takvog nesta nema u Bibliji !!!
nemoj da se ljutiš što te ovo pitam ali da nisi ti slučajno Hrvat?

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.244
Да ли си ти крштен када тако површно тумачиш све? Да ли то значи да и ми морамо да продамо све и дамо поповима и епископима?
naravno da treba bog nije mogao da drugacije podeli pa su izmislili lepe mamipare, recimo

,,Ко цркви даје Богу позајмљује а Бог ником дужан не остаје!”
Св. Николај Велимировић

vidis li koliko manipulacije uspeju da smeste u samo jednu recenicu

robivek

Aktivan član
Poruka
1.848
Да ли си ти крштен када тако површно тумачиш све?
Jesam,onako kako je ksrtavao Jovan i kako je bio i Isus krsten dakle Bibliskim krstenjem.

Да ли то значи да и ми морамо да продамо све и дамо поповима и епископима?
Ne njima, nego mozda nekima koji bi bili od Boga pozvani i izabrani da propopvedaju jevandjelje i Bozji zakon u zavrsnim danima ljudske istorije...
Ali bi taj princip mogao bitoi na snagu ukoliko se postuju svi drugi principi funkcionalnosti crkve pocevsi od zajednickog zivota,misioniranja i t.d.
Nazalost takvu mogucnost trenutno ne vidim stoga jedina opcija koja je moguca jeste postovanje Hristovog naloga i davanje dobrovoljnog priloga .

KPCTAHK

Domaćin
Poruka
4.954
,Ко цркви даје Богу позајмљује а Бог ником дужан не остаје!”
Св. Николај Велимировић
То је онај што је написао и "Милкина кућа на крају..." Био је толико добар да су га после повратка са студија морали послати у Русију на поновну похристијанизацију .... Они су свецем прогласили и Јустина (Поповића) мада је оним образованијим и информисанијим познато да је 1938. године на Суду Краљевине био осуђен, због педерастије и педофилије, на доживотну забрану приближавања деци и омладини ...Зато је и цели живот смрдио у Ћелијама да чак ни у богословије није смео ни нос да помоли ...Чудни неки ововремени и свеци, а о поповима да и не губим речи ...

Poslednja izmena:

hm337

Iskusan
Poruka
6.650
То је онај што је написао и "Милкина кућа на крају..." Био је толико добар да су га после повратка са студија морали послати у Русија на поновну похристијанизацију .... Они су свецем прогласили и Јустина (Поповића) мада је оним образованијим и информисанијим познато да је 1938. године на Суду Краљевине био осуђен, због педерастије и педофилије, да доживотну забрану приближавања деци и омладини ...зато је и цели живот смрдио у Ћелијама да чак ни у богословије није сме ни нос да помоли ...Чудни неки ововремени и свеци, а о поповима да и не губим речи ...
misliš da je nekad bilo drugačije? Misliš da su oni silni sveci iz dinastije Nemanjića zaslužili zvanje sveca nečim drugim osim krunom koju su nosili?

KPCTAHK

Domaćin
Poruka
4.954
misliš da je nekad bilo drugačije? Misliš da su oni silni sveci iz dinastije Nemanjića zaslužili zvanje sveca nečim drugim osim krunom koju su nosili?
Наравно да не мислим ...Што сам више проучавао историју хришћанства, да бих сачувао здрав разум и душу, све сам се више удаљавао од те сваколике багре...Верујем да сам тако доспео Богу ближе, јер увек ми је био на помоћи ...

robivek

Aktivan član
Poruka
1.848
Isus kaže uzmite jelo i piće. Ne kaže nemojte uzeti novac. To ti čitaš između redova?
Tako je a narocito ne da im ti kazes koliko mislis da trebaju dati.

Većina sveštenika ti neće tražiti novac i neće ništa reći ako im ne platiš za njihove usluge.Ali ti moraš da imaš u vidu da oni žive od novca koji tako dobiju.
Tako je,zato ti sluzbenici trebaju raditi kako treba i poucavati ljude sve sto treba a ovi ( clanovi crkve) trebaju to postovati i davati dobrovoljne priloge u crkvi !!!

nemoj da se ljutiš što te ovo pitam ali da nisi ti slučajno Hrvat?
Nisam. :)

robivek

Aktivan član
Poruka
1.848
ti si član neke verske organizacije koja krštava u reci?
Da,svuda gde ima puno vode.

ceniš da su ovo zadnji dani?
Zapravo mislim da se radi o vremenskom razdoblju koje po puno znakova nalikuje na ono sto Pismo opisuje kao posljednje vreme ( ne postoji precizan okvir o kolikom vremenskom razdoblju je rec ali definitivno stvari ne idu na dobro).

kad su počeli? 1914te?
A da tebe ipak neko nije dezinformisao ???
JS mozda...!? :D
Poruka je automatski spojena:

