Je li transfuzija krvi u skladu sa biblijskim načelima?

Сви ови списи на које се ЈС позивају говоре о једењу крви или меса у коме још увек има крви, због чега се сматрало нечистим. Служе да се спречи учешће у крвним жртвама приношеним идолима и конзумирање меса из ког крв није сасвим исцеђена. Новозаветни текст из Дела апостолских се само позива на старозаветни текст из Књиге Левитске према којем се забрањује једење крви. Нема никакве везе с трансфузијом.

Чак и предхришћански, старозаветни Jевреји, су живот поштовали и стављали испред свега осталог; то је принцип јеврејског закона који се зове Пикуах Нефеш (פקוח נפש), по којем очување људског живота превазилази дословно свако друго верско правило. Када је живот одређене особе у опасности, скоро свака забрана тј. мицвот ло та'асе (מצות לא תעשה‎) Торе постаје неприменљива и неважећа.
 
Dela Apostolska 15: 28,29
U redu,evo ja cu da citiram te stihove;

"...Jer nađe za dobro sveti Duh i mi da nikakvijeh tegoba više ne mećemo na vas osim ovijeh potrebnijeh:
Da se čuvate od priloga idolskijeh i od krvi i od udavljenoga i od kurvarstva, i što nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi..."

Dakle ponavljam deo pitanja kojeg mi nisi odgovorio i produzavam sa sledecim pitanjem:

Sta po tebi pretstavlja formulacija "da se cuvate" u ovim tekstovima i jos bitnije , KAKO SE TREBAMO CUVATI od udavljenog i od idolske zrtve...?

Nakon Vaseg odgovora,idemo za konacnim zakjljuckom.
Dakle ?
 
U redu,evo ja cu da citiram te stihove;

"...Jer nađe za dobro sveti Duh i mi da nikakvijeh tegoba više ne mećemo na vas osim ovijeh potrebnijeh:
Da se čuvate od priloga idolskijeh i od krvi i od udavljenoga i od kurvarstva, i što nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi..."

Dakle ponavljam deo pitanja kojeg mi nisi odgovorio i produzavam sa sledecim pitanjem:

Sta po tebi pretstavlja formulacija "da se cuvate" u ovim tekstovima i jos bitnije , KAKO SE TREBAMO CUVATI od udavljenog i od idolske zrtve...?

Nakon Vaseg odgovora,idemo za konacnim zakjljuckom.
Dakle ?
otkriću ti tajnu kad ti već Sveti Duh nije otkrio...pričaš sa Arijanom :p
 
otkriću ti tajnu kad ti već Sveti Duh nije otkrio...pričaš sa Arijanom :p
Pravicu se da nisam primetio ovo sto si sada rekao... ;)
Mozda sam sa Arijanom bio "nekulturan,vredjao sam je i postavljao nenormalna pitanja" ( to je njeno misljenje) stoga bih hteo da ovaj put,sa ovom dragom osobom,"okrenem novi list"i krenem ispocetka... i sto je jos bitnije, u ocekivanju da od ovog novog sagovornika mozda konacno dobijem odgovor na moja pitanja...
 
U redu,evo ja cu da citiram te stihove;

"...Jer nađe za dobro sveti Duh i mi da nikakvijeh tegoba više ne mećemo na vas osim ovijeh potrebnijeh:
Da se čuvate od priloga idolskijeh i od krvi i od udavljenoga i od kurvarstva, i što nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi..."

Dakle ponavljam deo pitanja kojeg mi nisi odgovorio i produzavam sa sledecim pitanjem:

Sta po tebi pretstavlja formulacija "da se cuvate" u ovim tekstovima i jos bitnije , KAKO SE TREBAMO CUVATI od udavljenog i od idolske zrtve...?

Nakon Vaseg odgovora,idemo za konacnim zakjljuckom.
Dakle ?
Isto kao sto bi se uzdrzavali od droge i alkohola.
 
