Izdao Pravoslavlje, pa opet pravoslavni svetac?

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
constantinoxi.jpg


Konstantin XI Paleolog (do 20. vijeka znan kao Konstantin XII ili Konstantin XIII), poznat kao Konstantin Dragaš (8. februar 1405 — 29. maj 1453).

Konstantin u crkvi Božije Mudrosti 12. decembra 1452. prihvata uniju sa papom, tj. prelazi u rimokatolicizam. I pored toga danas ga zvanicne pravoslavne crkve priznaju za pravoslavnog sveca!? I kazu i tvrde da krunu tog rimokatolika u simbolicnom vidu danasnjih mitri cuva Grcka Pravoslavna Crkva (a vidimo da te mitre nose sve vladike ostalih pravoslavnih naroda)? Gdje je tu logika?

PS Da li je on svetitelj i kod grckih starokalendaraca?
 
Poslednja izmena:
Примио је римокатолицизам непосредно пред почетак одлучујуће битке за Цариград- једино што је тада још било преостало од Византије, надао се да ће му римокатолички запад помоћи у тој одсудној бици.
Наравно, никаква помоћ није стигла, мислим да ово и нама може бити за наук.

Иначе, погинуо је у борби, на зидинама опкољеног Цариграда...
 
Примио је римокатолицизам непосредно пред почетак одлучујуће битке за Цариград- једино што је тада још било преостало од Византије, надао се да ће му римокатолички запад помоћи у тој одсудној бици.
Наравно, никаква помоћ није стигла, мислим да ово и нама може бити за наук.

Иначе, погинуо је у борби, на зидинама опкољеног Цариграда...


Poenta je odlicna!

PS Nema mi grckih starokalendaraca da kazu je li ovaj unijata i njihov svetitelj i zasto i njihove vladike nose mitru jednog izdajnika Pravoslavlja
?
 
Poslednja izmena:
A sta sa Hristovim recima da nemaju zivota u sebi oni koji se ne pricescuju(=ne jedu Teolo i Krv Gospodnju)?
Ne moras da odgovoris ako neces.

Nema Crkve, nema pricesca
! Dok je bila Crkva i dok sam mislio da je Crkva, pricescivao sam se. Grijeha nema dok se ne zna za zakon (kanone), a kad saznas da je to jeres, a ne Crkva, tada nema opravdanja: pricesce kod jeretika ubija dusu i preko takvog pricesca covjek postaje istomisljenik jeretika.
 
Ali bez toga ne mozes biti hriscanin.Hriscanin bez Crkve ne postoji.Ili gresim?

E vidis, takva su vremena dosla. Kad sam bio zasao u rane cetrdesete godine izbi rat u bivsoj YU. U trenu ostadoh go ko pistolj i putesestvije beskucnika zavrsio sam ovdje gdje jesam. Od otadzbine bez otadzbine, od kuce, bez kuce, od domacina do nule. I nisam se zalio, nisam se jedini napatio, vazno je da su glave celjadi na ramenima. Znao sam da je uzrok stradanja prvenstveno opsti grijeh Srba I mene licno medju tim Srbima. I znao sam da je neprijateljima data vlast nad nasom propascu, jer smo vjerom oslabili. I zato sam kao I mnogi Srbi tih godina prionuo pokajanju i trudu ka duhovnoj popravci. I nakon desetak godina otkrih da ni u Crkvi stanje nije mnogo bolje nego sto je bilo politicko stanje u bivsoj YU koje je izazvalo nasu izgibaniju, gubitak zavicaja I progonstvo. I u Crkvi pripremljen teren za predaju Srba svjetskom duhovnom olosu. Cijelog zivota u Yu ucili smo da je Pravoslavlje jedina Crkva, da su rimokatolici i ostali nastali od njih jeretici. Kad gle: dok je trajao rat, vladike su utanacili da su svi bivsi jeretici Crkva, ne bas Crkva u punom smislu, ali odjednom jeresi isparise, a rimokatolici postadose Crkva potpuno ravnopravna Pravoslavnoj Crkvi po spasonosnoj blagodati! Sta je sad to? Hiljadu godina nisu bili Crkva, eto sad jesu? Jesu li sta promijenili u svojim jeresima - nisu! Pa ko koga ovdje u zdrav mozak? Ako je vjera jedne crkve promjenljiva po politickim prilikama, meni takva crkva ne treba, ja se promijeniti ne mogu i necu: hocu da umrem za ono u sta sam cijelog zivota nepromjenljivo vjerovao a to je vjera u Hrista po vjeri one Pravoslavne Crkve u kojoj sam krstenjem postao hriscanin.
Pitas moze li se biti hriscanin bez Crkve? Pitanje treba da glasi: moze li biti Crkve bez one vjere u kojoj je Crkva nastala i sve do nedavno po toj vjeri vjerovala, a sada drugacije vjeruje?
 
