Italijani: Plaše se da ne oteramo €, a mi...

gost 401905

Elita
Poruka
19.065
https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2018&mm=10&dd=25&nav_id=1461061

Italijanski vicepremijer Luiđi di Majo ponovio je da njegova zemlja ne planira da izađe iz evrozone, ali i da neće menjati zacrtani budžetski deficit za 2019.

Di Majo je u intervjuu za "Radio 24" rekao da njegova vlada prati situaciju u domaćem bankarskom sistemu, koji je trenutno pod pritiskom zbog skoka prinosa na državne obveznice, prenosi agencija Rojters.

Kako je naveo, tržišta nisu zabrinuta zbog kritika da Italija ne poštuje budžetske propise EU, već "investitori brinu zbog lažnih priča prema kojima Italija želi da napusti evro i Evropsku uniju. To nije istina", rekao je Di Majo.

Dodao je i da ciljani budžetski deficit od 2,4 odsto BDP-a za 2019. godinu, za koji Brisel tvrdi da je previsok, ne bi trebalo da bude menjan.

"Narednih nedelja razgovaraćemo o našem budžetu sa Evropskom unijom", rekao je Di Majo.

Finansijska tržišta negativno su reagovala na italijanski budžet za 2019. godinu koji predviđa povećanu potrošnju, zbog čega su kamate na državne obveznice skočile na višegodišnji maksimum.

Italijani ipak ne zele da napuste EU i euro.
 
Наравно, то је прагматичан народ. Да не види свој интерес у ЕУ не би ни био у њој. С друге стране, ни гуркање и уцене Брисела неће бити толерисане. Исто проживљава и Мађарска, можда чак и безочније нападе јер је то мања и сиромашнија земља. Не води се држава срцем, покличима и паролама, већ стрпљењем, упорношћу и јасним интересом нације.

Салвини је заиста човек из народа, или бар тренутно гради такву политичку каријеру.
 
Malo pratim oko Italije, njima kuca na vrata, maltene je na pragu, jaca ekonomska kriza. To je jos pre Salvinija. Licno, kao neko ko je protiv EU, uvek mi se svidjaju stranke i pokreti koji su protiv Brisela. Ali u ovom slucaju EU nije ni zacetnik problema niti neko sa kojima ovi treba da ratuju. Koreni (potencijalne) italijanske ekonomske krize leze u periodu jos pre EU. A sta je sustina, pa i Italija je, kao i mnoge druge zemlje, trosila vise nego sto je stvarala bogatstvo. U nekim relativnim ciframa, italijanski dug je oko hiljadu i dvesta milijardi evra. To su cifre tako velike da su nama maltene nezamislive. Jer mi imamo dug oko 25 milijardi evra i skoro nas je takav dug unistio. Naravno Italija je zemlja sa vise od 60 miliona stanovnika sa ekonomijom koja je daleko jaca od nase. Opet, kada neko pomene ovu cifru, dize se kosa na glavi.

Istina je i da nije prirodno i da ne bi trebalo da ti bude prvi impuls, kada imas dug od 130 odsto BDP/a, da pravis jos veci deficit. Ovo je ozbiljan deficit cak i za evrozonu i jedan je od najvecih, ako ne i najveci. Naravno, Salvini je nasledio takvu situaciju, nije on krivac, ali to ne znaci da Italija moze da nastavi da zivi samo na osnovu zaduzivanja. Sve jednog dana mora da pukne, da se prelomi. Naravno najosetljiviji na ovakvo stanje su Nemci koji uvek najvise utrcavaju da spasavaju zemlje evrozone, kako ekonomska kriza ne bi ugrozila i sve ostale clanice.

Italija nema zdravu ekonomiju, odnosno nema odrziv ekonomski model. To zvuci mozda nadrealno kada neko iz Srbije prica o tome, ali citao sam tekstove jos pre par godina kako se pojedinci u Italiji plase da ce biti bas gadno i da kriza u Grckoj nece biti nista prema ovome. U Italiji postoji niz drugih problema koji mogu da eksplodiraju u vremenima ekonomske krize. Postoje problemi nejednako razvijenih regija. Bogati sever zemlje besni jer misli da je siromasni jug taj koji stvara dugove jer je nerazvijen. Po regijama ima dosta onih koji vide da bi neka vrsta secesije, ili amputacije, donelo blagostanje odredjenom delu zemlje. Mislim da je Sinisa Mihajlovic pricao da ga situacija malo podseca na kraj 80ih i pocetak 90ih u SFRJ, kada je u vazduhu visila neka piz.darija.

Na sve to ogroman pritisak migranata na rimske obale je nesto sto dodatno otezava situaciju. Geografski Italija je jedna od zemalja gde migranti prvo dodju. Iako mozda i nije destinacija u kojoj oni zele da ostanu, ipak je najbolja zamena ako ovi vec ne mogu da stignu u Nemacku ili neku drugu drzavu. Jug zemlje je posebno pod udarom. Nezadovoljstvo je veliko mnogim stvarima. I sad jedni krive Brisel, drugi nekog drugog, treceg itd...

Naravno zakljucak je taj, da ni u Italiji ne cvetaju ruze, ali opet, verujem da bi 90 odsto nas radije zivelo i u krizom pogodjenoj Italiji nego ovde.
 

Back
Top