Јафа колач са орасима

Poruka
47.243
20240331_155925.jpg

За кору :
4 јаја
8 кашика шећера
18 кашика млека
5 кашика уља
10 кашика брашна
10 -12 кашика млевених ораха
1/2 прашка за пециво.

Умутити јаја са шећером, додати уље и млеко, а затим суве састојке (брашно, орахе и прашак за пециво измешати одвојено), испећи кору у великом плеху, на 180 ° око до 30 минута.
Охлађену кору поделити на два дела и једну половину измрвити.

* ја исечем из средине кору у облику који желим да колач има а остатак ( крајеве) издробим.

За фил :
1 дл сока од наранџе
5 кашика шећера
3 кашике џема од кајсије
2 поморанџе

Поморанџама изрендати ситно кору, ољуштити их и изблендирати. Оцедити 1 дл сока од наранџи и са шећером га кратко шпиновати.Додати џем па наранџе, измешати и додати издробљену кору.
Још кратко прокувати да се маса сједини и распоредити преко коре.

* за лепши изглед, изаберети плех у величини колача, обложите фолијом па сипајте прво фил па кором покријте и притисните да се лепо распореди.
Тако охлађен колач када се преврне на тацну има глаткију површину за глазуру.

За чоколадну глазуру:
150 г чоколаде за кување
1 кашика кокосовог уља ( не мора али је укусније)
1- 3 кашике уља
Истопити чоколаду са кокосовим и кашиком обичног уља, ако је превише густо додати уље и мешати на слабој ватри док не добије густину за преливање.

Да, ово је моја верзија, са орасима.
Прилагодила сам га неким љубитељима ораха и не претерано слатких колача, има одличан укус а није превише сладак.
Правила сам га већ више пута са овим мерама и свима се допада.

Да, ово је моја верзија, са орасима.
Прилагодила сам га неким љубитељима ораха и не претерано слатких колача, има одличан укус а није превише сладак.
Правила сам га већ више пута са овим мерама и свима се допада.

Svaka čast, odlična ideja.
Obavezno menjam verziju bez oraha. :)

Следећи пут ћу да испечем две коре, једну са орасима за подлогу, другу без за фил, да пробам. Не да мени ђаво мира :D

Javi kako je ispalo :)

Mislim da nisam imala recept u kojem ništa nisam menjala, bar za nijansu.To mi je hobi :lol: Kad pravim tortu, često to bude spoj 2-3 različita recepta, ako ne više, odlična sam :lol:. Posle kad me pitaju koja je torta, kako se zove, ili daleko bilo, za recept, smejem se sama sebi jer nemam pojma šta da kažem ljudima.
Zato sam se i zapitala zašto kod ovog kolača nisam ništa menjala.Mada, dugo ga nisam pravila...baš dugo...a lično ga volim.

Javi kako je ispalo :)

Mislim da nisam imala recept u kojem ništa nisam menjala, bar za nijansu.To mi je hobi :lol: Kad pravim tortu, često to bude spoj 2-3 različita recepta, ako ne više, odlična sam :lol:. Posle kad me pitaju koja je torta, kako se zove, ili daleko bilo, za recept, smejem se sama sebi jer nemam pojma šta da kažem ljudima.
Zato sam se i zapitala zašto kod ovog kolača nisam ništa menjala.Mada, dugo ga nisam pravila...baš dugo...a lično ga volim.
Исто као ја. А најчешће је комбинација материјала који се затекао у кући.
Недавно ми једна рођака тражила ррцепт за чоколадну торту коју је јела код мене пре 100 година, наводно никад лепшу није јела, тражила сам да ми опише не би ли препознала, но међутим..
Рекох јој да је вероватно била нека франкенштајн торта од расположивог материјала чији рецепт сигурно нисам записала. И тако ра ,,најлепша" нестала. :zcepanje:

Исто као ја. А најчешће је комбинација материјала који се затекао у кући.
Недавно ми једна рођака тражила ррцепт за чоколадну торту коју је јела код мене пре 100 година, наводно никад лепшу није јела, тражила сам да ми опише не би ли препознала, но међутим..
Рекох јој да је вероватно била нека франкенштајн торта од расположивог материјала чији рецепт сигурно нисам записала. И тако ра ,,најлепша" нестала. :zcepanje:

Naviknu se ljudi vremenom.
Najteže mi je bilo objasniti recepte za dizana testa i to ozbiljnim i veštim domaćicama. :fdlan:
To sve radim odokativnom metodom, tako sam učila od mame.

Back