Jahve promoviše kanibalizam?

hm337

Elita
Poruka
17.171
kanibalizam kao kazna zato što nisi služio Jahvea sa radosnim i veselim srcem.....Evo stihova pa demantujte...

5. Mojsijeva 28,38Mnogo ćeš sjemena izneti u polje, a malo ćeš sabrati, jer će ga izjesti skakavci.
5. Mojsijeva 28,39Vinograde ćeš saditi i radićeš ih, a nećeš piti vina niti ćeš ih brati, jer će izesti crvi.
5. Mojsijeva 28,40Imaćeš maslina po svijem krajevima svojim, ali se nećeš uljem namazati, jer će opasti masline tvoje.
5. Mojsijeva 28,41Rodićeš sinove i kćeri, ali neće biti tvoji; jer će otići u ropstvo.
5. Mojsijeva 28,42Sve voće tvoje i rod zemlje tvoje izješće bube.
5. Mojsijeva 28,43Stranac koji je kod tebe popeće se nada te visoko, a ti ćeš sići dolje veoma nisko.
5. Mojsijeva 28,44On će ti davati u zajam, a ti nećeš njemu davati u zajam; on će postati glava, a ti ćeš postati rep.
5. Mojsijeva 28,45I doći će na te sve ove kletve i goniće te i stizaće te, dokle se ne istrijebiš, jer nijesi slušao glasa Gospoda Boga svojega i držao zapovijesti njegove i uredbe njegove, koje ti je zapovijedio.
5. Mojsijeva 28,46I one će biti znak i čudo na tebi i na sjemenu tvojemu dovijeka.
5. Mojsijeva 28,47Jer nijesi služio Bogu svojemu radosna i vesela srca u svakom obilju.
5. Mojsijeva 28,48I služićeš neprijatelju svojemu, kojega će Gospod poslati na tebe, u gladi i u žeđi, u golotinji i u svakoj oskudici; i metnuće ti gvozden jaram na vrat, dokle te ne satre.
5. Mojsijeva 28,49Podignuće na tebe Gospod narod iz daleka, s kraja zemlje, koji će doletjeti kao orao, narod, kojemu jezika nećeš razumjeti.
5. Mojsijeva 28,50Narod bezdušan, koji neće mariti za starca niti će djeteta žaliti.
5. Mojsijeva 28,51I izješće plod stoke tvoje i plod zemlje tvoje, dokle se ne istrijebiš; i neće ti ostaviti ništa, ni žita ni vina ni ulja, ni ploda goveda tvojih ni stada ovaca tvojih, dokle te ne zatre.
5. Mojsijeva 28,52I stegnuće te po svijem mjestima tvojim, dokle ne popadaju zidovi tvoji visoko i tvrdi, u koje se uzdaš, po svoj zemlji tvojoj; stegnuće te po svijem mjestima tvojim, po svoj zemlji tvojoj, koju ti daje Gospod Bog tvoj;
5. Mojsijeva 28,53Te ćeš u tjeskobi i u nevolji kojom će ti pritužiti neprijatelji tvoji jesti plod utrobe svoje, meso od sinova svojih i od kćeri svojih, koje ti da Gospod Bog tvoj.
5. Mojsijeva 28,54Čovjek koji je bio mek i vrlo nježan među vama prozliće se prema bratu svojemu i prema miloj ženi svojoj i prema ostalijem sinovima, koji mu ostanu,
5. Mojsijeva 28,55Te neće dati nikome između njih mesa od sinova svojih koje će jesti, jer neće imati ništa drugo u nevolji i tjeskobi, kojom će ti pritužiti neprijatelj tvoj po svijem mjestima tvojim.

Sigurno da je u to doba bilo kanibalizma, pa u Kini je sve do nedavno postojao izraz za razmenu dece medju porodicama radi ishrane.
u srednjem veku su u Srbiji pekli ljude po sumama.
U Nemackoj vojska cuvala gubilista da izgladnela masa ne bi pojela leseve.

Nisu to nikakve metafore nego istorijska realnost kroz mnoga razdoblja, neko ko je citaj taj tekst u proslosti (a u njoj je napisan i njoj namenjen) bi vrlo jasno znao o cemu se radi.

@hm337
Треба имати у виду да је стари завет у великом проценту у метафорама.
Најгоре је да човек на основу неких стихова извуче поуку.

Дакле, Јахве не промовише канибализам, те стихове које си приложио треба сматрати за бајку. Знаш оно када су деца мала па мама и тата причају бајке (неистините приче).

