Quantcast

Izmisljeni dijalog izmedju Zenzena i MaranAte

zenzen

Obećava
Poruka
84
Moze biti da je ovom topiku mjesto na temi "besmrtna dusa, kamen spoticanja za vjeru, no ja sam ga odlučio staviti ovdje a modrator neka radi što mu je volja. Tamo je MaranAta, koji je može biti "Makarije" (pozvao se na njegov tekst)sa "serbiacaffe", rekao da je moj tekst "trla baba lan". No neka je, premda sam siguran da ga nije ni procitao. Naime, postalo je besmisleno posječivati i pisati nešto na "serbiancafeu" jer tamo postoji izvjesni "Makarije", "Mrav" i drugi, koji produkuju nevjerovatan broj tema kojim omalovažavaju sve što nije pravoslavno. A forum funkcionira na nespretan način, tako što teme jednodstavno tonu "dole" bez isplivavanja novog topika na vrh kao u večini foruma. I tako, velim tamo je postalo nemoguče diskuirati. da vidite samo tog cirkusa i sveopćeg pljuvanja.
Da ne duljim.

Sad ću u stilu Lazara Milina napraviti izmišljeni dijalog izmedju Zenzena i MaranAte. (neka mi oprosti MaranAta na hrvatskom jeziku, (isti je to jezik no meni malo bliži)

