Istraživanja potvrdila da su inteligentni ljudi skloniji verovanju u teorije zavere

Razumem se u matematiku... I u presek i u uniju..
Mogu biti unija.. ali nije podskup.
Razumijem se i ja, a razumijem i kako ti to posmatraš - kao dvije samostalne osobine.
Okej-kada tako gledaš, i svaka je svoj skup, onda može samo unija i presjek.

Ali ja aroganciju doživljavam kao posljedicu gordosti, pa je meni to širi skup i u njemu je sve.

P.S.
Zanimljivo mi je o čemu i kako pričamo na forumu- neočekivano :D

"Hoces da znas koliko si gord? Evo, kako ces da saznas. Kada te neko zacne u srce, vidi kakva i kolika se zestina javlja u tebi-koliko si ljut, toliko si gord.." i koliko su dugo ljut. Koliko ti treba da oprostiš.

Gordost je umišljaj - ti to i misliš,..
a kod arogancije, može da bude i stil (jedan od stilova - način ponašanja, ali ne i usvajanja - ne i spoznaje, ne govori čovek ono što misli uvek, bitnije je šta misli , ali " čovek je po onome što čini a ne po onome što misli",.. ali nije ni tako. )

Filozofska je tema: "Čovek je po onome što čini, a ne po onome šta misli",..
Tu je dopušteno da grešno misliš, ali zbog osude okoline ćeš raditi - činiti - da te ne osude,..
I onda si čovek.

Druga je stvar, što tako ne misliš,... kakav si onda čovek, ako misliš i o onome za čega bi te osudili..
Da zovemo Dostojevskog u pomoć :D ... šalim se,.. tu je veza - iskrenost i istina.

Svi poznati teoretičari bi već bili smakuti da pričaju istinu.
ovo je takodje teorija zavere , podrazumeva se da ima onih koji doziraju sta se i kako prica

cak i da postavljaju svoje govornike

u svetu svakodnevno postoje milioni planova , milioni dogovora

kad neki dogovor pocne da utice na veci broj osoba onda ulazi u kategoriju * teorija zavere*

recimo kupovina tvitera - moze se reci da je dobar poslovni potez

a moze se reci da su se prosli vlasnici tvitera dogovorili da iskoriste maskovo zaletanje

"Hoces da znas koliko si gord? Evo, kako ces da saznas. Kada te neko zacne u srce, vidi kakva i kolika se zestina javlja u tebi-koliko si ljut, toliko si gord.." i koliko su dugo ljut. Koliko ti treba da oprostiš.
Divno. Vjerujem da se trebamo truditi biti takvi, jer si onda srećniji. Znala sam takvu osobu, bez gordosti, voljela je sviju...

Gordost je umišljaj - ti to i misliš,..
Ne razumijem šta ovime želiš reći, a zanima me. Molim te, objasni mi.

a kod arogancije, može da bude i stil (jedan od stilova - način ponašanja, ali ne i usvajanja - ne i spoznaje, ne govori čovek ono što misli uvek, bitnije je šta misli , ali " čovek je po onome što čini a ne po onome što misli",.. ali nije ni tako. )
Saglasna sam, to si lijepo razložio. Sada i ja na to tako posmatram.
Ali često arogantno izlaganje i ponašanje, ukazuje i na uvećan doživljaj samoga sebe/svojih interesovanja, znanja itd.

Ako čovjek uloži malo razmišljanja, shvatiće da arogantno ponašanje ukazuje na potrebu da se drugi podučavaju. A valjda bi učenje i samospoznaj trebale biti iznad podučavanja drugih. A arogantno ponašanje ukazuje da tu nema radoznalosti, svjesnosti o svome neznanju, itd.

I zato mnogi reaguju ljutito na nečije arogantno ponašanje. Tako i nastaju svađe, i u realnom životu, ali u na forumu.
Svi to radimo. Dovoljno je da ja budem arogantna, pa da mi ti tako uzvratiš. Ali ti i ja to ne činimo, već vodimo dijalog.

Filozofska je tema: "Čovek je po onome što čini, a ne po onome šta misli",..
Tu je dopušteno da grešno misliš, ali zbog osude okoline ćeš raditi - činiti - da te ne osude,..
I onda si čovek.
Naša priroda je takva da činimo i želimo, ali um treba nadjačati prirodu i potrebe.
To je stvar samokontrole, i života po nekom vrijednosnom sistemu.

