Izbori u Crnoj Gori 2023. (Politička situacija u CG 2)

Koju opciju podržavate na političkoj sceni u Crnoj Gori?


  • Ukupno glasova
    62
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da napravimo jednu malu analizu.

U avgustu 2020. godine tadašnje tri pobjednčke liste su osvojile 50,6% glasova i to ovako:

Koalicija ZBCG - 32,5%
Demokrate - 12,5%
URA - 5,6%

UKUPNO - 50,6%

Da vidimo otprilike gdje su ti glasači iz avgusta 2020. godine u ovom trenutku:

DF - 18%
Demokrate - 11%
SNP - 3,5%
Demohrišćani - 2%
Prava - 1%
Ujedinjena -1%
Slobodna i Demos - 1%
URA - 4,5%

UKUPNO - 42%

Ovo znači da je samo 8,5% sadašnjih birača Evrope sad glasalo u avgustu 2020. godine za Koaliciju ZBCG, Demokrate ili URU. S obzirom da je njihov rejting danas oko 17% to bi značilo da je 8,5% njihovih današnjih podržavaoca u avgustu 2020. godine glasalo za DPS, SDP ili SD.

Dolazimo do zaključka da je u ovom trenutku ES praktično sastavljena od polovine birača koji su u avgustu 2020. glasali za partije sadašnje parlamentarne većine, dok je druga polovina sadašnjih podržavaoca ES u avgustu 2020. godine glasala za DPS (popularno nazvani preletači).

Zar je za očekivati da ta polovina glasača ES u drugom krugu podrži Mandića protiv kandidata DPS-a ako bi se to potencijalno desilo?

I još jedno zapažanje, nastavak rasta ES preko 20% će dovesti do toga da će ta partija sve većem procentu biti sastavljena od nekadašnjih podržavaoca DPS-a. Pri čemu mislim na one koji su DPS glasali u avgustu 2020. godine, a ne na one koji su ga etapno napuštali još i prije te godine. Kad bi i njih ubrojali, onda bi njihov postotak u okviru ES bio još visočiji.
Kao kod nas SNS pto je do 2012 imao bivše simpatizere Radikla, od kako su došli na vlast to tvrdp jezfor je jeva 1/2 glasova .
 
Od ove kampanje tesko da moze bolje, ne znam ko im je radio kampanju 2016 cini mi se neki Izraelac zaboravio sam mu ime(ako se neko sjeti neka napise) ali ovo je bila najbolja kampanja i promo spotovi ikad, ocekujem sad da i Vucic pomogne DF-u, makar u ovom marketinskom djelu.

Donar je i onaj spot s Čurovićem i Nemanjom Rafailovićem iz 2020-te .

 
326754626_738583167555675_3481976083025877583_n.jpg
To je zdravo tkivo DPS-a
 
Ljubo Filipović je u jutrošnjoj kolumni na CDM portalu obećao da će u prvom krugu glasati Andriju Mandića, jer smatra da bi ga u drugom krugu pobjedio kandidat DPS-a. Evo teksta:

30953325-A3FF-4532-B151-0F83F41A1445-1000x555.jpg


Predśednik Andrija Mandić

Dok se doskorašnji suverenistički blok još uvijek premišlja oko kandidata, prosrpski dio političke scene je već iznjedrio tri komada. I to kakva! Dok se oni još premišljaju, ja sam već odlučio koga ću da glasam. Gospodina Mandića. U prvom krugu naravno. Premijer Krivokapić je tokom nedavnog intervjua, u sijenci izjave o prisluškivanju njegovog Eriksona, dao jednu interesantnu ideju, a to je da DPS da par procenata Mandiću kako bi se Mandić umjesto Spajića kvalifikovao za drugi krug.

