Издаваштво у НДХ и Недићевој Србији

Poruka
9.561
Занима ме да ли постоје подаци у бројкама о издаваштву у НДХ и у Недићевој Србији? Да ли се неко бавио том темом? Нпр. колико је дневних листова, недељних листова, научних часописа изашло у том периоду, колико је књига издато, које теме преовладавају?

Рецимо, за НДХ сам нашао овакве податке.

Novinstvo i nakladništvo
U NDH izlazilo je sveukupno oko tristo pedeset izdanja. Izdavano je deset dnevnih listova, trideset tjednika, trideset pet časopisa te mnoštvo stručnih, vjerskih, kulturnih i znanstvenih časopisa i glasila. Tiskana su čak četiri športska lista. Dvadeset hrvatskih gradova imalo je svoje tjednike, a u Zagrebu je izlazilo čak deset tjednika. Među najuglednijim glasilima su bili «Spremnost», „Sarajevski novi list“, „Hrvatski list“, „Nedjelja“, „Katolički list“, „Hrvatska revija“, „Hrvatska smotra“, „Književni tjednik“, „Hrvatska misao“... Najpoznatiji dnevni list „Hrvatski narod“, svojedobno zabranjen u ožujku 1940., izlazio je neprekidno do sloma NDH. Inače, u NDH je izdano više od tisuću knjiga. Od poznatih nakladnih zavoda valja spomenuti, uz Maticu hrvatsku, Hrvatsko književno društvo sv. Jeronima, Hrvatsku narodnu prosvjetu, Prvu hrvatsku dioničku tiskaru, Knjižnicu lijepe knjige (samo u Zagrebu radilo je više od dvadeset tiskara). Osobitu ulogu u nakladništvu imalo je HIBZ (Hrvatski izdavalački bibliografski zavod), ustrojen 9. kolovoza 1941. Najznačajniji projekt u izdavaštvu HIBZ-a zacijelo je bila Hrvatska enciklopedija, pod uredništvom prof. Mate Ujevića. Prvi svezak Enciklopedije objavljen je 1941. u Banovini Hrvatskoj, a s obimnim projektom Enciklopedije u dvanaest svezaka nastavilo se NDH. Do sloma NDH završena su još četiri svezka s po osam stotina stranica (do slova E). Uz Enciklopediju, značajna izdanja HIBZ-a bila su: „Rječnik hrvatskog književnog jezika“ te „Enciklopedija za hrvatsku mladež“. Od sto pedeset šest važnijih knjiga 1943., HIBZ je objavio njih trideset sedam. Naklade knjiga su išle od tisuću do deset tisuća primjeraka. U Zagrebu i drugim većim hrvatskim gradovima svake godine priređivana je priredba „Dani hrvatske knjige“. Inače, poglavita pozornost u NDH posvećivala se čistoći hrvatskog jezika. Stoga je odmah u travnju 1941. ustrojen Hrvatski državni ured za jezik. Prišlo se i uporabi «korijenskog» pravopisa, koji se u Hrvatskoj rabio do 1892., a u rujnu 1942. u NDH je objelodanjena prva knjiga s pravilima korijenskog pravopisa, pos naslovom „Koriensko pisanje“.

http://shp.bizhat.com/Karamatic.html

Претпостављам да су изнети подаци тачни.

За Недићеву Србију нисам успео да нађем нешто слично.

Претпостављам да би се нешто о томе могло наћи у књизи Колаборационистичка штампа у Србији 1941-1944 (Београд, 2016-2017), као можда и у књизи Забрањивање књига у окупираној Србији 1941-1944 (Београд, 2012), иако у овој последњој тема није издаваштво у ужем смислу.
 
Cuveno nedicevsko Novo vreme.

168546_132879698_dsc01047-jpg.660765
 
Cuveno nedicevsko Novo vreme.

168546_132879698_dsc01047-jpg.660765

Добро, логично је да ће у Србији од Немаца окупираној тако да се пише, али тема је посвећена обиму издаваштва, и поређењу истог с оним у Независној Држави Хрватској.
 
Добро, логично је да ће у Србији од Немаца окупираној тако да се пише, али тема је посвећена обиму издаваштва, и поређењу истог с оним у Независној Држави Хрватској.

