A знате шта симболише ова Теслина сцена:
Пријатељи су ми послали комплетан текст са којим је пријављена ова Теслина сцена у конкурсу.
Сада ћу да поставим и додатне слике о сцени, а после ћу приложити и текст шта значи симболички та сцена. Не могу да верујем да је нису изабрали. Шта лепше от Теслиних изума, овог срца и свега осталог на шта асоцира ова сцена... Видећете између осталог у продужетка текста шта све пише о овој сцени.
Ево свих 8 слика за Теслину сцену, које су и послате на конкурс (иначе онај милешевски Бели анђео који се налази на једној од слика, то је заштитни симбол Србије и под заштитом је Unesco, то је светска културна баштина. Нећемо ваљда само шљиве да приказујемо да је то нешто најлепше из Србије, шљива уосталом има у и многим другим земљама света. Кажу да су српске фреске најлепше на свету. А зашто онда да њих не прикажемо и много тога другог. И Грци су 2005-те године приказивали много тога из својих религијских и митских мотива и Турци 2004-те су то исто урадили. Зашто и ми не би показали свету, оно по чему смо ми јединствени, а то је Тесла, као највећи геније у свету електротехнике, затим прелепе фреске и још на десетине уникалних српских наслеђа. Иначе ови покретни LED екрани би могли да прикажу апсолутно све и свака земља која би се најављивала у полуфиналу и финалу би могла да буде приказана са мотивима из те земље или у вези са том песмом која презентује ту земљу. Шта лепше од тога? А притом су ти екрани покретни. Право лудило и шоу.
Приликом креирања концепта сцене, водило се рачуна о томе да се кроз облик и мотиве на савремен начин прикажу тековине Србије, њена културно-историјска баштина и технолошки напредак (ту је прича око тесле која ти се свиђа хехе, сетимо се да је норвеска на сцени приказала богатство земље алуминијумом и савременом технологијом за обраду истог иако то везе нема са музиком а сцена је испала феноменална и веома напредна за своје време 1996), прикаже припадност Европи, али и извесне специфичности које је чине јединственом.
Овакав догађај је идеалан начин да се трансформише слика о Србији каква је досад постојала. Назив концепта је императив, који свим европским народима говори о томе да је Србију потребно добро упознати, открити њене чари, лепоту, културу, народ. Србија је земља богата животном енергијом, динамиком, културно-историјским наслеђем, нетакнутом природом. Управо су све те карактеристике биле основна инспирација приликом моделовања сцене.
Сцена с поруком “look beyond surface” се састоји из три кључна сегмента: virtuelni pejsaž (virtual landscape), виртуелне коже (virtual skin) и виртуелних облака (virtual clouds). Комплетна сцена је допуњена светлосном опремом коју чине: рефлектори, спот лајтови, топ лајтови, ласери, пројектори и остали сет рефлектора који се користе на оваквим догађајима.
1. Виртуелни пејзаж ( virtual landscape )
Основни део позорнице третира подијум-бину на коме наступају изводјачи. Инспирисан брежуљкастим и равничарским пејсажом Србије који је инкорпориран у евровизијски лого – срце. Гледајући из аудиторијума, облик сцене алудира на ротирано ћирилично слово С. Поред директне везе са Евровизијом, сцена носи још једну поруку, а то је Пејзаж Србије- пејзаж љубави – from Serbia with love – love Serbia. Овај срцолики облик “проткан” је шарама из богатог српског етноса. Транспоновани вез са севера земље, шаре ћилима са југа Србије, мотиви мустри југозападне Србије, струне гусала и тамбура, бурна историја, енергија у људима и њиховим животима, инспирисали су настанак једне комплексне тродимензионалне светлосне мреже која дефинише облик и волумен сцене.
Савремена ЛЕД технологија омогућава да се управо ови мотиви на најбољи начин прикажу у стварности. Основна конструкција мреже је од алуминијума. Њен завршни слој представљају светлосне траке. Простор између мреже је попуњен разапетим ЛЕД платнима покривеним транспарентним плочама (клирит, леxан, стакло…) отварајући неограничен број могућности за визуализацију. Опционо, постоји могућност, да се делови подијума делимично померају, ротирају и мењају угао, путем хидрауличких система.
2. Виртуална кожа (virtual skin)
Представља висећи ЛЕД екран који опкружује залеђе подијума. Он је полутранспарентан за светло и на њему се емитују анимације и визуализације.
3. Virtuelni oblaci (virtual clouds)
Носе их покретне шине. Имају ограничену моћ померања по хоризонталној и вертикалној оси као И могућност ротације око обе осе.