Druga je stvar, što tako ne misliš,... kakav si onda čovek, ako misliš i o onome za čega bi te osudili..
Da zovemo Dostojevskog u pomoć :D ... šalim se,.. tu je veza - iskrenost i istina.
Meni je cilj i težnja imati takve misli da ih u svakom momentu mogu svakoj osobi reći bez brige o osudi.
To nije moja ideja, negdje sam pročitala i oduševila se i težim tome. To je prava radost. I tome nas i uči pravoslavlje.

Ali to može samo iz velike otvorenosti, i svjesnosti i svoje prirode i slabosti... Samo iz svjesnosti o svojoj vlastitoj faličnosti, možeš rasti. I dosteći radost.
I tu pravoslavlje pokazuje najveću dubinu i zrelost, no što sam igdje i kod koga našla.

U kafani sam..
Ukratko:
Kod gordosti si ubeđen da si u pravu jer si tako umislio.

Divno. Vjerujem da se trebamo truditi biti takvi, jer si onda srećniji. Znala sam takvu osobu, bez gordosti, voljela je sviju...

Ne razumijem šta ovime želiš reći, a zanima me. Molim te, objasni mi.

Saglasna sam, to si lijepo razložio. Sada i ja na to tako posmatram.
Ali često arogantno izlaganje i ponašanje, ukazuje i na uvećan doživljaj samoga sebe/svojih interesovanja, znanja itd.
Da, često... ne uvek.
Ako čovjek uloži malo razmišljanja, shvatiće da arogantno ponašanje ukazuje na potrebu da se drugi podučavaju.
Ili provociraju...
A valjda bi učenje i samospoznaj trebale biti iznad podučavanja drugih. A arogantno ponašanje ukazuje da tu nema radoznalosti, svjesnosti o svome neznanju, itd.
Podučavanje mi je primarno... a uči se celog života i samospoznaja slabi sa godinama.. kad si već siguran u jedini ispravan put... neću reći spoznao si sebe... ali put ti je jasan.
I zato mnogi reaguju ljutito na nečije arogantno ponašanje. Tako i nastaju svađe, i u realnom životu, ali u na forumu.
Pa bitno je da se pritom ne vređamo... Ono što mislimo, izreknemo kao pitanje... Da i drugi proba da misli kao ja.
Svi to radimo. Dovoljno je da ja budem arogantna, pa da mi ti tako uzvratiš. Ali ti i ja to ne činimo, već vodimo dijalog.
Eee, jeste nekome dovoljno... Mene bi recimo zanimalo šta je ispod te arogancije? Koliko je iskrena ? Koliko je Presek sa gordošću.
Ako je arogancija iskrena, onda ima dosta gordosti... ako se uvredimo... i ne praštamo.

I ja sam.
Konobar pošalji kafu Plant-u.:mrgreen:
Ukratko:
Kod gordosti si ubeđen da si u pravu jer si tako umislio.

Da, često... ne uvek.

Ili provociraju...
E da, upravu si.
Može biti i takvo arogantno izlaganje, a to nisam uzela u obzir u prethodnoj poruci. Toga se nisam sjetila. Hvala.
To je dobra strana arogantnog izlaganja, ako se zna kada i sa kime upotrebiti.
Zapravo, to je super.
Podučavanje mi je primarno... a uči se celog života i samospoznaja slabi sa godinama.. kad si već siguran u jedini ispravan put... neću reći spoznao si sebe... ali put ti je jasan.
Razumijem, nadam se da cu tako i ja dostici tu stabilnost, kada budem starija. Uz pravovremene korekcije svojih mana i kontrolisanje istih, put postaje jasniji.

Pa bitno je da se pritom ne vređamo... Ono što mislimo, izreknemo kao pitanje... Da i drugi proba da misli kao ja.
Da, samo je to nemoguce ciniti uvijek, i imati toliku samokontrolu da se takav bude sa svakim sagovornikom.

