Istraživanja potvrdila da su inteligentni ljudi skloniji verovanju u teorije zavere

Schrodinger

Poznat
Poruka
8.341

Зашто паметни људи чешће верују лажним вестима

Истраживања показују да су паметни људи више подложни лажним вестима и теоријама завере – али зашто?
https://www.theguardian.com/books/2019/apr/01/why-smart-people-are-more-likely-to-believe-fake-news
Dalje tekst prati sluzbeni narativ i nagadja zasto bi to moglo biti tako... vase misljenje, kako vidite sebe i svoju percepciju i u koju grupu spadate? ;)

Гадно је бити интелигентан.

Стално нешто као видиш, али не налазиш решења,
патиш и проклињеш свој радознали ум.

Много је боље бити геније или глупак.
И један и други немају проблема са проблемима,
први их решава, други их не види ...

Истраживања показују да су паметни људи више подложни лажним вестима и теоријама завере – али зашто?
https://www.theguardian.com/books/2019/apr/01/why-smart-people-are-more-likely-to-believe-fake-news
Dalje tekst prati sluzbeni narativ i nagadja zasto bi to moglo biti tako... vase misljenje, kako vidite sebe i svoju percepciju i u koju grupu spadate? ;)
Ovaj guardian postao kao kurir,alo,telegraf. Prvo clanak je laz.

Haha

1. Zašto bi se uopšte radio test da li su inteligentni ljudi koji vjeruju u teorije zavjere?

Zato što indirektno poručuju da nisu, ili da tako misle. Latentno se upravlja našom podsvijesti, opet.

2. Naslov - Zašto neko vjeruje LAŽNIM vijestima?
Užas, ne vjeruje niko u nešto što ne smatra istinom - a kad napišeš "lažnim", pored lošeg novinarstva, iskazivanja mišljenja, to je suptilno upravljanje podsvijesti kod čitača, opet
Ispada da je, što nije tačno:
lažno = teorija zavjere

Sad ja pitam vas, da li vama treba da mislite da su teoretičari zavjera glupi, da biste se vi osjećali pametno?

Poslednja izmena od moderatora:
uzeti vise stvari u obzir u siroj perspektivi generalno jeste odlika inteligentnijih ljudi..
problem je uociti tokove verovatnoce u ponudjenim informacijama. ;)
Problem je logika ?
Ali intiligentni mogu biti pesimisti ili optimisti... a to ne smatram posledicom intiligencije.
Mislim da optimisti manje veruju u teorije zavere?

Ovo je još jedna prljava igra zapadnih mas medija, hoće da ubede ljude koji veruju u teorije zavera da nisu glupi i da je njihov život u i deluzijama nešto dobro i poželjno. Sve će uraditi samo da dodatno zaglupe mase.

Moral si zaboravio.
Nije, radi se o teorijama zavere. Koliko ga ima u njima ?. Ima li ga uopšte ?
jako sam pametan ;)
Jesi. samo voliš da se igraš sa teorijama zavere - u koje, verujem, ni sam ne veruješ. Da "istražuješ" javno mnenje.
U principu se ne slažem sa istraživanjem iz uvodnog posta,.. neću ga ni čitati, ali je tema zanimljiva.
Ko veruje u teorije zavere,, i zašto veruje u njih?
Zbog logike ? Zbog propagande (uticaja na podsvest) ili zbog neznanja ?

Uoče se mnoge nepravde, zla i nelogičnosti, što dovodi do postavljanja pitanja i istraživanja.

I onda sam istraživanjem zašla u "teorije zavjere" - što je jako mudar izbor riječi ovih koji to žele u startu uništiti.

Saglasna sam sa @Black_star da je važna širina i logika - to treba svakome da bi ušao i opstao normalan u tom istraživanju.
Teorije zavjera su toliko pune raznih ubačenih ljudi, koji često pričaju totalne gluposti, npr. Dejvid Ajk i priča o lizardima.
Alex isto tako...
Njihov je svako ko je popularan. A kad kažem njihov mislim na vladare iz sjene.
Alternativan je kao Russel Brandt - aha, mason. Ima simbole i slike.

Ali najvažnije je pitanje čemu to sve?
Pa "zavadi pa vladaj".

A i prosječan, nadmen čovjek kad čuje da teorije zavjere imaju Ajka, i da neki teoretirači vjeruju u gmizavce- samo će zauzeti stav da je to sve glupost, a neće prstom mrdnuti da ide u žestoku dubinu

Svi poznati teoretičari bi već bili smakuti da pričaju istinu.

Nas okružuju otvoreni satanistički elementi, svi popularni to u spotovima imaju.

Proučite egipatsku mitologiju, vidjećete tetovaže po poznatima, vidjećete kako im se prinose žrtve.

Proučite Vatikan, i kipove Baal-a, Bafometa, itd.
Proučite kabalu, jogu,...
Dokaza za silovanja i maltretiranja djece ima na pretek.
Proučite okultno, magijsko, osnivača.
I za sve navedeno - proučite SIMBOLE. I na nepopularnim browserima to sve treba tražiti i kopati.
...

Nama nameću kao rješenje sistemom školovanja, koji su vladari i napravili, teoriju evolucije, dok su oni uveliko u religiji. Ali istražite ovo sve gore, širokog uma, i vidjećete u kojoj.

Teorije zavjere su tu da skrenu pažnju sa pravih stvari. Priča se o nebitnim stvarima kada se priča o teorijama zavjere.