Isto kao sto bi se uzdrzavali od droge i alkohola.
Hmmm,nadam se da ovim ne zelis istaknuti da su droga i alkohol ,koji su direktni pricinioci za smrt izuzetno velikog broja ljudi i to je nesporan dugogodisni trend u kontinuiranom porastu isto sto i krv - sastavni deo ljudskog tela koji nosi ZIVOT U SEBI !!???
Mozda si nehotice stavila sve ovo u "istom loncu" i predlazem ti da jos jednom sve to lepo izvagas ali sada nastavljam sa pitanjem kojeg sam ti obecao:

Ako li formulacija "da se cuvate"u predmetnom tekstu zaista ima znacaj kojeg si navela onda kako se treba razumeti ta ista formulacija za kurvarstvo ???
Dakle posto se ta ista formulacija odnosi na sve tri kategorije koje su navedene u istom tekstu,onda to definitivno znaci da ona ima isti znacaj sto nam inputira "logicki"zakljucak da se kurvarstva trebamo cuvati isto kao sto se trebamo cuvati i od krvi i od udavljenog a po tebi - kao stose trebamo cuvati od alkohola i od droge...!??
Jesam li te dobro shvatio pa ovo dobro zakljucio ili mozda to nije slucaj pa ce biti ipak da ta formulacija ima neki drugi znacaj pa u tom slucaju - koji je to ???
Hvala unapred na jasnim i preciznim odgovorima.
 
Четрдесетједногодишња мајка деветоро деце из Такорадија у Гани је преминула после одбијања трансфузије услед губитка велике количине крви приликом свог деветог порођаја 2015. године, наводећи да јој религија то забрањује. Као резултат тога, преминула је и оставила деветоро деце у старатељству своје мајке, а њихове баке. У срамотном покушају да се од овог случаја дистанцира, огранак ЈС у Гани је издао саопштење да немају података да је жена била члан њихове организације. Она је приликом једног од претходних порођаја пристала на трансфузију крви, због чега је била искључена из ЈС, а због чега су званичници града интервенисали да је поново приме у организацију. Вероватно је то разлог због којег је овог пута одбила трансфузију - страх од поновног изопштења.

 
Петнаестогодишњи Џошуа Меколи из Смедика у Енглеској је преминуо после одбијања трансфузије из верских уверења, услед губитка велике количине крви после несреће у којој га је згњечио аутомобил.

https://www.theguardian.com/uk/2010/may/18/jehovahs-witness-dies-refuse-blood-transfusion

Овако је говорио о томе један од чланова управног тела ЈС на конвенцији 2016. године:
 
Fascinira me činjenica da jedan inteligentan um bude toliko okupiran dogmatskim principima . Nema tu ni trunke uzvišene životne filozofije , osim supergotripovanja što spada, izvinite ali u patologiju.
Kada se sasvim razumno objasni ( i zna ) da transplant organa , bilo solidnih bilo krvi jeste jedno te isto , a neko to ne prihvata nemam šta drugo da kažem osim da jeste tužno. Čovek ima pravo sam sebi da naškodi , ali drugima - svom detetu naprimer nema. Koji je to moralni princip po kome može ?
 
Фанатицима, култистима, секташима и њима сличним сподобама које угрожавају свесно здравље и живот деце због својих верских уверења, треба строго и редовно контролисати.
Ko da kontroliše?
Oni koji su ozakonili čedomorstvo?
Oni koji tu istu decu ubijaju i čereče abortusima?
Oni koji na taj način godišnje ubiju na hiljade dece?
Oni da kontrolišu?
 
Ko da kontroliše?
Oni koji su ozakonili čedomorstvo?
Oni koji tu istu decu ubijaju i čereče abortusima?
Oni koji na taj način godišnje ubiju na hiljade dece?
Oni da kontrolišu?
Cedomorstvo je ubistvo zivog , dakle vec rodjenog deteta .
Abortus se obavlja u strogo definisam razdoblju gde je nauka jasno utvrdila da taj fetus uopste nije oformeno ljudsko telo ( za ovo obavezno konsultiras udjbenike anatomije) sto ce reci da prekin trudnoce sa konkretnim razlogom koje je direktno vezan za zdravlje i normalan zivot majke nije i ne moze biti to sto navodis.
A ono sto pitas u pocetku mislim da i sam znas - to trebaju raditi vlasti kroz insitucije koje bi bile zakonom zaduzene to raditi.
 
Cedomorstvo je ubistvo zivog , dakle vec rodjenog deteta .
Abortus se obavlja u strogo definisam razdoblju gde je nauka jasno utvrdila da taj fetus uopste nije oformeno ljudsko telo ( za ovo obavezno konsultiras udjbenike anatomije) sto ce reci da prekin trudnoce sa konkretnim razlogom koje je direktno vezan za zdravlje i normalan zivot majke nije i ne moze biti to sto navodis.
A ono sto pitas u pocetku mislim da i sam znas - to trebaju raditi vlasti kroz insitucije koje bi bile zakonom zaduzene to raditi.
Dete je živo od začeća, a ne od porođaja.
Zato, ubistvo još neporođenog deteta jeste čedomorstvo, čovekoubistvo sa predumišljajem.
 
