Jabuka razdora: Piksijevi predsednički dani na Marakani

Smartanabil

Buduća legenda
Poruka
28.798
1653665178494.png


Poruka Zvezdinih navijača, u poluvremenu kup utakmice sa Partizanom, adresirana ka selektoru Srbije Draganu Stojkoviću Piksiju, usijala je ionako uzavrelo tlo na fudbalskim stazama i širem prostoru od teritorije omeđene Kelebijom na severu i Šarom na jugu.




Zvezdin sever poručio je poslednjem iskonskom idolu i ljubimcu navijačkih generacija crveno-belih: „Nikad nije bila tvoja, ti nikad nisi bio naš, decenijskog potopa posle tebe, seća se svaki zvezdaš!“ I sve s japanskim pozdravom „sajonara“ namenjenom poslednjoj klupskoj zvezdi, bivšem predsedniku i aktuelnom selektoru. Iznad je stajala šoljica kafe pod oznakom „zabranjeno“.

Sve uz čujnu tišinu Zvezdinog zapada i nevericu podjednako navijački zagriženih svedoka finalne utakmice Kupa Srbije, sa Partizanom…


Poslednje veliko ime fudbalske Jugoslavije, možda i najveći idol u predratnim fudbalskim danima, danas je „persona non grata“ i to na istom mestu gde je proglašem božanstvom. Doduše, od generacije, koja Piksija slabo pamti kao igračkog idola i poslednju Zvezdinu zvezdu.


Ironija sudbine, još jedna puka igra sa vrha, ili…?


Jabuka razdora između legende i navijača „zasađena“ između 6. juna 2005. i 20. novembra 2007, u predsedničkom mandatu Dragana Stojkovića Piksija na Marakani, okopavana je i prihranjivana više puta, uglavnom u narativima o stanju klupskog duga. Opšte mesto sukoba svih Zvezdinih garnitura, priča o dugovanjima Crvene zvezde i danas je aktuelna, iako obitava u sferi tabua.


Ambiciozan dolazak Piksija u Zvezdine klupske kancelarije, početkom juna 2005. najavio je i novu eru na Marakani. Dotadašnji predsednik, Dragan Džajić, u ostavci od prvog oktobra 2004, nije se ni pojavio na skupštinskom zasedanju. Kurtoazno sročen telegram jasno je odslikao hladne odnose između bivšeg i tada dolazećeg prvog čoveka Crvene zvezde. Između Džajića i Stojkovića, kasnije, jaz je bivao sve veći, najčešće tezama o Zvezdinom tekućem računu.


„Kada sam čuo da Džajić u medijima govori da je ostavio Zvezdu sa dva miliona evra u plusu, šokirao sam se. Tvrdim da je to laž! To je bruka i sramota – sramota i za medije koji to pišu i za ljude koji u to veruju! Kamen oko vrata bio je kredit od Meridijan banke od 7.050.000 evra koji je Džajić uzeo mesec i po dana pre mog dolaska u klub, u maju 2006. Kamatna stopa iznosila je 17 odsto, što je potpuno van pameti. Postojao je i jedan kratkoročni kredit od milion evra kod Komercijalne banke i priča sa kamatom na taj kredit je ista”, pričao je kasnije Dragan Stojković u jednom od retkih intervjua na “zadatu” temu.

Po odlasku Piksija sa stadiona „Rajko Mitić”, u situaciji kad je Zvezdina sudbina visila o koncu, oglasio se i Dragan Džajić.


„Istina je samo jedna i od papira i činjenica se ne može pobeći. Odgovornost prihvatam za sve što se dešavalo do 1. oktobra 2004, a kada sam se povukao iza sebe sam ostavio igrače koji su vredeli najmanje 40 miliona evra. Sada je valjda svima sve jasno, a ono što su mi stavljali na teret su potpune izmišljotine”, objasnio je Džajić posle informacije prezentovane na konferenciji za medije da je Zvezdin dug u 2005. porastao sa 1,22 na 9,22 miliona evra.


Aprila 2009, UO na čelu sa predsednikom Dobrivojem Tanasijevićem saopštio je da dug, zaključno sa 31. martom, iznosi 22,3 miliona evra. U to vreme, klub se nalazio pred mnogobrojnim sudovima, zbog tužbi bivših fudbalera. Piksi je ranije svedočio o javašluku u poslovanju, činjenici da su sa mnogim menadžerima definisana vlasništva u rasponu 50:50.