Prvi krug predsjedničkih izbora će biti runda kvalifikacija za veliko finale. DPS-ov, ili zajednički kandidat dijela opozicije, ima ono što kladioničari zovu “hendikep +15%” u odnosu na druge, i može u prvom krugu da se posveti taktiziranju. Prvi krug izbora dođe u stvari kao neki primaries za kandidata tridesetoavgustovaca. A na tom primaries-u pravo glasa imaju i ljudi iz drugog bloka. Bilo bi potpuno suludo da ga ne iskoriste u svoju korist.

Ako bi se potpuno apstrahovali iz situacije i ako ne bismo znali porijeklo i ishodište pokreta Evropa sad, njihov kandidat je pristojan mladi čovjek, koji nudi pogled u budućnost i nadu u bolje sjutra. Ne pokazuje autoritarne insitkte, otvoren je prema biznisu, drži ruku na srcu dok svira himna. Ne ulazim u njegovu etničku pripadnost, ali ako je Srbin, ni to nije nikakav problem, naprotiv. Crna Gora mora da bude otvorena za sve. Nije problem ni to što je vjernik, pa ni to što je vjernik SPC. To je najveća vjerska zajednica u Crnoj Gori. Problem je što je tokom prethodnog perioda pokazao bliskost sa najmračnijim dijelom rukovodstva te zajednice.

Iz tog razloga, crnogorski birač nekadašnje suverenističke provinijencije, koji će glasati srcem, a ne trbuhom, ne može da ima povjerenja u Spajića (još uvijek). Iz tog razloga, racionalno, taj glasač treba da se potrudi da Spajić ne bude kandidat u drugom krugu, jer Spajić ima potencijala da okupi više birača i objedini snage protiv budućeg kandidata DPS-a ili bloka oko DPS-a. Upravo zbog ambiguiteta i izbjegavanja tema koje su mu bile važne 2020. godine, Spajić može prevariti (ako mu je to namjera) suverenističkog birača.

Andrija Mandić to ne može. Andrija Mandić je ponosni ravnogorac, uvijek bespogovorno lojalan svakom gazdi sa Andrićevog venca. Andrija Mandić je ponosan na svoje fotografije sa ratišta devedesetih, nije ga sramota ni da zazvecka oružjem i priprijeti građanskim ratom. Mandić je čvrsto protiv NATO-a i priznavanja Kosova. Ne priznaje genocid u Srebrenici, sanja ujedinjenje, ne priznaje crnogorsku naciju, i 2016. je, ako je vjerovati optužnici, bio spreman, da za račun ruskih službi, prolije krv u Crnoj Gori. Ako bi izbor bio između Andrije i Spajića, onda bi u očaju ljudi naravno birali Spajića.

Upravo zbog toga, da Crna Gora ne bi spala na izbor koji sada ima Srbija, važno je da, u ovom trenutku, Spajić ne postane predsjednik. Da elaboriram – vidjeli ste skupštinu Srbije juče – i pinkovski insceniran sukob u kome su “ekstremi” napali “umjerenog” predsjednika Srbije. On bi kao da da Kosovo, a oni mu kao ne daju. I sada mediji kao papagaji ponavljaju “desničari napali Vučića”. Ako su oni desničari, onda Vučić ispade šta? Centar, ljevica?

Dakle, da ne bi dolazili u iste ili slične situacije, da moramo da biramo, kao u Budvi, između Mila Božovića i Dragana Krapovića, od velike je važnosti da na ovim izborima uspije građanski (suverenistički) kandidat, ko god to da bude, i šta god mi o njemu mislili. Predsjednička funkcija može biti ozbiljan i važan balans ovakvoj vladi. Važno je jedino da taj neki kandidat ili kandidatkinja tog dijela opozicije ne bude baš neko ko je ćutao posljednje dvije godine i vagao/vagala kome će se carstvu prikloniti. Važno je da to bude osoba od ličnog, ali i vrednosnog kredibiliteta. Neko za koga ćemo biti sigurni da će mu Crna Gora i crnogorski interesi biti na srcu, a ne (samo) u džepu. To bi bilo idealno.

