"Ja sam poslan samo k izgubljenijem ovcama doma Izrailjeva."

Da li je Isus došao samo izgubljenim ovcama Izraela, deci Izraela?

  • da

    glasova: 5 55,6%
  • ne

    glasova: 4 44,4%

  • Ukupno glasova
    9

hm337

Elita
Poruka
17.228
Da li je Isus nameravao da njegova religija bude svetska ili je trebalo da bude ograničena samo na Izrael?

Zašto je rekao sledeće

Matej 15,24A on odgovarajući reče: ja sam poslan samo k izgubljenijem ovcama doma Izrailjeva.

nego da ne vadim iz konteksta cela priča ide ovako

Matej 15,22I gle, žena Hananejka izađe iz onijeh krajeva, i povika k njemu govoreći: pomiluj me Gospode sine Davidov! moju kćer vrlo muči đavo.
Matej 15,23A on joj ne odgovori ni riječi. I pristupivši učenici njegovi moljahu ga govoreći: otpusti je, kako viče za nama.
Matej 15,24A on odgovarajući reče: ja sam poslan samo k izgubljenijem ovcama doma Izrailjeva.
Matej 15,25A ona pristupivši pokloni mu se govoreći: Gospode pomozi mi!
Matej 15,26A on odgovarajući reče: nije dobro uzeti od djece hljeb i baciti psima.
Matej 15,27A ona reče: da, Gospode, ali i psi jedu od mrva što padaju s trpeze njihovijeh gospodara.
Matej 15,28Tada odgovori Isus, i reče joj: o ženo! velika je vjera tvoja; neka ti bude kako hoćeš. I ozdravi kći njezina od onoga časa.

da li su u ovoj priči Jevreji deca, a ostali ljudi psi? Ili je Isus možda hteo da testira ženu Hananejku da vidi da li će se radi izlečenja poniziti i pristati na ponižavajuću ulogu psa? Zašto nije tako testirao Jevreje?
 
Poslednja izmena:
Da li je Isus nameravao da njegova religija bude svetska ili je trebalo da bude ograničena samo na Izrael?
iz pitanja se vidi koliko ti ne znas?
kao ono kada ga pitaju jel onaj bolestan/slep, zaboravih sad, sto je sam kriv ili su krivi njegovi roditelji? a Isus ima odgovara - ni 1 od to dvoje, vec da se na njemu pokaze slava Bozija, kada ga isceli - i, isceli ga.

e, tako isto i na ovo pitanje tvoje je odgovor isti: ni 1 od to dvoje, vec je prvo morao da bude poslan izgubljenim ovcama doma izrailjeva, pa kada se pokaze da je vera veca kod neznabozaca, onda tek ostalima...
da li je nameravao ili nije, nije u tome poenta. vec da je morao da ide tim redosledom, a sigurno je znao da ga izrael nece poslusati iz proroka, ali je svejedno prvo morao njima da bude poslan da vidi te izgubljene ovcice ako ih i koliko ima - u ovoj epizodi se samo preklapa ta promena, ne bi li se neki od njih razdrazili [sto rece ap. PAVLE], jer cak i psi imaju vecu veru od njih [bez vredjanja, samo je konstatovano ondasnje shvatanje]
 
Poslednja izmena:
iz pitanja se vidi koliko ti ne znas?
kao ono kada ga pitaju jel onaj bolestan/slep, zaboravih sad, sto je sam kriv ili su krivi njegovi roditelji? a Isus ima odgovara - ni 1 od to dvoje, vec da se na njemu pokaze slava Bozija, kada ga isceli - isceli ga.

e, tako isto i na ovo pitanje tvoje je odgovor isti: ni 1 od to dvoje, vec je prvo morao da bude poslan izgubljenim ovcama, pa kada se pokaze da je vera veca kod neznabozaca, onda tek ostalima...
da li je nameravao ili nije, nije u tome poenta. vec da je morao da ide tim redosledom, a sigurno je znao da ga izrael nece poslusati iz proroka, ali je svejedno prvo morao njima da bude poslan - u ovoj epizodi se samo preklapa ta promena
da li bi zarad spasenja, kao žena Hanenejka radi izlečenja, pristao na to da su Jevreji deca koja imaju pravo na hleb (hleb simboliše Isusa u njegovim pričama) a da si ti kao nejevrej pas koji na to nema jednako pravo, nego samo na mrvice sa stola (kao što je izmolila žena Hananjeka)?
 
