Jazz & Blues kutak :)

Album je zaista fantastican, ne znam da li su objavili nesto posle ili pre njega ali Krushevo je fantazija.

Reci mi, da li si imao prilie da slusas, ili mozda imas u svojo kolekciji, Balcan Horse Band (mislim da se tako zove). To je skup najboljih muzicara sa Balkana, ja sam ne nekoj Krusevackoj televiziji imao prilike da slusam snimak koncerta i posle toga nikada vise cuo za njih, niti sam uspeo da nabavim bilo kakav CD. Izmedju ostalih Vlatko (koji je "jezivo" dobar) i Sanja Ilic (koji mi se bas i ne dopada).
 
nikodim:
Reci mi, da li si imao prilie da slusas, ili mozda imas u svojo kolekciji, Balcan Horse Band (mislim da se tako zove). To je skup najboljih muzicara sa Balkana, ja sam ne nekoj Krusevackoj televiziji imao prilike da slusam snimak koncerta i posle toga nikada vise cuo za njih, niti sam uspeo da nabavim bilo kakav CD. Izmedju ostalih Vlatko (koji je "jezivo" dobar) i Sanja Ilic (koji mi se bas i ne dopada).
Prvi put cujem za to, zvuci zanimljivo, ako mi slucajno naleti obavezno cu da preslusam.

Idem sutra kuci, jel ti jos uvek treba Dave?
Samo mi nije jasno kako da dodjes u posed istog, posto nisi ni iz Sapca ni iz BG-a?
Eventualno da ti ga nekako posaljem ili ako dolazis nekim poslom do BG-a da ti ga dam...
 
Idem sutra kuci, jel ti jos uvek treba Dave?
Samo mi nije jasno kako da dodjes u posed istog, posto nisi ni iz Sapca ni iz BG-a?
Eventualno da ti ga nekako posaljem ili ako dolazis nekim poslom do BG-a da ti ga dam...

Sutre posle podne dolazim u Beograd, kako bih se video sa devojkom i posetio Guitar art i bicu tu do nedelje. Tako da ako ti je CD tu ili ako ga, u povratku, donosis ovih dana, mogu ga licno uzeti.
Nije problem mozemo se dogovoriti, bitno je da to izdanje postoji. :wink:
Hvala sto pokusavas da mi pomognes, nadam se da cu uspeti da uzvratim pa mi bas zbog toga reci da li mogu nesto da ti snimim. Mozda Dean Brown-a ili tako nesto... :?:
 
nikodim:
Sutre posle podne dolazim u Beograd, kako bih se video sa devojkom i posetio Guitar art i bicu tu do nedelje. Tako da ako ti je CD tu ili ako ga, u povratku, donosis ovih dana, mogu ga licno uzeti.
Nije problem mozemo se dogovoriti, bitno je da to izdanje postoji. :wink:
Hvala sto pokusavas da mi pomognes, nadam se da cu uspeti da uzvratim pa mi bas zbog toga reci da li mogu nesto da ti snimim. Mozda Dean Brown-a ili tako nesto... :?:
Nema na cemu.
Evo ovako cemo. Ja cu sad kad budem u Sapcu da ti snimim disk. Vracam se u ponedeljak pa nista od preuzimanja za ovaj vikend. Disk ce da mi stoji ovde u BG-u, a ti kad sledeci put budes dolazio, najavis ,pa se nadjemo i ti dobijes disk...

Pozdrav!
 
winnetou:
paaa, ja nisam sigurna da su neki ljudi u mom gradu i culi za jazz.. :?

