Quantcast

Je li Isus Bog???

• Začetnik teme Unknown
  • Datum pokretanja
U

Unknown

Gost
Vidim da vi smatrate da se Isus bog , pa reko da vas priupitam gde to u bibliji Isus kaze ' ja sam bog , obozavajte mene. I doktrina trojstva me mnogo zbunjuje jer je nelogicna. Ja sam trazio i nisam nasao.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Да Исус Христос је оваплоћени Бог - Логос, Син Божји, друго лице Свете Тројице. А да је рекао да је Бог, рекао је, али... нико му није веровао... ево само једног од примера:

(Јован 8 )
25. Тада му говораху: Ко си ти? И рече им Исус: ПОЧЕТАК, што вам и кажем.
26. Много имам о вама говорити и судити; али Онај који ме посла истинит је, и ја говорим у свијету оно што чух од њега.
27. И не разумјеше да им говори за Оца.
28. А Исус им рече: Кад подигнете Сина Човјечијега, онда ћете дознати да ЈА ЈЕСАМ, и да ништа сам од себе не чиним; него како ме научи Отац мој онако говорим.
29. И Онај који ме посла са мном је. Не остави Отац мене сама; јер ја свагда чиним што је њему угодно.
30. Кад он ово говораше, многи повјероваше у њега.

Само пажљивим читањем се може разумети да је ту Христос заправо рекао следеће:

1. Да је он од ПОЧЕТКА, тј. да је Бог Истинити, од Бога Истинитог, рођен пре свих векова.
2. Рекао је ЈА ЈЕСАМ, а знамо сви да је Господ рекао Мојсију: "ЈА сам онај који ЈЕСТЕ"

Кажем.. само један од примера... :wink:

rdeki

Elita
Poruka
17.879
Isus je Bog, a onda Bog prica o svom ocu... A Boziji otac je opet Bog, a Bog je samo jedan i mi se lepo vrtimo u krug.
Pa sta ti mislis? Ima li vise Bogova ili je Bog samo jedan? Ako je Isus Bog s kim je on razgovarao dok je bio na krstu i obratio mu se: "Oprosti im oce, ne znaju sta rade."? Da ne mislis mozda da je pricao sam sa sobom?
Hajde, probaj da objasnis onako kako ti to shvatas.

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
Maran Ata nam je izneo svoje zaključke a ne
potvrdu iz Pisma
pa predlažem ako hoćemo da nadjemo istinu da idemo putem eliminacije stihova
Jer znamo da Pismo ne sme sebi da protivreči
Nabrajati stihove i davati svoju viziju je nedelotvorno ali i tu imamo problem jer različite teologije (doktrine) već se u startu razmimoilaze
pa se mora ceo mozaik ispričati i objasniti da bi došao samo do jednog stiha a to je ovde i ovako ne moguće i zbog toga se vrtimo u krug i jedan drugome govorimo kako je zalutao.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Није лако разумети Тајне Божје. Једном неко рече: "како у људску главу ставити Оног који испуњава целу васељену?"

1.Tim. 3,16. I, kao što je priznato, velika je tajna pobožnosti: Bog se javi u tijelu, opravda se u Duhu, pokaza se anđelima, propovjedi se neznabošcima, vjerova se na svijetu, uznese se u slavi.

Многи нису у стању да разумеју како то да Бог има три ипостаси: Оца, Сина и Духа Светог, а поврх тога, оваплоћени Син да има две природе - божанску и човечију. О том питању су се сазивали и Васељенски Сабори, јер су многи јеретици покушавали да потуре своја учења, која су нарушавала и домострој спасења људског рода, свега оног за шта Христос и јесте пострадао на крсту, и био погребен, и васкрсао трећи дан по Писму... :wink:

aharon

Obećava
Poruka
76
"Otac moj je veći od mene..."

"Otac me je poslao..."

"niko ne zna o tome ništa do Otac..."

i još mnogo takvih riječi u Svetom Pismu iz usta samog Isusa jasno govore o stanju stvari. Barem meni. Ali svako može da odabere svoje gledište pa neka izvoli.