Isus je dao svoj zivot kao otkupnu zrtvu
da bi celo covecanstvo oslobodio nesavrsenstva - ropstva greha i smrti

Jovan 3:16

16 Jer je Bog toliko voleo svet, da je Sina svoga jedinorođenoga dao, da ni jedan koji u njega veruje ne propadne,
nego da ima život večni.


„Jedan je Bog i jedan posrednik između Boga i ljudi, čovek Hrist Isus, koji je dao sebe kao odgovarajući otkup za sve - što treba da bude posvedočeno u svoje vreme“ (1. Timoteju 2:5, 6, NS).

Rimljanima 6:23
23 Jer je plata za greh smrt, a dar Božji je život večni u Isusu Hristu, Gospodu našemu.
a bez svoje zasluge su opravdani milošću njegovom, otkupom koji je u Isusu Hristu. (Rimljanima 3:24)
Jer Sin čovečji ( Isus Hrist ) nije došao da mu služe, nego da služi, i da da život svoj u otkup za mnoge. (Marko 10:45)
Rimljanima 5:8 "A Bog nam je pokazao svoju ljubav tako što je Hrist, dok smo još bili grešnici, umro za nas."

1 Jovanova 4:9 " U ovom se ljubav Božja očitovala na nama: Bog je poslao svog jedinorođenog Sina u svet da bismo preko njega dobili život.
 
da li bi zarad spasenja, kao žena Hanenejka radi izlečenja, pristao na to da su Jevreji deca koja imaju pravo na hleb (hleb simboliše Isusa u njegovim pričama) a da si ti kao nejevrej pas koji na to nema jednako pravo, nego samo na mrvice sa stola (kao što je izmolila žena Hananjeka)?
tu je samo konstatovano ondasnje shvatanje, mi ne ulazimo sada u moralnu dilemu sta bih ja ili ne bih, jer nam je tesko iz danasnje perspektive, ali mozemo/moramo da shvatimo ondasnju da su neki tretirani kao psi, neki su zaista imali pseci zivot, ropski itd - to je prosto tako, bio ti smatran psom ili covekom, svejedno, ta zena je trazila uslugu, jer je verovala da moze da je dobije, i bila spremna da otrpi sve samo da joj kcer ozdravi

generalno, ja sam se vec izjasnio da to sto vi ljudi favorizujete hijerarhiju u prostoru, da to ne vazi na nebu, na nebu je vremenska hijerarhija,a bice i ovde, tako da je potpuno irelevantno kako mene drugi vide, mozda neki i kao dzukelu... ja nemam iznad sebe ljudskih autoriteta, niti sam ja ikome
 
Poslednja izmena:
Isus je dao svoj zivot kao otkupnu zrtvu
da bi celo covecanstvo oslobodio nesavrsenstva - ropstva greha i smrti

Jovan 3:16

16 Jer je Bog toliko voleo svet, da je Sina svoga jedinorođenoga dao, da ni jedan koji u njega veruje ne propadne,
nego da ima život večni.


„Jedan je Bog i jedan posrednik između Boga i ljudi, čovek Hrist Isus, koji je dao sebe kao odgovarajući otkup za sve - što treba da bude posvedočeno u svoje vreme“ (1. Timoteju 2:5, 6, NS).

