James Cameron's Avatar

SF nije potrebno oživljavati u filmskoj industriji, sasvim dobro mu ide i sada.

Jesi li siguran? Šta imamo u novije vrijeme, osim recimo Sunshine, koji je (nezasluženo) komercijalnu gubitak.

Avatar zaista mnogi željno iščekuju, ako ne bude vrhunsko ostvarenje, nego samo dobro, možda se i neopravdano razočaraju.

Mudro zboriš. U životu nisam vidio da se o nekom filmu, koji je nešto sasvim novo (nije adaptacija nečeg konkretno), toliko mnogo raspravlja; mislim da su očekivanja zaista prevelika, ali tome je i Kameron doprinio zato što je rukovodio najboljom (bolje reći najuspješnijom) marketinškom kampanjom.

Evo o samom filmu konkretnije:


Koja su tvoja razmišljanja?
 
Ako je novije vreme par godina unazad evo nekih dobrih ili solidnih žanrovskih filmova:

TECHNOTISE: Edit i ja Em čist SF em domaće!
Moon Dobra drama i tvrdi SF, radio ga sin Dejvida Bouvija.
Blindness Film po knjizi, vrlo dobar sa dobrim glumcima.
District 9 Iako ima rupa u scenariju, dobar tvrd SF na malo drugačiji način.
Knowing Vrlo solidan SF sa odličnim glavnim glumcem i dobrom pričom.
Halo Wars Kratak filmić-reklama za igricu ali mnogo dobro urađeno.
Watchmen Neobičan film o superherojima, više drama nego akcija, dobro profilisani likovi.
WALL·E Izvanredan film u svakom smislu!
Обитаемый остров 1 i 2 Ruski SF koji se nekima veoma dopada.
Star Trek 11 Komentar nije potreban.
Eden Log Izvanredan i neobičan, sasvim nov pristup.
Dante 01 Francuski hard SF, dobro urađen iako malo nemušt.
The Mutant Chronicles Još jedno neobično viđenje SF-a.
City of Ember Pravi biser od filma, obavezno pogledati.
The Man from Earth Izvanredan kamerni film. SF bez ikakvih spec. efekata ali scenario fantastičan.

A tu si i neki hit-filmovi:
Terminator Salvation, X-Men Origins: Wolverine, The Butterfly Effect: Revelation, Surrogates, Iron Man ...

Malo li je! A sigurno sam izostavio više dobrih SF filmova.
 
Pazi kad te nije mrzelo da ih linkuješ.
Pre mesec dana je izašao i "9" ali ga nemamo u opsima. Nikako da se nakanim i napišem nešto o njemu, a dobar je crtani, dosta mračan.

A što se tiče Avatara; ipak bih prvo da odgledam film pa da ga komentarišem.
 
Avatar me nije dojmio animacijom u promo-insertima. Sve manje volim CGI umesto rukom crtane filmove.
Nekako ne očekujem nešto naročito od njega. Jedino ako priča bude dobra pa me zainteresuje.

Mogu da ti garantujem da je priča dobra (ako je nisu previše izmijenili), ali da nije ništa pretjerano posebno. Mislim, ako si se nagledao epskih naučno-fantastičnih filmova/priča, ne vjerujem da će te zadiviti (jer je miks svega toga u jedan veliki).

Ne vjerujem da gledanje naočarama u 3D neće zadiviti svakoga doduše, uključujući i tebe, kada smo već kod specijalnih efekata. :think:

CGI ima svrhu da nas skloni sa puta, da ne mislimo na glumu, ili čak da je potpuno ukloni. Pa, došao je konačno taj momenat (počinjući sa ovim filmom) kada ga vidimo u punoj pari i kada njegova uloga nije da ne mislimo na glumu, već da je poboljša.

P.S. Nevezano, ali da ubacim. Svaka scena se snimala sa ukupno 197 kamera pokrivajući praktično sve uglove.
 
Skinuo sam City of Ember, ali sad ću morati ovaj ruski film da nađem. Pretraživao sam net, i izbacuje je mi naslove Inhabited Island 2008 i Inhabited Island Fight 2009 to su valjda ta dva dela. Jedino me zbunjuju screenshotovi iz filmova. Naime, isti su za oba filma, a trebali bi biti različiti. :)

Ako neko može da pomogne, bio bih mu zahvalan. NA PP linkove ako ima neko. Ali, samo ako zna sigurno da je to to. :))))
 
Inhabited Island je engleski prevod ruskog naziva, to je taj film. Ima dva dela koji su prikazani u razmaku od nekoliko meseci, pa otuda različite godina.