Eee, jeste nekome dovoljno... Mene bi recimo zanimalo šta je ispod te arogancije? Koliko je iskrena ? Koliko je Presek sa gordošću.
Ako je arogancija iskrena, onda ima dosta gordosti... ako se uvredimo... i ne praštamo.
Aha, razumijem. Ovo je novi pogled za mene,da arogancija moze biti samo u izlaganju i da moze biti sa ciljem provociranja i da treba provjeriti ima li u pozadini gordosti... i hvala ti mnogo na tome.
Ovo će mi olakšati sigurno relacije i život, jer pametni ljudi znaju biti takvi.
Plant, hvala ti.

A zanimljivo mi je to što sam ja ovo zapravo već znala, ali mi nije leglo sasvim.
Isto, i kada dobar roman pročitam, kao da sam sve to već znao a prijalo mi je da čitam kako je pisac napravio izbor reči i kako ih je poređao,.. kako je upakovao i sažeo sve naše fragmente, razbacane po svesti i podsvesti)..
Niče je tako bio provokator, zar ne?
Treba li "gora" provokacija od ove:
Niče eksplicitno tvrdi: Moja filozofija donosi pobedonosnu misao od koje konačno propada svaki drugi način mišljenja ..
Arogancija ? Gordost ? :think:
I na koju si misao Dostojevskog mislio iznad? Volim njega, ali ne pamtim citate.

@Plant
Ako treba baš misao,..

Nekoga je bolje imati među neprijateljima nego među prijateljima. ../.Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi davao, već prodavao,.../Laganje je jedina čovečija privilegija koju nemaju drugi organizmi.

A, mislio sam na njegovo pravdanje grehova u svojim romanima: Kockar, Idiot, Zločin i kazna - u vezi - čovek je po onome što čini,.. ", ali je to duga i opširna tema,.. a mi smo već debelo zastranili od ovdašnje teme - imam osećanje krivice .:D . Inače sam sad stigao kući na Lap topu sam,.. mogli bi to sjutra :)

To sam i ja rekla za teorije zavjere, bez tog nadmenog kićenja i uljepšavanja.
Glupo mi je sto to tako dozivljavas...To ne znaci da si ti glupa, da te predupredim u razmisljanju. Samo se istrcavas u zakljucku pre same potrebe. :)
Jasno mi je na koji nacin razmisljas o ovoj tematici, to si odmah i istakla, jer da nisi - ne bih to tako odgovorio. Ne treba to tako licno da dozivljavas... :)
To nije samo vjerovanje.
To je krenulo uočavanjem, prepoznavanjem nelogičnosti i nepravdi.
To da postoji, ne opravda mi odgovor @Black_star -ea da je to ljudska potreba za poetskom pravdom.
Pa super, ti @Black_star sjedi, čitaj knjige i osjećaj se pametnim sa tim nadmenim izdizanjem iznad činjenica tako što ćeš uopštavati na takav način. To tvoje mogu i ja, ali ne želim.
Pa da, i politika i istorija upadaju u tu širu mrežu posmatranja i razmišljanja.
Sve treba da upada, a ne samo filozofija, psihologija, ontologija ...
Ako ćemo gledati elitistički i nadmeno, bez morala, onda je @Black_star -ov pogled tačan.
Izvini, ali arogantno se ponašaš, iako si pametan.

