Iznajmljen stan problem

Belgradeboy

Poznat
Moderator
Poruka
9.766
Zivim neko duze vreme u iznajmljenom stanu. Placam sve redovno, ne pravim zurke itd. Do sad sam imao dva problema koja su rešena uz malo natezanja, ali ajde prešao sam preko toga. Svestan da nije lako naci stan i da se moze malo naći neki kompromis i tolerancija.

Sad imam dva problema. Prvi je prozor za koji ne moze da se nadje majstor dva meseca i drugi u zgradi gde treba popravka na nivou cele zgrade. Za popravku se skuplja sitan prilog, a na obaveštenje stanodavcu ostao sam bez odgovora.

Prethodna dva puta je bilo krečenje i menjanje prozora zbog kvara. Oba puta su majstori problem koji nemaju vremena i jedva sam te obaveze rešio. Krečenje je jedva uradjeno iako je bio dogovor da sklonim i odem na mesec dana. Zamalo da se vratim u neokrečeno. Za stavljanje pvca isto nema niko za ovo leto, ceka se sledeće. I tu sam zažmurio.

Sad mislim da više nema smisla. Imam utisak da sam u ćošku kao u ringu. Velika cena stanarina, nema se dovoljno da se ode tako lako. Drugo , plaćam polufunkcionalan stan. Racune i kiriju na vreme plaćam. Nema nikakve potrebe da se za moj novac i dugo vremena boravka tako neko ponaša nemo. Kad treba da se uzme lova za svoj dzep onda mora odmah. Kad treba od te love da se izdvoji za tudje ja se zavlačim. Odnosno treba za sebe da popravi nesto, jer ja necu ni prozor, ni okrečene zidove da nosim kad se selim.

Hvala na odgovoru i razumevanju. Pozdrav! 🙂

Botaničar031

Aktivan član
Poruka
1.239
Zivim neko duze vreme u iznajmljenom stanu. Placam sve redovno, ne pravim zurke itd. Do sad sam imao dva problema koja su rešena uz malo natezanja, ali ajde prešao sam preko toga. Svestan da nije lako naci stan i da se moze malo naći neki kompromis i tolerancija.

Sad imam dva problema. Prvi je prozor za koji ne moze da se nadje majstor dva meseca i drugi u zgradi gde treba popravka na nivou cele zgrade. Za popravku se skuplja sitan prilog, a na obaveštenje stanodavcu ostao sam bez odgovora.

Prethodna dva puta je bilo krečenje i menjanje prozora zbog kvara. Oba puta su majstori problem koji nemaju vremena i jedva sam te obaveze rešio. Krečenje je jedva uradjeno iako je bio dogovor da sklonim i odem na mesec dana. Zamalo da se vratim u neokrečeno. Za stavljanje pvca isto nema niko za ovo leto, ceka se sledeće. I tu sam zažmurio.

Sad mislim da više nema smisla. Imam utisak da sam u ćošku kao u ringu. Velika cena stanarina, nema se dovoljno da se ode tako lako. Drugo , plaćam polufunkcionalan stan. Racune i kiriju na vreme plaćam. Nema nikakve potrebe da se za moj novac i dugo vremena boravka tako neko ponaša nemo. Kad treba da se uzme lova za svoj dzep onda mora odmah. Kad treba od te love da se izdvoji za tudje ja se zavlačim. Odnosno treba za sebe da popravi nesto, jer ja necu ni prozor, ni okrečene zidove da nosim kad se selim.

Promeni stan šta da ti kažem, drugog rešenja nemaš..

fobos11

Iskusan
Poruka
5.619

Не знам у каквим си односима са станодавцем, или како се популарно назива, са газдом. Ми смо имали одличан однос са нашом и седам година смо провели у стану, ту нам се и дете родило, док нисмо узели кредит да узмемо наш. Мој брат, са друге стране, имао је лоша искуства са његовим станодавцем иако је био четири године у стану.

Сам је радио поправке и неко намештање, чак је и платио неки огроман квар, јер је зграда била без воде а није била у систему одржавања Градског стамбеног. Нервирао се, али док и он није ушао у кредит да купи стан са породицом, није могао пуно тога да учини. На крају је "наплатио" тако што није платио неке додатне трошкове које му је газда тражио, за нека наводна оштећења. Ту је надувао газду, запретио да ће га пријавити да издаје стан и не плаћа порез (празна претња наравно) и то је то.

Једини адут, који држиш у рукама је неки блеф да ћеш пријавити станодавца пореској да не плаћа порез на издавање. Неки знају да се уплаше, а неки ти се насмеју у лице. Ово све говорим под претпоставком да немате оверен уговор о закупу стана, где су дефинисана права и обавезе, као што скоро нико нема.

cronnin

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.901
Не знам за изнајмљивање, али са мајсторима јесте проблем у последње време. Последњих 10 комада што је било по мом комшилуку није урадило свој посао како треба. Дођу, развале све, а онда ураде накриво. Грађевинци који не умеју да користе либелу, водовоџије којима је нормално да капље помало, итд...

