Istraživanje političkog opredeljenja članstva

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.016
Poluautorska tema. Ne želim da kopiram celi članak, zato što ne želim da tretiram kao vest, ali vredi pogledati jer je istraživanje vrlo zanimljivo i po mom sudu dosta reprezentativno članstvu i pristalicama dotičnih stranaka.

https://www.blic.rs/vesti/politika/...zalo-koliko-su-zbunjeni-srpski-biraci/9tk9xvb

U istraživanju podeljeno je u 4 kategorije, krajnja i umerena desnica i levica. Nazvali su 4 kategorije po nekim zajedničkim stavovima koji ih definišu, kao (ugrubo) zajedničke crte uslovno govoreći 4 različite vrste političkog opredeljenja:

1) SRBIJA PRE SVEGA (umerena desnica):
  • Formiranje ZSO u skladu sa Briselskim sporazumom
  • Revizija francusko-nemačkog plana za Kosovo
  • EU put bez politike uslovljavanja
  • Ekonomska saradnja sa Rusijom i Kinom
  • Donošenje zakona o regulisanju prava LGBT zajednice bez usvajanja dece
  • Očuvanje Republike Srpske u okviru Dejtonskog sporazuma
  • U Srebrenici je bio zločin (ali ne genocid)
Ovo je najveća skupina i njoj pripada 37,5% građana.

2) SRPSKI SVET (krajnje desno), stavovi:
  • Poništavanje Briselskog sporazuma
  • Odbijanje francusko-nemačkog plana za Kosovo
  • Prekid procesa pristupanja EU
  • Bez sankcija Rusiji
  • Čvršća saradnja sa Rusijom i Kinom
  • Protiv zakona o istopolnim zajednicama
  • Borba za Republiku srpsku po svaku cenu
  • Srebrenica je bila deo ratnih operacija, a kasnije zlonamerna propaganda
Ovoj skupini pripada 31,8% građana Srbije, druga po redu najveća.

Skupa, više od dve trećine građana Srbije je desno orijentisano, tj. oko 69,3%.

3) EVROPA SAD (umerena levica):
  • Sprovođenje Briselskog sporazuma
  • Prihvatanje francusko-nemačkog plana za Kosovo
  • Prioritet ulazak u EU
  • Uvođenje delimičnih sankcija Rusiji
  • Podrška zakonu o istopolnim zajednicama bez usvajanja dece
  • Podrška opoziciji Dodiku
  • Prihvatanje presude Međunarodnog suda pravde: bio je genocid u Srebrenici, ali bez odgovornosti Srbije
Umerenoj levici pripada oko 19,4% građana Srbije

4) GRAĐANIN SVETA (krajnja levica):
  • Prihvatanje nezavisnosti Kosova
  • EU po svaku cenu
  • Uvođenje sankcija Rusiji
  • Revizija sporazuma sa Kinom
  • Ulazak u NATO
  • Donošenje zakona o istopolnim zajednicama i usvajanje dece
  • Smena i hapšenje Dodika
  • U Srebrenici je bio genocid
Krajnja levica je najsitnija grupacija, svega 11,4% građana Srbije pripada ovom opredeljenju.

Inače smatram kao što većina zna podelu na levicu i desnicu zastarelim, ali ovo mi se čini do sada najozbiljniji pokušaj u političkoj analizi da se u modernom kontekstu odrede desnica i levica na političkoj sceni Srbije. Procenti mi se uopšte ne čine friziranim, bukvalno ni najmanje. Sve deluje vrlo reprezentativno. Pohvale agenciji.

Ovo je breakdown stavova SNS-ovaca:

SNS.jpg

SPS je negde blizu, samo što su oni nešto desniji od SNS-a.

SPS.jpg

SSP je bukvalno suprotnost SNS-u. Isto, samo umerena levica:

SSPDjilas.png

Ponoševa novoformirana stranka je u skladu sa zvaničnom ideologijom dominantno centar, mada sa jakim naginjanjem udesno:

srce.jpg

Nova stranka Mikija Aleksića je prava salata:

Aleksic.jpg

Za razliku od ponoševaca, više naginje u desno, kao što je i očekivano.