Нажалост тако протестанти тумаче како њима ваља а то нема везе са животом.
Нпр. адвентисти не једу свињско месо и празнују суботу зато што су то извукли из неких стихова. Колико људи једу свињетину и на крају им ништа не буде. Можда има случајева у животу да особа не подноси свињско месо па мора да једе нешто друго. Многи људи који једу свињетину доживе позне године живота. То што бојкотоју суботом једним делом није у реду. Шта би било када би радници из хитне помоћи, полиције, ватрогасне службе, војске не би радили суботом? - Настао би општи хаос. Сваки разуман човек може да закључи да 99'-е године када је Нато гађао да је спрска војска бојкотовала суботом Србија би била сравњена са земљом. Дакле, неке стихове треба сматрати као измишљотину и за њима се не треба поводити што је и случај са наведеним.

Треба имати у виду да је стари завет у великом проценту у метафорама.
Ma da mozda je i raspece mesije metafora...
Sve je to bilo veoma brutalno i bukvalno...
receno je došao da dopuni a ne ukine zakone
Zrtvovao se sledeci brutalni scenario
Bible je valjda jedna knjiga vanvremenska
Van je ovog vremena jer su takvi dogadjaji nezamislivi iz moderne perspektive

kanibalizam kao kazna zato što nisi služio Jahvea sa radosnim i veselim srcem.....Evo stihova pa demantujte...
Stihove ne mogu da demantujem. Tu piše tako kako piše. Mogu da demantujem
tumačenje.
Ja to ne bih doslovno čitala, ali me i mrzi prevodim simboliku. Ukratko, radi se o
propasti do samo uništenja. Služiti Bogu radosna srca i u obilju, samo znači
raditi ono za šta te je Bog dao. Kada radiš to za šta te je dao, onda si veseo i
radostan i u obilju si. Umesto toga mi radimo nešto zato što nam je neko rekao
da tako treba, da će nas to učiniti srećnima, bogatima, moćnima ili šta god. Pa
su onda ljudi depresivni, agresivni, bolesni i sve je naopako koliko god se
trudili.

Ja to ne bih doslovno čitala, ali me i mrzi prevodim simboliku. Ukratko, radi se o
propasti do samo uništenja. Pa su onda ljudi depresivni, agresivni, bolesni i sve je naopako koliko god se
trudili.
Nije isto propasti u zivotu danas i nekad, danas ako neko propadne to se manifestuje u vidu depresije, a nekad totalnog rasula. Isto vazi ne samo za pojedince nego i narode...
Naravno mozemo uociti analogiju sa tim kako se i danas neko raspada od teske bolesti, sto ce ljudima 23. veka biti nepojmljivo...

Nije isto propasti u zivotu danas i nekad, danas ako neko propadne to se manifestuje u vidu depresije, a nekad totalnog rasula. Isto vazi ne samo za pojedince nego i narode...
Naravno mozemo uociti analogiju sa tim kako se i danas neko raspada od teske bolesti, sto ce ljudima 23. veka biti nepojmljivo...
Ma da. U 23. veku ima da bidnete od čelika.. :lol:

Čovek je oduvek bio čovek i ista je osećanja imao.

Stihove ne mogu da demantujem. Tu piše tako kako piše. Mogu da demantujem
tumačenje.
propasti do samo uništenja. Služiti Bogu radosna srca i u obilju, samo znači
raditi ono za šta te je Bog dao. Kada radiš to za šta te je dao, onda si veseo i
radostan i u obilju si. Umesto toga mi radimo nešto zato što nam je neko rekao
da tako treba, da će nas to učiniti srećnima, bogatima, moćnima ili šta god. Pa
su onda ljudi depresivni, agresivni, bolesni i sve je naopako koliko god se
trudili.
To je prorocanstvo a ne poziv na kanlibalizam dakle neprimeren je naslov teme...
Bog je video sta ce se desavati pod opsadom
Sta je Bog kriv sto ljudi rade gadne stvari

dakle zar nisu zabranjene takve teme

To je prorocanstvo a ne poziv na kanlibalizam dakle neprimeren je naslov teme...

Doslovna tumačenja Biblije nisu nikome zabranjena. Nažalost. Ja bi ih
prva zabranila.

U naslovu i uvodnom postu je postavljeno pitanje. Slobodo možeš da
objasniš šta ti stihovi znače.

Misliš da će se doslovno to dešavati?
To se vec desavalo pod opsadom

to se desavalo u proslosti
ovo je prorocanski sta ce se desavati a sto se desavalo u staro doba

Taj narod će se obrušiti na vas kao orao.50 Biće to okrutan narod, koji neće imati obzira prema starima niti će se sažaliti na mlade.51Ješće vašu stoku i rod vaše zemlje, dok ne budete uništeni. Neće vam ostaviti ni žita ni mladog vina ni ulja ni mlade od krupne i sitne stoke, dok vas ne unište.52 Postaviće opsadu oko svih gradova u vašoj zemlji, pa ćete ostati zatvoreni u njima sve dok ne padnu visoke i utvrđene zidine u koje se uzdate. Postaviće opsadu oko svih gradova u zemlji koju vam daje Jehova, vaš Bog 53 Tada ćete u beznađu, zbog opsade i nevolje koju će vam nanositi vaši neprijatelji, jesti sopstvenu decu, meso svojih sinova i svojih ćerki, koje vam je dao Jehova, vaš Bog.