Rimljanima 6:23
23 Jer je plata za greh smrt, a dar Božji je život večni u Isusu Hristu, Gospodu našemu.
a bez svoje zasluge su opravdani milošću njegovom, otkupom koji je u Isusu Hristu. (Rimljanima 3:24)
Jer Sin čovečji ( Isus Hrist ) nije došao da mu služe, nego da služi, i da da život svoj u otkup za mnoge. (Marko 10:45)
Rimljanima 5:8 "A Bog nam je pokazao svoju ljubav tako što je Hrist, dok smo još bili grešnici, umro za nas."

1 Jovanova 4:9 " U ovom se ljubav Božja očitovala na nama: Bog je poslao svog jedinorođenog Sina u svet da bismo preko njega dobili život.
kako se osećaš kao nejevrejka (ako si nejevrejka) u vezi izjave da se hleb ne treba bacati psina (nejevreji) nego se daje samo deci (Jevrejima)? Da li je u toj fazi Isus bio rasista?
 
kako se osećaš kao nejevrejka (ako si nejevrejka) u vezi izjave da se hleb ne treba bacati psina (nejevreji) nego se daje samo deci (Jevrejima)? Da li je u toj fazi Isus bio rasista?
a jel vidis koliko ti sad nisi posten
ili me tretiras jako nisko, ili nisi posten
ne prihvatas moj odgovr o redosledu, da je morao prvo njih da pita? on je rekao psi, jer su se tako nazivali neznabosci, a ne zato sto je on smatrao da je ta zena dzukela, kako ti to nije jasno?
 
a jel vidis koliko ti sad nisi posten
ili me tretiras jako nisko, ili nisi posten
ne prihvatas moj odgovr o redosledu, a je morao prvo njih da pita?
ok..morao je prvo njih da pita jer veruje da je Jahve koga on naziva Ocem bio samo Bog Jevreja da su samo oni njegova deca...u toj fazi on je rasista koji druge narode smatra domaćim životinjama što Jevreji veruju i dan danas ako je verovati onome što pričaju da piše u Talmudu, zar ne?

Tek kad vidi da će ga Jevreji odbaciti on se okreće svima a odbacuje Jevreje sinove carstva i poručuje im da će biti izgnani u tamu najkrajnju gde će biti plač i škrgut zuba kao u priči ispod?

Matej 8,5A kad uđe u Kapernaum, pristupi k njemu kapetan moleći ga
Matej 8,6I govoreći: Gospode! sluga moj leži doma uzet, i muči se vrlo.
Matej 8,7A Isus mu reče: ja ću doći i iscijeliću ga.
Matej 8,8I kapetan odgovori i reče: Gospode! nijesam dostojan da pod krov moj uđeš; nego samo reci riječ, i ozdraviće sluga moj.
Matej 8,9Jer i ja sam čovjek pod vlasti, i imam pod sobom vojnike, pa rečem jednome: idi, i ide; i drugome: dođi, i dođe; i sluzi svojemu: učini to, i učini.
Matej 8,10A kad ču Isus, udivi se i reče onima što iđahu za njim: zaista vam kažem: ni u Izrailju tolike vjere ne nađoh.
Matej 8,11I to vam kažem da će mnogi od istoka i zapada doći i sješće za trpezu s Avraamom i Isakom i Jakovom u carstvu nebeskome:
Matej 8,12A sinovi carstva izgnaće se u tamu najkrajnju; ondje će biti plač i škrgut zuba.
 
kako se osećaš kao nejevrejka (ako si nejevrejka) u vezi izjave da se hleb ne treba bacati psina (nejevreji) nego se daje samo deci (Jevrejima)? Da li je u toj fazi Isus bio rasista?
ne nego ti pogresno razumes taj stih

ja se super osecam i imam prijateljski povlascen polozaj kod Boga
kao njegov vernik :)

Isus je naravno prvo bio poslat da pomogne Jevrejima jer su oni bili izabran Bozji narod -
loza preko koje je Hrist dosao

