Izuvanje po kucama

Хелен и даље то тврди.
И ако се каже да је неки обичај карактеристичан или није карактеристичан за одређено географско подучје и културни утицај - то и даље није ништа увредљиво!

Али ме јеси увредио када си на моје спомињање МОЈЕ деце која се са својим псом играју на тепиху у МОМ стану осетио потребу да кажеш: ''Фуууј!''
Тек да знаш.

Da ,ali je uvredljivo kad ti neko kaže..."bosanski državljani pravoslavne veroispovesti, turskog mentaliteta i običaja na privremenom boravku u Srbiji"...za one kod kojih je običaj izuvanja...
Mislim,sami zaključite šta se ovim htjelo postići...:roll:
 
Аааа...значи, не само што се изувају, него још и перу ноге пре него што кроче у твој стан? Нако, ко пред џамијом?

Лако је теби кад си чуо за сапун и воду....z:(....а мој пас смрди ли смрди....и моја деца се ваљају тако у том смраду, божемепрости.....мораћемо да се распитамо шта су то сапун и вода па да почнемо и ми да их користимо....:zblesav:

Lako je tebi...Tvoj zadatak je lak...A meni treba rječnik stranih izraza da saznam šta su džoger i pronto...:lol:
 
Ипак се изува, што би рекао Галилео:hahaha:.
Дакле, и Бечеј и Н. Бечеј и НС и СубАтица и Сомбор и Апатин и Кикинда...
Има тога још...
У тим и многим другим местима био сам на лигашким или куп првенствима Војводине или Србије у шаху, а често бих свратио код колега кући.
Или се само шахисти изувају?
:think:

Изувају се, заиста и у Сомбору и у Апатину. :) Пошто сам тамо рођена, знам. Ми смо тај обичај понели са собом кад смо се преселили у БГ.
Међутим, како сам дошла у БГ јако мала, са две године и како сам фактички у њему одрасла, ишла у све школе и тд., временом сам прихватила обичај неизувања и то сам спровела у своју кућу.
Дакле, у нашој кући се дошљаци не изувају.
 
Изувају се, заиста и у Сомбору и у Апатину. :) Пошто сам тамо рођена, знам. Ми смо тај обичај понели са собом кад смо се преселили у БГ.
Међутим, како сам дошла у БГ јако мала, са две године и како сам фактички у њему одрасла, ишла у све школе и тд., временом сам прихватила обичај неизувања и то сам спровела у своју кућу.
Дакле, у нашој кући се дошљаци не изувају.

Ви сте тај обичај наследили од Турака...:)
 
Kod mene se kuci iziva i izuvace se.Nisu to nikakavi Turski obicaji,samo vas gledam kako lupetate.To je stvar kulture i higijene.
Ljudi pljuju,pisaju,seru po ulici i jos mnogo sta.I sad meni treba da udje neko sa takvom obucom u stan.Nikako!
S,obzirom da ja zivim u Vojvodini a malo smo blize Zapadu nego vi ,,Beogradzani,,izvinjavamo se na ne kulturi izuvanja.
Isto tako bih zamolila sve gosodje kod kojih se ne izuva da dodju kod mene i da mi svakodnevno brisu laminat i ciste tepihe,Hvala lepo.Ponude slati u inbox.
 
Славка, чему увреде?
Ја понављам, по ко зна који пут: у кућу зовем људе који су ми драги, добродошли су овде. Не желим да вређам људе које сам позвала.
Затим, маните ме хигијенских прича, беспредметне су!
Ако стварно неко мисли да ће му људи који дођу у кућу унети пљувачку и гов.на, онда сам без текста, заиста!
 
