Iz drugog ugla (vezba demagogije)

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Posto se forum polako pretvara u mistiku i iz biblioteke u pijacu (za sta sam i ja zasluzan jer uvodim teme koje se ne pricaju u biblioteci , ali ne sa namerom da svedem biblioteku na pijacu) evo teme gde mozete da pokazete znanje a i razmisljanje..

Sta sve moze da izgleda jedno iz jednog ugla a drugacije iz drugog...

Npr, Ako neko u temi pokaze da ne zna integrale, da li mu vredi pricati o momentu sile i kako se racuna za neko telo? Tada iz jednog ugla tutamuta postaje razuman neopterecujuci prilagodljiv , a iz drugog ugla postaje snob koji je iznad i ne zeli komunikaciju.

Drugi primer:
Ako neko iznosi detalje i odnose koji ruse tudju lepu sliku odnosa i pojava u okolini , onda ce govornik biti proglasen za cinika iz ugla takvog slusaoca, dok ce sam govornik i dalje biti optimista (sto ne ide uz cinizam) i realista u svojim ocima..

Treci primer:
Neko ko vas prevari za neku isporuku razmislja, bolje da ga ja prevarim za 500 dinara, nego neko za 10000, a osteceni razmislja, fuksa, prevarant......

4 primer:
Onaj koji kasni razmislja , za malo to su objektivne okolnosti, a onaj kome se kasni , razmislja , nepostovanje, trosi mi vreme, vredja mi licnost, dosadjujem se ovde itd...
 
Tuzni Patak
Npr, Ako neko u temi pokaze da ne zna integrale, da li mu vredi pricati o momentu sile i kako se racuna za neko telo? Tada iz jednog ugla tutamuta postaje razuman neopterecujuci prilagodljiv , a iz drugog ugla postaje snob koji je iznad i ne zeli komunikaciju.

Naravno da ne treba. Svako moze da razume samo ono sto moze da razume saobrazno svojoj inteligenciji i svom filozofskom razboru.... tako da ce od nekog filosofskog argumenta, a koji je nekom skoro pa pokidao lance u pecini, on videti samo ljusku, samo banalnosti na koje je navikao, i koje jedino moze da registruje i pojmi.
Isto tako, onaj ko ne zna integrale u njima ce videti samo sarene brojeve . U svoj logici tih integrala, on ce videti da su to brojevi i nista vise od toga. A ako nema volje ili pameti da sazna nesto vise, na tome ce i ostati.

A to sto ce takav dignuti nos, nije demagogija vec neka od logickih greski.

Drugi primer:
Ako neko iznosi detalje i odnose koji ruse tudju lepu sliku odnosa i pojava u okolini , onda ce govornik biti proglasen za cinika iz ugla takvog slusaoca, dok ce sam govornik i dalje biti optimista (sto ne ide uz cinizam) i realista u svojim ocima..

Ljudi mogu da cuju i vide samo ono sto zele da cuju i vide.
Pred onim argumentima sto potvrdjuju njihove stavove dobijaju oci sokolove, a pred onima sto ruse iste, postaju slepci.

Treci primer:
Neko ko vas prevari za neku isporuku razmislja, bolje da ga ja prevarim za 500 dinara, nego neko za 10000, a osteceni razmislja, fuksa, prevarant.....

To je ona stara srpska prica:

Neki čovek, dolazeći u mlin video je da je vodeničar njegov kum, pa se obradovao rekavsi: "Blago mene, eto moga kuma, samljeće mi bez ujma!" A ovaj se, pak, obrnuto poradovao: "Blago mene, eto moga kuma, daće mi i dva ujma!" :)

Za ostale primere nemam vremena..... :D
 
Nisi bio jasan, ali shvatam. Zeleo bi nesto poput one slike sa mackom i pacovom. Medjutim ja nisam promasio temu zadnjim postom. Dao sam vrlo lep primer. Zato jos jednom, a evo ti i slika da ti ulepsa temu :)

Sta sve moze da izgleda jedno iz jednog ugla a drugacije iz drugog...???
Neki čovek, dolazeći u mlin video je da je vodeničar njegov kum, pa se obradovao rekavsi:

"Blago mene, eto moga kuma, samljeće mi bez ujma!"

A ovaj se, pak, obrnuto poradovao:

"Blago mene, eto moga kuma, daće mi i dva ujma!"


mlin.jpg
 
Nije sve kako na prvi pogled izgleda.