Permutacija,sta ces,desava se ponekad... :)

hm337

Iskusan
Poruka
6.650
Da,svuda gde ima puno vode.
ako nije tajna, koja je verska organizacija u pitanju?
Zapravo mislim da se radi o vremenskom razdoblju koje po puno znakova nalikuje na ono sto Pismo opisuje kao posljednje vreme ( ne postoji precizan okvir o kolikom vremenskom razdoblju je rec ali definitivno stvari ne idu na dobro).
moguće..dosta su se razmahali satanisti po svetu
A da tebe ipak neko nije dezinformisao ???
JS mozda...!? :D
čitam Arijanu pa otud to pitanje.reko da niste možda u istoj organizaciji....ja sam formalno član SPC kršten u manastiru Gornjak, ali nisam crkveno aktivan..više volim da imam svoja razmišljanja o Bogu i religiji, da izvučem iz hrišćanstva ono što mi je korisno,a da preskočim ono što me ne interesuje (naprimer SZ i Isusove sledbenike)...inače sklon sam i da verujem u reinkarnaciju

hm337

Iskusan
Poruka
6.650
Наравно да не мислим ...Што сам више проучавао историју хришћанства, да бих сачувао здрав разум и душу, све сам се више удаљавао од те сваколике багре...Верујем да сам тако доспео Богу ближе, јер увек ми је био на помоћи ...
nisu svi bagra..ima divnih ljudi među sveštenicima..a ima i onih koji su tu iz koristoljublja...ali i ja mislim da je najbolji lični odnos sa Bogom...

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.270
spc kanonizuje nekog za sveca tačnije sveti arhijerijski sabor uz mišljenje i širejavnosti. u slučaju nemanjića više se gledalo da li je postojao kult poštovanja vernog naroda a plus što su bili zadužbinari.
obilić je po predanju bio junak koji je branio pravoslavlje od islama ali nije kanonizovan jer nije bilo sigurno da je uopšte postojao. onda imaš ljude (svece) koji su prepodobni, mučenici itd i nije to baš tako olako.
malo sam čitao o tome i vidim da se tu gleda mnogo aspekta a mislio sam isto ko i ti.

hm337

Iskusan
Poruka
6.650
spc kanonizuje nekog za sveca tačnije sveti arhijerijski sabor uz mišljenje i širejavnosti. u slučaju nemanjića više se gledalo da li je postojao kult poštovanja vernog naroda a plus što su bili zadužbinari.
obilić je po predanju bio junak koji je branio pravoslavlje od islama ali nije kanonizovan jer nije bilo sigurno da je uopšte postojao. onda imaš ljude (svece) koji su prepodobni, mučenici itd i nije to baš tako olako.
malo sam čitao o tome i vidim da se tu gleda mnogo aspekta a mislio sam isto ko i ti.
da, ali svi ti vladari iz loze Nemanjića koji su postali sveci su radili svašta (ubijali, kopali oči jedni drugima..) u borbi za presto, a onda bi se na kraju života zamonašili i svi redom postajali sveci...nije dovoljno pokajati se i biti monah godinu dve da postaneš svetac..nekako mi se čini da je SPC tim politički motivisanim proglašenjima umanjila instituciju svetitelja....

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
26.216
da, ali svi ti vladari iz loze Nemanjića koji su postali sveci su radili svašta (ubijali, kopali oči jedni drugima..) u borbi za presto, a onda bi se na kraju života zamonašili i svi redom postajali sveci...nije dovoljno pokajati se i biti monah godinu dve da postaneš svetac..nekako mi se čini da je SPC tim politički motivisanim proglašenjima umanjila instituciju svetitelja....
Fora je da SPC ima svoje svece koje ne priznaju ostale Crkve. Svakako da je taj set politicki motivisanih svetaca, tesko mogao biti
svet u pravom smislu te reci. No katolici su dosta rigorozniji po proglasenju svetaca, recimo kod njih Konstantin nije svetac, kao kod nas.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.270
ne mora uopšte da bude monah ili sveštenik. rekoh ti već. dušan nije svetac jer nije izgleda imao poštovanja u narodu i teološkom kao i naučnom "ekipom" jer je bio osvajač, dok su ostali nemanjići branili svoju zemlju a da budemo iskreni i stvorili i izgradili državu a negovali i pomagali veru. zato ih crkva I gleda kao svetitelje.
to imaš u skoro svim hrišćanskim državama. za nekog portugalca on i ne zna za njih, njima ne mogu ni biti sveti ali za nas jesu.
globalno u hrišćanstvu jedino bogorodica je svima sveta ostalo po kanonima crkve do crkve.

hm337

Iskusan
Poruka
6.650
ne mora uopšte da bude monah ili sveštenik. rekoh ti već. dušan nije svetac jer nije izgleda imao poštovanja u narodu i teološkom kao i naučnom "ekipom" jer je bio osvajač, dok su ostali nemanjići branili svoju zemlju a da budemo iskreni i stvorili i izgradili državu a negovali i pomagali veru. zato ih crkva I gleda kao svetitelje.
to imaš u skoro svim hrišćanskim državama. za nekog portugalca on i ne zna za njih, njima ne mogu ni biti sveti ali za nas jesu.
globalno u hrišćanstvu jedino bogorodica je svima sveta ostalo po kanonima crkve do crkve.
za mene oni su zaslužni građani, a pravi naš svetac je sveti Vasilije Ostroški..

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.