Zenzen: Složit ćeš se sa mnom da Bog postoji, te da je osim duhovnog svijeta stvorio i ovaj nama opipljivi materijalni svijet?
MaranAta: Da.
Zenzen: Izvještaj o stvaranju govori nam o našoj planeti, o tome kako ju je postepeno kroz stvaralačka razdoblja uobličio i pripremio za raznovrsan bujan život nebrojenih vrsta.
MaranAta: Da, o tome govori taj sjajan izvještaj.
Zenzen: Očito je da je to napisano sa svrhom da nama ljudima da do znanja da materijalna djela stvaranja imaju posebno mjesto u bozjem naumu. Nije li tako?
MaranAta: Naravno.
Zenzen: Slažeš li se sa mnom da je nakon procvata života na planeti Bog odlučio stvoriti posebno biće koje će svojim osobinama odražavati Njegovu osobnost.
MaranAta: Da, to si lijepo rekao. Kao što kritičari u umjetnosti prosudjuju osobine umjetnika na osnovu njegovih djela tako je i Bog učinio nešto nama sasvim razumno. Naime, Njegova zemaljska stvorenja bila su ogledalo Njegove vlastite osobnosti.
Zenzen: Tako je. "Po obličju svom stvori ga." (1.Moj. 1:27). Hajde da zajedno pročitamo svima dobro znane riječi iz knjige Postanka da sada vidimo što je Bog naumio stvorivši Čovjeka i njegovu ženu.
"I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: radjajte se i množite se i napunite zemlju, i vladajte njom, i budute gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od sveg zvjerinja što se miće po zemlji." (1.Moj. 1:28)
MaranAta: Da dobro poznate riječi.
Zenzen: Da li su pred sobom Adam i Eva imali smrt.
MaranAta: Nisu. Trebali su živjeti vječno uz uvjet...
Zenzen: Uz uvjet da prihvate vodstvo i moralna mjerila suverena Svemira
MaranAta: Tako je.
Zenzen: Hajde da vidimo kako je Bog zaključio djela stvaranja. "Tada pogleda Bog sve što je stvorio, i gle dobro bješe veoma." (1Moj. 1:31)
MaranAta: Da.
Zenzen: Možeš li zamisliti koliku težinu ima konstatacija samog stvoritelja da je ono što je stvorio "dobro veoma."
MaranAta: Hm da, besprijekorno. Riječ savršeno je nedostatna da se to kaže.
Zenzen: Dakle, nakon svršetka djela stvaranja imamo planetu zemlju sa bujnim životom, rajski dom prvog ljudskog para, i naum Boga da taj dom proširie po cijeloj planeti tako što će se "množiti i ploditi."
MaranAta: Da tako je. Takoreći, izroditi nebrojeno mnogo potomaka.
Zenzen: Jesu li njihovi potomci trebali umrijeti?
MaranAta: Ne naravno, trebali su biti potomci savršenih ljudi, i sami tim i oni su se trebali rađati savršeni. Uostalom bilo bi nepravedno da Adam i Eva žive vječno a njihovi potomci da umiru.
Zenzen: Tako je. Pazi sad! Uviđaš li da u takvom savršenom čovjeku, koji nikada nije trebao umrijeti, ne bi trebalo postojati nešto (a to nešto je besmrtna duša) što se ima odvojiti poslije nečega što se po Božjem naumu ne treba nikada dogoditi – poslije smrti.
MaranAta: Što želiš reći, hoćeš prouzročiti konfuziju kod mene?
Zenzen: Ne, pazi! Cijeli filozofski koncept poimanja besmrtne duše podrazumijeva nešto definirano. Doduše manje ili više nepoznato, ali dogmatski i doktrinalno definirano. No, morao bi primjetiti da bi postojanje nekog takvog bitka unutar stvorenih ljudi upućivalo na to da je Bog zapravo stvorivši ljude naumio da oni umru. A znamo da to nije naumio.
MaranAta: Medjutim pisma kažu...
Zenzen: Čekaj! Evo, na samom početku kaže: "i Stvori Bog čovjeka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh (dah) životni i posta čovjek duša živa." (1.Moj. 2:7). Dakle, čovjek je postao duša, on je duša. Nije ju dobio. Štoviše, još ranije kaže: "Potom reče Bog: Neka vrve po vodi žive duše, i ptice neka lete pod svod nebeski. I stvori Bog kitove velike i sve žive duše što se miču..." (1Moj. 1:20,21). Vidiš da je u Bibliji i životinja duša. Ona je ne posjeduje veće je ona sama duša, baš kao što je i čovjek duša.
MaranAta: Što zapravo želiš reći?
Zenzen: Da čovjek nema besmrtnu dušu; da je njegova budućnost na zemlji gdje je i stvoren; Da Adam i Eva nisu osnivači svijeta umrlih predaka; Da se poslije smrti ne dešava na svu sreću ama baš ništa izuzev raspadanja tijela; da je nada uskrsnuće a ne plutanje duše u maglovitom svijetu; da padaju u vodu stotine religioznih pravaca, učenja i ideja koji u pozadini imaju nauku o besmrtnoj duši (naročito ona o strašnom paklu i nebeskim rajskim vrtovima) i da konačno postoji potreba pravilnog razumijevanja Svetih pisama, i razumijevanja tko to doista ima nadu u život na nebesima.
MaranAta: Nakon ovog bogohuljenja morat ćemo prekinuti naš razgovor.
Zenzen: Na žalost.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Које ли идиотије... и теби се дало све то укуцавати ? 8)

Било како било, ево текста који је базиран ИСКЉУЧИВО на Библији, а не на јадној философији твог гуруа секте:

Гуру јеховиних "сведока" - секте је рекао да људи немају душу, него да је: Дух + Тело = Душа. Да ли је баш тако ?

1. Познато је да се дух увек враћа Богу (Prop. 12,7). Шта је то онда што се "покварило" код неправеднка ? Тело отпада. Дух који Бог даје сваком човеку се "покварио" ? Богу се враћа тако "покварени" дух ? Мора да се врати јер тако пише у поменутом стиху. Ово је напросто немогуће. Сем тога, о томе нема ни словца у Библији.

2. Јеховини "сведоци" тврде како душе (дуси заједно са телима), "спавају" у гробовима све до васкрсења. А када дође време васкрсења, дуси праведника се враћају ка Богу, а дуси неправедника ће бити уништени. Опет имамо проблем "покварених" духова. Бог ће да уништи своје "покварене" духове ? Да ли је познато да је Бог уништио ишта што је Он створио ? Чак штавише, у супротности је са (1.Pet. 1,25).

3. Погледајмо шта нас Библија учи...