“Priznajem da sam se dosta umorio. Jedno je igrati i biti kapiten tima, a nešto sasvim drugo biti vodeći čovek velikog kluba kao što je Zvezda, jer se na tom mestu pored sportskih rezultata vodi računa i o mnogim drugim stvarima. Nisam primereno reagovao u nekim situacijama, pošto nisam navikao na poraze i smicalice, u moje vreme one nisu bila normalna pojava. Lično, postigao sam ono što sam priželjkivao, a to je da imamo veliku evropsku Crvenu zvezdu. Praktično sam se iscrpeo i došao do zida znajući da sam ispunio ono što je Skupština kluba od mene zahtevala. Uveren sam da je momenat mog odlaska idealan, još letos sam pomišljao da podnesem ostavku, ali sam čekao pravi trenutak za to, kao i podršku moje porodice. Ovo je moja odluka i neka bude jasno da tu nema nikakvih tajni i intriga. Posebno naglašavam da moj odlazak nema veze sa navodnom svađom sa predsednikom FSS Zvezdanom Terzićem, jer smo nas dvojica dugogodišnji prijatelji”, obrazložio je konačnu odluku Dragana Stojković.

1653591157-poruka-piksiju.jpg
Starsport
U proleće 2009, generalni sekretar Saša Kozić, ustvrdio je da je tokom 2006. i 2007. potrošeno 50 miliona evra. Spirala međusobnih optužbi trajala je godinama. Zvezdin dug rapidno je rastao, ali danas samo Piksi na sever nije dobrodošao.


Paradoksalno, dok se u četvrtak veče razvijala poruka selektoru, šampanjac su točili i u ložama pevali ljudi, koji su Zvezdi naneli mnogo više zla i totalno opustošili kasu i ostale klupske resurse… Na crvenom tepihu i u crveno-belim dresovima slavili su još jedan klupski trofej. Ne pitajući ni koliko je danas Zvezdin dug…


Zvezda je za dve i po godine Stojkovićevog mandata osvojila dve duple krune, promenila trojicu trenera, igrala u grupnoj fazi Lige UEFA, stigla nadomak “evropskog proleća”… Sportski, posao bez greške, dostojan Zvezdinog imena i statusa.


Poseban segment priče definisan je i na trasnferima u vreme Stojkovićevog mandata. I u to vreme, ranije i kasnije, bilo je promašaja, „mački u džaku“, priča o kulama i gradovima, superpojačanjima sa svih strana. Nije to bio ekskluzivitet Piksijeve uprave. Naprotiv… I površna analiza definiše skupove promašaja mnogobrojnih vlastodržačkih garnitura u Ljutice Bogdana 1 a.


Ostale ocene i priča o Piksiju – 15 godina kasnije – ne bi smele da ostanu u razmeru poslednje poruke sa Zvezdinog severa. Ne sme da ostane zaboravljeno – 219 utakmica, 54 gola, dve šampionske titule, peta Zvezdina zvezda. Sve to ide uz crveno-bele dane Dragana Stojkovića Piksija

https://sportklub.rs/fudbal/srbija-...dora-piksijevi-predsednicki-dani-na-marakani/
 
Pa koliko vidimo sve moze da se zaboravi. Dokaz na sta je spala CZ. Sve kako kaze tvorzan. Na sve to, covek selektor reprezentacije Srbije na mundijalu. Onako, pravi momenrat da neko svodi racune, no nisu oni problem, vec kadriranje Zvezdana Terzica u FSS. Navijaci koji sebe slove za velike "Srbe" sebi daju za pravo da coveku mute vodu pred mundijal. Isto pricu je i Muslin doziveo, a slicna se sprema i Piksiju, samo Piksi je ipak veca institucija od sake huligana i sljamcuge terzica.
 
Pa koliko vidimo sve moze da se zaboravi. Dokaz na sta je spala CZ. Sve kako kaze tvorzan. Na sve to, covek selektor reprezentacije Srbije na mundijalu. Onako, pravi momenrat da neko svodi racune, no nisu oni problem, vec kadriranje Zvezdana Terzica u FSS. Navijaci koji sebe slove za velike "Srbe" sebi daju za pravo da coveku mute vodu pred mundijal. Isto pricu je i Muslin doziveo, a slicna se sprema i Piksiju, samo Piksi je ipak veca institucija od sake huligana i sljamcuge terzica.

Vecina tih "navijaca" danasnjice su deca koja za 50 evra ima da pevaju o Franji Tudjmanu a kamoli da grde Piksija koji ne samo da je odradio svoje sto se tice i Crvene Zvezde i reprezentacije nego je covek kad je ta ista Zvezda bila nadomak titule prvaka Evrope odbio da sutira penal kako se ne bi cela bivsa Jugoslavija obrusila na njega ali je to bilo onda kad se vecina tih "navijaca" nije ni rodila i jedino sto znaju o tome je potencijalni Youtube snimak i price i tatine (ili potencijalno mamine) riznice.
 