Covekova zelja za "poetskom pravdom" potice jos od davnina, koliko je i on sam star... Najvise odraza nasla je u umetnosti, kao simbol temeljnog ljudskog sna.
...
No, u prozedeima tzv. "teorija zavera" najcesce je rec upravo o tome - "poetskom...", bajkovitom... Kako bi zeleli da svet funkcionise, s podelom na crno i belo..
A istina je kazaljka na satu, da se i ja poetski izrazim... :cool: :lol:

Uoče se mnoge nepravde, zla i nelogičnosti, što dovodi do postavljanja pitanja i istraživanja.

I onda sam istraživanjem zašla u "teorije zavjere" - što je jako mudar izbor riječi ovih koji to žele u startu uništiti.

Saglasna sam sa @Black_star da je važna širina i logika - to treba svakome da bi ušao i opstao normalan u tom istraživanju.
Teorije zavjera su toliko pune raznih ubačenih ljudi, koji često pričaju totalne gluposti, npr. Dejvid Ajk i priča o lizardima.
Alex isto tako...
Njihov je svako ko je popularan. A kad kažem njihov mislim na vladare iz sjene.
Alternativan je kao Russel Brandt - aha, mason. Ima simbole i slike.

Ali najvažnije je pitanje čemu to sve?
Pa "zavadi pa vladaj".

A i prosječan, nadmen čovjek kad čuje da teorije zavjere imaju Ajka, i da neki teoretirači vjeruju u gmizavce- samo će zauzeti stav da je to sve glupost, a neće prstom mrdnuti da ide u žestoku dubinu

Svi poznati teoretičari bi već bili smakuti da pričaju istinu.
Ti veruješ u Vladare iz senke ?
Misliš da su oni vladari ? Ja mislim da je i to teorija zavere.

samo istine bez laži nema ... u politici sigurno nema.
"čašu meda" treba mešati sa čašom istine "smiješane najlakše se piju" - istina je žuč.

Covekova zelja za "poetskom pravdom" potice jos od davnina, koliko je i on sam star... Najvise odraza nasla je u umetnosti, kao simbol temeljnog ljudskog sna.
...

No, u prozedeima tzv. "teorija zavera" najcesce je rec upravo o tome - "poetskom...", bajkovitom... Kako bi zeleli da svet funkcionise, s podelom na crno i belo..
A istina je kazaljka na satu, da se i ja poetski izrazim... :cool: :lol:
To sam i ja rekla za teorije zavjere, bez tog nadmenog kićenja i uljepšavanja.

Ti veruješ u Vladare iz senke ?
Misliš da su oni vladari ? Ja mislim da je i to teorija zavere.
To nije samo vjerovanje.
To je krenulo uočavanjem, prepoznavanjem nelogičnosti i nepravdi.
To da postoji, ne opravda mi odgovor @Black_star -ea da je to ljudska potreba za poetskom pravdom.
Pa super, ti @Black_star sjedi, čitaj knjige i osjećaj se pametnim sa tim nadmenim izdizanjem iznad činjenica tako što ćeš uopštavati na takav način. To tvoje mogu i ja, ali ne želim.

@Plant nije samo vjerovanje, tražila sam i našla mnogo, mnogo dokaza. Nažalost.
Nadala sam se da neću ali jesam.
Inače, kad nešto istražujem, gledam sa svih strana.
samo istine bez laži nema ... u politici sigurno nema.
"čašu meda" treba mešati sa čašom istine "smiješane najlakše se piju" - istina je žuč.
Pa da, i politika i istorija upadaju u tu širu mrežu posmatranja i razmišljanja.
Sve treba da upada, a ne samo filozofija, psihologija, ontologija ...
Ako ćemo gledati elitistički i nadmeno, bez morala, onda je @Black_star -ov pogled tačan.
Izvini, ali arogantno se ponašaš, iako si pametan.

P glup nema kapacitet ni za sta osim serviranog
Nisam saglasna. Nije samo stvar kapaciteta, kojeg god. Ne mislim da iko ima kapacitet da podnese istinu. A i šta je istina...ne znamo mi istinu, ne zna niko od nas.

Više je vjerovanje u servirano stvar poslušnosti, navike, intelektualne zatvorenosti, a i ne prepoznavanja problema već "opravdavanjem kao neminovnosti ljudske faličnosti" itd.

Izvini, ali arogantno se ponašaš, iako si pametan.
Slažem se,.. ako se arogancija mene dotiče :) ...
U čemu je problem kod arogancije ? ako se pažljivo biraju reči - da ne vređaju. Možda dira u Autoritet ? u ranije zasluge ?

Ne mislim da iko ima kapacitet da podnese istinu. A i šta je istina...ne znamo mi istinu, ne zna niko od nas.
Evo ja neću da budem jako pametan kao @Sensei, ali ću da izjavim da imam imunitet na istinu... tj, da ju podnosim bez problema.

Slažem se,.. ako se arogancija mene dotiče :) ...
U čemu je problem kod arogancije ? ako se pažljivo biraju reči - da ne vređaju. Možda dira u Autoritet ? u ranije zasluge ?
Na black star-a.
Izvinjavam se što nisam drugačije razgraničila, ali sam u tvojim citatma više odgovarala njemu.

Arogancija koči kod onoga što je ima, a svi je imamo samo zavisi u kojoj mjeri, da čuje tuđe mišljenje.

To u pravoslavlju spada u gordost - i od toga sve ostalo kreće, druge greške

Na black star-a.
Izvinjavam se što nisam drugačije razgraničila, ali sam u tvojim citatma više odgovarala njemu.

Arogancija koči kod onoga što je ima, a svi je imamo samo zavisi u kojoj mjeri, da čuje tuđe mišljenje.

To u pravoslavlju spada u gordost - i od toga sve ostalo kreće, druge greške
Donekle se slažem, ali za gordost sumnjam ,.. nema tog sinonima u Arogantan .
Jer ne možeš lažno biti gord,.. a arogantan možeš - provociraš :)

Back