Isus Hrist je koliko znam došao između ostalog da djelom pokaže šta sve ljudi mogu ako su u skladu sa Bogom(tj. ako su bogočovjek).
I to svi bez razlike mogu, ali je pitanje hoće li to ili ne. Jer je on prvi među mnogom braćom.
Ali biti u potpunom skladu (jedinstvu) s Bogom i biti On to su dvije različite stvari.
Ali mnogi to miješaju. Neka im bude. Sve će se pokazati i znati u svoje vrijeme.
Može neko da izgradi velelepne teorije (da ne kažem dogme) koje su leporeko sročene, ali ne manje manjkave zbog toga. Njihova istinska vrijednost je samo u ovom: daju li duhovni plod ili ne daju.
Dokle god daju pozitivan plod u ljudima i vode ih na bolje i najmanjkavije teorije i dogme su potrebne i imaju svoje mjesto, ali i rok trajanja.
Međutim, kada postanu samo predmet trvenja i svađe oko njih, bolje je i mudrije ostaviti se svake svađe oko toga i kroz svoju vjeru i plodove svoje vjere (riječi i djela) svjedočiti drugima, pa ko voli nek izvoli. Ionako je sve stvar slobodne volje i izbora.
Svako dobro. :D :D :D

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Да, то су делови Писма које су јеретици одувек користили како би промовисали разне јереси које се све класификују као - субординационизам. Одатле је потекло и аријанство, и несторијанство, и много других...

Оно што сви јеретици по правилу заборављају је следеће:

1. Да је испостас ОЦА она која је узрок јединства Троједног Бога.
2. Да је ипостас ОЦА та која вечно рађа Сина и исходи Духа Светог.
3. Да су све три ипостаси од ЈЕДНЕ суштине, а самим тим је и немогуће да је нека "моћнија" а нека "слабија".

rdeki

Elita
Poruka
17.879
MaranAta:
Да, то су делови Писма које су јеретици одувек користили како би промовисали разне јереси које се све класификују као - субординационизам. Одатле је потекло и аријанство, и несторијанство, и много других...

Оно што сви јеретици по правилу заборављају је следеће:

1. Да је испостас ОЦА она која је узрок јединства Троједног Бога.
2. Да је ипостас ОЦА та која вечно рађа Сина и исходи Духа Светог.
3. Да су све три ипостаси од ЈЕДНЕ суштине, а самим тим је и немогуће да је нека "моћнија" а нека "слабија".
Hajde ti lepo objasni sta je to ispostas. Pa mi reci sta te to zuljaju jeresi. Ako si pravi pravoslavac ne bi trebalo da ti smeta tudje drugacije vidjenje necega.

Gost
Unknown:
Vidim da vi smatrate da se Isus bog , pa reko da vas priupitam gde to u bibliji Isus kaze ' ja sam bog , obozavajte mene. I doktrina trojstva me mnogo zbunjuje jer je nelogicna. Ja sam trazio i nisam nasao.
Isus ima dve prirode Bozansku i ljudsku. On se odrekao svoje prirode Boga i snishodio u ljudsku prirodu da bi nam pokazao put spasenja. Tada se razlikovao od drugih ljudi samo po tome sto nije imao greha. To je hteo da nam pokaze da sa svim nasim ogranicenjima kao ljudi mozemo da se borimo protiv greha.
Bog s tobom!

Gost
Christadelphian:
Maran Ata nam je izneo svoje zaključke a ne
potvrdu iz Pisma
pa predlažem ako hoćemo da nadjemo istinu da idemo putem eliminacije stihova
Jer znamo da Pismo ne sme sebi da protivreči
Nabrajati stihove i davati svoju viziju je nedelotvorno ali i tu imamo problem jer različite teologije (doktrine) već se u startu razmimoilaze
pa se mora ceo mozaik ispričati i objasniti da bi došao samo do jednog stiha a to je ovde i ovako ne moguće i zbog toga se vrtimo u krug i jedan drugome govorimo kako je zalutao.
Verujem u jednoga Boga, oca svedrzitelja tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog.
I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, sina Bozijeg, jedinorodnog od oca rodjenog pre svih vekova, svetlost od svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog. Koji je radi nas ljudi i radi nasega spasenja sisao s nebesa i ovaplotio se od Duha svetog i Marije djeve i postao covjek. I koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata i stradao i bio pogreben, i koji je vaskrsao u treci dan po pismu, i koji sedi sa desne strane Oca.
I u Duha Svetoga Gospoda zivotvornog koji od Oca ishodi i koji se sa sinom zajedno postuje i zajedno slavi i koji je govorio kroz proroke.
I u jednu Svetu apostolsku Crkvu...