Svi mi imamo ili nemamo neka svoja interesovanja, tako da ti neki ljudi jednostavno nemaju interesovanja za takvu vrstu muzike, sto ne mora da znaci da za nju nisu ni culi. Sta vise jazz se spominje u knjigama muzickog obrazovanja u osnovnoj skoli, tako da bi se moglo reci da samo nepismeni ljudi nisu culi za jedan takav pravac u muzici. Sa druge strane ako malo bolje pogledas mucicka desavanja sa kraja 19. i pocetka 20. veka videces da se sva, nazovimo je, savremena muzika izvlaci iz samo jednog korena... blues-a. Stim sto neki ljudi beze od toga jer vole nesto drugo i nekim glupim izjavam pokusavaju da kazu da to nije taco. Prvo zvanicno blues izdanje nastalo je pocetkom 20. veka (u pitanju je jedna osoba zenskog pola cije ime sam zaboravio), a posle toga i sve ostalo. Pored klasike i duhovne muzike, a da ne zaboravimo i one tradicionale stvari koje su deo svake zemlje, nije bilo niceg cime bi se medjunarodna muzicka scena mogla baviti. I bas ta duhovna muzika, mislim na gospel, je i izrodila sam blues, kao teznju americkih crnaca da sve patnje koje su dozivljavali pretvore u nesto sto bi im pomoglo da lakse prevazidju trenutnu situaciju. I tako dalje, i tako dalje... Pokusaj da pronadjes knjigu Otisak srca u pesku ili tako nesto (zaboravio sam). To je antologija poezije americkih crnaca i odlican primer kako se njihov nacin muizickog izrazavanja razvojao. Prateci razvoj bluesa, soula, jazza, regea i ostalih pravaca koji su se kasnije izrodili, pratis nastajanje savremene muzike koja je sve siromasnija (idejno siromasnija) . Tako da je apsurdno reci da ljudi nisu culi za tako nesto ako je to osnova svih muzickih pravaca, drugim recima sve se vrti oko toga. Sada, mozda se neko i nece sloziti sa mnom, ali bilo bi i suvise glupo kada bi na ovom forumu postojalo jednoumlje, gde bi svi bili srecni i nasmejani kao hipici sedamdesetih. Ali, ma koliko sve sto je napisano zvucalo tesko i ozbiljno cinjenica je da sto se savremene muzike tice, ne postoji ni jedan pravac koji je nastao sam za sebe.
Polazim od sebe, jer ja sam odrastao na gitarskoj muzici, pored starije sestre, da bi posle toga poceo da se interesujem za metal, tipa: Sepultura, Pantera, Gorefest, Tiamat, Rage Against The Machine, Alice In Chains, Soundgarden, Pro Pain, Biohazard, Deftones, Tool... Da bi polako isao unazad: Led Zeppelin, Depp Purple, Jethro Tull, Allman Brothers Band, Jimi Hendrix... Kada sam stigao dotle jedino sto mi je preostalo bilo je da pocnem da preslusavam onu osnovu iz koje je sve i pocelo, a to su dakle jazz i blues. I misli da je vecina zaljubljenika u ta dva pravca isla (u vecini slucajeva) istim stopama.
Jednostavno receno, ne postoji osoba koja za to nije cula...

Preterao sam... jasam li ? :(
 
nikodim:
winnetou:
paaa, ja nisam sigurna da su neki ljudi u mom gradu i culi za jazz.. :?

Preterao sam... jasam li ? :(

ma nisi preterao, ja sam preterala.. mislim, naravno da su culi, ali eto.. ne znam da li su culi neku pesmu.. mislim da moje drugarice nisu bas.. mislim, kad dodju kod mene, onda pustimo van gogh, i to samo ono sto znaju.. ali, nema veze, naucicu ih ja.. :wink:
 
winnetou:
ma nisi preterao, ja sam preterala.. mislim, naravno da su culi, ali eto.. ne znam da li su culi neku pesmu.. mislim da moje drugarice nisu bas.. mislim, kad dodju kod mene, onda pustimo van gogh, i to samo ono sto znaju.. ali, nema veze, naucicu ih ja.. :wink:

Znas kako kazu:"Covek se uci dok je ziv." :wink:
 
Uvek sam se pitao kako da u par recenica opisem /objasnim/ nekome sta mislim / kako dozivljavam / kako osecam muziku i ceo moj muzicki razvoj i put do korena savremene muzike, a ti si veoma lepo opisao svoj razvoj i mogu ti reci da se iz ovog teksta mnogo toga 'vidi' i mislim da mozemo i o drugim pravcima* u muzici da govorimo zajednickim jezikom :D

*stvarno izbegavam da koristim ovaj pojam (pravac u muzici), ali je ipak neophodan da se ne bi mesale babe i zabe.