Vecina tih "navijaca" danasnjice su deca koja za 50 evra ima da pevaju o Franji Tudjmanu a kamoli da grde Piksija koji ne samo da je odradio svoje sto se tice i Crvene Zvezde i reprezentacije nego je covek kad je ta ista Zvezda bila nadomak titule prvaka Evrope odbio da sutira penal kako se ne bi cela bivsa Jugoslavija obrusila na njega ali je to bilo onda kad se vecina tih "navijaca" nije ni rodila i jedino sto znaju o tome je potencijalni Youtube snimak i price i tatine (ili potencijalno mamine) riznice.
Ja jesam navijac Partizana kao i moja porodica. Apsolutno se skidala kapa tom coveku dok je igrao u Zvezdi a i dalje. Za mene, on i Mijatovic su dva najveca sa ovih prostora. (Za mog oca na primer, Piksi ipak ima titulu najveceg) I onda dozivis da moras da branis tog coveka od njegovih navijaca i od uprave njegovog kluba?! Strasno, ako mene pitas. I to bas sada kada je svako jedinstvo potrebno i kada se konacno stvorila lepa atmosfera pred mundijal. Sta su cekali da mu se obrate toliko dugo? Sada je momenat jel? I to su navijaci koji mene kao navijaca Partizana zovu ustasom na primer... Oni dakle brinu o Srbiji. Naravno da je rezija za pare i naravno da je sve delo Terzica. Svi to znaju.
 
Ja jesam navijac Partizana kao i moja porodica. Apsolutno se skidala kapa tom coveku dok je igrao u Zvezdi a i dalje. Za mene, on i Mijatovic su dva najveca sa ovih prostora. (Za mog oca na primer, Piksi ipak ima titulu najveceg) I onda dozivis da moras da branis tog coveka od njegovih navijaca i od uprave njegovog kluba?! Strasno, ako mene pitas. I to bas sada kada je svako jedinstvo potrebno i kada se konacno stvorila lepa atmosfera pred mundijal. Sta su cekali da mu se obrate toliko dugo? Sada je momenat jel? I to su navijaci koji mene kao navijaca Partizana zovu ustasom na primer... Oni dakle brinu o Srbiji. Naravno da je rezija za pare i naravno da je sve delo Terzica. Svi to znaju.
Znas da odavno diskutujemo o tome
Ja kao okoreli ciganin mogu reci da vise imam prijatelja koji su "sa druge strane" ali isto tako znam ljude koji su pajtosi sa starim vukom Savijom i njemu poznatim tako da itekako postoji neki respekt kod starijih ljudi a ova danas mladez, Boze sacuvaj.
Evo gledam Markec na finalu se rukuje sa igracima Zvezde - koja je to lepota da se vidi a onda vidis jajaru Zdjelara koji ne postuje nikog osim crno-bele boje.
 
Све док Србијом влада елита са осмехом гњиде...
небитно да ли је Терза Творза, Човке, Ђура Фризура или Дебели Вазура...
нема напретка...
Спорт је још иу најмањи проблем.
Имам доста година иа себе.
Сваки, али СВАКИ пут кад се репрезентација негде пласира...
почну наручене афере и разбијање атмосфере...
Уморан сам од тога.
Није ваљао некада Миљанић, или Осим.
После су "незналице" били Антић и Муслин.
Ево видимо и данас иста прича...
 
Znas da odavno diskutujemo o tome
Ja kao okoreli ciganin mogu reci da vise imam prijatelja koji su "sa druge strane" ali isto tako znam ljude koji su pajtosi sa starim vukom Savijom i njemu poznatim tako da itekako postoji neki respekt kod starijih ljudi a ova danas mladez, Boze sacuvaj.
Evo gledam Markec na finalu se rukuje sa igracima Zvezde - koja je to lepota da se vidi a onda vidis jajaru Zdjelara koji ne postuje nikog osim crno-bele boje.

Ok je sve ako ima granicu ukusa. Zna se sta je linija koja se ne prelazi. Markovic je pio istu vodu na derbiju kao i Erakovic i Pankov na primer. Video si mozda. To sa igracima uvek moze da se tumaci kako hoces. Ti ces naci Zdjelara, a mi cemo naci Gobeljica ili Filipa Stojkovica. :) Ali da navijaci zderu svoje, to je nesto samo ovde svojstveno... Pa koga ces da branis ako Piksija napadas? Covek niti zeli da dodje na Marakanu, niti bi mu se dalo, radio je po mom misljenju u tom klubu ispod ocekivanja, ali daleko da je glavni krivac za probleme Zvezde. Bez obzira, nije fer da mu se onako obrati masa bas zato sto je bio kao igrac zo sto je bio. Ne vidim cime je CZ danas ugrozena da mu se onakav transparent objavi? Pa to nije bilo ni pre 10
godina umesno, a tek danas kada covek radi odlican posao u reprezentaciji. Sta je u glavama tih ljudi ako im je vec nesto drugo u dzepovima? Nego je zadnje vreme doslo. Posle Vucica bice stecaj oba kluba. Neodrzivo je sta se radi.
 