Trebao je izabrati 12 apostola i ostvariti Bozju nameru
a onda je to prosireno na celu naciju

Dela Apostolska 10
34 Tada je Petar rekao: „Sad zaista shvatam da Bog nije pristrastan,+ 35 nego u svakom narodu prihvata sve koji ga se boje i čine ono što je pravedno.+ 36 On je Izraelcima poslao svoju reč, dobru vest o miru+ posredstvom Isusa Hrista, koji je Gospodar svima.+ 37 Vi znate o čemu se govorilo po celoj Judeji, a pre toga i u Galileji,+ nakon krštenja koje je propovedao Jovan. 38 Naime, govorilo se o Isusu iz Nazareta, kako ga je Bog pomazao svetim duhom+ i dao mu moć. Isus je išao po celoj zemlji čineći dobro i lečeći sve koje je Đavo ugnjetavao,+ jer je Bog bio s njim.+ 39 Mi smo svedoci svega što je činio u judejskoj zemlji i u Jerusalimu. Njega su ubili obesivši ga na stub*. 40 Bog ga je trećeg dana uskrsnuo+ i dao mu da se pokaže ljudima, 41
 
34 Tada je Petar rekao:Sad zaista shvatam da Bog nije pristrastan,+ 35 nego u svakom narodu prihvata sve koji ga se boje i čine ono što je pravedno.
Zar pravednost mora da dolazi iz straha od nekog božanstva? To je lažna pravednost jer ne dolazi iz uverenja da smo svi jednako vredna Božija deca nego dolazi iz straha. I kakav je to Tvorac Univerzuma koji prihvata samo one koji ga se boje i zbog toga čine pravdu?
 
Dakle izraelci su prvi trebali da cuju Bozju rec koju je Isus propovedao


Dela apostolska 13:46

46 Tada su im Pavle i Varnava odvažno rekli: „Najpre je trebalo da vi čujete Božju reč.+ Ali pošto je vi odbacujete i tako pokazujete da niste dostojni večnog života, mi sada odlazimo ljudima iz drugih naroda.+

Zar pravednost mora da dolazi iz straha od nekog božanstva? To je lažna pravednost jer ne dolazi iz uverenja da smo svi jednako vredna Božija deca nego dolazi iz straha. I kakav je to Tvorac Univerzuma koji prihvata samo one koji ga se boje i zbog toga čine pravdu?
trebas znati sta znaci Bozanski strah
to je posebno nesto a ne strah
nego postovanje Boga
a vera dolazi iz ljubavi prema Bogu
i kazes

I kakav je to Tvorac Univerzuma koji prihvata samo one koji ga se boje i zbog toga čine pravdu?
Pravedan Bog ljubavi.
 
.u toj fazi on je rasista koji druge narode smatra domaćim životinjama što Jevreji veruju i dan danas ako je verovati onome što pričaju da piše u Talmudu, zar ne?
kucici nemaju rase kao mi ljudi, nego pasmine
kada kazemo lukavi latini, kao lisice
ili bik koji sedi, za nekog indijanca
...
sta ti mislis, zasto ti je to cudno, ako ima robova, i ljudski zivot ne vredi nista, da su se jevreji smatrali visim od drugih koje su nazivali zivotinjama? sta je trebao Hristos po tebi, da dize ustanak robova, ustanak jevreja? pa znamo da se to gusilo u krvi, i da su upravo od njega ocekivali da bude vodja ustanka; ali, ne, On je pripadnik jevreja i tacno ti pokazuje kako su se jevreji odnosili i kako su zvali druge - psima... on hvali veru te zene, a ti mi kazes da je smatra psom, leci joj kcer

sta ti zapravo trvdis, da se Hristos u momentu promenio, ili da je zeni dzukeli izlecio kcer, a da se mozda kasnije ko zna kada promenio?
 