Poslednja izmena:
E vidis, takva su vremena dosla. Kad sam bio zasao u rane cetrdesete godine izbi rat u bivsoj YU. U trenu ostadoh go ko pistolj i putesestvije beskucnika zavrsio sam ovdje gdje jesam. Od otadzbine bez otadzbine, od kuce, bez kuce, od domacina do nule. I nisam se zalio, nisam se jedini napatio, vazno je da su glave celjadi na ramenima. Znao sam da je uzrok stradanja prvenstveno opsti grijeh Srba I mene licno medju tim Srbima. I znao sam da je neprijateljima data vlast nad nasom propascu, jer smo vjerom oslabili. I zato sam kao I mnogi Srbi tih godina prionuo pokajanju i trudu ka duhovnoj popravci. I nakon desetak godina otkrih da ni u Crkvi stanje nije mnogo bolje nego sto je bilo politicko stanje u bivsoj YU koje je izazvalo nasu izgibaniju, gubitak zavicaja I progonstvo. I u Crkvi pripremljen teren za predaju Srba svjetskom duhovnom olosu. Cijelog zivota u Yu ucili smo da je Pravoslavlje jedina Crkva, da su rimokatolici i ostali nastali od njih jeretici. Kad gle: dok je trajao rat, vladike su utanacili da su svi bivsi jeretici Crkva, ne bas Crkva u punom smislu, ali odjednom jeresi isparise, a rimokatolici postadose Crkva potpuno ravnopravna Pravoslavnoj Crkvi po spasonosnoj blagodati! Sta je sad to? Hiljadu godina nisu bili Crkva, eto sad jesu? Jesu li sta promijenili u svojim jeresima - nisu! Pa ko koga ovdje u zdrav mozak? Ako je vjera jedne crkve promjenljiva po politickim prilikama, meni takva crkva ne treba, ja se promijeniti ne mogu i necu: hocu da umrem za ono u sta sam cijelog zivota nepromjenljivo vjerovao a to je vjera u Hrista po vjeri one Pravoslavne Crkve u kojoj sam krstenjem postao hriscanin.
Pitas moze li se biti hriscanin bez Crkve? Pitanje treba da glasi: moze li biti Crkve bez one vjere u kojoj je Crkva nastala i sve do nedavno po toj vjeri vjerovala, a sada drugacije vjeruje?

Многе одговоре можеш наћи овде:

http://upload.wikimedia.org/wikibooks/sr/8/88/Udaracruskihbogova.pdf
 

Prijatelju, paganizam je nizi duhovni nivo i odgovarao je ljudima neupucenim u prirodu I prirodne zakone.

Kad je paganizam navrsio svoje vrijeme, Hristos je sisao na zemlju i osnovao hriscanstvo koje je visi duhovni nivo, nivo koji su mogli shvatiti i prihvatiti kako bivsi neuki pagani, tako I uceni ljudi savremenog vremena.

Znanje ljudsko zadnjih vremena toliko se umnozilo da je granica onog i ovog svijeta postala skoro dodirljiva. I ljudisko znanje ovog svijeta vec nazire granicu sa on ostranim metafizickim svijetom.

To fakticki znaci da je i hriscanstvo skoro ispunilo svoju ulogu i da ulazimo u njegovu zavrsnu fazu i trecu i posljendju duhovnu preobrazbu: prelazak svih nas iz ovog fizickog materijalnog u onaj metafizicki nematerijalni svijet. To je ostvarenje Bozijeg plana stvaranja nove zemlje i novog neba, a ovog sadasnjeg vec istrosenog i ostarjelog materijalnog svijeta nestace u bezdimnom metafizickom nematerijalnom ognju.

Mani se paganizma jer taj duhovni nivo pri pomenutom zbivanju ostace u najnizim,
Tamnim i haoticnim sferama metafizickog svijeta od starina poznatog kao pakao, a samo visi duhovni nivoi idu u vise svjetlosne sfere.
 
Poslednja izmena:
Prijatelju, paganizam je nizi duhovni nivo i odgovarao je ljudima neupucenim u prirodu I prirodne zakone.

Kad je paganizam navrsio svoje vrijeme, Hristos je sisao na zemlju i osnovao hriscanstvo koje je visi duhovni nivo, nivo koji su mogli shvatiti i prihvatiti kako bivsi neuki pagani, tako I uceni ljudi savremenog vremena.

Да, зато се људи 1500 година нису купали, већ требили вашке једни другима по бувљим пијацама, јак ниво...

Онда уживај у свом "високом" духовном нивоу....
 

Back
Top