Milica3

Zainteresovan član
Poruka
107
Goste, to sto si napisao se divno nadovezuje na diskusiju i moram da ponovim jos jednom:

Verujem u jednoga Boga oca, svedrzitelja, tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog.
I u jednoga Gospoda Isusa Hrista, sina Bozijeg, jedinorodnog od oca rodjenog pre svih vekova, svetlost od svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rodjenog a ne stvorenog, jednosustnog Ocu, kroz koga je sve postalo.
Koji je radi nas ljudi i radi nasega spasenja sisao s nebesa i ovaplotio se od Duha svetog i Marije djeve i postao covjek. I koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata i stradao i bio pogreben, i koji je vaskrsao u treci dan po pismu, i koji se uzneo u nebesa i sedi sa desne strane Oca.
I koji ce oopet doci sa slavom da sudi zivima i mrtvima i njegovom carstvu nece biti kraja.
I u Duha Svetoga Gospoda zivotvornog koji od Oca ishodi i koji se sa Ocem i Sinom zajedno postuje i zajedno slavi i koji je govorio kroz proroke.
I u jednu Svetu apostolsku Crkvu...

Boze dragi ... hvala ti! Stvarno je prelepo.

U knjizi dr. Justina Popovic stoji objasnjenje na temu ISUS HRISTOS - ISTINITI BOGOCOVEK:
"Istine da je Isus istiniti Bog i istiniti covek slivAju se opet u jednu istinu: Isus Hristos je istiniti Bogocevek. Ali, iako istiniti Bog i istiniti covek, Isus je ipak samo jedno lice,jedna Licnost, ne dva lica niti dve licnosti. Iako su u njemu dve prirode: bozanska i covecanska. On u ni u kom smislu ne predstavlja sobom dva posebna lica vec jedno jedino, i to - Bozansko lice,LIce (ili Ipostas) Boga Logosa koji je u svoju Bozansku licnost primio covecansku prirodu. Ali se bogocevecansko cudo Hristove Licnosti bas u tome sastoji sto su ove dve beskonacno razlicite prirode sjedinjene licnoscu Logosa u nedeljivo jedinstvo"

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
Dve prirode ne može da ima istovremeno
onda vam se ono 'ovaplotio u čoveka' ne slaže
jer je i dalje Bog pošto ima Božansku prirodu .
Pošto prvim dokazujete da je bio kao čovek pošto je uzeo našu prirodu onda drugo mora da otpadne.
Ali ne !
Šta se dogadja kada vam odgovara u kontekstu onda kažete da je ljudske prirode a kada učini čudo onda je Božije .
Ako pak ima Božiju prirodu onda udeo u ljudskoj prirodi nije potpun i time mnogo čega dolazi u pitanje
Pozdrav

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
То што се Син оваплотио и постао човек и јесте суштина целог домостроја спасења. Јер, као што је Бог постао човек, тако и људи у савршеној заједници са Богом, попримају двоструку природу. У томе и јесте смисао Православне доктрине о обожењу. :wink:

Milica3

Zainteresovan član
Poruka
107
MaranAta:
То што се Син оваплотио и постао човек и јесте суштина целог домостроја спасења. Јер, као што је Бог постао човек, тако и људи у савршеној заједници са Богом, попримају двоструку природу. У томе и јесте смисао Православне доктрине о обожењу. :wink:
Ovo mi nekako stoji kao pravi smisao promisli Bozije da nam se uredi mogucnost spoznaje i spasenja. Ne mislim ni na kakve zasluge niti racunice da danasnjim trudom proizvedemo nagradu posle smrti nego prosto - licno prociscejne je cilj i nagrada.
Kad, na pr, kad sam citala o ocu Tadeju, bilo je jedno. A kad sam ga videla nesto sasvim drugo. Ma i noc pred polazak bila sam strasno pod uticajem naziranja neceg sto je moguce postici, sto je on postigao; to je delovalo kao neka strasna inspiracija. Nije on nista specijalno radio ali ceo nacin kojim je zracio, sve moje predstave o tome sta je postigao su bile isprovocirane u novu sliku moguceg rasta i uzdizanja covekovog a ta slika je bila nuporedivo jaca on one koju sam sklapala teoretski - citanjem. Tako mislim da je pojava Isusa kao bogocoveka silna vrednost za sve koji iz toga crpu veru i spoznaju.

Nikodim Ljutic

Zainteresovan član
Poruka
193
Ја бих покушао да библијским стиховима, којих има више него што ћу их цитирати, дам прилог размишљању о овом питању.

