Izuzetno vazan dan za svet i buduca zbivanja, Otvaranje granice Egipta i Gaze

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Svetski mediji objavljuju:

Radost posto je Egipat otvorio granicu sa Gazom

Joy As Egypt Opens Gaza Border Crossing


http://news.sky.com/skynews/Home/Wo...s_Opening_The_Rafah_Crossing_After_Four_Years

Palestinci su odusevljeni usled otvaranja Rafah prelaza od strane Egipta, na granici sa Gazom, sto je bukvalno kao otvaranje zatvorskih vrata enklave posle cetvorogodisnje kazne.

Vise od 1,4 miliona ljudi se oslanjalo na pomoc u hrani i drugim potrepstinama od UN, ogranicenim snabdevanjem preko Izraela, i robom koja je krijumcarena da bi se prezivela izraelska blokada koja je bila uvedena kada je Hamas osvojio palestinsku vlast u Gazi 2007.

Grupe za ljudska prava argumentovale su da je to bio masovan primer kolektivnog kaznjavanja.

Prvo vozilo koje je preslo granicu u Egipat bilo je ambulantno vozilo koje je prevezlo pacijente za preko potreban tetman u Kairo.

Uskoro, obicni gradjani su poceli da idu preko granice, za muskarce izmedju 18 i 40 bice potrebna viza za ulazak u Egipat, nakon sto se prolazi kroz bezbednosnu proveru da bi se osiguralo da nemaju vezu sa teroristickim grupama.

...
A u Izraelu se traze krivci za novonastalu situaciju:

Kadima: Otvaranje granice Gaze je nacionalni poraz za Netanijahua

Kadima: Opening of Gaza border is 'national failure' for Netanyahu


http://www.haaretz.com/news/diploma...er-is-national-failure-for-netanyahu-1.364561

Izraelska opoziciona partija Kadima odgovorila je na odluku Egipta da otvori granicni prelaz Rafah u Gazi u subotu, naglasavajuci opasnosti takvog poteza za bezbednost Izraela i okrivljujuci vladu Netanijahua zato sto to nije sprecila.

U saopstenju se kaze da je otvaranje granice svedocanstvo da “vlada Netanijahua vodi tvrdu liniju protiv Hamasa, ali u stvarnosti u vreme njenog mandata, upravo je Hamas postao jaci nego ikad.”
 
I srbijanski mediji su preneli ovaj izuzetno vazan dogadjaj, primer Blic:

Egipat otvara granični prelaz prema pojasu Gaze



Egipatske vlasti će od subote otvarati granicu od "09 do 17 sati na dnevnoj bazi, izuzev petkom i na državne praznike", prenela je agencija Frans pres. Na taj način će Palestinci biti u mogućnosti da putuju preko Rafe, jedine tačke koja Gazu ne povezuje sa Izraelom, pošto je prethodno 2007. godine blokada bila pooštrena. "Palestinske žene svih godina i muškarci koji imaju manje od 18 ili više od 40 godina biće oslobođeni viza", navedeno je u izveštaju egipatske agencije. Ta mera odnosiće se i na Palestince koji bi u Egipat došli na studiranje ukoliko imaju potvrdu da će se školovati na egipatskom univezitetu.

"Otvaranje graničnog prelaza je deo egipatskih napora da okonča stanje podela u Palestini i omogući nacionalno pomirenje", navela je Mena.

Taj potez će verovatno naići na neodobravanje Izraela, koji je ranije ovog meseca saopštio da je "zabrinut" planovima Egipta da otvori granični prelaz.

Zamenik izraelskog premijera Silvan Šalom kazao je da bi otvaranje prelaza "omogućilo prolaz oružju i teroristima". Ministar spoljnih poslova Egipta Nabil el Arabi najavio je prethodno da Kairo planira da otvori granicu i okonča, kako je rekao, "sramotnu" saradnju svoje zemlje u držanju Rafe zatvorenom.
 