Zeleno-levi front (Ne da(vi)mo Beograd):

ZelenoLevi.png

Patkari su skoro čista ekstremna levica i u tome glavni na političkoj sceni Srbije, antipod Zavetnicima, Dverima i POKS-u.

DSstranka.jpg

Pristalice DS su vrlo slične SSP-u. Dominantno (umereno) levo, s tim što su nešto levlje od đilasovaca.

Zajedno.jpg

Zajedno je druga po redu ekstremno leva opcija, odmah ispod patkara.

@Обилић

Ćutin pokret je vrlo interesantan:

Ekoust.jpg

Iako naginje ulevo, ovo je jedina politička opcija na srpskoj sceni koja ima znameniti broj pristalica u sve četiri grupacije.

Poslednja izmena:
Poluautorska tema. Ne želim da kopiram celi članak, zato što ne želim da tretiram kao vest, ali vredi pogledati jer je istraživanje vrlo zanimljivo i po mom sudu dosta reprezentativno članstvu i pristalicama dotičnih stranaka.

https://www.blic.rs/vesti/politika/...zalo-koliko-su-zbunjeni-srpski-biraci/9tk9xvb

U istraživanju podeljeno je u 4 kategorije, krajnja i umerena desnica i levica. Nazvali su 4 kategorije po nekim zajedničkim stavovima koji ih definišu, kao (ugrubo) zajedničke crte uslovno govoreći 4 različite vrste političkog opredeljenja:

• Bez sankcija Rusiji

• Prioritet ulazak u EU
  • Prihvatanje presude Međunarodnog suda pravde: bio je genocid u Srebrenici, ali bez odgovornosti Srbije

• EU po svaku cenu
  • Ulazak u NATO
Krajnja levica je najsitnija grupacija, svega 11,4% građana Srbije pripada ovom opredeljenju.

Inače smatram kao što većina zna podelu na levicu i desnicu zastarelim, ali ovo mi se čini do sada najozbiljniji pokušaj u političkoj analizi da se u modernom kontekstu odrede desnica i levica na političkoj sceni Srbije. Procenti mi se uopšte ne čine friziranim, bukvalno ni najmanje. Sve deluje vrlo reprezentativno. Pohvale agenciji.

Pogledajte prilog 1441600

Pogledajte prilog 1441602

U sustini ova ,,Evropa sad" kategorija ne bi trebala da uopste razlikuje od ,,Gradjani sveta".

Nije moguce Srbija ikad uci u EU a da ne prizna Kosovo. Bio je genocid u Srebrenici, tu da li je Srbija kriva je nadleznost haskog tribunala.

Pa o tome se radi. Da li stvarno postoji osoba ili odredjena grupa ljudi u Srbiji koji su EU fanatici a ne smatraju sebe ,,gradjanima sveta"?

Nešto ti je čudno u pitanju. Ovi u Evropa sad upravo i nisu „EU fanatici“.

Nije moguce Srbija ikad uci u EU a da ne prizna Kosovo.

Na kraju krajeva, upravo ta grupacija podržava primenu francusko nemačkog predloga za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, a to je ono što je doslovno EU iznela kao rešenje.

Nešto ti je čudno u pitanju. Ovi u Evropa sad upravo i nisu „EU fanatici“.

Onda ovi ,,Evropa sad" nijesu bas za Evropu vec zvuce kao ,,Suverenisti" odnosno oni koji ce da sjede na dvije stolice.

Na kraju krajeva, upravo ta grupacija podržava primenu francusko nemačkog predloga za normalizaciju odnosa Kosova i Srbije, a to je ono što je doslovno EU iznela kao rešenje.

To je samo skuvanje zabe. Konacni korak ce uvijek biti priznanje Kosova.

Onda ovi ,,Evropa sad" nijesu bas za Evropu vec zvuce kao ,,Suverenisti" odnosno oni koji ce da sjede na dvije stolice.

LOL. Podržavaju primenu plana koji je EU iznela i zato žele da sede na dve stolice. :lol:

Pa ni sama EU ne priznaje nezavisnost Kosova. Stav o tome tamo nije jedinstven; Kosovo je sa zvezdicom koja ne prejudicira njegov status.