Ne znam sta se tu ima porediti obe drzave su marionetsko kvislinsko satelitske tvorevine kao i danas ove na Balkanu drzavice

Interesantnije je da pricamo o tome kako su granice koje su povukli Hitler 1941 i zapad devedesetih skoro identicne i kako je danasnja okupacija mnogo sofisticiranija nego 1941 svapska
 
Ne znam sta se tu ima porediti obe drzave su marionetsko kvislinsko satelitske tvorevine kao i danas ove na Balkanu drzavice

Interesantnije je da pricamo o tome kako su granice koje su povukli Hitler 1941 i zapad devedesetih skoro identicne i kako je danasnja okupacija mnogo sofisticiranija nego 1941 svapska
Недићева Србија није била држава.
 
Морам, тзв. левичаре, либерале&демократе. Видиш како су доследни. Недић је "издајник", а они су шта?
Они су антифашисти ако ниси знао.
Pa naravno da je islo po svapskom naredjenju, Nedic nije mogao da prdne a da ove ne pita. Marioneta tragikomicna.
Није морало да иде по швабском наређењу јер је уредник "Новог времена" али и (такође фашистичких) "Обнове" и "Записа", Станислав Краков, који је септембра 1944 године заједно са швабама побегао у Аустрију, био залуђен за Хитлера.
 
Недићева Србија није била држава.
То би могли да тврдите да Недићева Србија није имала све атрибуте државности. Имала је владу, министарства, жандармерију, војну структуру (Српска државна стража уз асистенцију Српског добровољачког корпуса Мите Љотића), имала је своју химну, заставу и грб. И била је призната од Берлина као држава и као таква била уцртана на мапама у издању Трећег рајха.
 
Ne znam sta se tu ima porediti obe drzave su marionetsko kvislinsko satelitske tvorevine kao i danas ove na Balkanu drzavice

Interesantnije je da pricamo o tome kako su granice koje su povukli Hitler 1941 i zapad devedesetih skoro identicne i kako je danasnja okupacija mnogo sofisticiranija nego 1941 svapska

Рецимо да сам проучавајући литературу обеју земаља стекао утисак да постоје одређене разлике. Зато ме интересује да ли се неко тиме подробније бавио.

Ове теме које помињеш су већ хиљаду пута дискутоване.
 
Ови тему бих пребацио на други светски рат јер јој тамо место, ако се постављач слаже. А већ постоји једна тема тамо на којој дискутујемо о томе.
Слажем се, с тим да бих је задржао изван теме о колаборационистичкој штампи, јер је ова тема шире постављена и поставља се питање упоредне анализе с Независном Државном Хрватском.
 
Tema je zanimljiva, no komentari su otišli drugim smjerom...

Osobno znam za niz kapitalnih djela koja su objavljena u NDH.

Josip Andres: Povijest glazbe
*: Hrvatska enciklopedija
Slavko Ježić: Povijest hrv. književnosti
Mihovil Kombol: Poviest hrv. književnosti do Preporoda
Poviest hrv. zemalja BiH
Ne znam ni za jedno jedino u Srbiji- možda griješim.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tema je zanimljiva, no komentari su otišli drugim smjerom...

Osobno znam za niz kapitalnih djela koja su objavljena u NDH.

Josip Andres: Povijest glazbe
*: Hrvatska enciklopedija
Slavko Ježić: Povijest hrv. književnosti
Mihovil Kombol: Poviest hrv. književnosti do Preporoda
Poviest hrv. zemalja BiH
Ne znam ni za jedno jedino u Srbiji- možda griješim.
"На Дрини ћуприја" Андрић је написао у окупираном Београду, када је објављено мислим ипак после рата.
 
Слажем се, с тим да бих је задржао изван теме о колаборационистичкој штампи, јер је ова тема шире постављена и поставља се питање упоредне анализе с Независном Државном Хрватском.
Пребацио сам је тамо али нека остане посебна тема онда.
 
"На Дрини ћуприја" Андрић је написао у окупираном Београду, када је објављено мислим ипак после рата.

To je objavio tek 45. No nije publicirao ništa prije.
Mislim da od građanske inteligencije nije bilo nešto važno objavljeno.

Možda su neki i nešto objavili, koju knjigu, ne znam...

A moguće je da je dio i stradao od komunista kad su došli na vlast.

Pada mi na pamet:

Srpska književna zadruga
Letopis Matice srpske
...

??
 

Back
Top