Poslednja izmena:

to nije proročanstvo...to je pretnja i bacanje prokletstva na one koji ne služe Jehovi radosna i vesela srca.... to je u rangu muža koji preti ženi da će joj prirediti sve moguće i nemoguće gadosti ako ga ne bude volela veselim srcem....prilično psihopatski

jeste prorocanstvo citaj pazljivije
problem je sto ti zelis sve namerno da tako tumacis
samo nemoćan kastriran bog može da daje proročanstva i da preti....svemogući Bog deluje i odlučuje....ti si verovatno stvorila sliku da Jehova proriče šta Satana može prirediti ljudima koji nisu pod njegovom zaštitom....međutim nije tako...u SZ Satana je Jehovin sluga što se jasno vidi u priči o pravednom Jovu gde Satana traži dopuštenje od Jehove da uništi život Jovu...dakle JEhova je po Bibliji taj koji odlučuje te ovo nisu dobronamerna upozorenja nego pretnje i bacanje prokletstva...uoči da nije dovoljno da služiš Jehovi da bi izbegla jedenje sopstvene dece nego moraš to da činiš radosna i vesela srca...bolest na kub...

samo nemoćan kastriran bog može da daje proročanstva i da preti....svemogući Bog deluje i odlučuje....ti si verovatno stvorila sliku da Jehova proriče šta Satana može prirediti ljudima koji nisu pod njegovom zaštitom....međutim nije tako...u SZ Satana je Jehovin sluga što se jasno vidi u priči o pravednom Jovu gde Satana traži dopuštenje od Jehove da uništi život Jovu...dakle JEhova je po Bibliji taj koji odlučuje te ovo nisu dobronamerna upozorenja nego pretnje i bacanje prokletstva...uoči da nije dovoljno da služiš Jehovi da bi izbegla jedenje sopstvene dece nego moraš to da činiš radosna i vesela srca...bolest na kub...
pa da tako je samo Sotona preti
a Jehova je Bog ljubavi
nego ne znam zasto se to tebi mesa

Sigurno da je u to doba bilo kanibalizma, pa u Kini je sve do nedavno postojao izraz za razmenu dece medju porodicama radi ishrane.
u srednjem veku su u Srbiji pekli ljude po sumama.
U Nemackoj vojska cuvala gubilista da izgladnela masa ne bi pojela leseve.

Nisu to nikakve metafore nego istorijska realnost kroz mnoga razdoblja, neko ko je citaj taj tekst u proslosti (a u njoj je napisan i njoj namenjen) bi vrlo jasno znao o cemu se radi.
Zdravo, ne negiram to sta ste napisali. Nemam informacije na tu temu, iskreno , nisam nikad imao potrebu da rovim u top pravcu. Mozete li dati izvore odakle crpite te informacije , recimo za nas u srednjem veku, a i za Nemce. Za Kineze me i ne cudi da jedu sve , ali da bi dali /razmenjivali sopstvenu decu ...izvinite , to mi je van pameti.

празнују суботу зато што су то извукли из неких стихова
Al ste vi to lepo objasnili ...iz nekih stihova ....mislite ono iz 10 zapovedi ? Gde Bog Jahve kaze "cuvajte Subote moje , jer su one znak , da sam vas ja posvetio ??? (mozda sam ispustio onaj detalj "da sam ja Bog vas " , ne zamerite mi , nisam vernik ).

Uz svo postovanje gospodine/gospodjo Atomic ... sve drugo bi se i progledalo kroz prste ...ali zalepiti etiketu "iz nekih stihova" na Ploce koje je Bog licno prstom svojim napisao , cak i meni neverniku para usi.

Za Kineze me i ne cudi da jedu sve , ali da bi dali /razmenjivali sopstvenu decu ...izvinite , to mi je van pameti.
У Кини, обичај познат као „размена деце и њихово једење“ практиковао се хиљадама година током времена глади. Суседне породице су замениле једно од своје деце, а свака породица је потом заклала и појела дете друге породице, чиме су „ублажили глад“ без потребе да једу своје чланове породице. Најстарије спомињање ове традиције потичу из опсаде у 6. веку пре нове ере; најновији из Велике кинеске глади изазване Великим скоком (1958–1962). [21] Такође је забележена из разних других глади у кинеској историји, укључујући друге опсаде, северну кинеску глад 1876–1879 и глад у 1930-им. Већина жртава биле су девојчице, јер су „дечаци сматрани вреднијима“. [22]
https://en.wikipedia.org/wiki/Child_cannibalism

Back