Evo u cemu sam ja jasan, barem mislim da sam ovde to tako predstavio:
Ocigledno je da postoji mnogo nepravdi na svetu i cini se da je tako oduvek i bilo. Desavaju se pokreti, revolucije, kontrarevolucije, deca ginu... :neutral:
Ali zivot traje. Ko je taj koji je ispravio sve krive Drine? Tu je odgovor nemoguc..Moguce da zivi kao nasusna potreba u narodu, ali onda se javlja
umetnost i usmeno predanje, legende i mitovi, kao recimo nas Marko Kraljevic. :) I opet - taj u pesmi nema veze sa pravim Markom Mrnjavcevicem. ;)
Zato se ovako iskazana zelja za pravdom i naziva "poetskom pravdom". Naravno, covek biva srecan kad se nekim cudom desi da nepravda bude ispravljena i resena na nacin kako se to u pesmi dogodi, ali ti trenuci su jako retki - u globalnom smislu (ne pricam za obican zivot, on ima svojih cuda. :))
Nepravda istrajava i tesko je moze resiti tek tako neki Deus ex Machina...Upravo u tome je problem; ljudi, van bozije staze osecaja za korektno, sintetisu svoga poetskoga `boga` savaota, koji ce dalje da deli stvari na dobre i zle, jedne da spasava, druge da nisti, a to je logika bajki. Te bajke, taj sinteticki bog, danas, cak i van pravog poetskog, prebiva u pricama raznoraznih teorija zavera, gde je potrebno naci krivca za zlo. Strucno receno, teorija u nekom najopstijem smislu znaci `pretpostavka o funkcionisanju nekog sistema koja se kao takva moze dokazati`. Ono sto se danas koristi u sintagmi `teorija zavera` ne moze biti prava teorija u njenom pravom znacenju, vec zapravo - hipoteza - koja je pretpostavka koju tek treba dokazati. ;) :P Ali, u slucaju "teorija zavere" - to je opet nemoguce, jer se tamo pogresno polazi od vec "dokazanog": imaginarnog krivca za zlo, tu se cinjenice cupaju iz prirodnog toka zivota kao tresnje, da naprave zamisljenu sliku neke urote...to je infantilna varijanta potrage za satisfakcijom. Moral....ima svoje lice..ali i nalicje. ;)
Vodili smo ranije slican razgovor i slicno si reagovala na moje (citaj:tudje) misljenje. ;) Znaj da ti ja nisam tema, na nju odgovaram kako sam naucen. :)
Debate o aroganciji ostavimo po strani, sta ona jeste, sta nije...Imas dobrih uvida, ali nisu uvek svi tacni i ne pogadjaju svi prave mete. ;) :P Za nesto se slazem, za nesto ne. :) Arogancija moze biti i referisanje na gorsko iskustvo o necemu, koje nije manje realno, ali koje ni ne nipodostava tudje iskustvo kako bi neko drugi to u startu doziveo...Svojim stilom pisanja samo se trudim da izartikulisano izrazim svoje misljenje, nista vise od toga. :P Jer ko sve da me iscitira ovde ako se isprosipam kojekude u jednom dahu..od cega bi onda pre poceli. :D ;) :cool: hm, mozda da probam tako.:think::lol: ...bez obzira na sve, sweet si girl. :cool:
Vratimo se temi..:):hvala:

Зашто паметни људи чешће верују лажним вестима

Истраживања показују да су паметни људи више подложни лажним вестима и теоријама завере – али зашто?
https://www.theguardian.com/books/2019/apr/01/why-smart-people-are-more-likely-to-believe-fake-news
Dalje tekst prati sluzbeni narativ i nagadja zasto bi to moglo biti tako... vase misljenje, kako vidite sebe i svoju percepciju i u koju grupu spadate? ;)
Sve više nesvesno ignorišem mnoge vesti tj. prihvatam ih kao nekakve informacije ali im ne pridajem težinu i značaj jer ne mogu da ih proverim koliko god delovale smisleno. Jer taj smisao može da se objasni i drugačije, sve zavisi šta čovek podsvesno želi da prihvati.
Onako odokativno, mislim da postoje zavere koje se tiču zajedničkih interesa određenih grupa, ali one nisu toliko centrirane, moćne, "đavolske" koliko im se pripisuje. I to svetsko zlo je više banalno, razjedinjeno, dinamično, motivisano trenutnim interesima, nego što je orkestrirano, ciljano, inteligentno osmišljeno.

Glupo mi je sto to tako dozivljavas...To ne znaci da si ti glupa, da te predupredim u razmisljanju.
Ako nekome kažeš da ti je glupo što nešto PO TEBI ne doživljava dobro, ne znači da poručuješ da je glup/a.

Ali kada ti prepostavljaš da ja tako povezujem i tako razmišljam, nelogično, činiš mi uvredu. Sa ovim boldovanim mi (ne)svjesno poručuješ uvredu da nemam logiku.
Porazmisli malo.

Ne znamo se, pa se nadam da nisi mislio ništa loše, samo ne znaš sa kime pričaš, pa ti to preventivno. Ali ja tebi ne bih tako pisala, ali nemamo svi jednaku svijest. ;)

Samo se istrcavas u zakljucku pre same potrebe. :)
Jasno mi je na koji nacin razmisljas o ovoj tematici, to si odmah i istakla, jer da nisi - ne bih to tako odgovorio. Ne treba to tako licno da dozivljavas... :)
Bez ovog tvog pojašnjenja, odmah sam vidjela kako si me protumačio i kako si mi odgovorio uopštavanjem, kao da govoriš neku mudrost i podučavaš me - poprilično arogantan pristup! Stojim iza onoga gore. :)