kucici nemaju rase kao mi ljudi, nego pasmine
kada kazemo lukavi latini, kao lisice
ili bik koji sedi, za nekog indijanca
...
sta ti mislis, zasto ti je to cudno, ako ima robova, i ljudski zivot ne vredi nista, da su se jevreji smatrali visim od drugih koje su nazivali zivotinjama? sta je trebao Hristos po tebi, da dize ustanak robova, ustanak jevreja? pa znamo da se to gusilo u krvi, i da su upravo od njega ocekivali da bude vodja ustanka; ali, ne, On je pripadnik jevreja i tacno ti pokazuje kako su se jevreji odnosili i kako su zvali druge - psima... on hvali veru te zene, a ti mi kazes da je smatra psom, leci joj kcer

sta ti zapravo trvdis, da se Hristos u momentu promenio, ili da je zeni dzukeli izlecio kcer, a da se mozda kasnije ko zna kada promenio?
Ako je zaista bio Bog onda je od početka znao da će ga Jevreji odbaciti, a neki drugi narodi prihvatiti....evo sad vidim da je ova druga priča iz Mateja u stvari pre prve koju sam citirao...ali i dalje smatram neumesnim poređenje nejvreja sa psima..ostaje pitanje i zašto je rekao da je došao samo izgubljenim ovcama doma Izraelova ako je već znao da je došao svima? Ili nije ništa znao nego mu je Otac davao znanje i objašnjenja na kašičicu tek koliko mu je potrebno da u tom trenutku zna šta da radi?
 
Ako je zaista bio Bog onda je od početka znao da će ga Jevreji odbaciti, a neki drugi narodi prihvatiti....evo sad vidim da je ova druga priča iz Mateja u stvari pre prve koju sam citirao...ali i dalje smatram neumesnim poređenje nejvreja sa psima..ostaje pitanje i zašto je rekao da je došao samo izgubljenim ovcama doma Izraelova ako je već znao da je došao svima? Ili nije ništa znao nego mu je Otac davao znanje i objašnjenja na kašičicu tek koliko mu je potrebno da u tom trenutku zna šta da radi?
Nije on uporedio nejevreje sa psima nego su Jevreji prvog veka tako gledali na nejevreje
zato je iskoristio tu misao
Pa fariseji su izdali Isusa
oni su na druge narode gledali sa nipodastavanjem
a ti prvi put citas da je Isus govorio koristeci hiperbole poredjenja ili u zagonetkama?
Dakle ti ne samo da si pametniji od Boga nego i od Isusa
umesto da shvatis svoju beznacajsnost u univerzumu
i da pokusas da razumes Bozju rec

a psi su dobre zivotinje kucni ljubimci
nisu azdaje
 
Nije on uporedio nejevreje sa psima nego su Jevreji prvog veka tako gledali na nejevreje
zato je iskoristio tu misao
Pa fariseji su izdali Isusa
oni su na druge narode gledali sa nipodastavanjem
a ti prvi put citas da je Isus govorio koristeci hiperbole poredjenja ili u zagonetkama?
Dakle ti ne samo da si pametniji od Boga nego i od Isusa
umesto da shvatis svoju beznacajsnost u univerzumu
i da pokusas da razumes Bozju rec
upravo pokušavam da shvatim Isusa, a ne smatram Bibliju Božijom reči...takvim stavom potcenjuješ Boga..misleći da Bog nije mogao ništa kvalitetnije od Biblije da napiše... ja sam svestan svoje beznačajnosti, ali u svojoj beznačajnosti imam pravo kao i svako drugi da oformim svoj pogled na svet i svoje razumevanje raznih religija i njihovih korena
a psi su dobre zivotinje kucni ljubimci
nisu azdaje
psi u vreme Isusa nisu bili kućni ljubimci nego životinjske sluge ljudima..mnogi Jevreji i dan danas smatraju da su drugi ljudi niža bića koja trebaju da im služe..to je sve zakuvao taj tvoj Jehova koji im je usadio lažna uverenja pričajući im slatke laži preko svojih proroka..
 