Kosovo je u EU parlamentu, relevantno je

Pogledajte prilog 1441674

Kosovo ne može biti zastupljeno u Evropsjom parlamentu, zato što nije članica.

Uostalom, čak i da u EU postoji koncenzus o tome da je Kosovo suverena država, to opet ne znači da je Srbija dužna da ga prizna, čak ni ako bude ulazila u EU. Sve članice EU su priznavale suverenitet Ujedinjenog kraljevstva nad Lononderijem i još 5 okruga koji se nalaze na severu Irske, pa to ni na koji način nije sprečavalo Irsku da bude primljena zajedno u istu organizaciju sa Velikom Britanijom.

Irska je po svom ustavu i po zakonima smatrala tu teritoriju okupiranim područjem koja je neotuđivi deo irske države i na čijoj teritoriji se primenjuje suverenitet Irske. Niko to nije priznavao, niti blokirao (uključujući i sam London) integracije irske države.

@Q. in perpetuum hibernum По чему су изнети ставови под овим "српски свет" екстремни? Објективно нема основа особу са таквим ставовима називати екстремним десничарем.

Da li je neki pojedinačan stav ekstreman nema nikakve veze sa njegovom valorizacijom. Ima isključivo veze sa pozicijom na skali. Nešto što je u jednoj selu u nekoj zemlji ekstremna opcija, u susednom selu 2 km preko granice može (isto to) biti umereno (npr. nešto u Sjenici i u Bijelom Polju). Stavove koji su ekstremni ne diktiraju ti pojedinačni stavovi, već društveni prosek tj. dotično društvo u celini.

Da li je neki pojedinačan stav ekstreman nema nikakve veze sa njegovom valorizacijom. Ima isključivo veze sa pozicijom na skali. Nešto što je u jednoj zemlji ekstremna opcija, u susednom selu 2 km preko granice može biti umereno.
Тако је. А ми причамо о Србији. Да је било нешто попут "стварање Велике Србије", "ускраћивање права хомосексуалцима", "негирање злочина у Сребреници" итд...онда би можда било оправдано. Овако стварно не видим разлог. То са позицијом на скали наравно не пије воду.

Тако је. А ми причамо о Србији. Да је било нешто попут "стварање Велике Србије", "ускраћивање права хомосексуалцима", "негирање злочина у Сребреници" итд...онда би можда било оправдано. Овако стварно не видим разлог. То са позицијом на скали наравно не пије воду.

Nigde ne piše ekstremno u istraživanju. Ja sam upotrebio termin da razlikujem od umerenog.

Ne hvataj se za semantički nebitne stvari.

Nigde ne piše ekstremno u istraživanju. Ja sam upotrebio termin da razlikujem od umerenog.

Ne hvataj se za semantički nebitne stvari.
Само сам то хтео да рашчистим. Није небитно јер се на тај начин ствара неповољан дискурс по десницу и људе који деле та уверења.

Kosovo ne može biti zastupljeno u Evropsjom parlamentu, zato što nije članica.

Uostalom, čak i da u EU postoji koncenzus o tome da je Kosovo suverena država, to opet ne znači da je Srbija dužna da ga prizna, čak ni ako bude ulazila u EU. Sve članice EU su priznavale suverenitet Ujedinjenog kraljevstva nad Lononderijem i još 5 okruga koji se nalaze na severu Irske, pa to ni na koji način nije sprečavalo Irsku da bude primljena zajedno u istu organizaciju sa Velikom Britanijom.

Irska je po svom ustavu i po zakonima smatrala tu teritoriju okupiranim područjem koja je neotuđivi deo irske države i na čijoj teritoriji se primenjuje suverenitet Irske. Niko to nije priznavao, niti blokirao (uključujući i sam London) integracije irske države.

Bilo je zastupljeno, eto vidis slike.

Sto se tice priznanja Kosova od Srbije, kontekst je veoma bitan. Situacija je u sustini veoma jasna i nema puno prostora za debatu. Srbija se ogrijesila o Kosovu i regionu, i placa ceh, na kraju to ce biti priznanje, sto ce vratiti stabilnost regionu.

