- Poruka
- 366.020
Ivan Sarić bio je atletičar, rvač, mačevalac, biciklista i avijatičar koji se prvi uzdigao u nebo iznad Srbije, a uspomenu na njega čuva Muzej vazduhoplovstva
U svim ovim sportovima Ivan je uživao, ali kada je napunio 23 godine zaljubio se u avijaciju. Samo šest godina pošto su braća Orvil i Vilbur Rajt izvršila prvi, istorijski let (decembra 1903), otišao je u Pariz na automobilske trke i tamo upoznao neke od prvih evropskih vazduhoplovaca. Na mladog Subotičanina najveći utisak ostavio je Luj Blerio, francuski pilot i inženjer, prvi čovek na svetu koji je 1909. godine preleteo 40 kilometara preko Lamanša, između Kalea i Dovera. Let je trajao 37 minuta na visini od 50 do 100 metara. Mladi Ivan Sarić bio je zadivljen i odmah je, pošto se vratio u Suboticu, odlučio da konstruiše svoju sopstvenu letelicu. I uspeo je u tome tokom iste te 1909. godine. Taj prvi avion nazvao je „Sarić 1“. Bio je to jednokrilac sa razmahom krila 8,5 metara. Pokretao ga je trocilindrični motor „Anzani“ jačine 25 konjskih snaga. Za izradu aviona koristio je klavirske žice, laneno platno, drvo, točkove motocikla i drugi priručni materijal. Izradio ga je u podrumu svoje kuće, u ulici Braće Radić. Prve probne letove izveo je na hipodromu. Sledeće godine izveo je i prvi javni let na visini preko 30 metara, pred oko sedam hiljada sugrađana. Prečnik kruga koji je napravio avionom u vazduhu bio je oko pet kilometara. Taj 16. oktobar 1910. bio je izuzetno vetrovit, ali to nije omelo ljude da dođu i prisustvuju ispisivanju prvih stranica istorije našeg vazduhoplovstva. O ovome je pisao i subotički mesečni časopis „Neven“.
„...Osećaj da sam pobedio vazduh, da sam nad najvišom kućom u Subotici, da ću vremenom stići još više pod oblake... to su osećaji koji se ne mogu izraziti. To samo jednom čovek oseća u životu...”, godinama kasnije pričao je Sarić, sećajući se ovog događaja.
Godinu dana kasnije Ivan je napravio i letelicu „Sarić 2“ sa sedmocilindričnim motorom od 60 konjskih snaga. Prvi je upotrebio elerone na avionu.