Kod mene se kuci iziva i izuvace se.Nisu to nikakavi Turski obicaji,samo vas gledam kako lupetate.To je stvar kulture i higijene.
Ljudi pljuju,pisaju,seru po ulici i jos mnogo sta.I sad meni treba da udje neko sa takvom obucom u stan.Nikako!
S,obzirom da ja zivim u Vojvodini a malo smo blize Zapadu nego vi ,,Beogradzani,,izvinjavamo se na ne kulturi izuvanja.
Isto tako bih zamolila sve gosodje kod kojih se ne izuva da dodju kod mene i da mi svakodnevno brisu laminat i ciste tepihe,Hvala lepo.Ponude slati u inbox.

Управо тако.

Изување је ствар хигијене и нема никакве везе са Турском као што искомплексирани Срби и Српкиње хоће да презентирају. Замислите да имате мало дијете које се ваља по тепиху, игра с играчкама и оно треба да долази у контакт са пљувачком псећим говнадима и осталим високотехнолошким производима савремене цивилизације, само зато јер госту смрде ноге и јер су му ципеле дио смрдљивог имиџа.

Уколико госту смрде ноге, онда му треба дати лавор да опере ноге, а ако неће онда он и није прави пријатељ.
 
i onda dolazimo do konacnog zakljucka - postoje samo selektivni izuvaci!
kod kojih kad su slave, posto je sveti dan sa ulica ne moze da se unese psece govance i pljuvacka (to valjda svetac stiti) i tad se gosti ne izuvaju, a svih ostalih dana se izuvaju posto je svetac prestao da stiti i tad se u stan unose govanca i osalo..

sustina je da ovde ima jako puno lenjog sveta koji svoju kucu ciste valjda jednom godisnje (kad im odu gosti posle slave) i jako im je tesko da koriste zoger i redovno prebrisu svoje podove..
 
sustina je da ovde ima jako puno lenjog sveta koji svoju kucu ciste valjda jednom godisnje (kad im odu gosti posle slave) i jako im je tesko da koriste zoger i redovno prebrisu svoje podove..

Mislim da ti je zaključak totalno pogrešan...Ne vidim zašto bi neko bio manje vrijedan,ako organizuje npr.da svoj tepih usisava dva puta sedmično,a ne posle svakog odlaska gostiju da briska i čisti...U čemu je poenta biti sa krpom svaki dan,umjesto jednostavnom promjenom navike koja nikog ne košta (osim možda malo ponosa...:))sebi olakšati čišćenje...
Još mi niko nije rekao odgovor na pitanje...Zašto unositi prljavštinu sa obuće u kuću,a to ne moramo...? Biće da se nekima mrsko izuvati...:)) (Mislim,ovo je logika tvog prethodnog zaključka...:))
 
Mislim da ti je zaključak totalno pogrešan...Ne vidim zašto bi neko bio manje vrijedan,ako organizuje npr.da svoj tepih usisava dva puta sedmično,a ne posle svakog odlaska gostiju da briska i čisti...U čemu je poenta biti sa krpom svaki dan,umjesto jednostavnom promjenom navike koja nikog ne košta (osim možda malo ponosa...:))sebi olakšati čišćenje...
Još mi niko nije rekao odgovor na pitanje...Zašto unositi prljavštinu sa obuće u kuću,a to ne moramo...? Biće da se nekima mrsko izuvati...:)) (Mislim,ovo je logika tvog prethodnog zaključka...:))

nije meni zakljucak uopste pogresan, nego ti neces da vidis sustinu..
zasto ti se gosti ne izuvaju kada ti dodju na slavu?
 
nije meni zakljucak uopste pogresan, nego ti neces da vidis sustinu..
zasto ti se gosti ne izuvaju kada ti dodju na slavu?

