Пресретач
Buduća legenda
- Poruka
- 36.527
Istraga o trgovini organima teško će proći u UN
I. Maletić Jasnić/B. Vuković | 11. 05. 2011. - 00:02h
BEOGRAD - Srpska inicijativa da se istraga o trgovini organima na Kosovu prebaci pod okrilje Saveta bezbednosti UN mogla bi da se suoči sa najmanje tri veta velikih sila članica SB.
Odlučivanje na sednici Saveta bezbednosti u Njujorku
Feđa Starčević, ambasador Srbije u Ujedinjenim nacijama, očekuje da bi to pre svega mogle biti SAD, Velika Britanija i Francuska i ističe da, u nameri da izbegne ovakav scenario, Srbija uz podršku Rusije i Kine u narednim mesecima planira da u neformlanim konsultacijama ponudi rešenje kojim će zadovoljiti sopstvene težnje, ali i nastojanja zemalja koje se nezavisnoj istrazi protive.
- Ovo je vrlo škakljivo pitanje po te države pošto se u istrazi mogu otkriti stvari koje su vrlo loše po njih. Postavili su Hašima Tačija na čelo Kosova, a on je u izveštaju specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Marija označen kao vođa Dreničke grupe koja je ključna karika u trgovini organima. Razumljivo je da ne žele da se pojedine stvari iz istrage obelodane - kaže Starčević.
Feodor Starčević, ambasador Srbije u UN
Za razliku od njega, Radoslav Stojanović, nekadašnji zastupnik Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, ne očekuje da neka od članica SB stavi veto na zahtev Srbije.
- Iako se možda očekuje da će Sjedinjene Američke države staviti veto, ja u to ne verujem. Bila bi to velika bruka Amerike, jer je reč o jednom veoma bitnom i skandaloznom pitanju koje traži odgovor i krivce- kaže Radoslav Stojanović.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić je “umereni” optimista. Tvrdi da je veto skupa mera po ugled države koja ga podnosi i da se retko praktikuje.
- Sumnjam da će neka od velikih sila rizikovati ugled, jer se radi o drastičnom slučaju ugrožavanja vrednosti za koje se UN zalažu - kaže Simić za “Blic”.
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/253005/Istraga-o-trgovini-organima-tesko-ce-proci-u-UN
Feodor Starčević, zvani Feđa, bavio se multilateralom u bivšoj Jugoslaviji tako uspešno, da je u međunarodnim organizacijama ova zemlja izbrisana s političke karte sveta kao da nije ni postojala. Nakon raspada zemlje i uvođenja drastičnih sankcija UN, Feđi nije padalo na pamet da deli sudbinu ljudi i zemlje za koju je navodno radio. Uz pomoć svog dugogodišnjeg prijatelja i mentora Budimira Lončara, dobio je izvanredno dobro plaćen posao u sistemu te iste organizacije koja nam je uvela sankcije (UN). Službovao je u Gruziji, Indiji i Butanu. U 2004. godini dobio je veliku penziju kod Ujedinjenih nacija i kao kadar bez kojeg Srbija ne može, vratio se i stavio na raspolaganje - da bi nam ponovo pomogao (biografija u prilogu).U ovoj komplikovanoj međunarodnoj situaciji u kojoj se Srbija nalazi, "neko" je u Demokratskoj stranci odlučio da se ovaj nezamenljivi Hrvat povuče iz penzije i postavi na mesto prvog operativca u Ministarstvu spoljnih poslova, zaduženog pre svega za pitanje KiM na multilateralnom planu. Pored toga, Feodor Starčević je na potpuno nelegalan način postavljen na mesto pomoćnika ministra. Prema Zakonu o državnim službenicima iz jula 2006. godine, pomoćnici ministara u Vladi Srbije biraju se na javnom konkursu, s mandatom od pet godina, ili godinu dana duže od ministra. Iz nekog razloga ova odluka se još uvek ne sprovodi u većini ministarstava, verovatno dok se ne završi kadrovska podela plena stranaka koje čine vladinu koaliciju. To što vlada krši zakone koje je sama inicirala, nema veze. Dok Vuk donosi odluke, ovce mogu samo da bleje (u sebi).
http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Komentari/2007/latinica/154.html
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ето грађани Србије ко наше интересе заступа.