(1 СОЛ 5,23) - Грчки
ΑΥΤΟΣ ΔΕ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΑΓΙΑΣΑΙ ΥΜΑΣ ΟΛΟΤΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΝ ΥΜΩΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΑΜΕΜΠΤΩΣ ΕΝ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΗΡΗΘΕΙΗ

(1 СОЛ 5,23) – Превод Светог Синода на српски језик
А сам Бог мира да вас посвети потпуно, и васцијели ДУХ ваш и ДУША и ТИЈЕЛО да се сачува без порока за долазак Господа нашега Исуса Христа.

ΠΝΕΥΜΑ,n {pnyoo'-mah} = дух, па је одавде Пнеуматологија наука од Духу Светоме.
1) the third person of the triune God, the Holy Spirit
2) the spirit

ΨΥΧΗ,n {psoo-khay'} = дисање, душа
1) breath
2) the soul

ΣΩΜΑ,n {so'-mah} = тело
1) the body both of men or animals

НЕ ПИШЕ ЛИ ЛЕПО ДА СЕ ЧОВЕК САСТОЈИ ОД ДУХА, ДУШЕ И ТЕЛА ?

(ЈЕВ 4,12) - Грчки
ΖΩΝ ΓΑΡ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΜΩΤΕΡΟΣ ΥΠΕΡ ΠΑΣΑΝ ΜΑΧΑΙΡΑΝ ΔΙΣΤΟΜΟΝ ΚΑΙ ΔΙΙΚΝΟΥΜΕΝΟΣ ΑΧΡΙ ΜΕΡΙΣΜΟΥ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΑΡΜΩΝ ΤΕ ΚΑΙ ΜΥΕΛΩΝ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΟΣ ΕΝΘΥΜΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΝΝΟΙΩΝ ΚΑΡΔΙΑΣ

(ЈЕВ 4,12) - Превод Светог Синода на српски језик
Јер је ријеч Божија жива и дјелотворна, оштрија од свакога двосјеклога мача, и продире све до раздиобе ДУШЕ и ДУХА, зглобова и сржи, и суди намјере и помисли срца.

ΨΥΧΗΣ = дисање, душа (као и горе)

ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ = дух (као и горе)

НЕ ПИШЕ ЛИ ОПЕТ ЛЕПО ДА СЕ ЧОВЕК САСТОЈИ О ДУХА, ДУШЕ И ТЕЛА ?

НАЖАЛОСТ, ЈЕХОВИНИ "СВЕДОЦИ" НЕ ВЕРУЈУ БОГУ, НЕГО ГУРУУ СВОЈЕ СЕКТЕ. ?

ПС: Текст преузет са другог форума... од Макарија.

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.467
Obojica mi odgovorite, baš me interesuje, ako Bog nije predvideo da ljudi umiru kada ih je stvorio, a rekao im je da se množe i rađaju, kako bi oni dovraga svi stali na ovu našu Zemlju? U pitanju je exsponencijalna progresija, čak me nije mrzelo ni da izračunam.

Dakle, ako pretpostavimo da su od Adama i Eve koji su imali dvoje dece, svaka sledeća generacija imala po dvoje dece u svojoj dvadesetoj godini života, onda ispada da bi za ovih 6000 godina od rođenja Adama i Eve danas na zemlji gustina naseljenosti bila 1.2 puta deset na sedamdeset šesti stepen ljudi po kvadratnom metru (!!!) pod uslovom da je svo kopno zemlje naseljeno, polovi, pustinje, svaki kutak.

