Quantcast

ЈБ Тито : присилно конвертирање Срба у нове "нације"

Poruka
15.318
Od tebe licki nikad nista pametno.
Није од мене него од Ђиласа и осталије југо-комунистички вуцибатина. :whistling:

da li je on ikada rekao da nije srbin ?
ako ima , dje pise da se izjasnio da nije srbin IKAD ???
Ваљда би најприје требало да се изјасни да ЈЕСТ Србин, него да НИЈЕ?

vučji čopor

Legenda
Moderator
Poruka
51.656
Ustavno-pravni status Srba u Crnoj Gori posle 1945. godine zaslužuje posebnu analizu stručnjaka za ustavno i međunarodno pravo. Jer, posle rata, Srbi su u Crnoj Gori faktički stavljeni van zakona. Lišeni su i prava na sopstveno nacionalno ime i bez svoje saglasnosti svrstani u novoformiranu crnogorsku nacionalnu zajednicu.
Srbi u NR Hrvatskoj i NR BiH su dobili status konstitutivnog naroda, a u Crnoj Gori nisu imali ni status nacionalne manjine.
Тачно Сребрена , а разлог је била појачана потреба за променом свести толико важна и омиљена код титоиста.
Што се тиче статуса " конститувног народа" показало се да да је и он био флоскула која у раздруживању заједничке државе није могао није Србе могао да спасе нових погрома у промењеним условима ни у Хрватској ни у Босни и Херцеговини,

banebeograd

Elita
Poruka
15.337
Није од мене него од Ђиласа и осталије југо-комунистички вуцибатина. :whistling:

Ваљда би најприје требало да се изјасни да ЈЕСТ Србин, него да НИЈЕ?
s obzirom da nisi nasao podatak da se negde izjasnjavao kao montenegrin to se znaci podrazumevalo , jer bi inace svugde pisali "predsednik srbije crnogorac" ili "predsednik srbije hrvat" ili "predsednik srbije marsovac"...
ali kako tako nesto nikad i nigde nije pisalo onda se podrazumeva da je bio srbin ,
tj u ovom slucaju tvog dvoumljenja dal je srb. ili cg. i da se izjasnjavao kao crnogorac to bi opet znacilo da je srbin :ok:

Poruka
15.318
s obzirom da nisi nasao podatak da se negde izjasnjavao kao montenegrin to se znaci podrazumevalo , jer bi inace svugde pisali "predsednik srbije crnogorac" ili "predsednik srbije hrvat" ili "predsednik srbije marsovac"...
ali kako tako nesto nikad i nigde nije pisalo onda se podrazumeva da je bio srbin ,
tj u ovom slucaju tvog dvoumljenja dal je srb. ili cg. i da se izjasnjavao kao crnogorac to bi opet znacilo da je srbin :ok:
Мислим да једини пут кад се изјаснио рекао је да је Југословен. Не знам да се иђе "подразумјева" да је неко или није Србин?? :eek:

banebeograd

Elita
Poruka
15.337
Мислим да једини пут кад се изјаснио рекао је да је Југословен. Не знам да се иђе "подразумјева" да је неко или није Србин?? :eek:
u principu mogao je kao i svako da bira kako ce da se izjasni i niko mu to ne bi sporio , ime, prezime, vera, nacija...sve moze da se menja i bira po zelji bez nekih posebnih uslova .
ali cim je rodjen u kraljevini i to na teritoriji srbije ispunjava jedan uslov vise u odnosu na sve druge opcije,
a samim tim sto je bio predsednik srbije to bi trebalo da je vec drugi uslov ,
do sad jos uvek nigde prikazanim dokazom da se izjasnjavao kao nesto drugo to bi bilo jos jedan plus na stranu da je bio srbin .
opet s obzirom da tek od 2006-e po njihovom zvanicnom tumacenju crnogorci prestaju da budu srbi a da je milosevic vec tada bio penzioner opet bi se dalo predpostaviti u da je i po toj osnovi bio srbin .
cak i hrvati su ga optuzivali za nekakav ne veliko crnogorski ili veliko jugoslovenski nego bas veliko srpski projekat , hegemoniju itd itd...bas kao sto su to cinili i muslimani i siptari i na kraju i tuzilastvo u hagu.

pa ako sve to nije dovoljno da se potvrdi da je on bio srbin , onda :think::maramica:

guslar1389

Primećen član
Poruka
710
То није била национална политика него иживљавање неких црногораца који су се дочепали власти. Правили су они још веће зулуме међу својима.
Црногорци су као мачке, увек се дочекају на ноге. Ако треба могу очас да буду католици, православни, мислимани или атеисти. Онај ко држи православље без обзира на последице је уствари Србин. Ето, тако можеш да препознаш ко је ко у ЦГ.
Crnogorac je vjekovima bilo sinonim za Srbina koji se drzao pravoslavlja bez obzira na posljedice.