МАТ 1:23 Ето, дјевојка ће затрудњети, и родиће сина, и надјенуће му име Емануило, које ће рећи: с нама Бог.
2. МАТ 3:3 Јер је то онај за кога је говорио пророк Исаија гдје каже: глас онога што виче у пустињи: приправите пут Господу, и поравните стазе његове.
3. МАТ 9:6 Али да знате да власт има син човјечиј на земљи опраштати гријехе (тада рече узетоме): устани, узми одар свој и иди дома.
4. МАТ 12:8 Јер је господар и од суботе син човјечиј.
5. МАТ 22:42 Говорећи: шта мислите за Христа, чији је син? Рекоше му: Давидов. 43 Рече им: како дакле Давид њега духом назива Господом говорећи: 44 Рече Господ Господу мојему: сједи мени с десне стране, док положим непријатеље твоје подножје ногама твојима? 45 Кад дакле Давид назива њега Господом, како му је син?

6. ЛУК 7:27 Јер је ово онај за кога је писано: ето ја шаљем анђела својега пред лицем твојијем који ће приправити пут твој пред тобом.

7. ЈВН 1:1 У почетку бјеше ријеч, и ријеч бјеше у Бога, и Бог бјеше ријеч. 2 Она бјеше у почетку у Бога. 3 Све је кроз њу постало, и без ње ништа није постало што је постало. 4 У њој бјеше живот, и живот бјеше видјело људима.
8. ЈВН 1:14 И ријеч постаде тијело и усели се у нас пуно благодати и истине; и видјесмо славу његову, славу, као јединороднога од оца.

9. ЈВН 3:31 Који одозго долази над свима је; који је са земље од земље је, и говори од земље; који долази с неба над свима је.

10. ЈВН 8:19 Тада му говораху: гдје је отац твој? Исус одговори: ни мене знате ни оца мојега; кад бисте знали мене, знали бисте и оца мојега.

11. ЈВН 10:30 Ја и отац једно смо. 31 А Јевреји опет узеше камење да га убију. 32 Исус им одговори: многа вам добра дјела јавих од оца својега; за које од онијех дјела бацате камење на ме? 33 Одговорише му Јевреји говорећи: за добро дјело не бацамо камење на те, него за хулу на Бога, што ти, човјек будући, градиш се Бог.

12. ЈВН 12:45 И ко види мене види онога који ме посла.

13. ЈВН 14:7 Ка бисте мене знали онда бисте знали и оца мојега; и отселе познајете га, и видјесте га. 8 Рече му Филип: Господе! покажи нам оца и биће нам доста. 9 Исус му рече: толико сам вријеме с вама и нијеси ме познао, Филипе? који видје мене, видје оца; па како ти говориш: покажи нам оца? 10 Зар не вјерујеш да сам ја у оцу и отац у мени? Ријечи које вам ја говорим не говорим од себе; него отац који стоји у мени он твори дјела.

14. ЈВН 17:10 И моје све је твоје, и твоје моје; и ја се прославих у њима.

15. ЈВН 20:28 И одговори Тома и рече му: Господ мој и Бог мој.

16. ДЈЕ 7:37 Ово је Мојсије који каза синовима Израиљевијем: Господ Бог ваш подигнуће вам пророка из ваше браће, као мене: њега послушајте. 38 Ово је онај што бјеше у цркви у пустињи с анђелом, који му говори на гори Синајској, и с оцима нашијем; који прими ријечи живе да их нама да; 39 Којега не хтјеше послушати оци наши, него га одбацише, и окренуше се срцем својијем у Мисир

17. ДЈЕ 10:36 Ријеч што посла синовима Израиљевијем, јављајући мир по Исусу Христу, она је Господ свима.

18. ДЈЕ 20:28 Пазите дакле на себе и на све стадо у коме вас Дух свети постави владикама да пасете цркву Господа и Бога коју стече крвљу својом;

19. РИМ 1:7 Свима који су у Риму, љубазнима Богу, и позванима светима: благодат вам и мир од Бога оца нашега и Господа Исуса Христа.

20. РИМ 9:5 Којијех су и оци, и од којијех је Христос по тијелу, који је над свима Бог благословен вавијек. Амин.

21. РИМ 10:9 Јер ако признајеш устима својима да је Исус Господ, и вјерујеш у срцу својему да га Бог подиже из мртвијех, бићеш спасен. 10 Јер се срцем вјерује за правду а устима се признаје за спасеније. 11 Јер писмо говори: који га год вјерује неће се постидјети. 12 Јер нема разлике међу Јеврејином и Грком: јер је он Бог свију, и богат за све који га призивљу. 13 Јер који год призове име Господње спашће се.