Bog je bio ili glup ili lud kad je lupio onaj idiotizam o razmnožavanju bez umiranja.

zenzen

Obećava
Poruka
84
Sto se tiće maranatinog odgovora, on je odgovorio u stilu "Makarija" kojeg spomenuh, naime, copy/paste u beskraj. Na njegov odgovor sam već odgovorio na topiku "besmrtna duša, kamen spoticanja za vjeru"

Sizif je postavio sasvim razumno pitanje.
No, misliš li da nisam o njemu razmišljao. Naravno ne samo ja nego i tko zna koliko drugih.
Onima koji vjeruju u besmrtnu dušu nije potrebno odgovarati na to pitanje. Po njima čovjek treba da živi na nebu, a nebo, makar bilo i ograničeno, zasigurno pruža neizmjerno veći prostor za boravak lelujavih "duša".
No vidjeli smo da Adam i Eva ne zasnovaše svijet umrlih predaka na nebesima..
Što je onda razumna pretpostavka?
Prvo treba uočiti da Bog nije naumio prepuniti, ili pretrpati zemlju ljudskim bićima. Tako ne stoji u "Postanku".
Koliki je broj u pitanju? Ne znamo?
Jedna anegdota kaže da je neke prilike neki japanski stručnjak za agronomiju boraveći u bivšoj SFRJ oduševljen Vovjvodinom rekao:
"Dajte mi Vojvodinu, pa ću prehraniti Japan, Jugoslaviju i imati još hrane za izvoz."
Bez obzira da li je ova anegdota istinita ili ne, činjenica je da potencijal ove planete, čak i ovakve kakva je sad, više desetina puta nadmašuje sadašnju produkciju hrane. čak i sadašnja produkcija bi mogla prehraniti svijet, jer interesi sebičnih industrija doveli su do toga da mali dio populacije živi u izobilju a dio na ivici čiste egzistencije.
Dakle u uvjetima koji bi odgovarao slici raja (nemoj samo zamišljati našto bajkovito) ovaj planet bi bez problema prehranio više desetina milijardi ljudskih bića.
Hoće li njihov tempo razmnožavanja biti takav da planeta bukvalno bude preplavljena ljudskim bićima? Naravno da neće. No, kako je pred njima vječnost izgleda da bi razmnožavanje, koliko god sporo, jednog dana ipak trebalo prestati? To jednostavno ne znamo. Ne čini se nerazumna pretpostavka da će u dalekoj budućnosti ljudi sami nalaziti načina da čine mjesta u svemiru ugodna za život. No, ljudi će se možda razmnožavati, (vjerovatno ipak značajno sporijim tempom) a da se broj ljudi u cjelini ne povećava u značajnoj mjeri. Kako to?
Da bi to razumjeo moraš shvatiti da je u proteklim tisućljećima Bog za sva vremena potvrdio da je za savršen vječni život potrebno uvažavati Njegovu suverenost. Zapravo to je osnovna tema Biblije. Da bi to potvrdio za sva vremena protekla su tisućljeća u kojima je čovječanstvo grcalo u patnji, zločinima i bolu za umrlim ljudima.
Nakon toga, u budućnosti neće morati proći tisućljeća da bi dokazivao to. Neuvažavanje Božjih mjerila savršenih, od grijeha otkupljenih ljudi imat će za posljedicu njihov nestanak – smrt ništavilo. Slobodna volja ljudskih bića jednostavno ne garantira da će oni uvijek, svi, biti poslušni roboti sa programom za obožavanje. To nisu bili Adam i Eva, a neće biti ni budući ljudi.
Imamo mogućnost da sve to saznamo. Bog je nudi na čvrstim temeljima.
Nada u život na nebu nije moja nada. Što ću tamo.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Ништа ти зензен ниси одговорио. Ено ти подебљаних и масних питања па изволи.... 8)

Sizif:
...ako Bog nije predvideo da ljudi umiru kada ih je stvorio, a rekao im je da se množe i rađaju, kako bi oni dovraga svi stali na ovu našu Zemlju...
Видиш... улазиш лагано у поље о коме Божје Откровење не говори ништа. Једини начин да себи обезбедиш било какав одговор је да почнеш да философираш. А философија је људска наука, а не Божја. Многи теолози су загазили у јерес када су почели да философирају. Чак нас и Библија упозорава да не падамо у замке философије - науке људске. Да скратим... Православље, за разлику од Запада, не покушава да се бави оним што нам није Божјом промисли откривено. Јер, то неминовно води у грешке. Наиме, Православно мишљење је да човек може да спозна Бога само онолико колико нам се Он открио.