Odoh da spavam, imam sutra ujutru ispit, pa posle idem kuci u Sa :wink:

Pozdrav!

P.S. Nadam se da ce nam se jos neko pridruziti u diskusiji...
 
introitus:
Uvek sam se pitao kako da u par recenica opisem /objasnim/ nekome sta mislim / kako dozivljavam / kako osecam muziku i ceo moj muzicki razvoj i put do korena savremene muzike, a ti si veoma lepo opisao svoj razvoj i mogu ti reci da se iz ovog teksta mnogo toga 'vidi' i mislim da mozemo i o drugim pravcima* u muzici da govorimo zajednickim jezikom :D

Da, misljenja sam da, bas kao sto sam i napisao, svako od nas dosta putuje dok ne pronadje nesto sto zaista vredi. Ali ja i dalje rado slusam neke od gore navedenih bendova, samo sto sam sada sposobniji da vidim sta, kolio i da li u opste i vredi. :wink:
Bend koji i danas rado slusam je Soundgarden (samim tim i Temple Of The Dog), ubedljivo najvredniji bend iz tadasnje ekipe (mislim na Alice In Chains, Pearl Jam i Nirvanu koji nikada nisam voleo). :lol:

introitus:
P.S. Nadam se da ce nam se jos neko pridruziti u diskusiji...

Za sada nema zainteresovanih, nadajmo se tome... :?
 
Hajde da budemo realni... :?

Mislim da niko ne moze sa sigurnoscu reci da je odlicno upucen u sve sto se desava na muzickoj sceni. Valjda zato i jesmo ovde kako bismo razmenili misljenja, znanja i ukuse. :D I kako bismo pomogli jedni drugima u pronalazenju ili nekih izdanja, kao sto je to moj slucaj, preporuka i ostalih bitnih informacija. Zato, bez brige, delicemo sve sto znamo ili sve sto nam se dopada... ili ne dopada, to je valjda i osnovna funkcija ovog foruma. :wink:
 
little smile:
Hajde bre ljudi, nemojte da zapostavljate ovu temu... :? Bas me je zaintrigiralo da saznam dosta toga zahvaljujuci vama, poznavaocima jazz & blues ... 8)

Hvala na podrsci, nadam se da ce biti vise onih koji ce razmisljati u tom smeru, jer to je jedini nacin da se nesto zaista sazna ii da sama tema bude uspesna u svom osnovnom cilju i nameri. :oops:

Hvala... :wink:
 
nikodim:
Hajde da budemo realni... :?

Mislim da niko ne moze sa sigurnoscu reci da je odlicno upucen u sve sto se desava na muzickoj sceni. Valjda zato i jesmo ovde kako bismo razmenili misljenja, znanja i ukuse. :D I kako bismo pomogli jedni drugima u pronalazenju ili nekih izdanja, kao sto je to moj slucaj, preporuka i ostalih bitnih informacija. Zato, bez brige, delicemo sve sto znamo ili sve sto nam se dopada... ili ne dopada, to je valjda i osnovna funkcija ovog foruma. :wink:

Znacci mogu i ja da se ukljuccim...
Rado ... jer iako volim i PearlJ i Nirvanu i ... u svom repertoaru skoro iskljuccivo imam jazz i blues stvari ... jer definitivno "crna muzika" predstavlja osnov.
Evo npr. ja volim Patsy Cline, Elly F., Billie H., Sarah, ...
I volela bih kad bih nabavila neke stare stvari Eddie Brickell and New Bohemians

... eto ima nas joss ...
 