Što se CGI tiče, Beovulf je neki prelaz sa živih glumaca na nazovi animirane i vidi se da računari još nisu dorasli zadatku. Glumci će još neko (dugo) vreme biti neophodni. Na sreću...
 
Poslednja izmena:
Inhabited Island je engleski prevod ruskog naziva, to je taj film. Ima dva dela koji su prikazani u razmaku od nekoliko meseci, pa otuda različite godina.

Što se CGI tiče, Beovulf je neki prelaz sa živih glumaca na nazovi animirane i vidi se da računari još nisu dorasli zadatku. Glumci će još neko (dugo) vreme biti neophodni. Na sreću...

A ova tema? :think:
 
Oh Dane mislim da grešiš. CGI je otišla toliko daleko da predstavlja izazov kod glumaca. Računar ne može sam da generiše mimiku i pokrete, za to je ipak potreban ljudski faktor. Što glumcima otvara ogromne mogućnosti i izazove. Mogu da glume suprotan pol ili različitu starosnu dob, mogu da ožive mrtve glumce ili da otelotvore čudna bića i monstrume. Mogućnosti su nesagledive.
 
Kamerun je odavno imao scenarijo za Avatara, ali je cekao da procesori postanu dovoljno mocni da bi sazvakali njegove ideje.

Ja mislim da CGI uopste ne utice na "izbacivanje" glumaca iz posla.
Tu je samo da popuni "rupe" koje se ne mogu konvencionalnim filmskim metodama odraditi.

Da nema CGI bili bi smo liseni mnogih lepih scena, ili filmova. Avatara zasigurno ne bi videli.

Smatram da ce film biti izuzetan.
 
Ako je novije vreme par godina unazad evo nekih dobrih ili solidnih žanrovskih filmova:

TECHNOTISE: Edit i ja Em čist SF em domaće!
Moon Dobra drama i tvrdi SF, radio ga sin Dejvida Bouvija.
Blindness Film po knjizi, vrlo dobar sa dobrim glumcima.
District 9 Iako ima rupa u scenariju, dobar tvrd SF na malo drugačiji način.
Knowing Vrlo solidan SF sa odličnim glavnim glumcem i dobrom pričom.
Halo Wars Kratak filmić-reklama za igricu ali mnogo dobro urađeno.
Watchmen Neobičan film o superherojima, više drama nego akcija, dobro profilisani likovi.
WALL·E Izvanredan film u svakom smislu!
Обитаемый остров 1 i 2 Ruski SF koji se nekima veoma dopada.
Star Trek 11 Komentar nije potreban.
Eden Log Izvanredan i neobičan, sasvim nov pristup.
Dante 01 Francuski hard SF, dobro urađen iako malo nemušt.
The Mutant Chronicles Još jedno neobično viđenje SF-a.
City of Ember Pravi biser od filma, obavezno pogledati.
The Man from Earth Izvanredan kamerni film. SF bez ikakvih spec. efekata ali scenario fantastičan.

A tu si i neki hit-filmovi:
Terminator Salvation, X-Men Origins: Wolverine, The Butterfly Effect: Revelation, Surrogates, Iron Man ...

Malo li je! A sigurno sam izostavio više dobrih SF filmova.

2-3 dobra, ostalo je raspadanje.
 
A da obrazložiš malo svoj stav? Za svaki od nabrojanih filmova je napisan prikaz (nisam bez razloga stavljao linkove) i obrazloženo zašto su dobri. Bilo bi pristojno da napišeš zašto misliš da su ti filmovi "raspadanje".

O ukusima se ne raspravlja i ako je to u pitanju onda reci da ti se samo 2-3 dopadaju i to bi bilo OK. Ovako kako si napisao je više tvrdnja a ne pitanje tvog ukusa i zahteva pojašnjenje.

ps, sad vidim šta si napisao pod "lokacija", teško da od tebe može da se očekuje smislena poruka...
 
Da ja navedem, od tih na listi fenomenalni uspjesi su samo Star Trek i District 9. Eventualno bih dodao i Iron Man, ali neću to i nije SF (isto kao što nije Spajdermen itd... svi se ti izdvajaju u poseban prepotnazljivi žanr adaptacija stripova). WALL-E je odličan, ali to ipak nije pravi SF film, već animirani...tako da mislim da ta lista i pokazuja stanje naučne fantastike, a shodno ovome bih čak mogao naglasiti da ni Avatar ne spada u hard science fiction (zato što ta priča izgleda više 'ne pije vodu'), već fiše avantarustička fantazija (u SF duhu).
 

Back
Top