Тако да на твоје питање "шта би било кад би било..." Православље ни не покушава да одговори, јер би то водило у ЈЕРЕС. :wink:

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.467
zenzen:
No, kako je pred njima vječnost izgleda da bi razmnožavanje, koliko god sporo, jednog dana ipak trebalo prestati? To jednostavno ne znamo.
Ne znamo zašto se u Bibliji iznose logički nemoguće činjenice, to bi bio pravi odgovor. Vrlo je jasno napisano da ljudi neće umirati i da se mogu razmnožavati do mile volje. A to, kao što sam pokazao, nije moguće. Cela priča koju si naveo ima manje smisla od prostog objašnjenja - Bibliju ne treba bukvalno shvatati, jer to neminovno vodi u logičke i moralne nedoumice.

Biblija nije nikakva sveta knjiga, prosto rečeno, to je jedna sasvim ljudska knjiga koja je izuzetno vredna u istorijskom smislu. Ne više.

J

...ja sam

Gost
to kao da je sam djavo izmislio konfrontaciju medj tezama da je ili smrtna ili besmrtna, a pitanje je u osnovi van/bez/kontekstno, prosto se na njega ne moze odgovoriti, jer raznim dusama razno biva: neke se tese, kao ubogi Lazar, neke ispastaju, kao bogatas, a neke su moze biti pogubljene, kao sto rece Hristos, cak im se i spomen zatro, ne vrede ni za strasni sud da budu vaskrsnute i nece ni dostici u vaskrsenje.

zenzen

Obećava
Poruka
84
...ja sam:
Nego, Zenzen, sta je sa bogatasem i ubogim Lazarom?
Naravno radi se o usporedbi. Sličnoj onoj u sijaču. Ili onoj o vjernom i razboritom robu. ili pak onoj o kraljevoj svadbi. Isus je imao obicaj pricati u parabolama, i čak jedno proročanstvo iz hebrejskih spisa to kaže (ne mogu ga sad naći).
Biblija se ne bez raloga, osim sto je Rijec Bozija, smatra za izuzetno knjizevno djelo sa najvecom literalnom vrijednoscu.
Razmislimo o detaljima vezanim za usporedbu o bogatasu i Lazaru:
Da li je pakao doslovno tako blizu da onaj tko se nalazi u paklu moze razgovarati s nekim tko je na nebu. Kada bi se usporedba shvatila doslovno izgledalo bi kao da svi oni koji imaju Bozju naklonost mogu stati u narucje Abrahamovo. Možeš li zamisliti to golemo naručje.Zapazimo kako se kapljica vode ne isparava u gorucoj vatri i kako je dovoljna da ugasi zedj.
Netko bi još mogao razmišljati da je biti bogat loše, a biti siromah dobro, što naravno nije pravilo. Uostalom Abraham je i sam bio izuzetno bogat čovjek.
Kad bi ta usporedba bila doslovna Biblija bi proturjecila drugim djelovima.
Sto je zapravo Isus zelio reci ovom usporedbom.

Vazno je uociti kontekst desavanja, kome je Isus govorio i u kojim okolnotsima.
Bogatas je predocavao ohole duhovne vodje, koji su odbacili i kasnije ubili Isusa. Lazar je predocavao jednostavan narod koji se do tada hranio duhovnim mrvicama nadobudnih farizjea i knjizevnika. To je bio jednostavan narod koji je prihvatio isusa i njegovu nauku. Abraham je dakako predočavao samog Jehovu Boga.
Smrt bogatasa i Lazara znaci promjenu njihovoga stanja. Ta je promjena nastupila onda kad je Isus poceo duhovno hraniti Lazaru slicne zapostavljene ljude, cime su dosli o milost onoga koga predocava Abraham, dakle Boga osobno.
Istodobno su vodje krive religije "umrli" s obzirom na Bozju milost. Obzirom da su bili odbaceni trpjeli su muke kada su Kristovi sljedbenici otkrivali njihova zla djela.
Usporedi: (Luka 18:11; Ivan 7:49; Matej 21:31,32; Djela apol.5:33 i 7:54)

Pakao: hades grčki, sheol hebrejski. Još jedna jednostavna biblijska riječ koja označava opći grob.Nikakvo mistično mjesto gdje borave duše nepravednika.