Svima_Mili_&_Dragi

Primećen član
Poruka
716
Чувена београдска љекарка и професорица на тамошњем Медицинском факултету, др Десанка Косановић-Ћетковић, у својој књизи „Присјећања и записи”, описала је како је њен отац Никола Ћетковић, после Другог свјетског рата, од стране Озне примораван да се пише као Црногорац

У Београду су хапсили Црногорце који се изјасне као Срби!

„Већ 1945. године почела је замјена личних карата у Београду, а на основу раније подијељених формулара, у којима је свако, поред осталог, требало да наведе своју националност. Управо тада настају велики проблеми у мојој породици.
Старији брат и ја смо били комунисти, учесници НОБ логораши. Било нам је јасно да ми као чланови КПЈ можемо бити само Црногорци.
Тако смо се и изјаснили у формуларима и без проблема брзо добили личне карте у Ознином одјељењу у Чика Љубиној улици.

Послије неколико дана, на исто мјесто дошао је и наш отац Никола Ћетковић, стар 62 године и умјесто личне карте добио – 15 дана затвора! Наиме, он се изјаснио да је Србин и надлежни официр му није дао личну карту, јер он не може бити Србин, него Црногорац рођен у Подгорици. Отац није хтио да одступи од своје изјаве, тврдио је да је од дјетињства знао да је Србин, да је зато децембра 1915. кренуо преко Албаније до Крфа и даље.

Мој отац је 1909. године у Бечу завршно студије и могао је мирно да сачека аустријску окупацију Црне Горе и да, као њихов студент и полиглота, добије високо звање, као и личну сигурност, али он је, као патриота и Србин, кренуо са српском војском и њеном судбином.
Говорио је официру Озне да се отац српске династије Немања родио као и он – у Подгорици, у Рибници на Зети, и да је Немањин син Свети Сава основао прву српску архиепископију.
Но, то није било довољно, па су Николу Ћетковића затворили у Ознин затвор, гдје је на голом бетону одлежао пуних 15 дана. Официр га је свакодневно изводио на саслушање и питао: Јеси ли ти Никола Ћетковићу Црногорац или Србин? Мој отац је на то одговарао стиховима Његоша и краља Николе о српству.

Послије одлежаних више од двије недјеље у затвору, дата му је лична карта у којој је ипак стајало да је он, Никола Ћетковић – Србин.
Ми, његова дјеца, нијесмо одобравали његово држање у Озни, нити његово србовање, јер су нама као комунистима, одмах били јасни Ђиласови ставови о црногорској нацији.

Био је хладни зимски дан 1946. године и сви смо сједјели у трпезарији која се једина и гријала, а ми дјеца се спремали за испите. Тада је наша мајка прекинула мртву тишину и саопштила да ће се писати као Црногорка. Она је знала и осјећала да је очев став веома много нашкодио нама као комунисти-ма и хтјела је да нас заштити од даљих немилих посљедица. Отац је био изненађен, али не и поражен. Нагло је устао и обратио се мајци хладним гласом да она од сјутра неће више бити његова жена.
Мајка је добро знала да отац неће промијенити свој став, па га је, измијенивши тактику, умиљато упитала: „Никола, ти велиш да смо ми Срби. Па, како смо ми Срби могли родити ђецу Црногорце? Реци ми, Никола, како?“

А отац мирно одговара: „Данице, ми смо Срби, а родили смо слијепе послушнике. Плачимо, јаднице, плачимо!“

Наш отац Никола Ћетковић умро је 1957. године пред други послијератни попис становништва. Са прекорним сјећањем на наш бојкот оца и наше тадашње национално опредјељење, ми његова дјеца, спонтано смо се изјаснили као Срби.”

https://srbin.info/pocetna/aktuelno/u-beogradu-su-hapsili-crnogorce-koji-se-izjasne-kao-srbi/
Kučka komunistička. Šta, treba da mi je bude žao? Oca zajedno sa svojim đubretom od brata umorila svojim svinjarijama? Nema oprosta, pa da se hiljadu puta "pokajala". Marš!!

Gruban

Buduća legenda
Poruka
31.610
Josip Broz je radio samo ono što bi radio i svaki drugi hrvatski političar da se našao na njegovom mestu uključujući i Pavelića.Iz Brozovog tj.velikohrvatskog ugla svako slabjenje Srba a stvaranje novih nacija od delova srpske nacije,svakako jeste slabljenje Srba,bilo je poželjno.Nema u tome što je radio Broz ništa čudno.Čudno je kako mu je to prolazilo bez otpora kod samih Srba.