Evo u cemu sam ja jasan, barem mislim da sam ovde to tako predstavio:
Ocigledno je da postoji mnogo nepravdi na svetu i cini se da je tako oduvek i bilo. Desavaju se pokreti, revolucije, kontrarevolucije, deca ginu... :neutral:
Ali zivot traje. Ko je taj koji je ispravio sve krive Drine? Tu je odgovor nemoguc..Moguce da zivi kao nasusna potreba u narodu, ali onda se javlja
umetnost i usmeno predanje, legende i mitovi, kao recimo nas Marko Kraljevic. :) I opet - taj u pesmi nema veze sa pravim Markom Mrnjavcevicem. ;)
Zato se ovako iskazana zelja za pravdom i naziva "poetskom pravdom". Naravno, covek biva srecan kad se nekim cudom desi da nepravda bude ispravljena i resena na nacin kako se to u pesmi dogodi, ali ti trenuci su jako retki - u globalnom smislu (ne pricam za obican zivot, on ima svojih cuda. :))
Nisam tražila pojašnjenje, jer je to jasno onom tvojom prvom porukom. Ovo doživljavam kao uvredu, ali izgleda da ti samo brineš da demonstriraš svoju pamet, a ne ko je sagovornik.
I davanje pojašnjenja je tvoja prepostavka da ja nisam shvatila, a zapravo ti nisi shvatio mene.

Nepravda istrajava i tesko je moze resiti tek tako neki Deus ex Machina...Upravo u tome je problem; ljudi, van bozije staze osecaja za korektno, sintetisu svoga poetskoga `boga` savaota, koji ce dalje da deli stvari na dobre i zle, jedne da spasava, druge da nisti, a to je logika bajki. Te bajke, taj sinteticki bog, danas, cak i van pravog poetskog, prebiva u pricama raznoraznih teorija zavera, gde je potrebno naci krivca za zlo. Strucno receno, teorija u nekom najopstijem smislu znaci `pretpostavka o funkcionisanju nekog sistema koja se kao takva moze dokazati`. Ono sto se danas koristi u sintagmi `teorija zavera` ne moze biti prava teorija u njenom pravom znacenju, vec zapravo - hipoteza - koja je pretpostavka koju tek treba dokazati. ;) :P Ali, u slucaju "teorija zavere" - to je opet nemoguce, jer se tamo pogresno polazi od vec "dokazanog": imaginarnog krivca za zlo, tu se cinjenice cupaju iz prirodnog toka zivota kao tresnje, da naprave zamisljenu sliku neke urote...to je infantilna varijanta potrage za satisfakcijom. Moral....ima svoje lice..ali i nalicje. ;)
Prepostavljaš o meni, kao svom sagovorniku, bez pitanja kojim tako nešto možeš zaključiti.

Nadalje, osim toga što demonstriraš svoju pamet, tu se ne vidi ništa drugo.

Ti, ljudskom, ograničenom logikom, pričaš o Bogu, o beskonačnom? Bestidno.

Vodili smo ranije slican razgovor i slicno si reagovala na moje (citaj:tudje) misljenje. ;) Znaj da ti ja nisam tema, na nju odgovaram kako sam naucen. :)
Debate o aroganciji ostavimo po strani, sta ona jeste, sta nije...Imas dobrih uvida, ali nisu uvek svi tacni i ne pogadjaju svi prave mete. ;) :P Za nesto se slazem, za nesto ne. :) Arogancija moze biti i referisanje na gorsko iskustvo o necemu, koje nije manje realno, ali koje ni ne nipodostava tudje iskustvo kako bi neko drugi to u startu doziveo...Svojim stilom pisanja samo se trudim da izartikulisano izrazim svoje misljenje, nista vise od toga. :P Jer ko sve da me iscitira ovde ako se isprosipam kojekude u jednom dahu..od cega bi onda pre poceli. :D ;) :cool: hm, mozda da probam tako.:think::lol: ...bez obzira na sve, sweet si girl. :cool:
Vratimo se temi..:):hvala:
A ako smo imali ikada prije komunikaciju, jasno je da sam isto postupila, jer si suviše nadobudan i manipulativan. Ja tebe nisam ni zapamtila, a ti mene jesi. Vidiš li ko je od nas dvoje srećniji?