J

...ja sam

Gost
Ako prihvatimo protestantsko tumačenje priče o Bogatašu i Lazaru da je u pitanju simvolika koja se odnosi na nešto drugo, onda smo na pogrešnom putu. Jer, koju je to još priču Hristos upotrebio koja nema smisla sa realnošću? Drugim rečima, ispada da Hristos priča priče i koristi primere koji su nerealni. Ili, još prostije rečeno, služi se trikovima i obmanama. Naravno da to nije tako.

Usporedbom se sluzio naravno u prici o semenu, ali ju je i protumacio, pa onda vise nije poredjenje puko, nego realnost za onoga koji veruje.

Hristovo usmerenje je uvek bilo od priča ka konkretizaciji vere, tj. njene indukcije, a nikad obrnuto od konkretizovane vere ka apstrakciji i mistifikaciji ili dedukciji iste, te u krajnjoj liniji je i sam rekao razlog govorenja u pričama u Mateju 13,10-..., a naročito u Mateju 13,35 da se ispuni što je rečeno preko proroka koji govori, otvoriću u pričama usta svoja, On iskazuje ono što je sakriveno, neiskazano, nekonkretizovano još do tada, te iz tame i nerazumljivog upućuje na videlo i jasnoću (Matej 10,26-27; Marko 4,22; Luka 8,17).

Kad god je Gospod pohvalio veru u bilo koga, ta vera je bila konkretna, jer je taj za nju bio životno zainteresovan da se ispuni, te je konkretizovao još više, i to krećući od svoje malenkosti (neznabožačke ili nedostojne), kao npr.:

žena Hananejka (neznaboškinja rodom Sirofeničanka), koja i posle poniženja, tj. Isusovog poredjenja sa psima, nije htela da otstupi od vere u Njega, za koga je čula ranije, verujući još više, te odgovarajući analogijom da čak i psima padaju mrve sa stola (Matej 15,27; Marko 7,28)

kapetan koji samoga sebe držaše nedostojnim da Gospod pod njegov krov udje, ali je i te kako skupio hrabrost da verom svojom krećući od takvog sebe samoga i od svoje ovozemaljske vlasti pod kojom je i koju ima nad svojima, napravi analogiju verujući još više u Isusovu vlast (Matej 8,8; Luka 7,8).

Vera se uvek gradi indukcijom, a nikad dedukcijom, tako kad apostoli tražaše da im Gospod dometne veru, on im odgovori da kad bi je imali koliko zrno gorušično, rekli bi gori da predje (Matej 17,20), ili dudu da se iščupa i usadi u more (Luka 17,6). To isto zrno gorušično, najmanje od svih semena, uzrasta u drvo, pa bude veće od sveg povrća (Matej 13,31-32), indukuje hlad za ptice nebeske (Marko 4,32), koje se na njegovim granama nastanjuju (Luka 13,19).

Kad god neki nevernik (MALOVERNIK) hoće da sakrije svoju neveru (MALOVERJE), da omalovaži - DEDUKUJE Reč Gospodnju, jer ne veruje u nju, on kaže da to nije realno, stvarno, da je to simbolika, apstrakcija i sl (ALEGORIJA).

Ali Sin čovečiji kad dodje, hoće li naći veru na zemlji? upita Gospod, isti onaj koga uzverovaše i deca, i na koje upućivaše da se mi odrasli obratimo. A kako će se obratiti onaj kome misterije češu uši, koji apstrakcijom i simbolikom, ili pak dedukcijom pokušava da sakrije svoje neverje? Kuća takvih neće odoleti kad udari dažd i dodju vode i dunu vetrovi, a kamoli da je to tek priča (Matej 7,...21-27).