Tri žene igrale golf jednog lepog nedeljnog prepodneva. Jedna od njih nije bila previše spretna, pa njena loptica odleti u šumu. Ode ona da je potraži, i umesto loptice pronađe žabu uhvaćenu u zamku.
- Oslobodi me, - reče žaba - i ispuniću ti 3 želje.
Žena se nije dugo dvoumila. Oslobodi žabu, na šta žaba kaže:
- Hvala ti, ali zaboravila sam nešto da ti napomenem. Sve što poželiš, tvoj muž će dobiti 10 puta bolje.
- Nemam ništa protiv. - bila je zadovoljna žena.
Njena prva želja bila je da postane najlepša žena na svetu.
- Ali, jesi li ti svesna - upozori je žaba - da će tvoj muž postati naj naj najljepši muškarac na svetu? Pravi Adonis. Sve će ga žene proganjati.
- Nema problema. Pa ja ću biti najlepša žena na svetu i on će videti samo mene!
I tako žena postade najlepša na svetu. Posle toga poželi da postane najbogatija.
-Ali to će tvog muža učiniti 10 puta bogatijim od tebe.
- To mi uopšte ne smeta, ono što je njegovo i moje je. - odgovori žena.
I tako žena postade najbogatija na svetu.
- A šta je tvoja poslednja želja? - upita žaba.
- Želim da dobijem lagani srčani udar!

Pouka priče: Žene su veoma inteligentne. Nemoj se nikad šaliti sa njima!

Napomena: Ako si žensko, ne čitaj dalje. Za tebe je vic gotov. Stani ovde i osećaj se superiorno!

Ako si muškarac nastavi dalje:
Muž je imao 10 puta lakši srčani udar! Pouka priče je da žene stvarno misle da su jako inteligentne. Pustimo ih neka tako misle i uživajmo u spektaklu.

P.S. Ako si žensko i još čitaš, ovo je dokaz da žene nikad ne slušaju!
 
Poslednja izmena:
Da li je cilj ove pricice sirenje mizoginije ili tek iznosenje jednog od mnostva primera zarad vezbanja demagogije?
Kako nalazi ozbiljnih naucnih istrazivanja pokazuju, znatizelja, neslusanje i neutemeljena superiornost su iskljucive osobina zena - rekose (nesigurni ili mozda pravo superiorniji) muskarci.

E ..znao sam da ce tako da ispadne. :(

Za sve je kriva ova Patkova tema gde se ne zna tacno ni sta je predmet rasprave ni njena svrha ni cilj.

Ono gore je vic preuzet sa vicevi.com a koji je meni bar bio smesan, a ujedno pokazuje da ono sto na prvi pogled zakljucimo ne mora biti tako.

Dakle to je vic a nikakav pamflet mizoginije.... koje se ja uzgred iskreno gnusam. Ako bi tako nesto i mozda moglo imati nekog opravdanja ono bi pripalo mizantropiji i mizogamiji ...nikako ne mizoginiji.

ps. A ako si se ti nasla uvredjenom, ja ti se izvinjavam sto sam vic postovao ovde.
 
Poslednja izmena:
Ako mislis da si glupa, misli da si glupa, pa dokazuj svima da nisi.
Ako mislis da oziman misli da su sve zene glupe, nek misli covek, zene nisu predmet ove rasprave.
Cak ni kad iznosi dvostruki ugao koji samo on vidi ili vide svi....znaci i kad samo on vidi...

Da li postoji neka situacija dva ugla gde jedan od ucesnika ili posmatraca jednog ili posmatraca drugog ugla nisu ispali glupi?

Ako tako gledas jedan je uvek ispao glup, nekad i oba...nikad da su oba ispala pametna....

Ne interesuje me korektnost, ona je sama po sebi pogana i ljigava...

Pronadjite visestruke uglove gledanja na jednu stvar , odnos, i prezentujte ovde.
Bez ikakvog interesa ko je ispao glup, manje vredan, moralnih pouka, trte mrte i slicno.

U odbranu svog stava cu reci, ovo je filozofija, ko se vredja , eno mu politike i tamo mu je bez vredjanja ili dom i porodica tamo mu sve u ritmu 5 do 9 , za 5 minuta idemo na spavanje....
Ko ne moze da se odvoji u svakoj reci od svoje licnosti, nemoj da ulazi na filozofiju , jer sasvim sigurno nije idealan i kad tad ce doci u poziciju da mu neko kaze da je glup, budala, blentav, neobrazovan, nerazuman i slicno...OPRAVDANO....
 
Pitanje je, sto je na forumima pravilo, presiroko. U svojim primerima si naveo
slucajeve kada istu istvar gledaju dva razlicita coveka. Najmanje zbrke je u
matematici, zatim u (vecini) nauka a u svakodnevnom zivotu zbrka je pravilo.