S poštovanjem,

Ljubomir Filipović, analitičar i kolumnista CdM-a

https://www.cdm.me/kolumne/predsednik-andrija-mandic/
 
Milačićeva Prava takođe neće imati sopstvenog kandidata, podržala je Mandića:

Prava Crna Gora će podržati Mandića​

Predsjedništvo i Glavni odbor Prave zauzeli stav o potrebi objedinjavanja i okupljanja "snaga 30. avgusta" 2020. koje su činile koaliciju "Za budućnost Crne Gore" i podrške zajedničkom kandidatu.

Prava Crna Gora saopštila je da će podržati jednog od lidera Demokratskog fronta Andriju Mandića na predsjedničkim izborima.

https://www.vijesti.me/vijesti/politika/641686/prava-crna-gora-ce-podrzati-mandica
 
Državna izborna komisija da od Republičke izborne komisije Srbije zatraži dokumentaciju o Spajiću i Mandiću

https://www.cdm.me/politika/drzavna...je-zatrazi-dokumentaciju-o-spajicu-i-mandicu/
Na sjednici Državne izborne komisije danas je usvojena odluka da se DIK obrati Republičkoj izbornoj komisiji Srbije, za dostavljanje dokumentacije kandidature Milojka Spajića i Andrije Mandića i njihovog prebivališta i prava glasa u Srbiji.

Kako nezvanično saznaje CdM protiv ove odluke jedino je protiv glasao predsjednik DIK-a Nikola Mugoša, dok su predstavnici SNP-a i CGO bili uzdržani, a Demokrate napustile sjednicu. DF je podržao odluku.

Opa. Znači DF podržao odluku. Tačno će se desiti da Srbija dostavi podatke Crnoj Gori da je Spajić njihov državljanin a da Mandić nije. I Spajić će biti brisan iz crnogorskog državljanstva i biće mu onemogućeno dalje bavljenje politikom u Crnoj Gori :mrgreen:
 
Milačićeva Prava takođe neće imati sopstvenog kandidata, podržala je Mandića:

Prava Crna Gora će podržati Mandića​

Predsjedništvo i Glavni odbor Prave zauzeli stav o potrebi objedinjavanja i okupljanja "snaga 30. avgusta" 2020. koje su činile koaliciju "Za budućnost Crne Gore" i podrške zajedničkom kandidatu.

Prava Crna Gora saopštila je da će podržati jednog od lidera Demokratskog fronta Andriju Mandića na predsjedničkim izborima.

https://www.vijesti.me/vijesti/politika/641686/prava-crna-gora-ce-podrzati-mandica
Eto de.
 
Milačićeva Prava takođe neće imati sopstvenog kandidata, podržala je Mandića:

Prava Crna Gora će podržati Mandića​

Predsjedništvo i Glavni odbor Prave zauzeli stav o potrebi objedinjavanja i okupljanja "snaga 30. avgusta" 2020. koje su činile koaliciju "Za budućnost Crne Gore" i podrške zajedničkom kandidatu.

Prava Crna Gora saopštila je da će podržati jednog od lidera Demokratskog fronta Andriju Mandića na predsjedničkim izborima.

https://www.vijesti.me/vijesti/politika/641686/prava-crna-gora-ce-podrzati-mandica

Stvarno partija koja zaslužuje da se gasi
 
Prošli put kad se kandidovao osvojio je skoro 20%.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/2008_Montenegrin_presidential_election

Ne menjaju se u Crnoj Gori stvari, previše mnogo.
U međuvremenu su se pojavile Demokrate i ES čiju okosnicu snaga čine srpski glasovi.
I Srbi vide da DF uopšte ne menja retoriku, ne pokušava da se reformiše, osavremeni svoje stavove, da su na rukovodećim mestima ista (gubitnička) lica i da im je koalicioni potencijal veoma ograničen.
Oni su nešto kao blaža verzija onoga što je SRS bio u Srbiji.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top