psi u vreme Isusa nisu bili kućni ljubimci nego životinjske sluge ljudima..mnogi Jevreji i dan danas smatraju da su drugi ljudi niža bića koja trebaju da im služe..to je sve zakuvao taj tvoj Jehova koji im je usadio lažna uverenja pričajući im slatke laži preko svojih proroka..
ja sam npr. upravo kod sz proroka nasao istine do kojih sam saam prvo dosao iskustveno, pa ih onda procitao, i nigde drugde, a trazio sam, nije da nisam nacitan
ti si u pravu sto prebacujes arijani, bibliju su ipak pisali ljudi, ali ona je u pravu i nije nam jasno kako ne vidis zasto je Hristos upotrebio to poredjenje sa psima koje su jevreji imali vec, nije ga on izmislio..
elohizam, jahvizam je velika tema koju smo vec imali, ja isto ne prihvatam jhvh, ko zna kada su isli redom i sve prepravili, mojsije npr, nije znao za jhvh, Isus ga ignorise
 
ja sam npr. upravo kod sz proroka nasao istine do kojih sam saam prvo dosao iskustveno, pa ih onda procitao, i nigde drugde, a trazio sam, nije da nisam nacitan
ti si u pravo sto prevbacujes arijani, bibliju su ipak pisali ljudi, ali ona je u pravu i nije nam jasno kako ne vidis zasto je Hristos upotrebio to poredjenje sa psima koje se jevreji imali vec, nije ga on izmislio..
elohizam, jahvizam je velika tema koju smo vec imali
ne kažem ja da u SZ nema istine nego da je sve to izmešano sa time kako su ljudi tog vremena shvatali Boga i svoj odnos prema njemu i njegov prema njima....pa ti sad odvoji šta je istina a šta slatka laž da su Jevreji izabrani narod i da vrede više od ostalih ljudi...po meni najbolje je i ne ulaziti u to štivo..Jevanđelja su mi ok za čitanje jer od Isusa ima šta da se nauči..što ne znači da ga vidim kao Boga koji je jedina istina i jedini put za Bogotražioce..verujem da je verovao u to što propoveda, a koliko je sve to bila njegova iluzija ili ipak možda realnost to ne znam
 
pa ako je znao proroke, onda je znao da ce ga odbaciti, najverovatnije, ali je opet prvo bio poslan k njima kako kaze, a ne psima - tim veca osveta potom padom jerusalima, jer su se oni oglusili, a rodjena Bozija grana
ja verujem da nikad nisu ni bili rođena Božija grana..što bi Bog kao otac svih duša stvorenih po njegovom obličju imao svoj povlašćeni narod? to nije Bog svih onda..nije Bog koji je sve stvarao i pazio..to je neko lokalno božanstvo rođeno u mašti izfrustriranih željnih da oni budu iznad svih
 
ne kažem ja da u SZ nema istine nego da je sve to izmešano sa time kako su ljudi tog vremena shvatali Boga i svoj odnos prema njemu i njegov prema njima....pa ti sad odvoji šta je istina a šta slatka laž da su Jevreji izabrani narod i da vrede više od ostalih ljudi...po meni najbolje je i ne ulaziti u to štivo..Jevanđelja su mi ok za čitanje jer od Isusa ima šta da se nauči..što ne znači da ga vidim kao Boga koji je jedina istina i jedini put za Bogotražioce..verujem da je verovao u to što propoveda, a koliko je sve to bila njegova iluzija ili ipak možda realnost to ne znam
ja mislim da se ne moze sedeti na 2 stolice, nego daj sebi jos vremena pre nego odlucis
sz jeste negde i tezak, ali vidim i nz da mnogi cak autoriteti grese gde stignu, tako da ne znam sta da ti jos kazem...
pa ako su izabrani, zasto zabrljase? zasto holokaust u 2.s.r, ajd da razumemo onaj od rimljana? to ti je mac sa 2 ostrice, bolje da nisu bili izabrani, ne bi mozda stradali... bolje da mislis o sebi kao malom, minornom, nego da se prsis, i trsis, pa da stradas, a oni i dalje misle da su iznad drugih
 
