Istraga o trgovini organima teško će proći u UN

Пресретач

Buduća legenda
Poruka
36.527
Istraga o trgovini organima teško će proći u UN
I. Maletić Jasnić/B. Vuković | 11. 05. 2011. - 00:02h


BEOGRAD - Srpska inicijativa da se istraga o trgovini organima na Kosovu prebaci pod okrilje Saveta bezbednosti UN mogla bi da se suoči sa najmanje tri veta velikih sila članica SB.

141181_0408-savet-bezbednosti-foto-ap-fonetap_f.jpg

Odlučivanje na sednici Saveta bezbednosti u Njujorku


Feđa Starčević, ambasador Srbije u Ujedinjenim nacijama, očekuje da bi to pre svega mogle biti SAD, Velika Britanija i Francuska i ističe da, u nameri da izbegne ovakav scenario, Srbija uz podršku Rusije i Kine u narednim mesecima planira da u neformlanim konsultacijama ponudi rešenje kojim će zadovoljiti sopstvene težnje, ali i nastojanja zemalja koje se nezavisnoj istrazi protive.


- Ovo je vrlo škakljivo pitanje po te države pošto se u istrazi mogu otkriti stvari koje su vrlo loše po njih. Postavili su Hašima Tačija na čelo Kosova, a on je u izveštaju specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Marija označen kao vođa Dreničke grupe koja je ključna karika u trgovini organima. Razumljivo je da ne žele da se pojedine stvari iz istrage obelodane - kaže Starčević.

72331_feodor-starcevic01-ap-geert-vanden-wijngaert_hs.jpg

Feodor Starčević, ambasador Srbije u UN


Za razliku od njega, Radoslav Stojanović, nekadašnji zastupnik Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, ne očekuje da neka od članica SB stavi veto na zahtev Srbije.
- Iako se možda očekuje da će Sjedinjene Američke države staviti veto, ja u to ne verujem. Bila bi to velika bruka Amerike, jer je reč o jednom veoma bitnom i skandaloznom pitanju koje traži odgovor i krivce- kaže Radoslav Stojanović.

Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić je “umereni” optimista. Tvrdi da je veto skupa mera po ugled države koja ga podnosi i da se retko praktikuje.
- Sumnjam da će neka od velikih sila rizikovati ugled, jer se radi o drastičnom slučaju ugrožavanja vrednosti za koje se UN zalažu - kaže Simić za “Blic”.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/253005/Istraga-o-trgovini-organima-tesko-ce-proci-u-UN




Feodor Starčević, zvani Feđa, bavio se multilateralom u bivšoj Jugoslaviji tako uspešno, da je u međunarodnim organizacijama ova zemlja izbrisana s političke karte sveta kao da nije ni postojala. Nakon raspada zemlje i uvođenja drastičnih sankcija UN, Feđi nije padalo na pamet da deli sudbinu ljudi i zemlje za koju je navodno radio. Uz pomoć svog dugogodišnjeg prijatelja i mentora Budimira Lončara, dobio je izvanredno dobro plaćen posao u sistemu te iste organizacije koja nam je uvela sankcije (UN). Službovao je u Gruziji, Indiji i Butanu. U 2004. godini dobio je veliku penziju kod Ujedinjenih nacija i kao kadar bez kojeg Srbija ne može, vratio se i stavio na raspolaganje - da bi nam ponovo pomogao (biografija u prilogu).U ovoj komplikovanoj međunarodnoj situaciji u kojoj se Srbija nalazi, "neko" je u Demokratskoj stranci odlučio da se ovaj nezamenljivi Hrvat povuče iz penzije i postavi na mesto prvog operativca u Ministarstvu spoljnih poslova, zaduženog pre svega za pitanje KiM na multilateralnom planu. Pored toga, Feodor Starčević je na potpuno nelegalan način postavljen na mesto pomoćnika ministra. Prema Zakonu o državnim službenicima iz jula 2006. godine, pomoćnici ministara u Vladi Srbije biraju se na javnom konkursu, s mandatom od pet godina, ili godinu dana duže od ministra. Iz nekog razloga ova odluka se još uvek ne sprovodi u većini ministarstava, verovatno dok se ne završi kadrovska podela plena stranaka koje čine vladinu koaliciju. To što vlada krši zakone koje je sama inicirala, nema veze. Dok Vuk donosi odluke, ovce mogu samo da bleje (u sebi).

http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Komentari/2007/latinica/154.html

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Ето грађани Србије ко наше интересе заступа.
 