Naravno,
ali ono sto ceo svet vidi kao dobro pojedini USA i izraelski mediji dozivljavaju potpuno drugacije, primer:

American Thinker

http://www.americanthinker.com/blog/2011/05/egypt_opens_rafah_crossing_int.html

"Egipcani kazu da ce oni jos zabranjivati da oruzje prelazi granicu ali to je samo maskiranje. Pored toga, kako izraelski eksperti za bezbednost govore, slanje vojnih trenera u Gazu je isto tako dobro kao i oruzje. Ucenje terorista kako da ostvaruju ciljeve je isto tako dobro kao prenosenje par stotina automatskih pusaka.

Niste li zadovoljni da americka promocija demokratije u Egiptu deluje tako dobro."
 
ммхм... то су ваљда биле те демократске промене у египту

velke712
Demokratija je kada na vlast dodju snage koje vecina (narod) podrzava.

Decenijama je u Egiptu bila mimikrija demokratije posto je najvecoj organizaciji u Egiptu bilo zabranjeno politicko delovanje, zato je i mogao nepopularni i korumpirani rezim Mubaraka da vlada toliko dugo.

Sada je jos uvek u toku proces prenosa vlasti na one koje egipatski narod podrzava sto ce biti ozvaniceno na izborima kada Muslimanska braca osvoje demokratski izabranu vecinu i formiraju vladu.
 
Израелу ће у догледно време бити наметнут рат. Опет ће морати да понове сценарио из `67.

jedite_kod_Joa
Na jesen Evropska unija ce priznati Palestinu u granicama iz 1967, ukljucujuci Jerusalim.

Ukoliko sve strane to prihvate nastupice mir.

Znaci Izrael samo treba da prihvati realnost.
 
Oni su tamo pushiona kako god da okrenes, ili od Izraelaca ili od svojih

Crveni Vampir
Ne potcenjuj Palestince, oni su se pokazali kao veoma zilavi.

Naravno, ako sagledavas blizi i siri kontekst mozes videti sta dolazi:

promene u Egiptu i dolazak najjace egipatske organizacije Muslimanska braca na vlast

promene u arapskom i islamskom svetu, nova saveznistva i slabljenje USA/Izraela u celom regionu

pojavljuje se krucijalni bitan igrac koji ce da utice na zbivanja a to je EU tj. saveznici okupljeni oko Nemacke i Vatikana.
 
Crveni Vampir
Ne potcenjuj Palestince, oni su se pokazali kao veoma zilavi.

Naravno, ako sagledavas blizi i siri kontekst mozes videti sta dolazi:

promene u Egiptu i dolazak najjace egipatske organizacije Muslimanska braca na vlast

promene u arapskom i islamskom svetu, nova saveznistva i slabljenje USA/Izraela u celom regionu

pojavljuje se krucijalni bitan igrac koji ce da utice na zbivanja a to je EU tj. saveznici okupljeni oko Nemacke i Vatikana.

Zaboravljas jednu sitnicu, bas su USA forsirale te promene, i to rade jos uvek
 
Zaboravljas jednu sitnicu, bas su USA forsirale te promene, i to rade jos uvek

Crveni vampir
Neke promene jesu forsirali Amerikanci, neke ne, primera radi sigurno u Jemenu Amerikancima ne odgovara da vlast preuzmu antiamericke snage a upravo se to desava.

Na Bliskom i Srednjem istoku ima dosta onih koji su protiv americke hegemonije a narocito su protiv Izraela a sami americki analiticari priznaju da je nemoguce kontrolisati razlicite snage na Bliskom i Srednjem istoku i da Amerika gubi uticaj.

Mozes o Egiptu misliti sta hoces ali upravo izvesna je pobeda najjace egipatske organizacije Muslimanska braca sto slabi poziciju Vasingtona a izraelskim prvacima zadaje teske brige.

Uzmi u obzir i Evropsku uniju koja ce ove godine priznati Palestinu u granicama iz 1967 i sta je Netanijahu rekao da to nikada nece priznati a mozes zamisliti kakve posledice to moze da proizvede.