Ti ne vodiš dijalog, već držiš monologe, i vrijeđaš na jedan vrlo nizak i pogan način.
Tvoja uopštavanja su pogrešna, jer si ti ljudskom logikom, ograničenom pojmio svu ljudsku rasu i meni odgovorio. Ma bravo.
To je veoma arogantan pristup, dao si si previše za pravo.

Ovo lagano unižavanje, sa ovim sweet si, kako išta odgovoriti i reći? Degutantno. Nisi naivan, ti si samo jako bezobrazan.

Sa svim tvojim uvredama prema meni - ne može biti slučajnost, to ti radiš pogano i namjerno.

Iskreno, gadiš mi se, i to ne što si mene vrijeđao.
Za to me baš zabole, nebitan si mi, vidiš da te nisam ni zapamtila. Vec nisam srela ljigaviju osobu od tebe na forumu. Fino je što si pametan, ali toliko gnusnih ljudskih odlika - fuj. Ako si takav, takav si, nebitno je pričao ti sa Perkom, Mišom ili Jovom.

Dobro sam te procijenila sa prvom porukom iznad, ovo sve ostalo je samo dokaz.

Srećno ti u životu, nadam se da ćeš shvatiti da ćeš biti radosniji, ako očistiš srce.
Ugodan dan želim.

Poslednja izmena:
To što je arogantno a nije uvredljivo ne bih komentarisao,.. taj stil,..
Ako nekome kažeš da ti je glupo što nešto PO TEBI ne doživljava dobro, ne znači da poručuješ da je glup/a.
To ne govorim,.. izuzimam tehničke stvari ili ono što je jasno iz matematike,.. da neko napiše da je vrednost PI=8,85419 - nazvao bih to glupošću... ali ovo - da je neko nešto glupo shvatio,.. ne,.. shavatio je kako je shvatio,.. gde su trebi dokazi da si ti dobro i potpuno shvatio.

Ako mi neko kaže da sam to shvatio glupo, ili mi je to glupo, ... ali da ja nisam glupak,.. uvredio me je,.. tačnije uputio mi je uvredu.
-------------------------- mada mi prosvetari učimo iz psihologije, pedagogije da treba reći - Ovo ti je glupo,. ( a ne - glup si,... ali mala je tu razlika - nijansirana).

@Sweeeet Girl debelo si u pravu,.. i u potonjim postovima, ali ja ne želim da učestvujem u vašem ličnom sukobu, jer ti sada pojačavaš uvrede,.. neću vam ni lajkovati,..:)

nadobudan i manipulativan.
Ma cim se on prihvatio da bude moderator sumnjiv je, takvi su i ovi zvanicni vlastodrsci politicari, kontrolori medija itd. a zamislite tek one u senci... :cool:
Ti veruješ u Vladare iz senke ?
Misliš da su oni vladari ? Ja mislim da je i to teorija zavere.
Ko po tebi realno vlada covecanstvom?

Ma cim se on prihvatio da bude moderator sumnjiv je, takvi su i ovi zvanicni vlastodrsci politicari, kontrolori medija itd. a zamislite tek one u senci... :cool:
ne bih ja ništa generalizovao,.. jer i sam sam bio moderator (ali za biljke),.. ima ovde i dobrih moderatora,.. pa i izuzetno dobrih,.. ne ulaagujem se pa ih neću navesti po imenu. Mada, malo ih je,... trebalo bi više.
Ko po tebi realno vlada covecanstvom?
Pa, ne sporim ja da to može biti i neko sa prezimenom Rokfeler ili Rotšild,.. ali samo u malom segmentu svojih interesa,..
Pa i Vudro Vilson je poslušao Mihajla Pupina pa je naš Banat veći, na štetu Rumunije..
Postoje uticaji na predsednika,.. i u Rusiji, Putin posluša onoga ko više da dobrovoljnog priloga za rat,.. Ne generalizujem,.. ali Vladari su oni koji mogu da stisnu dugme i unište planetu,.. oni su najjači,.. oni koje najviše slušaju.