AD (jevrejski seol-praznina, pustos; grcki hades-nevidljivo)
Podzemno carstvo smrti (Psalam 16,10 pise pakao po Djuri Danicicu, a treba ad kao i u Delima 2,27-31, jer verujemo Sinodu SPC, tj. znamo da je Gospod u ad silazio da bi propovedao Jevandjelje mrtvima), po drevnom verovanju mesto dusa pokojnika, koje prebivaju u zaboravu, bez kretanja i zvukova, bez prokletstva i blagoslova u ocekivanju Strasnog suda (Jov 10,21-22; 17,16; Psalam 94,17).

GEHENA (Matej 5,22,29,30; 10,28; 18,9; 23,15; Marko 9,43,45,47; Luka 12,5; Jakov 3,6) - grcki naziv doline sinova Enomovih (jevrejski Ge-Hinom), proteze se na juznoj strani Jerusalima, u kojoj su se na mestu, imena Tofet, za vreme careva Ahaza i Manasije prinosile decije zrtve Molohu, i/ili ih samo provodili kroz vatru (28.3; 33.6; Psalam 106,37-38). Car Josija, unistavajuci idolopoklonstvo, oskvrnio je to mesto (2 Carevima 23,10), praveci djubriste od njega, na kome je, po predanju, svagda goreo oganj. Po Reci Gospodnjoj, Gehena je, znaci, simbol mucenja osudjenih, stvarnim ognjem paklenim (Matej 18,8...OGANJ VECNI; Luka 16,), neugasivim...

Adventista

Obećava
Poruka
76
Ako prihvatimo da je prica o Lazaru prica o tome sta se desava nakon smrti, onda Hristove price gube svaku simboliku i duhovnu vrednost.

Na primer, onda bi pricu o sejacu trebalo uzeti kao pouku zemljoradnicima kako treba obradjivati i sejati njive. Ili, pricu o pet ludih i pet mudrih devojaka dreba uzeti kao primer kako treba praviti svadbu.

Vrlo je jasno iz Hristovih prica da se treba usmeriti na simboliku a ne na samu pricu. Daklem duhovna poruka koju je Hristos dao je vazna u jednoj prici a ne sama prica.

Ako pogledamo pricu o Lazaru, i zasto je Isus ispricao nju, lako cemo uvideti da ovde nije prica vazna (kao sto to nije ni na drugim mestima) nego poruka koju prica nosi a to je da ljudi koji nece da veruju Boga na osnovu onoga sto im je Bog dao, cak i kada bi neko iz mrtvih ustao da im propoveda, opet ne bi verovali.

Pouka ove price je vrlo jasna ako se pogleda sta je Hristos hteo da kaze sa tom pricom.

"Bog je ljubav"
Pozdrav

J

...ja sam

Gost
upravo se o tome i radi sto vi protestanti veru svodite na simboliku, upravo zato sto ste nevernici, gradite se mudrim, trazite duhovnu vrednost u neveri, u derogaciji cak i Hristovih reci, ne zeleci da verujete u njih.
mozes misliti kad neko nesto ucini simbolicno, koliko mu je stalo zaista... kad mu je neki gest simbolican, npr. pokaze ti prst ili dva tri...
zamisli da tebe neko SVEDE na puku simboliku.
zamisli da su starozavetni pravednici "verovali" tek simbolicno, pa nista tom i takvom "verom" ne bi postigli.

tako ti je to kad si nevernik, pa druge da bi sveo na svoj nivo nevernicki ubedjujes da ne treba da veruju nego da traze simboliku, jer je ona toboz 'visi smisaO".

Adventista

Obećava
Poruka
76
Dragi ...jasam,

Isus je sam rekao da im prica u pricama (simbolima). To nisam ja izmislio nit iko drugi. Iznosenje istine koristeci primere iz zivota i prirode je snazna pedagoska metoda akoja slusaocima priblizava istinu na jedan dostupan nacin.

Cak i Isusovi ucenici nisu razumeli price pa im je Isus morao objasnjavati, pa im kaze "Seme je Rec" "dobra zemlja su oni koji slusaju rec i donose rod (duhovni rod naravno). Eto vidis sta je simbolika. Istina nije simbolicna ali Hristos je koristio simbole da iznese tu istinu.