Apach:
Znacci mogu i ja da se ukljuccim...

Naravno, dobrodosla... Nadam se da cemo prosiriti druzinu, a samim tim i izvore informacija, ukusa i razmisljanja vezanih za ove kako si i sam rekla, a moram priznati da je tvoja izjava vise nego tacna i dobrodosla:"jer definitivno crna muzika predstavlja osnov."


Apach:
Rado ... jer iako volim i PearlJ i Nirvanu i ... u svom repertoaru skoro iskljuccivo imam jazz i blues stvari ...
Evo npr. ja volim Patsy Cline, Elly F., Billie H., Sarah, ...

Ako slusal Pearl Jam i ako ti se zaista dopadaju pokusaj da nabavis (ako nemas) Temple Of The Dog, jer to je bend koji je objavio jedan album(koliko je meni poznati), i to je bila kombinacija Pearl Jam-a i Soundgarden-a, i fenomenalno zvuci tako da mislim da ce ti se dopasti.


Apach:
I volela bih kad bih nabavila neke stare stvari Eddie Brickell and New Bohemians

Na zalost ja nemam nista od njih ali mozda ima "introitus", covek ocigledno ima odlicnu kolekciju tako da ce mozda on moci da ti pomogne. Ovih dana ga nije bilo ali videcemo kada se bude pojavio.

Apach:
... eto ima nas joss ...

Odlicno... :D Tako i treba, raduje me cinjenica da se ljudi interesuju za jazz & blues i da posecuju temu.

Pozz... do sledeceg tipkanja.. 8)
 
Uspeo sam da pronadjem stihove iz knjige o kojoj sam pisao u jednom od postova sa ove teme, mozda stihovi nisu izuzetnog pesnickog kvaliteta, ali svakako ih vredi procitati. :wink:

Dzordzija Daglas Dzonson

Hocu da umrem dok me volis


Hocu da umrem dok me volis,
Dok sam ti lepa sva,
Dok mi je osmeh na usnicama,
I dok mi kosa sja.


Hocu da umrem dok me volis,
Jer podnela bih drugo sve
Sem da divota ovoga dana
Pocne da bledi i da mre.


Hocu da umrem dok me volis.
Zar ikom zivot znaci sta
Kad ljubav nema sta da trazi
I nema vise sta da da.


Hocu da umrem dok me volis,
Da ljubav imam na odru svu,
I poljupce ti neiscrpne
Da me u vecnom greju snu.

U samoj knjzi, koju inace nemam u svojoj biblioteci, ima dosta stihova koji su kasnije, u odnosu na vrema kada su pisani, korisceni kao reci u mnogim jazz kompozicijama koje su obelezile istoriju samog jazz-a. Za ove stihove nisam siguran jer nisam imao prilike da ih cujem kao vokalnu deonicu neke jazz kompozicije. :)
Mislim da su ovi stihovi odlican primer, pored same muzike, kvaliteta koje jazz kao takav nosi u sebi. :D
 
nikodim:
Apach:
I volela bih kad bih nabavila neke stare stvari Eddie Brickell and New Bohemians

Na zalost ja nemam nista od njih ali mozda ima "introitus", covek ocigledno ima odlicnu kolekciju tako da ce mozda on moci da ti pomogne. Ovih dana ga nije bilo ali videcemo kada se bude pojavio.
E nemam ni ja to u mojoj skromnoj kolekciji od oko 2k diskova /nije licno moja, u sustini vecina su tatini diskovi ali kod nas nema razlike sta je cije.../.

Sad sam se setio necega, jesi li slusao Abdulah Ibrahim-a i delo African Suite? Savrsen spoj klasike i jazz-a sa elementima africkih ritmova, vraca te pravo u crnacke korene, imas osecaj kao da si i ti deo Afrike... Delo koje treba imati u kolekciji.
Pralela naseg jazz-a bi bilo Balkan Blues - A jazz suite by Dusko Goykovich...
 

Back
Top