ne bih ja ništa generalizovao,.. jer i sam sam bio moderator (ali za biljke),.. ima ovde i dobrih moderatora,.. pa i izuzetno dobrih,.. ne ulaagujem se pa ih neću navesti po imenu. Mada, malo ih je,... trebalo bi više.
Urednici zvanicnih masmedija su problem, oni su ti koji unose najvecu dozu manipulacije. Eno citirao sam "Faktograf" na drugoj temi kao primer, zatim isto vazi za skoro sve portale u NATO zemljama

Urednici zvanicnih masmedija su problem, oni su ti koji unose najvecu dozu manipulacije. Eno citirao sam "Faktograf" na drugoj temi kao primer, zatim isto vazi za skoro sve portale u NATO zemljama
Tu se apsolutno slažem.
Onda vlada onaj ko više plati - šta će da pišu, ili onaj ko može da im stavi katanac na firmu (ako ne pišu, šta odgovara vlasti) - zvanična vlast.

To što je arogantno a nije uvredljivo ne bih komentarisao,.. taj stil,..

To ne govorim,.. izuzimam tehničke stvari ili ono što je jasno iz matematike,.. da neko napiše da je vrednost PI=8,85419 - nazvao bih to glupošću... ali ovo - da je neko nešto glupo shvatio,.. ne,.. shavatio je kako je shvatio,.. gde su trebi dokazi da si ti dobro i potpuno shvatio.

Ako mi neko kaže da sam to shvatio glupo, ili mi je to glupo, ... ali da ja nisam glupak,.. uvredio me je,.. tačnije uputio mi je uvredu.
-------------------------- mada mi prosvetari učimo iz psihologije, pedagogije da treba reći - Ovo ti je glupo,. ( a ne - glup si,... ali mala je tu razlika - nijansirana).

@Sweeeet Girl debelo si u pravu,.. i u potonjim postovima, ali ja ne želim da učestvujem u vašem ličnom sukobu, jer ti sada pojačavaš uvrede,.. neću vam ni lajkovati,..:)

Imaš moje poštovanje, @Plant. Jesam upravu, ali ne znači mi to ništa.

Ni ja više ne želim učestvovati u komunikaciji sa ovom osobom. Ako sam ga uvrijedila, žao mi je, jer opet i on je čovjek, i kakav god da je, griješi i ne zamjeram mu zaista ništa - to je njegovo, a ne moje kako se osjeća, misli, ponaša...
Ali ako ga uvrijedih sa onime da mi se gadi, žao mi je.

Зашто паметни људи чешће верују лажним вестима

Истраживања показују да су паметни људи више подложни лажним вестима и теоријама завере – али зашто?
https://www.theguardian.com/books/2019/apr/01/why-smart-people-are-more-likely-to-believe-fake-news
Dalje tekst prati sluzbeni narativ i nagadja zasto bi to moglo biti tako... vase misljenje, kako vidite sebe i svoju percepciju i u koju grupu spadate? ;)

Od kad ja to pricam @Black_star -u...

...

Ima smisla to što kažeš, ali bih rekla mnogi, ne i svi.
Biti moderator ovdje i nije neka naročita pozicija i vrijednost. Nije nužno biti vođa bilo čega loše, a može biti odgovorno, jako zahtjevno i teško.
Ali, mnogi to ipak koriste kao vid neke kompenzacije, da se bolje osjećaju, a ne gledaju osobine koje ta pozicija treba nositi.

Ima smisla to što kažeš, ali bih rekla mnogi, ne i svi.
Biti moderator ovdje i nije neka naročita pozicija i vrijednost. Nije nužno biti vođa bilo čega loše, a može biti odgovorno, jako zahtjevno i teško.
Ali, mnogi to ipak koriste kao vid neke kompenzacije, da se bolje osjećaju, a ne gledaju osobine koje ta pozicija treba nositi.
Svako ko ucestvuje na forumu je na svoj nacin moderator, ovaj medij je onakav kakvi su svi ucesnici zajedno.
Znaci redak bastion slobode govora ako uporedimo npr. sa grupama na Fejsbuku koje su ogranicene samo na istomisljenike ili pomenute masmedije u kojima konzument sadrzaja samo slusa, a autoritet govori, kao u skoli (neozbiljno...)

E sad sto se na ovom pdf-u mahom okupljaju oni (ima ih 5-7) koji bi komotno mogli da se zaposle u "Faktografu" je stvar njihove specificne motivacije da dolaze bas ovde i izraze svoja specificna shvatanja...;)

Poslednja izmena:

Back