I uzmi u obzir Iran, proiranske snage u zemljama Bliskog i Srednjeg istoka, pa i sire, izmenjenu ulogu Turske, rog Afrike, Sudan i td. i videces koliko se situacija danas izmenila u odnosu na period kada je Egiptom vladao Mubarak, kada su bili antinarodni rezimi po regionu i kada je Izraelu bilo lagodno.
 
velke712
Demokratija je kada na vlast dodju snage koje vecina (narod) podrzava.

Decenijama je u Egiptu bila mimikrija demokratije posto je najvecoj organizaciji u Egiptu bilo zabranjeno politicko delovanje, zato je i mogao nepopularni i korumpirani rezim Mubaraka da vlada toliko dugo.

Sada je jos uvek u toku proces prenosa vlasti na one koje egipatski narod podrzava sto ce biti ozvaniceno na izborima kada Muslimanska braca osvoje demokratski izabranu vecinu i formiraju vladu.

mhmm... muslimanska braca i demokratia, nisam siguran da to mozhe da ide zajedno z:hm:
 
Crveni vampir
Neke promene jesu forsirali Amerikanci, neke ne, primera radi sigurno u Jemenu Amerikancima ne odgovara da vlast preuzmu antiamericke snage a upravo se to desava.

Na Bliskom i Srednjem istoku ima dosta onih koji su protiv americke hegemonije a narocito su protiv Izraela a sami americki analiticari priznaju da je nemoguce kontrolisati razlicite snage na Bliskom i Srednjem istoku i da Amerika gubi uticaj.

Mozes o Egiptu misliti sta hoces ali upravo izvesna je pobeda najjace egipatske organizacije Muslimanska braca sto slabi poziciju Vasingtona a izraelskim prvacima zadaje teske brige.

Uzmi u obzir i Evropsku uniju koja ce ove godine priznati Palestinu u granicama iz 1967 i sta je Netanijahu rekao da to nikada nece priznati a mozes zamisliti kakve posledice to moze da proizvede.

I uzmi u obzir Iran, proiranske snage u zemljama Bliskog i Srednjeg istoka, pa i sire, izmenjenu ulogu Turske, rog Afrike, Sudan i td. i videces koliko se situacija danas izmenila u odnosu na period kada je Egiptom vladao Mubarak, kada su bili antinarodni rezimi po regionu i kada je Izraelu bilo lagodno.
Slabo ti rezonuješ stvari i na taj način nikada nećeš shvatiti ono što se zaista dešava i dešavalo na Bliskom Istoku. Poznato je da su i bin Laden i sva ta islamska bratija ekstremista i “svetih ratnika” kreacija Zapada i Amerike, i da su u funkciji njihovih političkih i strateških ciljeva. Izvorni autor ideje je Velika Britanija koja je još 1928. godine osnovala Muslimansku braću u Egiptu kao tajno oružje protiv anti-kolonijalnih boraca koji su mahom bili ateisti. Smešno je pričati kako se Egipat odlaskom Mubaraka oslobodio ili će se osloboditi uticaja Vašingtona, ova odluka oko otvaranja Rafah prelaza je američki interes i po njihovoj naredbi.

Inače u Egiptu se ustvari, desio vojni udar i zemlja je pod upravom Visokog vojnog saveta kojeg je imenovao sam Mubarak. Višednevni protesti, navodno inspirisani željom za demokratskim ustrojstvom Egipta, su se završili najnedemokratskijim rešenjem – vojnim udarom i vojnom upravom. To su “plodovi revolucije” koje su sa tolikim zadovoljstvom pozdravili zvanični Zapad i većina demonstranata. U Egiptu je na sceni američki model, koji se naziva “model kontrole nezadovoljstva”. Autori tog modela su okupljeni oko najuticajnije spoljnopolitičke organizacije u Americi, Saveta za spoljnu politiku, a predvodi ih Zbignjev Bžežinski. Taj model je vrlo prost, Amerikancima je postalo jasno da za ostvarenje američkih interesa i dominaciju Amerike u nekoj zemlji nije dovoljna samo podrška lidera te zemlje, ma kakvi oni bili. Jer, postalo je jasno da slepa podrška američkoj politici znači, ustvari urušavanje te zemlje. U realnosti to znači nepravednu raspodelu bogatstva te zemlje, odliv ogromnog kapitala u inostranstvo, razaranje njene privrede, jednom rečju – pljačku te zemlje. Sasvim je jasno da vremenom to rađa veliko nezadovoljstvo stanovništva. To autori tog modela dobro znaju. Kada to nezadovoljstvo dostigne kritičnu masu onda je uzaludna podrška političke vlasti Americi, jer sa promenom vlasti dolazi i do promena u kojima Amerika gubi svoje mesto. Zato je daleko važnije uspostaviti kontrolu nezadovoljstva u određenoj zemlji. Samo tako Amerika može da obezbedi kontinuitet svoga prisustva i nesmetani nastavak ostvarenja svojih interesa. To je i jedino važno za Vašington, a ko će biti lider, i kakav je diktator ili demokrata, to je manje zanimljivo. Suština je u kontroli nezadovoljstva.
 