Што се тиче скупљања додатних прилога у згради, ти си свој посао обавио. Сад је на председнику кућног савета да га притиска.

gost 439018

Aktivan član
Poruka
1.524
Ako je deo kuce bio 100-150e dok je u gradu rupa 250e onda je dobra racunica,5e benzin dnevno to je 100e taman razlika+auto zavrsi i vece nabavke namirnica gde se stedi,da mi poklone stan ne bih se vratio u grad
Deo kuce sprat izfaju i za 300e ka periferiji grada...to po meni jeste i te kako skupo..nema se... plus troskovi... pljacka ziva...
Skoro bila u grupu za iznajmljivanje stanova u jednom vecem gradu... kakave stanove i delove kuca ne iznajmljuju po kakvoj ceni...
Recimo... stan kvadratura 50, bez namestaja 290 evra recimo..
Sprat kuce sa terasom, tri sobe...za studente, ima svako svoju sobu dele kupatilo kuhinju dnevni, pojedinacno po 200-250 evra, daleko od centra..
Čak... i neki mali stancici blizu nekog centra 400 evra...

gost 439018

Aktivan član
Poruka
1.524
Kqpiram ja to, al treba onda naci babe i dede
Jedino preostaje da se kuca od kuce do kzce na te periferije i pita izvinite poznajete neke babe i dede koji po jeftinoj ceni izdaju kuce ili stanove
Ili kao balkanski spijun da promatramo...
Uglavnom to sto si ti nasao, mislim da je redak slucaj,.. desi se nekom u par hiljada...
Od koleginice sestra isto bila kod neke baabe kuća pored, ili prizemlje od sprata...nije ima davala mira...zimi prehladno... i isto skupo placala

Poruka
10.047

Jesi li potpisao kakav ugovor za stan? Da li je to stambena zgrada ili? Tko plaća pričuvu (ili kako se to zove kod vas)? Tko upravlja zgradom?
Po meni tu ne bi trebalo biti problema, pogotovo ako imaš potpisan ugovor o najmu.

Belgradeboy

Poznat
Moderator
Poruka
9.766
Jesi li potpisao kakav ugovor za stan? Da li je to stambena zgrada ili? Tko plaća pričuvu (ili kako se to zove kod vas)? Tko upravlja zgradom?
Po meni tu ne bi trebalo biti problema, pogotovo ako imaš potpisan ugovor o najmu.
Zgrada. Nema upravnika zgrade nego je izabran sused. Verovatno su se složili tako da ne bio dodeljen neki upravnik kojih ce samo da uzima pare, a nista da ne uradi. Ne potpisujemo mi nista ovde sa stanodavcima. Ovde vaze nEU pravila. 😂

cronnin

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.901
Власник стана није дужан да ти преуређује стан и стави нове прозоре. Ти си изнајмио стан са таквим прозорима какви јесу, он јесте показао вољу да их замени, али не можеш да га кривиш због тога што то није одрадио ово лето. Исто важи и за кућни савет. Није он крив што је исти накриво насађен. Мислим да се превише нервираш око ситница. Зашто кажеш да је стан полуфункционалан? Шта уствари ту не ради како треба?

georgejune

Starosedelac
Poruka
189.616
Kqpiram ja to, al treba onda naci babe i dede
Jedino preostaje da se kuca od kuce do kzce na te periferije i pita izvinite poznajete neke babe i dede koji po jeftinoj ceni izdaju kuce ili stanove
Ili kao balkanski spijun da promatramo...
Uglavnom to sto si ti nasao, mislim da je redak slucaj,.. desi se nekom u par hiljada...
Od koleginice sestra isto bila kod neke baabe kuća pored, ili prizemlje od sprata...nije ima davala mira...zimi prehladno... i isto skupo placala
Kad je keva prodala stan dosla kod mene, druga kuca od nas informacija slobodno prizemlje fazon 50-100e ne secam se tacno,nista to nisu pravila i ne treba ocekivati crveni tepih,dao 100 ili 300e svako ce se buniti i nesto ce mu faliti,treba dugorocno razmisljati,za tu rentu se uzima kredit za nekretninu,za 10ak god to je bacenih 30-40000e na stanarinu i uvek si na pocetku,a tek koliko znam izbeglica da su ih primili stari koji su im ostavili gajbe,meni sve te price snalazenja piju vodu u odnosu dati pola + plate na stan u centru i nikad nemati dinar ustedjen

Poruka
10.047
Zgrada. Nema upravnika zgrade nego je izabran sused. Verovatno su se složili tako da ne bio dodeljen neki upravnik kojih ce samo da uzima pare, a nista da ne uradi. Ne potpisujemo mi nista ovde sa stanodavcima. Ovde vaze nEU pravila. 😂
Kod nas postoji pričuva. To je nekakav iznos koji se plaća mjesečno na tekući račun od zgrade, a služi za popravke na zgradi, ali onih dijelova koji su zajednički tipa krov, hodnik i takve stvari.
https://stanarica.hr/sto-je-stambena-pricuva/
Kod nas se potpisuje ugovor o najmu, i tamo lijepo piše da pričuvu i komunalne naknade plaća vlasnik stana.
https://www.zakon.hr/z/3013/4.-Primjer-Ugovora-o-najmu-stana
I postoje tvrtke koje se bave vođenjem i upravljanjem zgrada tipa GSKG, Stambeni plus...
https://www.gskg.hr/default.aspx?id=2324

Poslednja izmena od moderatora:

mario80

Buduća legenda
Poruka
42.839
Vodi računa skočile su cene stanova pa je možda zato besan stanodavac. Da krečiš moraš i kada izađeš u principu to je ono što sidao na početku. Prozori se popravljaju ali i kvare. Održavanje kako ste se dogovorili. Obično se to prebija sa kirijom ako je na duže.

Ugl skočile su cene rentiranja jer su došle gomile rusa.

Za sve probleme sa zgradom prijavljuj mejlom odgovornoj osobi. Samo mejlom da imaš pisan trag.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.