I. Maletić Jasnić/B. Vuković | 11. 05. 2011. - 00:02h
BEOGRAD - Srpska inicijativa da se istraga o trgovini organima na Kosovu prebaci pod okrilje Saveta bezbednosti UN mogla bi da se suoči sa najmanje tri veta velikih sila članica SB.
Odlučivanje na sednici Saveta bezbednosti u Njujorku
Feđa Starčević, ambasador Srbije u Ujedinjenim nacijama, očekuje da bi to pre svega mogle biti SAD, Velika Britanija i Francuska i ističe da, u nameri da izbegne ovakav scenario, Srbija uz podršku Rusije i Kine u narednim mesecima planira da u neformlanim konsultacijama ponudi rešenje kojim će zadovoljiti sopstvene težnje, ali i nastojanja zemalja koje se nezavisnoj istrazi protive.
- Ovo je vrlo škakljivo pitanje po te države pošto se u istrazi mogu otkriti stvari koje su vrlo loše po njih. Postavili su Hašima Tačija na čelo Kosova, a on je u izveštaju specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Marija označen kao vođa Dreničke grupe koja je ključna karika u trgovini organima. Razumljivo je da ne žele da se pojedine stvari iz istrage obelodane - kaže Starčević.
Feodor Starčević, ambasador Srbije u UN
Za razliku od njega, Radoslav Stojanović, nekadašnji zastupnik Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, ne očekuje da neka od članica SB stavi veto na zahtev Srbije.
- Iako se možda očekuje da će Sjedinjene Američke države staviti veto, ja u to ne verujem. Bila bi to velika bruka Amerike, jer je reč o jednom veoma bitnom i skandaloznom pitanju koje traži odgovor i krivce- kaže Radoslav Stojanović.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić je “umereni” optimista. Tvrdi da je veto skupa mera po ugled države koja ga podnosi i da se retko praktikuje.
- Sumnjam da će neka od velikih sila rizikovati ugled, jer se radi o drastičnom slučaju ugrožavanja vrednosti za koje se UN zalažu - kaže Simić za “Blic”.
http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/253005/Istraga-o-trgovini-organima-tesko-ce-proci-u-UN
Feodor Starčević, zvani Feđa, bavio se multilateralom u bivšoj Jugoslaviji tako uspešno, da je u međunarodnim organizacijama ova zemlja izbrisana s političke karte sveta kao da nije ni postojala. Nakon raspada zemlje i uvođenja drastičnih sankcija UN, Feđi nije padalo na pamet da deli sudbinu ljudi i zemlje za koju je navodno radio. Uz pomoć svog dugogodišnjeg prijatelja i mentora Budimira Lončara, dobio je izvanredno dobro plaćen posao u sistemu te iste organizacije koja nam je uvela sankcije (UN). Službovao je u Gruziji, Indiji i Butanu. U 2004. godini dobio je veliku penziju kod Ujedinjenih nacija i kao kadar bez kojeg Srbija ne može, vratio se i stavio na raspolaganje - da bi nam ponovo pomogao (biografija u prilogu).U ovoj komplikovanoj međunarodnoj situaciji u kojoj se Srbija nalazi, "neko" je u Demokratskoj stranci odlučio da se ovaj nezamenljivi Hrvat povuče iz penzije i postavi na mesto prvog operativca u Ministarstvu spoljnih poslova, zaduženog pre svega za pitanje KiM na multilateralnom planu. Pored toga, Feodor Starčević je na potpuno nelegalan način postavljen na mesto pomoćnika ministra. Prema Zakonu o državnim službenicima iz jula 2006. godine, pomoćnici ministara u Vladi Srbije biraju se na javnom konkursu, s mandatom od pet godina, ili godinu dana duže od ministra. Iz nekog razloga ova odluka se još uvek ne sprovodi u većini ministarstava, verovatno dok se ne završi kadrovska podela plena stranaka koje čine vladinu koaliciju. To što vlada krši zakone koje je sama inicirala, nema veze. Dok Vuk donosi odluke, ovce mogu samo da bleje (u sebi).
http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Komentari/2007/latinica/154.html
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ето грађани Србије ко наше интересе заступа.