Sve to treba da zahvalite EUropskom Beogradu i jugoslovenima. ;)

Да су били Југословени ваљда би бранили Југославију или би бар штитили њене интересе!?
Нама државне интересе који су од виталног значаја за државу и народ заступају пред светом доказани губитници и песимисти.
Па докле бре више?
Не би ме чудило да оном тзв. генералу Трифуновићу доделе нови корпус да командује њиме.
 
Pa sta ces vise kad ti maloumnici vode drzavnu politiku tako da im je cilj bez alternative ulazak u EU i "prijatelji i partneri" su im Englezi i Francuzi, protiv kojih biju bitku u UN sa Rusima i Kinezima. :dash:

Ма чим сам овоме видео фацу рекох дај да видим његову биографију кад има шта да и видим...
 
Zar nisu sinoć javili da je Ban Ki majMun odobrio/naredio istragu povodom Martijevog izveštaja ?
On je generalni sekretar i nema moć naređivanja i davanja mandata za bilo kakve istrage. On je samo dao podršku inicijativi, a ni to nije mala stvar.
Кадар Бориса Тадића и Вука Јеремића.
Типично.
Hajde bar da sačekamo konačnu odluku pa da onda kritikujemo.
 
ne mogu se oteci utisku da se u srbiji na najznacajnija mesta ali i van srbije postavljaju ljudi koji mogu najvise stete naneti...kako na to gledaju predstavnici srba iz srbije iz politickog vrha srbije ne znam....ocito je da i oni potpuno lice na srpske predstavnike u vreme tita...koriste sve beneficije i mirno gledaju kako se neko igra sa interesima srbije...jedino im je bitno da zadovolje licne ambicije...
 
On je generalni sekretar i nema moć naređivanja i davanja mandata za bilo kakve istrage. On je samo dao podršku inicijativi, a ni to nije mala stvar.

Hajde bar da sačekamo konačnu odluku pa da onda kritikujemo.
Мислиш кад заебу ствари, а ми се чудимо шта нам се догађа?
Па овај Старчевић је депресивнији од Бан Ки Муна.
 
Мислиш кад заебу ствари, а ми се чудимо шта нам се догађа?
Па овај Старчевић је депресивнији од Бан Ки Муна.

Iskreno, prvi put čujem za ovog Starčevića. Mada, kontam da će, ukoliko se odluče za veto, Ameri, Francuzi i Englezi to uraditi bez obzira ko nam je ambasador, ministar ili predsednik.
 
Iskreno, prvi put čujem za ovog Starčevića. Mada, kontam da će, ukoliko se odluče za veto, Ameri, Francuzi i Englezi to uraditi bez obzira ko nam je ambasador, ministar ili predsednik.

pa nije bitan ambasador pri UN samo prilikom ove inicijative....koji razlog srbija ima da postavi hrvata i to jednog od najvernijih saradnika budimira loncara za srpskog ambasadora u UN..??
 
још нису научили лекцију.

нек повуку све бивше југословенске кадрове из службе и убаце младе људе пуне елана и снаге у посао.

ионако су углавном сви ти бивши југословенски кадрови лажни југословени који су збрисали у своје вукохебине чим се закувало, нису се ни сетили југославије и њене одбране.

што се тиче амера - чисто сумњам да би ставили вето, постоје границе чак и за њих, била би то брука невиђених размера а њима то није потребно, чак напротив може се пре очекивати да и они погурају ствар да би закували европљанима попут кушнера и осталој банди из тзв лекара без граница а који су до грла у тим прљавим стварима. амери би се само очистили и изашли мирнији из свега а лоптица би била у дворишту вриштаваца о европи.
 
Hajde bar da sačekamo konačnu odluku pa da onda kritikujemo.