"Bog je ljubav"
Pozdrav

J

...JA SAM

Gost
tolika prica sa zapletom i cime sve ne da nije vazna, tj. da bi iskazao samo jednu misao, koju si eto uspeo da uhvatis ti??? pa ti si prijatelju plitak kao niko, ili je tebi Rec Gospodnja toliko bezvredna da je prosto mozes omalovaziti u toj meri da...
prosto nemam reci za tebe, da Hristos toliko prica, a da ti kazes da je sve to za dzabe, a vredi samo jedan deo koji tebi pase. TAJ DEO KOJI TEBI PASE, I KOJI NAZIVAS PORUKOM JE PROSTO SEKVENCA KOJU SI PREPISAO, PREPRICAO. TO JE METOD PORICANJA. PROSTO SI MOGAO TAKO DA OSAKATIS I BILO KOJE DRUGO POGLAVLJE I DA KAZES TO SVE NE VAZI, EVO SAMO OVA POSLEDNJA RECENICA JE POUKA SVEGA PRETHODNOG, E DA LI JE BAS TAKO KAO STO TI TVRDIS?

J

...JA SAM

Gost
Adventista:
Dragi ...jasam,

Isus je sam rekao da im prica u pricama (simbolima). To nisam ja izmislio nit iko drugi. Iznosenje istine koristeci primere iz zivota i prirode je snazna pedagoska metoda akoja slusaocima priblizava istinu na jedan dostupan nacin.

Cak i Isusovi ucenici nisu razumeli price pa im je Isus morao objasnjavati, pa im kaze "Seme je Rec" "dobra zemlja su oni koji slusaju rec i donose rod (duhovni rod naravno). Eto vidis sta je simbolika. Istina nije simbolicna ali Hristos je koristio simbole da iznese tu istinu.

"Bog je ljubav"
Pozdrav
PA JEL SAM JA OBJAVIO POST ONOLIKI DA BI TI SAD MENI DRZAO PREDAVANJE. REKAO JE ALI JE REKAO I ZASTO, A TO TI ILI NEGIRAS ILI PERVERTIRAS ILI NE RAZUMES JER NECES, JER SI NEVERNIK. CAK SI I LENJ DA PROCITAS ONO STO VEC OBJASNIH, OBJASNJAJUCI MENI SAD PEDAGOGIJU. EJ NA STA SI SPAO? OCES DIDAKTIKU SAD?

I OPET NISI RAZUMEO PRICU O SEJACU. RAZUMEO SI SAMO POLOVICNO, SAMO DOKLE TEBI PASE, MERILOM DA DRUGI NI TOLIKO NE RAZUMEJU. PRICA O DOBROM I ZLOM SEMENU JE MNOGO KOMPLEKSNIJA, I TU TVOJE OBJASNJENJE JE NEDOVOLJNO. NE RADI SE TU VISE O SIMBOLICI, PROSTO SU NEKI TERMINI TOLIKO OZVANICENI U UPOTREBI DA SVAKO NORMALAN ZNA DA SU SIMBOLIKA, I TU NISTA NIJE SPORNO, KAO NPR. KAKO SEJES TAKO CES ZNJETI, ALI U DOMENU VERE, ONO STO JE HRISTOS KONKRETIZOVAO I POJASNIO, NANOVO APSTRAHOVATI I SMUCIVATI I DEROGIRATI I NE PRIZNAVATI, TO JE DRSKOST NEVERNICKA.

KADA TI PRICU O LAZARU I BOGATASU SVODIS NA TO DA ELIMISES PRICU U ONOM DELU KOJI NIJE NI VISE NI MANJE SIMBOLICAN OD ONOG KOJI PRIHVATAS, SAMO ZATO DA BI UNAPRED ODRZAO PREDUBEDJENJE SEKTASKO O DUSAMA, ONDA JE TO DRSKOST U SVAKOM POGLEDU.