- Poruka
- 85.588
Истраживање– анкета: повећан број Украјинаца спремних на територијалне уступке Русији због мира

Број Украјинаца који су спремни на територијалне уступке Русији зарад постизања мира се повећао (Фото/ EPA-EFE/ROMAN RIOS)
КИЈЕВ – Број Украјинаца који су спремни на територијалне уступке Русији зарад постизања мира се повећао. Док се смањио удео оних који су против било каквих уступака, показало је истраживање Кијевског међународног института за социологију (КИМС), објављено данас.
Истраживање, спроведено у децембру, показало је да је између октобра и децембра број Украјинаца који су спремни да предају део територије Русији повећан са 32 на 38 одсто како би се постигао мир, пренела је украјинска Правда. Истовремено, смањен је удео оних који су против било каквих уступака на 51 одсто са 58 одсто почетком октобра.
КИМС је саопштио да је број Украјинаца спремних на компромис порастао у свим регионима земље, али да је и даље свуда већи број оних који се противе територијалним уступцима. „Међу песимистима 59 одсто сматра да треба направити одређене територијалне уступке, 27 одсто је категорички против.
Код оптимиста је ситуација управо супротна - 60 одсто је категорички против било каквих уступака, а 31 одсто је углавном спремно на одређене уступке”, додали су из КИМС-а. Социолози су рекли да је у децембру 41 одсто подржало опцију одлагања ослобађања окупираних територија и забране уласка у НАТО, али са уласком у ЕУ, док је 47 одсто ову опцију сматрало неприхватљивом.
Током претходног анкетирања у јуну је 38 одсто Украјинаца било спремно да прихвати ову опцију, а 54одсто је било против. Истовремено, уколико Украјина добије чланство у НАТО, поред чланства у ЕУ, чак и уз одлагање ослобађања окупираних територија, 64 одсто је спремно да подржи ову опцију, док 21 одсто против.
У јуну је 47 одсто било спремно да подржи ову опцију, у поређењу са 38 одсто анкетираних који су били против. Више од половине Украјинаца, око 60 одсто, је рекло да би прихватило опцију чланства у НАТО и ЕУ и ослобађање Херсонске области и Запорожја, уз одлагање ослобађања Донбаса и Крима.
Против те опције је 26 одсто Украјинаца, у поређењу са 33 одсто људи који су се противили овој могућности у јуну, преноси Танјуг.
https://www.politika.rs/scc/clanak/...nih-na-teritorijalne-ustupke-rusiji-zbog-mira
Još će se povećavati taj procenat usled nemoći vraćanja teritorija. Onog trenutka kad predje 50% onda će svaki ukrajinski lider moći nesmetano vladati i ne biti nekakav izdajnik. Kod nas je drugačije, ne možeš se otvoreno odricati teritorije ali možeš jedno pričati a drugo raditi.