• Bez sankcija Rusiji

• Prioritet ulazak u EU

• EU po svaku cenu
  • Ulazak u NATO

Pogledajte prilog 1441600

Pogledajte prilog 1441602
Meni je jako problematično da se svrstam na ovaj način, jer ove odrednice levice i desnice su zasnovane skoro isključivo na nekom nacionalnom i geopolitičkom nivou, a ne onako kako se svuda drugde na to gleda.

Ja sam za kapitalističko uređenje, parlamentarnu demokratiju i nadasve pravnu državu, sa minimalnim uplivom države u svakodnevnom životu kako poslovnom a naročito privatnom, koliko da bude kontrolor procesa. Jasni zakoni jednaki za sve, potpuno nezavisno sudstvo, neprikosnovenost privatne imovine, najbliže današnjoj ili bolje rečeno nekadašnjoj demokratiji anglo-saksonskog tipa.
Takođe sam za neku tradicionalnu evropu, otvorenu za sve ali nadasve Evropu hrišćanskog nasleđa u smislu vrednosti i moralnih normi,ne same religije, bez trulih kompromisa sa nekim procesima koje danas gledamo po ulicama evropskih gradova.. Dakle ideološki ja sam evropska klasična desnica demohrišćanskog tipa (iako nisam religiozan). Čak ne i umerena baš kad su u pitanju migranti i WOKE kultura kvazi-liberala, tu sam bliže Orbanu ili Poljacima.

Međutim u srpskom slučaju, pod desnicom se upravo smatra suprotno, ljudi koji stavljaju pravo države iznad ličnog i individualnog, koji se odriču lične slobode zarad...jbm li ga čega, koji su otišli u neku vašarsku ideologiju i tradiciju, koji ismevaju pravnu državu, slave autokrate i diktatore i koji su suštinski anarhisti i proleteri zamaskirani klerikalnim i kvazi-nacionalističkim pogledima na svet, i koji upravo žele propast sveta zasnovanog na kapitalizmu i pravom pojedinca. Jaki desničari u pm. :roll:

Zato u srpskom slučaju ja nažalost još uvek ne mogu da se definišem kao desnica, nadam se da ću jednom i to moći, ali očigledno trebaće mnogo vode Dunavom da prođe dok se ne bude moglo kao i svuda definisati "levica i "desnica" na realan način kao i u većem delu sveta.

Tako da po ovim kriterijumima:

- primena briselskog sporazuma
- sprovođenje F-N plana
- ulazak u EU obavezno, NATO ne
- politički otklon od svih apsolutističkih zemalja uključujući Rusiju
- za LGBT populaciju, davanje prava registracije zajednice i relgulisanje prava , bez nužnog prava usvajanja dece
- RS kao entitet u BiH i podrška dejtonskom sporazumu, ali pomoć opoziciji protiv Dodika jer je govedo sinonim za bahatog populistu extraprofitera i kafanskog nacionalistu, vrstu koju izrazito prezirem
- Srbija je zvanično i formalno oslobođena optužbe za genocid i to je jedina stvar koja treba da nas interesuje, štaviše temu treba potpuno ostaviti istoričarima i ne potezati je u javnosti jer za nas ništa dobro iz toga nikada neće izaći. Autogol vašarske desnice što uopšte postoji ta tema u 2023-oj

Poslednja izmena:
Да је било нешто попут "стварање Велике Србије",

By the way, prilično sam siguran da, iako nije u istraživanju bilo napisano, svi u toj grupaciji zaista podržavaju veliku Srbiju.

Npr. Jeremić je na skupštini stranke predočio nešto što retuširana modernizovana tj. u 21. vek presvučena ideologija Velike Srbije.

Bilo je zastupljeno, eto vidis slike

Ne znam šta se praviš da nisi razumeo.

Sto se tice priznanja Kosova od Srbije, kontekst je veoma bitan. Situacija je u sustini veoma jasna i nema puno prostora za debatu. Srbija se ogrijesila o Kosovu i regionu, i placa ceh, na kraju to ce biti priznanje, sto ce vratiti stabilnost regionu.

Kontekst je da smo odlutali od suštine i da si ti, iz nekog razloga, proglasio one koji podržavaju francusko-nemački plan koji je EU podržala kategorijom stanovništva koje želi da sedi na sve stolice.

Ne znam kako ti pomoći ako ne vidiš koliko ti je besmislena opaska.

Back