Dete je živo od začeća, a ne od porođaja.
Zato, ubistvo još neporođenog deteta jeste čedomorstvo, čovekoubistvo sa predumišljajem.
Ma sta kazes,ako je dakle zivo onda to znaci da moze ispunjavati sve funkcije koje se tipicne za ZIVOG COVEKA ???
U redu,hajdemo jedan Bibliski test,jel moze taj fetus od 2-3 meseca ispunjavati ovo i ako li ne moze,objasni zasto:
Isa.38,19:
'...Živi, živi, oni će te slaviti kao ja danas: otac će sinovima javljati istinu tvoju..."

Postoje bar 1.000 000 razlika o kojima bi smo realno mogli pricati ali ja sam se ovog puta odlucio upravo za ovog aspekta zivota.
Dakle ??/
 
Ma sta kazes,ako je dakle zivo onda to znaci da moze ispunjavati sve funkcije koje se tipicne za ZIVOG COVEKA ???
U redu,hajdemo jedan Bibliski test,jel moze taj fetus od 2-3 meseca ispunjavati ovo i ako li ne moze,objasni zasto:
Isa.38,19:
'...Živi, živi, oni će te slaviti kao ja danas: otac će sinovima javljati istinu tvoju..."

Postoje bar 1.000 000 razlika o kojima bi smo realno mogli pricati ali ja sam se ovog puta odlucio upravo za ovog aspekta zivota.
Dakle ??/
Kakvi su ti ovo Miki-Maus kritetijumi? :D
Može li tek rođena beba da slavi Boga? Ili od 5 mjeseci starosti? Dakle, po tvom ona nije živa?
 
Kakvi su ti ovo Miki-Maus kritetijumi? :D
Može li tek rođena beba da slavi Boga? Ili od 5 mjeseci starosti? Dakle, po tvom ona nije živa?
Tako je.
Može li tek rođena beba da hoda? Ne može. Znači, po ovom gore mudracu, ona nije čovek. Idiotizam potpuni.
Može li tek rođena beba da govori? Ne može. Znači, ona nije čovek?
Može li tek rođena beba da drži glavu uspravno? Ne može. Znači, ona nije čovek?
Može li tek rođena beba da se razmnožava? Ne može. Znači, ona nije čovek?
 
evo nasla sam

https://www.youtube.com/results?search_query=bloodles+medicine


Mozda si corav to pise u starom zavetu
u novom pise ovako

Дела 15:28, 29: „Јер свети дух и ми одлучили смо да не стављамо никакво додатно бреме на вас, осим овога што је потребно: уздржавати се од онога што је жртвовано идолима, од крви, од удављенога и од блуда.Ако се од свега овога чувате, биће вам добро. Остајте здраво!“

( Da li se neko uzdrzava od droge tako sto je nece uzimati oralno
a uzimece je u vene? )

i vidi slobodno uzimaj krv i leci se kako zelis
tako radi svaki covek
nece tebe da pita kako ce se leciti
JS se drze najsavremenijih metoda lecenja
a svaki pojedinac bira sam prema svojoj savesti
kako ce
А који би смисао био уздржавања од крви? Није важно само схватити у чему је забрана, мада ви то несхвате већ мислим треба поимати и разлог забране.
 
evo nasla sam

https://www.youtube.com/results?search_query=bloodles+medicine


Mozda si corav to pise u starom zavetu
u novom pise ovako

Дела 15:28, 29: „Јер свети дух и ми одлучили смо да не стављамо никакво додатно бреме на вас, осим овога што је потребно: уздржавати се од онога што је жртвовано идолима, од крви, од удављенога и од блуда.Ако се од свега овога чувате, биће вам добро. Остајте здраво!“

( Da li se neko uzdrzava od droge tako sto je nece uzimati oralno
a uzimece je u vene? )

i vidi slobodno uzimaj krv i leci se kako zelis
tako radi svaki covek
nece tebe da pita kako ce se leciti
JS se drze najsavremenijih metoda lecenja
a svaki pojedinac bira sam prema svojoj savesti
kako ce
Ево и писма које говори о том питању издвојено, али заиста мислим да ваља прочитати свих 20.

http://www.svedokverni.org/20-pisama-jehovinom-svedoku-pismo-br-20-o/
 

Back
Top