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
16.738
Slabljenje Srbije u slici. Nagradno pitanje gde Srbija na mapi a ili b?

a

b

Искасапљена Србија је на другој карти, а ово на првој правно није ни постојало.
Боље да си дао неку ранију административну поделу Југославије.

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
16.738
Sta nije pravno postojalo, kraljevina gde Srbija izbrisana. Znaci svi monarhisti i Draza nelegitimni.
Лепо, дао си карту Југославије пред сам рат са БХ која правно и није постојала.
Тада није постојала Србија као држава као што није постојала ни после другог светског рата, али су бановине Србима обезбеђивале оно што нису имали искасапљени и подељени у Брозовој Југославији.
Од 9 бановина 6 су биле са српском већином.
1024px-Kingdom_of_Yugoslavia_(1929-1939)-sr.svg.png

Дража је био југословенски официр ништа још ниси научио.

И како ово аболира Броза од цепања српског народа у нове нације?

Mstislav

Buduća legenda
Poruka
25.257
Kako nije postojala, a eno je na tvojoj mapi i Srbi iz Sida pisali i preklinjali da ih ne ubacuju u BH. Pravno nije postojala Srbija ni u praksi ni u realnosti, e sad sto se ti tesis da nije postojala BH koja bila maltene do Novog Sada i Sarajeva i koju unistio nemacki napad aprila 41 gde da nije trebala da dobije posebnu valutu pored vec postojece odvojene zandarmerije i tablica je neka tema za Trece oko i slicne sadrzaje.

Poruka
15.318
Лепо, дао си карту Југославије пред сам рат са БХ која правно и није постојала.
Тада није постојала Србија као држава као што није постојала ни после другог светског рата, али су бановине Србима обезбеђивале оно што нису имали искасапљени и подељени у Брозовој Југославији.
Од 9 бановина 6 су биле са српском већином.
Pogledajte prilog 757286/

Дража је био југословенски официр ништа још ниси научио.

Banovine su Srbima obezbjedile 1941. da prodju kako su prosli. A dobro nijesu prosli na prostorima koji su danas Srbija a kakomli izvan.

Broz je posljedica tih banovina. posljedica toga je i isrpska kataklizma 1941/1945.

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
16.738
Kako nije postojala, a eno je na tvojoj mapi i Srbi iz Sida pisali i preklinjali da ih ne ubacuju u BH. Pravno nije postojala Srbija ni u praksi ni u realnosti, e sad sto se ti tesis da nije postojala BH koja bila maltene do Novog Sada i Sarajeva i koju unistio nemacki napad aprila 41 gde da nije trebala da dobije posebnu valutu pored vec postojece odvojene zandarmerije i tablica je neka tema za Trece oko i slicne sadrzaje.
Лепо чим је формирана поставило се питање решавања и српске и словеначке етничке територије, што је нарочито заговарао Српски културни клуб, федерализовањем Југославије формирањем Бановине Србије и Бановине Словеније, тим пре што су многе општине не само Шидска одбиле да постану део БХ, тако да тај споразум Цветковић-Мачек никада није ратификован и потврђен у скупштини, зато кажем да БХ правно није постојала а уз то је и кратко трајала и зато сам ти напоменуо да поставиш администативну поделу Југославије из ранијег периода.
Србија није била држава ни пре ни после рата.

И главно би било моје питање:

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
16.738
Ako nije stvorena u avgustu 39 u paketu sa hrvatskom nema dokaza da bi ikada bila formirana. Slovenci su imali svoju ekskluzivnu banovinu koja se zvala Dravska, bila cak i CG pod nazivom Zetska banovina samo muceni Srbi nigde prispeli rascepkani u 6 banovina.
Срби су били већина у тих 6 бановина.

Лекизан

Elita
Moderator
Poruka
16.738
Nijedna, Muslimani i Makedonci konacno dobili pravo da se izjasne kako hoce. Muslimani dotad bili najcesce Jugosloveni pa onda tek Srbi ili Hrvati dakle daleko od srpskog ekskluziviteta.
Немој да причаш, тако се нису изјашњавали ни под Турцима, ни под Аустријанцима.
Треба рећи да је Броз измислио те нације баш као и црногорску а то је ово цепање српског националног корпуса о коме је тема, јер су се многи и муслимани и Македонци, да не говорим о Црногорцима, изјашњавали само као Срби.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.