Svetski mediji objavljuju:
Radost posto je Egipat otvorio granicu sa Gazom
Joy As Egypt Opens Gaza Border Crossing
http://news.sky.com/skynews/Home/Wo...s_Opening_The_Rafah_Crossing_After_Four_Years
Palestinci su odusevljeni usled otvaranja Rafah prelaza od strane Egipta, na granici sa Gazom, sto je bukvalno kao otvaranje zatvorskih vrata enklave posle cetvorogodisnje kazne.
Vise od 1,4 miliona ljudi se oslanjalo na pomoc u hrani i drugim potrepstinama od UN, ogranicenim snabdevanjem preko Izraela, i robom koja je krijumcarena da bi se prezivela izraelska blokada koja je bila uvedena kada je Hamas osvojio palestinsku vlast u Gazi 2007.
Grupe za ljudska prava argumentovale su da je to bio masovan primer kolektivnog kaznjavanja.
Prvo vozilo koje je preslo granicu u Egipat bilo je ambulantno vozilo koje je prevezlo pacijente za preko potreban tetman u Kairo.
Uskoro, obicni gradjani su poceli da idu preko granice, za muskarce izmedju 18 i 40 bice potrebna viza za ulazak u Egipat, nakon sto se prolazi kroz bezbednosnu proveru da bi se osiguralo da nemaju vezu sa teroristickim grupama.
...
A u Izraelu se traze krivci za novonastalu situaciju:
Kadima: Otvaranje granice Gaze je nacionalni poraz za Netanijahua
Kadima: Opening of Gaza border is 'national failure' for Netanyahu
http://www.haaretz.com/news/diploma...er-is-national-failure-for-netanyahu-1.364561
Izraelska opoziciona partija Kadima odgovorila je na odluku Egipta da otvori granicni prelaz Rafah u Gazi u subotu, naglasavajuci opasnosti takvog poteza za bezbednost Izraela i okrivljujuci vladu Netanijahua zato sto to nije sprecila.
U saopstenju se kaze da je otvaranje granice svedocanstvo da “vlada Netanijahua vodi tvrdu liniju protiv Hamasa, ali u stvarnosti u vreme njenog mandata, upravo je Hamas postao jaci nego ikad.”
Radost posto je Egipat otvorio granicu sa Gazom
Joy As Egypt Opens Gaza Border Crossing
http://news.sky.com/skynews/Home/Wo...s_Opening_The_Rafah_Crossing_After_Four_Years
Palestinci su odusevljeni usled otvaranja Rafah prelaza od strane Egipta, na granici sa Gazom, sto je bukvalno kao otvaranje zatvorskih vrata enklave posle cetvorogodisnje kazne.
Vise od 1,4 miliona ljudi se oslanjalo na pomoc u hrani i drugim potrepstinama od UN, ogranicenim snabdevanjem preko Izraela, i robom koja je krijumcarena da bi se prezivela izraelska blokada koja je bila uvedena kada je Hamas osvojio palestinsku vlast u Gazi 2007.
Grupe za ljudska prava argumentovale su da je to bio masovan primer kolektivnog kaznjavanja.
Prvo vozilo koje je preslo granicu u Egipat bilo je ambulantno vozilo koje je prevezlo pacijente za preko potreban tetman u Kairo.
Uskoro, obicni gradjani su poceli da idu preko granice, za muskarce izmedju 18 i 40 bice potrebna viza za ulazak u Egipat, nakon sto se prolazi kroz bezbednosnu proveru da bi se osiguralo da nemaju vezu sa teroristickim grupama.
...
A u Izraelu se traze krivci za novonastalu situaciju:
Kadima: Otvaranje granice Gaze je nacionalni poraz za Netanijahua
Kadima: Opening of Gaza border is 'national failure' for Netanyahu
http://www.haaretz.com/news/diploma...er-is-national-failure-for-netanyahu-1.364561
Izraelska opoziciona partija Kadima odgovorila je na odluku Egipta da otvori granicni prelaz Rafah u Gazi u subotu, naglasavajuci opasnosti takvog poteza za bezbednost Izraela i okrivljujuci vladu Netanijahua zato sto to nije sprecila.
U saopstenju se kaze da je otvaranje granice svedocanstvo da “vlada Netanijahua vodi tvrdu liniju protiv Hamasa, ali u stvarnosti u vreme njenog mandata, upravo je Hamas postao jaci nego ikad.”