Meni se gosti uvijek izuvaju...čak i za slavu,vjerovala ili ne...I niko se ne ljuti,čudi,buni i slično jer je jednostavno takav običaj kod svih mojih gostiju...i nemam ih mnogo,pa da se napravi gužva sa obućom...:)

Ali ne znam što se čudiš ako se kod nekih "izuvača"gosti ne izuvaju na slavu...To je ipak veći skup ljudi,unaprijed se pripremi,ukloni se tepih,i posle se obriše pod...Ali to nije svakodnevno,to je izuzetak...A kod mene svaki dan neko uđe u kuću,i ne pada mi na pamet da držim krpu u ruci non stop....i ne mislim da sam lijena...:)
 
...Ne vidim zašto bi neko bio manje vrijedan,ako organizuje npr.da svoj tepih usisava dva puta sedmično,a ne posle svakog odlaska gostiju da briska i čisti...U čemu je poenta biti sa krpom svaki dan,
Iz čega se daa izvući zaključak da ljudi kod kojih se gosti ne izuvaju svaki dan ribaju podove? :think:
Stvarno ljudi, svaki dan ribate podove? Evo ja ne ribam svaki dan... stvarno sad me blam :(
 
Meni se gosti uvijek izuvaju...čak i za slavu,vjerovala ili ne...I niko se ne ljuti,čudi,buni i slično jer je jednostavno takav običaj kod svih mojih gostiju...i nemam ih mnogo,pa da se napravi gužva sa obućom...:)

Ali ne znam što se čudiš ako se kod nekih "izuvača"gosti ne izuvaju na slavu...To je ipak veći skup ljudi,unaprijed se pripremi,ukloni se tepih,i posle se obriše pod...Ali to nije svakodnevno,to je izuzetak...A kod mene svaki dan neko uđe u kuću,i ne pada mi na pamet da držim krpu u ruci non stop....i ne mislim da sam lijena...:)

ne cudi me..
znam da ima lenjih ljudi..
nekima je tesko i sudove da peru ako ih koriste, pa jedu sa papira..
nekima je tesko i da se kupaju, pa se kupaju samo subotom ili kad idu kod lekara..
a nekima nije nista tesko..
ima nas raznih..
 
Kod mene se kuci iziva i izuvace se.Nisu to nikakavi Turski obicaji,samo vas gledam kako lupetate.To je stvar kulture i higijene.
Ljudi pljuju,pisaju,seru po ulici i jos mnogo sta.I sad meni treba da udje neko sa takvom obucom u stan.Nikako!
S,obzirom da ja zivim u Vojvodini a malo smo blize Zapadu nego vi ,,Beogradzani,,izvinjavamo se na ne kulturi izuvanja.
Isto tako bih zamolila sve gosodje kod kojih se ne izuva da dodju kod mene i da mi svakodnevno brisu laminat i ciste tepihe,Hvala lepo.Ponude slati u inbox.

Kod mene jok; ni kod koga u Nisu, Leskovcu, Crnoj Travi (zivela, cesto posecujem) se ne izuva. Zivim u Beogradu, nisam Beogradzanka, ali opet - ni ovde se ne izuva govoreci uopsteno. To sto zivite blize zapadu vas cini sta, kulturnijim? Kazes tako nesto, pa onda upotrebis izraz "Beogradzanin", komi fo, komi fo drugarice filozof, svaka cast, nisi ti pokondirena, no Beogradzani sto zbog tepiha i laminata ne izuvaju svoje goste. A posto je boldovano razlog, evo ja kao jedna od gospodja koje se ne izuvaju, da ti javim da ti u kucu usla ne bih pa da mi nude 10 kila zlata u zlatnim polugama. Koj' cu moj ulaziti tamo gde je od gosta vaznije da laminat bude cist, a osoba koja me docekuje postedjena brisanja. Gosti treba da zalaze tamo gde ih pozeljni. Ne znam ko se pri zdravoj pameti u tojoj kuci moze osetiti pozeljnim. Verovatno i ti koji dolaze ne znaju kako stvarno razmisljas, ljudi fini pa ti izlaze u susret, a da znaju s pravom bi se uvredili i ne bi vise dolazili. I to nema veze s "gospodjama" ni sa "Beogradzanima" nego sa lepim ponasanjem i gostoprimstvom.
 

Back
Top