Je li u redu da sveštenici dobijaju "bakšiš" za svoje usluge?

Admin Sredoje

Vruć 'leba i ajvar na njemu. Mljac.
Administrator
Poruka
111.647
Zasto popovi ocekuju da kao frizeri dobijaju baksis za svoje usluge?

3818769_1.jpg
 
Poslednja izmena:
Онда му даш ништа.
Што, да ли те је срамота да не даш ништа?
Кад сам крстио дете, хтео кум да плати, поп га замало није избацио напоље.
Храм свих српских светитеља, ако некога интересује. Поп Јова.

Ако је свештеник навео некакву таксу, онда мора и рачун да изда.
Кад сам сахранио оца, добио сам рачун, таксативно наведено шта је све обухваћено, има и печат. Ни динар преко тога није наплаћено.
Друг парохија је у питању, не ова из претходне поруке.
 
Онда му даш ништа.
Што, да ли те је срамота да не даш ништа?
nije me sramota i nisam dao vise od onog sta sam platio u taksi, ali me zanima zasto uopste to ocekuju..

na svadbi drugara pop ladno prilazi kumu i bez imalo blama mu kaze "a od kuma nesto"?
mi smo bili zgranuti.
 
nije me sramota i nisam dao vise od onog sta sam platio u taksi, ali me zanima zasto uopste to ocekuju..

na svadbi drugara pop ladno prilazi kumu i bez imalo blama mu kaze "a od kuma nesto"?
mi smo bili zgranuti.

Pa zato što je postalo praksa. Taj isti pop je verovatno hiljadu puta do sada dobio bakšiš, naravno da će nastaviti sa takvim očekivanjima. Isto kao moj ker, navikao da dobije hranu čim se ja probudim, nema šanse da mu promenim raspored...
 
Поп ≠ светитељ.
Не разумем зашто сви мисле да су попови некакви узвишени ликови, ван свих овоземаљских навика и проблема.
То може да се односи на монахе, евентуално, али бити поп је занимање, као и фризер.
Одеш у школу, научиш шта ти кажу да научиш, запослиш се у струци и радиш.
Ништа више и ништа мање.
Као и у сваком послу имаш оне који то воле и оне који то не воле али раде јер су завршили ту школу.
 
Поп ≠ светитељ.
Не разумем зашто сви мисле да су попови некакви узвишени ликови, ван свих овоземаљских навика и проблема.
bas tako..pop je u stvari diplomirani teolog a to sto ljudi valjda njega vide kao konekciju sa Bogom je pretpostavljam u startu pogresnog objasnjavanja koncepta religije... sta ljudi misle..ako popu daju napojnicu da ce ij Bog bolje gledati?

i ovo poslednje je kljucno..zasto ljudi uopste "turaju" popovima te pare?
kod lekara i da razumem.. nada se da ce ga pregledati bolje, primiti preko reda..svasta nesto..a sta ovde ocekuje? da ce ga Bog pogleadti ako popu da ?
 
Zato sto je usluga besplatna, pa im je taj baksis zapravo plata. To bi moglo da se popravi tako sto bi svi vernici uplacivali 10% za crkvu
mesecno, pa onda ne bi morali da cinculiraju...
ovo je dikutabilno.
prvo ne placaju porez a imas prodavnice sirom grada, sveca u crkvi je skuplja nego na pijaci.. prodaju u svakoj crkvi gomilu stvari.. kako to da crkva koja kako kazes nema prihode kad je oplajckaju prijavi placku u visini od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada evra svaki put?
 
i ovo poslednje je kljucno..zasto ljudi uopste "turaju" popovima te pare?
Зато што је те паре зарадило приватно лице и има право да их потроши како оно хоће?
Неко цигарете, неко пиће, неко коцка, неко поп, неко да прилог за сиромашне, неко купи деци из краја сладолед...разни смо.
 
ovo je dikutabilno.
prvo ne placaju porez a imas prodavnice sirom grada, sveca u crkvi je skuplja nego na pijaci.. prodaju u svakoj crkvi gomilu stvari.. kako to da crkva koja kako kazes nema prihode kad je oplajckaju prijavi placku u visini od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada evra svaki put?
Znas kako, uopste nije obavezno zvati svestenika niti imati bilo sta sa Crkvom. Kada bi se placalo 10% ko sto rade u sektama, onda bi znali
kolko imaju vernika, i ne bi morali da prose. Sto se poreza tice, to je diskutabilno, zato sto je Crkva, drzavna institucija osim ako se ne
registruju kao firma i prijave delatnost, a onda i sekte moraju isto tako...
 
ovo je dikutabilno.
prvo ne placaju porez a imas prodavnice sirom grada
Ја знам за три, али добро. Лако решиво законом.
, sveca u crkvi je skuplja nego na pijaci
Закон понуде и потражње, купиш на пијаци.
.. prodaju u svakoj crkvi gomilu stvari.. kako to da crkva koja kako kazes nema prihode kad je oplajckaju prijavi placku u visini od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada evra svaki put?
Постоји разлика између имовине и прихода.
Рецимо, да ли би пристао да ти се наплати порез на паре које позајмиш куму?
 
Znas kako, uopste nije obavezno zvati svestenika niti imati bilo sta sa Crkvom.
ako postoji tarifa i ti pozoves i platis, to je sasvim ok..ali zasto onda napojnica?
to kao da odes u prodavnicu, platis proizvod i posle prodavcu das jos nesto..ko to radi? niko.
to se radi..rade frizeri i kelneri jer su im plate male ...da li su popovi u njihovom nivou i rangu?
 
Постоји разлика између имовине и прихода.
Рецимо, да ли би пристао да ти се наплати порез на паре које позајмиш куму?
ti popu ne pozajmljujes nego dajes

ne postoji tarifa. u slucaju da uvedu tarifu onda nece nista dodatno traziti.
znaci sad ispada da popovi i lazu kad mi kazu da je tarifa tolika a popu koliko das? :eek:

a sta je onda ovo?

https://nova.rs/vesti/drustvo/crkveni-cenovnik-od-koliko-das-do-300-evra/

https://www.telegraf.rs/vesti/25594...ane-vencanja-i-krstenja-poskupela-u-2017-foto
 

Back
Top