Meni je interesantnije pitanje kada istu stvar gleda isti covek iz dva razlicita ugla
a jos interesantnije iz mnogo razlicitih uglova. Ima neceg tautoloskog u tome da se
iz razlicitih uglova ista stvar sagledava drugacije ali nije to vazno, vazno je da
se neka stvar i moze sagledati samo iz vise razlicitih uglova pa onda traziti ono sto
je u tim razlikama invarijantno.

Neka pitanja nisam cak dobro ni razumeo dok ih nisam sagledao iz dodatnog
ugla. Npr ugao Razvoja, kako je nesto nastalo i kako se razvijalo tokom istorije.
Ovaj ugao je nezanimljiv za metafizicare ali je bitan za dijalekticare.
 
Pitanje je, sto je na forumima pravilo, presiroko. U svojim primerima si naveo
slucajeve kada istu istvar gledaju dva razlicita coveka. Najmanje zbrke je u
matematici, zatim u (vecini) nauka a u svakodnevnom zivotu zbrka je pravilo.

Meni je interesantnije pitanje kada istu stvar gleda isti covek iz dva razlicita ugla
a jos interesantnije iz mnogo razlicitih uglova. Ima neceg tautoloskog u tome da se
iz razlicitih uglova ista stvar sagledava drugacije ali nije to vazno, vazno je da
se neka stvar i moze sagledati samo iz vise razlicitih uglova pa onda traziti ono sto
je u tim razlikama invarijantno.

Neka pitanja nisam cak dobro ni razumeo dok ih nisam sagledao iz dodatnog
ugla. Npr ugao Razvoja, kako je nesto nastalo i kako se razvijalo tokom istorije.
Ovaj ugao je nezanimljiv za metafizicare ali je bitan za dijalekticare.
To je vec ozbiljnija stvar i zovem je decentracija, ali nisam siguran kako da spojim invarijantnost sa decentracijom?Kako si napisao , ispada da je decentracija alat za invarijantnost.Nisam bas siguran da li se slazem sa tim.Nesto mi tu smeta , ono negacija od negacije....ili mozda generalizacija, gde sami uvodimo sum zanemarivanja, tj (preko teorije signala i telekomunikacija) ansambl svodimo na pojedine determinisane oblike , modele, a to je po meni smrt za objektivnost....ili za percepciju...
Mani to sto uvedemo 30 modela, princip mi je truo...ne svidja mi se....ako sam te dobro razumeo...

Razvoj je vec dobar za ovo "iz razlicitih uglova" nesto u smislu "lelejske gore" od Lalica.
Ista situacija iz ugla partizana i cetnika, seljaka i intelektualca.
Ali moja iskustva su kad iznesem takve zakljucke oni su totalno neprihvatljivi i nerazumljivi svima, i filozofima i ljudima...Tek po neko mnogo mator i iskusan me razume.

U smislu ovoga bih mogao da povedem temu Trziste VS Inteligencija, gde na milion nacina ispada da Trziste na svaki nacin unistava inteligenciju.
Hajde sto ostale, vec inteligenciju narocito...i to ne na onaj nacin sto ih pretvara u robu...to je najbezbolniji deo...
Najaci deo je osnovni princip , a to je "cena se formira po zahtevu trzista".
Mislim na cenu robe, proizvoda, ne coveka...(a vazi i za njega, ali nek bude da ne vazi)
Ta osnovna ideja trzista ubija intelektualno i kreativno u potencijalu i talentu.

Izvinjavam se na ovoj maloj digresiji.....
Tema nastavlja da bude obicno neobicna...
 
Pre nego nastavimo o temi, toplo preporucujem da izaberes neki adekvatniji
termin od decentracije (cesto ga koristis u svojim postovima)
, jer se ovaj termin koristi za opis jedne poprilicno gadne traume. I da
se bavimo sa po jednom temom jer imam problem Buridanovog magarca kada mi
na post dodje veci broj asocijacija pa onda obicno ne odaberem ni jednu.

Decentraciju ne mogu da sagledam kao alat za invarijantnost, bar ne kao
nesto sto je u praksi dominantno. Najcesci slucaj je da se nas um na nivou
opazanja susretne sa necim sto je ocigledno i isto i promenljivo. Na logickom
planu ovo izgleda kao paradoks ali u konkretnim primerima to je uvek
lako uvideti. Npr gledas sagovornika, on pomera glavu, usta, krivi lice, a ipak
nam se namece da opazamo nesto sto je isto. Sta vise, mi svu paznju i obracamo
na to isto a potreban je napor volje da usmerimo paznju na ono sto
je promenljivo (napor decentracije). Isto je i sa znacenjem onoga sto on govori ali i sa njegovim
glasom koji nam je uvek isti bez obzira da li je prehladjen ili je sinoc imao
momacko vece.