Ok je sve ako ima granicu ukusa. Zna se sta je linija koja se ne prelazi. Markovic je pio istu vodu na derbiju kao i Erakovic i Pankov na primer. Video si mozda. To sa igracima uvek moze da se tumaci kako hoces. Ti ces naci Zdjelara, a mi cemo naci Gobeljica ili Filipa Stojkovica. :) Ali da navijaci zderu svoje, to je nesto samo ovde svojstveno... Pa koga ces da branis ako Piksija napadas? Covek niti zeli da dodje na Marakanu, niti bi mu se dalo, radio je po mom misljenju u tom klubu ispod ocekivanja, ali daleko da je glavni krivac za probleme Zvezde. Bez obzira, nije fer da mu se onako obrati masa bas zato sto je bio kao igrac zo sto je bio. Ne vidim cime je CZ danas ugrozena da mu se onakav transparent objavi? Pa to nije bilo ni pre 10
godina umesno, a tek danas kada covek radi odlican posao u reprezentaciji. Sta je u glavama tih ljudi ako im je vec nesto drugo u dzepovima? Nego je zadnje vreme doslo. Posle Vucica bice stecaj oba kluba. Neodrzivo je sta se radi.

Upravo o ovome i pricam - da - bas taj detalj gde Partizanov igrac pije istu vodu sa igracem Zvezde ... to je ono staro doba gde su oni svi izlazili u iste kafane i druzili se ali su na utakmicama bili ljuti protivnici.

Profesionalnost na nivou
 
Upravo o ovome i pricam - da - bas taj detalj gde Partizanov igrac pije istu vodu sa igracem Zvezde ... to je ono staro doba gde su oni svi izlazili u iste kafane i druzili se ali su na utakmicama bili ljuti protivnici.

Profesionalnost na nivou
Opsti je sunovrat vrednosti na delu. Ovim tempom nece biti ni derbija a ni navijaca. Odavno je predjena granica ukusa i kod uprava oba kluba, pa i na terenu, evo, cudimo se i divimo ti i ja kako neko ne vadi oci, nego pije istu vodu sa protivnikom. Gledao sam pre par nedelja onaj 100 derbi. Praznik fudbala. Na kraju utakmice svako svakom kapu skinuo bez obzira na rezultat. Poslusaj izjave... Danas, ako se ne pobiju na terenu igraci ili van terena navijaci, izadje u vest da se nije desilo. :roll: Ko vodi fudbal dobro je da ga ima uopste. (Kao i drzavu)
 
Opsti je sunovrat vrednosti na delu. Ovim tempom nece biti ni derbija a ni navijaca. Odavno je predjena granica ukusa i kod uprava oba kluba, pa i na terenu, evo, cudimo se i divimo ti i ja kako neko ne vadi oci, nego pije istu vodu sa protivnikom. Gledao sam pre par nedelja onaj 100 derbi. Praznik fudbala. Na kraju utakmice svako svakom kapu skinuo bez obzira na rezultat. Poslusaj izjave... Danas, ako se ne pobiju na terenu igraci ili van terena navijaci, izadje u vest da se nije desilo. :roll: Ko vodi fudbal dobro je da ga ima uopste. (Kao i drzavu)
Ja nikad nisam razumeo u sportu (bilo kom) zasto je tesko prihvatiti da je neko bolji ili uspesniji ... ako neko ima bolji tim, taj tim je bolji i to je to

Piski je zaduzio Zvezdu za sva vremena ali opet kazem .. ova deca to ne znaju i oni gledaju kako je on zeznuo nesto .. da mi je samo znati sta je zeznuo s obzirom na to da ih je u doba najvece krize srpskog fudbala odveo u Evropu dva puta kao sto izvestaj sam i kaze.
 
Пикси је зезнуо исто као и Рамбо што је зезнуо - није хтео да се тали са мешетарима.
Исто може да се каже и за Мијата.
Људи су господа, светска класа, јјебе им се да сарађују са фукарама овде.
А навијачи звезде - "Терзић нам је добар Пикси не ваља"....какво помрачење ума....
Пикси је дошао само зато што му очигледно гарантују апсолутну независност у раду али и подршку.....чим буде осетио да га поткопавају има да оде па макар и два дана пред СП.
 

Back
Top