- Poruka
- 358.500
Povodom obeležavanja 100 godina postojanja Radio Beograda, na tri lokacije u samom centru Beograda (RTS Klub u zgradi Radio Beograda, PTT muzej i Muzej nauke i tehnike u Beogradu) nalaziće se izložbena postavka posvećena jednoj od najstarijih evropskih radio-stanica, najstarijem elektronskom mediju na Balkanu, emiteru koji se kontinuirano prilagođavao brojnim svetskim tehnološkim inovacijama, odolevao izazovima regionalne i lokalne konkurencije i do danas ostao jedna od radio-stanica s najvećim poverenjem slušalaca na ovim prostorima.
Postavka u RTS Klubu (Hilandarska 2) posvećena je ličnostima koje su svojim delima ispisale zlatne stranice istorije radiofonijskog stvaralaštva. Pre svega, to su pojedinci koji su u proteklih stotinu godina stvarali program Radio Beograda i postavljali njegove standarde.
Mogu čuti najraznovrsnije snimke: počev od najstarijeg tonskog zapisa koji se čuva u Fonoteci Radio Beograda ‒ govor engleskog kompozitora Artura Salivana, koji je snimljen na fonografu 1888. godine, preko svima dobro poznate rečenice „Ovde Radio Beograd”, koju je izgovorila Jelena Bilbija Lapčević, pa sve do sportskih komentara maestralnih poznavalaca fudbalske igre, antologijskih radio-drama, emisija i događaja koje je zabeležio samo Radio Beograd. Posetioci mogu čuti i digitalno usavršene razgovore velikana srpskog radijskog novinarstva, glumaca, reditelja, akademika i političara, kompozicija i muzičkih ostvarenja. Sve navedeno deo je ove postavke koja je tematski klasifikovana, a prilikom njene postavke odabirani su najvažniji materijali iz inače veoma bogate istorije Radio Beograda.
Osim fotografija, tonskih i video zapisa iz Zvučnog arhiva, Dokumentacije i Biblioteke Radio Beograda, posetioci će moći da saznaju više o istoriji radiofonije prateći razvoj radio-aparata od dvadesetih godina prošlog veka, koje je za izložbu izabrao kolekcionar i zaljubljenik u radio-tehnologiju inženjer Miodrag Gligorić.
Radio Beograd je danas u potpunosti digitalizovan i savremen medij. Ima grafička i video odeljenja, u kojima se koristi i slika, a ne samo zvuk.
Izložba „Stotinu godina Radio Beograda” pre svega treba da bude podstrek budućim istraživačima radija kao medija da se njime bave, kao i budućim kolegama da čuvaju ovu instituciju koja predstavlja nacionalno blago.Radio Beograd je bio i ostao informativni prozor u svet, hram kulture i sigurni prostor za medijsku avangardu, koji čuva temelj mudrosti u javnom medijskom prostoru Srbije