Ja sam protivnik današnjeg školskog sistema

Ako se neces baviti necim sto je usko vezano za neki predmet iz skole onda ti to apsolutno ne treba. Hocu da kazem od svega toga trebace ti 1-2 predmeta a cesto nijedan
Да, али дете не зна шта ће му бити потребно. Друга ствар, није да му апсолутно не треба, већ само појединима није баш неопходно. А ту има разлике.
 
Да, али дете не зна шта ће му бити потребно. Друга ствар, није да му апсолутно не треба, већ само појединима није баш неопходно. А ту има разлике.
Kazi mi jednu osobu koja treba da zna koje godine je dinastija Saks Koburg promenila prezime u Vindzor?
 
Mislis da treba 7 miliona Srba da uci to zato sto treba jednom coveku? Mislis da od trenutka kad to nauci do trenutka kada postane predsednik nece zaboraviti sve te gluposti? I na kraju cak je i za njega diskutabilno da li to treba da zna
По тој логици ништа не треба да се зна. Шта ће ти да знаш ко су Наполеон, Толстој или Аристотел. Што би знао за атом? Нико га никад није видео. А поготово за све оне глупости унутра. А ни површину троугла ниси рачунао годинама. Кад си последљи пут на паипру помножио два двоцифрена броја?

Ако кренемо тако, ништа не остаје...
 
Da li ima pristalica ili sam ja jedini? Koje su po vama dobre i loše strana školstva? Šta bi ste menjali u školama (fakultetima) ?
I u moje vreme od škole nije bilo ništa!Kad sam ja išla u školu, moji roditelji su se takođe sablažnjavali kakve gluposti učim, a nismo učili neke elementarne(bitne)stvari.Uglavnom su nedostaci preopširna i manje bitna teorija,nedostatak prakse i specijalizacije.
 
По тој логици ништа не треба да се зна. Шта ће ти да знаш ко су Наполеон, Толстој или Аристотел. Што би знао за атом? Нико га никад није видео. А поготово за све оне глупости унутра. А ни површину троугла ниси рачунао годинама. Кад си последљи пут на паипру помножио два двоцифрена броја?

Ако кренемо тако, ништа не остаје...
Pa treba potpuno da se promeni sistem obrazovanja ne kazem da ne treba da se zna mnozenje dva dvocifrena broja ali ne mozes da mi kazes da su bitni izvodi trigonometrija integrali itd
 
Pa treba potpuno da se promeni sistem obrazovanja ne kazem da ne treba da se zna mnozenje dva dvocifrena broja ali ne mozes da mi kazes da su bitni izvodi trigonometrija integrali itd

Pa kako kome. Onom ko hoće da studira političke nauke ili filozofiju izvodi i integrali i nisu potrebni. Inženjerima raznih fela jesu potrebni. Samo kada se setim kolo sam vreme protraćio na raznim sociologijama, filozofijama, ustavima i pravima građana.... Bolje da sam to vreme proveo na pecanju.

P.S. Nisu izvodi i integrali neki bauk u matematici. To samo "strašno" zvuči. Mnogo teža, za prosečnog građanina, je geometrija. Tu šablona i učenja napamet nema.
 
Pa kako kome. Onom ko hoće da studira političke nauke ili filozofiju izvodi i integrali i nisu potrebni. Inženjerima raznih fela jesu potrebni. Samo kada se setim kolo sam vreme protraćio na raznim sociologijama, filozofijama, ustavima i pravima građana.... Bolje da sam to vreme proveo na pecanju.

P.S. Nisu izvodi i integrali neki bauk u matematici. To samo "strašno" zvuči. Mnogo teža, za prosečnog građanina, je geometrija. Tu šablona i učenja napamet nema.
Dao sam samo primer za integrale i izvode, i naravno da ti treba matematika ako hoces time da se bavis ko je to uopste dovodio u pitanje? Ja pricam o tome sto si ti rekao na pocetku npr neke zanima matematika a moraju da uce sociologiju ustav itd sto nema veze s tim sto oni hoce da rade a ne treba ti ni u svakodnevnom zivotu
 
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/v...nika-ovo-su-kljucne-lekcije-za-srpsko/8tv1syb

svi uglavnom imaju korisne predloge , svi bi kvalitetnije uradili posao

zasto se vec godinama skolstvo menja samo simbolicno i povrsinski.

1. Cilj ne treba da bude - osposobiti ih da rade ono što im se kaže i ponove šta im se pokaže
Глупост. Циљ јесте да умеју да понове. Било да је реч о колуту унапред, о добијању неке хемијске смеше, изражајном читању текста, понављању одређене математиче процедуре за рашавање неког проблема у складу са узрастом, итд. Тек када умеју да понове како треба, може да се расправља дубље о материји. Ако не умеју ни да понове оно што треба, чему онда било каква даља прича? Онда је то само гомила податка која оптерећује дете које још није савладало ни основне елементе.

2. Ocene moraju biti propraćene povratnom informacijom i smernicama
Углавном нема потребе јер деца не уче према тим смерницама, већ само за оцену.

3. Broj učenika u odeljenju treba smanjiti na oko 15
Што мање, то боље. Питање је само колико држава има новца.

4. Motivisanje najboljih nastavnika
Опет питање новца. Боље да демотивишу лоше ученике.

5. Razvoj veština umesto prenosa znanja
Лик се прави да не разликује податке, информације, знање и разумевање. Последњи циљ образовног система је одувек био разумевање, док је проста репродукција била критеријум за двојку. Друга је ствар што деца не желе да прихвате да њихова репродукција података није довољна за оцену 5, па шаљу родитеље и врше притисак на разредне старешине и директора, да дете добије већу оцену.
 
Poslednja izmena:
Pa kako kome. Onom ko hoće da studira političke nauke ili filozofiju izvodi i integrali i nisu potrebni. Inženjerima raznih fela jesu potrebni. Samo kada se setim kolo sam vreme protraćio na raznim sociologijama, filozofijama, ustavima i pravima građana.... Bolje da sam to vreme proveo na pecanju.

P.S. Nisu izvodi i integrali neki bauk u matematici. To samo "strašno" zvuči. Mnogo teža, za prosečnog građanina, je geometrija. Tu šablona i učenja napamet nema.
naravno da ima. Otkrio sam jednu mocnu foru koja sablonski resava sve zadatke iz geometrije. Jedino ne radi u slucaju krugova.
 

Back
Top