Па зар не видиш да наш амбасадор већ унапред зна да ће САД, Британија или Француска да ставе вето на истрагу о трговини органима и са тим излази у јавност.
То се зове дипломатски дилетантизам.
Баш ће ове три државе да потежу вето због истраге о трговини органима у Албанији, ако буду хтели нешто они сигурно имају друге суптилније методе а не да се брукају пред међународном заједницом. Овај наш амбасадор то сигурно зна а што излази са овако неозбиљном изјавом и то у јавност можемо само да предпоставимо. Нас треба да брине ко нас у свету представља и да ли штити интересе државе и народа на адекватан начин, то треба да буде брига нас ко, где и како нас представља?
 
ISTANBUL/BEOGRAD, 11. maja 2011. (Beta) - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić pozvao je u sredu zemlje clanice Saveta Evrope (SE) da podrže pokretanje pune istrage pod okriljem Saveta bezbednosti UN povodom optužbi o trgovini ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji 1999.

Na sastanku Komiteta ministara Saveta Evrope u Istanbulu, Jeremić je podsetio da je 25. januara Parlamentarna skupština SE usvojila rezoluciju na osnovu izveštaja o nehumanom postupanju i trgovini ljudskim organima na Kosovu, istakavši da ne želi da ponavlja "strašne optužbe iz tog izveštaja već da traži da pravda bude zadovoljena".

Pozivam zemlje SE da "podrže otkrivanje pune istine o tim užasnim zločinima, onako kako je to učinjeno i za sve ranije ratne zločine na Zapadnom Balkanu, pod pokroviteljstvom Saveta bezbednosti UN", rekao je Jeremić.

"To je standard pravde koji bi trebalo da se primeni i u slučaju trgovine ljudskim organima. Mi ne tražimo ništa više, a nemamo moralno pravo da prihvatimo ništa manje", istakao je Jeremić.

On je ocenio da "koherentan pristup pitanju ratnih zločina nije samo medjunarodna obaveza", već i "kolektivni moralni imperativ prema žrtvama i njihovim porodicama" i "ključni deo zajedničkog napora da se konsoliduju stabilnost i mir na Balkanu".
 
Nikakva to nije slučajnost. Pažljivo planirano i odrađeno. Još pre 5.oktobra. Ulagalo se u srpsku opoziciju krajem devedesetih ... Dobrano.

jasta...samo na zalost kasno je vecina u srbiji to shvatila...a kad je shvatila preslo se na fazu 2...ulaze se u nacionalne manjine koje treba da podrze bivsi DOS...i tako stvore jopet vecinu jer se srbima u srbiji smucilo sve...i postali su apaticni,razocarani...pali u latergiju...rezultat svega je VOZI MISKO...
 
Vec sam pisao da ako SB UN ili mi ne obelodanimo pozadinu trgovanja organima ima ko hoce ... Samo sto ce taj NEKO to iskoristiti za svoje potrebe - a na srecu ti interesi se poklapaju sa nasim interesima . Zato mnogi nece mirno spavati - a mnogi ce zaglaviti bajbok .. dok ce neki zavrsiti tiho do sada blistave politicke karijere ...
 
Zasto bi ulozili veto?
Ako nema sta ko da krije, valjda nije problem, otkriti istinu...

ni ja nevjerujem u veto...mislim da je problem druge prirode...Srbija zeli da pod svaku cijenu tu istragu vodi SB, dok evropljani misle da su sdovoljni i da to mogu sami...
bilo kako bilo, mislim da srbija treba inzistirati na provodenju profesionalne istrage
a i sama bi mogla dosta toga poduzeti
 
ni ja nevjerujem u veto...mislim da je problem druge prirode...Srbija zeli da pod svaku cijenu tu istragu vodi SB, dok evropljani misle da su sdovoljni i da to mogu sami...
bilo kako bilo, mislim da srbija treba inzistirati na provodenju profesionalne istrage
a i sama bi mogla dosta toga poduzeti

Ako postoji objektivnost i nepristrasnost, sasvim je sve jedno, ko ce raditi istragu.
Ali, problem je to, sto se Srbija vec opekla vise puta, zato i ta opreznost i insistiranje na ucescu SB UN-a.
Tacno je da Srbija moze dosta toga i sama, ali takodje je i dosta ogranicena u nekim kljucnim ovlascenjima.
 

Back
Top