22. 1КО 1:2 Цркви Божијој која је у Коринту, освећенима у Христу Исусу, позванима светима, са свима који призивљу име Господа нашега Исуса Христа на свакоме мјесту и њиховоме и нашему:

23. 1КО 4:5 Зато не судите ништа прије времена, докле Господ не дође, који ће изнијети на видјело што је сакривено у тами и објавиће савјете срдачне и тада ће похвала бити свакоме од Бога.

24. 1КО 8:6 Али ми имамо само једнога Бога оца, од којега је све, и ми у њему, и једнога Господа Исуса Христа, кроз којега је све, и ми кроза њ.

25. 1КО 10:9 Нити да кушамо Христа, као што неки од њих кушаше, и од змија изгибоше.

26. 1КО 15:47 Први је човјек од земље, земљан; други је човјек Господ с неба.

27. 2КО 5:10 Јер нам се свима ваља јавити на суду Христову, да примимо сваки што је који у тијелу чинио, или добро или зло;

28. ФЛБ 2:6 Који, ако је и био у обличју Божијему, није се отимао да се испореди с Богом;

29. КОЛ 1:16 Јер кроз њега би саздано све што је на небу и што је на земљи, што се види и што се не види, били пријестоли или господства или поглаварства, или власти: све се кроза њ и за њ сазда. 17 И он је прије свега, и све је у њему.

30. 1ТИ 3:16 И, као што је признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у тијелу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповједи се незнабошцима, вјерова се на свијету, узнесе се у слави.

31. ЈЕВ 1:1 Бог који је негда много пута и различнијем начином говорио оцевима преко пророка, говори и нама у пошљедак дана овијех преко сина, 2 Којега постави нашљедника свему, кроз којега и свијет створи. 3 Који будући сјајност славе и обличје бића његова, и носећи све у ријечи силе своје, учинивши собом очишћење гријеха нашијех, сједе с десне стране пријестола величине на висини,

32. ОТК 22:13 Ја сам алфа и омега, почетак и свршетак, први и пошљедњи.

U

Unknown

Gost
Isus nigde ne kaze , ja sam Bog i obozavajte mene , sto sam i dokazao vasim zaobilazenjem jer niko mi nije citirao gde je to isus rekao vec samo dajete svoja mosljenja. a biblija je protivrecna samoj sebi sto opet dokazuje da je pretrpela milion prepravki i izmena tako da danas imamo bezbroj vrsta biblija i biblija nije vise Bozija knjiga jer je mnogo izmenjena. slabi su vam dokazi mnogo.

U

Unknown

Gost
jednostavno krscanstvo je iz monoteizma preslo u politeizam jer ne veruje u jednog Boga vec u tri bozanstva i ima zaprtljanu dogmu oko toga. samo da se covek vrti u krug.

Nikodim Ljutic

Zainteresovan član
Poruka
193
Kada bih znao iz koje pozicije govoris, ateiste ili vernika, ponudio bih ti odgovor. Deo odgovora cu ti odmah dati.
Ako si ateista, ovo pitanje ne bi trebalo da te zanima uopste, jer je mnogo dublje od pitanja postojanja Boga, sto ateisti osporavaju.
Ako si vernik neke od hriscanskih denominacija, ne bi trebao da postavljas to pitanje, jer svako ko se naziva Hriscaninom, trebao bi da veruje u Hristovo bozanstvo, inace ne bi nosio ime "Hriscanin", ako je Hristos samo covek, sto je, predpostavljam, tvrdnja.
Ako si vernik bilo koje druge vere i ako si dobronameran, mozemo da pricamo o tome.
Ako nisi dobronameran i ako je tvoje pitanje imalo nameru da povredi necija verska osecanja, tada dovidjenja na nekoj drugoj temi.
Tema je veoma ozbiljna i argumentacija za i protiv je obimna. Vrednost argumenata mozemo da procenjujemo, ali bez iskljucivosti koja se da nazreti.

?

...

Gost
Bog je Duh, TVRDI JEVANDJELJE.

Hristos je Sin Boziji, Sin Coveciji u zavisnosti od konotacije.

Ako je u Ocu i Otac u Njemu,
Ako niko ne dolazi k Bogu Ocu osim kroza Nj,
sta onda vi imate da filozofirate gosn nepoznati?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.