upravo pokušavam da shvatim Isusa, a ne smatram Bibliju Božijom reči...takvim stavom potcenjuješ Boga..misleći da Bog nije mogao ništa kvalitetnije od Biblije da napiše... ja sam svestan svoje beznačajnosti, ali u svojoj beznačajnosti imam pravo kao i svako drugi da oformim svoj pogled na svet i svoje razumevanje raznih religija i njihovih korena

psi u vreme Isusa nisu bili kućni ljubimci nego životinjske sluge ljudima..mnogi Jevreji i dan danas smatraju da su drugi ljudi niža bića koja trebaju da im služe..to je sve zakuvao taj tvoj Jehova koji im je usadio lažna uverenja pričajući im slatke laži preko svojih proroka..
Ne potcenjujem ja nego ti
ja Cenim Bozju rec a ti ne.
Neces ni da je priznas iako je dokazana.
sa takvim stavom ne mozes nista
 
ja verujem da nikad nisu ni bili rođena Božija grana..što bi Bog kao otac svih duša stvorenih po njegovom obličju imao svoj povlašćeni narod? to nije Bog svih onda..nije Bog koji je sve stvarao i pazio..to je neko lokalno božanstvo rođeno u mašti izfrustriranih željnih da oni budu iznad svih
ti si onda na liniji d. veselinova i jos nekih sekti koji nas hriscane prozivaju da smo pavlisti, jer pavle lepo objasnjava zasto su oni rodjena bozija grana, i da ce se opet pricepiti [na kraju sveta] neka su sada i odlomljeni, vec mi da pazimo sebe

nisu oni bili povlasceni, ali to je isto kao kada bi pitao zasto bog nije diktirao po svim drzavama jednu istu poruku paralelno? zato sto je to glupo, dovoljno je da izdiktira u jednu, i jednom proroku
vidis da su genocidisani u istoriji, bar mi nemamo razloga da budemo ljubomorni, jer ako su bili povlasceni to je zato sto su bili u savezu sa bogom i imali su odgovornost, a ti nemas nikakvu, vec ako hoces poslusaces, a ako neces nisi se obavezao, kao kod slovenskih bozanstava, vila i karakondzula, zafrkancija i folklor

ili da pitas zasto bi rim bio povlascen u hriscanstvu, a rim njih genocidisao?
pa za mene nije rim sveta crkvena stolica, nego oni imaju trofeje apostola, oni su ih smakli, kao i Hrista sa jevrejima

sve je to mac sa 2 ostrice i svuda ima druga strana medalje
 
Poslednja izmena:
ti si onda na liniji d. veselinova i jos nekih sekti koji nas hriscane prozivaju da smo pavlisti, jer pavle lepo objasnjava zasto su oni rodjena bozija grana, i da ce se opet pricepiti [na kraju sveta] neka su sada i odlomljeni, vec mi da pazimo sebe

nisu oni bili povlasceni, ali to je isto kao kada bi pitao zasto bog nije diktirao po svim drzavama jednu istu poruku paralelno? zato sto je to glupo, dovoljno je da izdiktira u jednu, i jednom proroku
svaki narod je i imao svoju izdiktiranu poruku i neku svoju religiju..i sve su imale nešto vredno u sebi...neke moralne pouke...samo su se dolaskom hrišćanstva na krilima moćnog Rima i kasnije Vizantije mnogi narodi odrekli svojih religioznih spoznaja prihvativši ovu novu koja im je obećavala izuzetnost i večni život ako je odaberu i strašnu kaznu ako je ne odaberu...
 

Back
Top