Slabo ti rezonuješ stvari i na taj način nikada nećeš shvatiti ono što se zaista dešava i dešavalo na Bliskom Istoku. Poznato je da su i bin Laden i sva ta islamska bratija ekstremista i “svetih ratnika” kreacija Zapada i Amerike, i da su u funkciji njihovih političkih i strateških ciljeva. Izvorni autor ideje je Velika Britanija koja je još 1928. godine osnovala Muslimansku braću u Egiptu kao tajno oružje protiv anti-kolonijalnih boraca koji su mahom bili ateisti. Smešno je pričati kako se Egipat odlaskom Mubaraka oslobodio ili će se osloboditi uticaja Vašingtona, ova odluka oko otvaranja Rafah prelaza je američki interes i po njihovoj naredbi.

Inače u Egiptu se ustvari, desio vojni udar i zemlja je pod upravom Visokog vojnog saveta kojeg je imenovao sam Mubarak. Višednevni protesti, navodno inspirisani željom za demokratskim ustrojstvom Egipta, su se završili najnedemokratskijim rešenjem – vojnim udarom i vojnom upravom. To su “plodovi revolucije” koje su sa tolikim zadovoljstvom pozdravili zvanični Zapad i većina demonstranata. U Egiptu je na sceni američki model, koji se naziva “model kontrole nezadovoljstva”. Autori tog modela su okupljeni oko najuticajnije spoljnopolitičke organizacije u Americi, Saveta za spoljnu politiku, a predvodi ih Zbignjev Bžežinski. Taj model je vrlo prost, Amerikancima je postalo jasno da za ostvarenje američkih interesa i dominaciju Amerike u nekoj zemlji nije dovoljna samo podrška lidera te zemlje, ma kakvi oni bili. Jer, postalo je jasno da slepa podrška američkoj politici znači, ustvari urušavanje te zemlje. U realnosti to znači nepravednu raspodelu bogatstva te zemlje, odliv ogromnog kapitala u inostranstvo, razaranje njene privrede, jednom rečju – pljačku te zemlje. Sasvim je jasno da vremenom to rađa veliko nezadovoljstvo stanovništva. To autori tog modela dobro znaju. Kada to nezadovoljstvo dostigne kritičnu masu onda je uzaludna podrška političke vlasti Americi, jer sa promenom vlasti dolazi i do promena u kojima Amerika gubi svoje mesto. Zato je daleko važnije uspostaviti kontrolu nezadovoljstva u određenoj zemlji. Samo tako Amerika može da obezbedi kontinuitet svoga prisustva i nesmetani nastavak ostvarenja svojih interesa. To je i jedino važno za Vašington, a ko će biti lider, i kakav je diktator ili demokrata, to je manje zanimljivo. Suština je u kontroli nezadovoljstva.

luckywin
Rezonujes na nacin kada bi stvari bile tako proste.

Medjutim nisu.

I ovde je rec pre svega o Izraelu a ne o USA i ta teorija da USA u svemu bezuslovno podrzavaju Izrael sada je na ozbiljnoj proveri.
 

Back
Top