U ova dva primera se lako uvidja da nije potrebna decentracija za uocavanje
glavnih invarijanti, nego naprotiv za one koje su u hijerarhiji manje bitne!
Dakle, potreban je mali napor da izadjem iz nase komunikacije znacenjima
da bih usmerio paznju na neku drugu invarijantu, npr boju glasa.
 
Decentraciju kao pojam sam prvi put cuo kod astralne projekcije, i znaci mogucnost izlazenja iz tela i posmatranja objekta iz svih uglova kao 3D igrica npr.
U svojim postovima taj termin upotrebljavam u tom smislu , DE- centar...van centra , oko centra...
Tacno , dao si primer da decentracija nije alat za invarijantnost, tj invarijantnost moze biti i 1D i 2D.

A za sta se koristi decentracija jos kao termin?
 
Decentraciju kao pojam sam prvi put cuo kod astralne projekcije, i znaci mogucnost izlazenja iz tela i posmatranja objekta iz svih uglova kao 3D igrica npr.
U svojim postovima taj termin upotrebljavam u tom smislu , DE- centar...van centra , oko centra...
Tacno , dao si primer da decentracija nije alat za invarijantnost, tj invarijantnost moze biti i 1D i 2D.
A za sta se koristi decentracija jos kao termin?
Koristi se veoma cesto bas na nacin na koji ga ti koristis ali to govori
vise o duhu vremena, ili, da citiram tebe iz jednog drugog posta
Tuzni_patak:
a oslikavaju ovo vreme
Medjutim, decentracija ima svoj raspon i sa njom, kao metodom kritickog misljenja,
treba biti na oprezu. Na drugom kraju ovog raspona moze doci do
depersonalizacije i (ili) derealizacije (sto se zajednicki imenuje kao disocijativni poremecaj).
Iako do ovoga 99% dolazi zbog akutnih trauma, ovo se moze desiti ako neko
intenzivno i na duzi rok voljno koristi decentaciju kao alat misljenja.

Za tebe jos uvek ne brinem, jer kad procveta lipa, nema te mesec dana na forumu:D
 
A to mislis, a ja mislim da je to vise zavisno od fantazije kao zelje i cilja, pa se koristi sve sto ti padne na pamet ili pod ruku...Tu decentracija nema veze kao metoda koja ima nuspojave koje su stetne.
Ushicenje koje pruza igra sa decentracijom vec moze da bude nuspojavno.
Moj osnovni stav kod svakog alata je prvo se odstranjuje zelja...zelja ide uz moju dusu, a ne uz moj duh.To mi oslobadja zelju u intezitetu i otklanja mi repove zelja.

Travian je bio moj disocijativni poremecaj, i mislim da je to izuzetno stetna online igrica.
Decentracija moze da se koristi i za vezbu koncentracije...to je valjda pretvara u totalno sredstvo a ne cilj....Sto je dobro kad te fantasticne stvari prodjes kad si klinac, pa te onda brzo uhvati i brzo pusti.....mnogo zdravo za psihu...iskustvo ostane a psiha ostane neuhvacena.
 
Ljudske strasti i zelja da se bude pametan veciti izvor zezancije...

Dva prosjaka sede ispred Hrvatskog sabora u Zagrebu!
Ispred jednog je pisalo: JA SAM SIROMAŠAN SRBIN, TRAŽIM POMOĆ.
Ispred drugog je pisalo:JA SAM SIROMAŠAN HRVAT, MOLIM ZA POMOČ.
Ljudi su prolazili pored njih i svi su davali novac siromašnom Hrvatu, a Srbinu niko ništa.
Jedna se dama zaustavi kod Srbina i reče: "Ma šta vi mislite!? Ništa nećete dobiti od nas, idite u Beograd pa prosite!"
Na to uzme iz novčanika 1000 kuna i dade ih Hrvatu, govoreći: "E samo zbog toga da vam dokažem, kakav ste magarac što tu prosite, daću ovom gospodinu Hrvatu na poklon toliko novca."
Kada se gospođa udaljila, siromašni se Srbin okrene siromašnom Hrvatu i reče:
" Jesi l' čuo, bolan Haso, ona će nas da uči marketing ?!"
 

Back
Top