Истина о Видовдану

Šargić je to sve lepo objedinio, ali nije izmislio.
Ma, kako ti znaš da nije izmislio, čoveče? Svaka budala može da baljezga kao on i da se poziva na neka narodna predanja, možeš i ti, mogu i ja, može bilo ko. Na osnovu čega zaključuješ da nije izmislio?

Taj narativ sam čitao i ranije a mnoge strvari od putopisaca koji su beležili narodna verovanja i običaje. Za neke sam i sam svedok.
Kojih putopisaca, gde si čitao, daj konačno nešto da i mi ostali pročitamo jbt, kleštima ti čupam reči iz usta.

Jevrejski Bog je naredio da se moj srpski narod istrebi, sve sa time da se i nerodjena deca ubiju u majčinim utrobama. Kasnije je taj jevrejski Bog unapredjen u Džizusa. Dakle, i dalje neprijatelj mog naroda.
Ma, govorimo o Vidovdanu i navodnom Vidu, drži se teme ako si uopšte sposoban za to. Ako nisi, reci da nisi, da ne gubim vreme s nekim ko nije u stanju da diskutuje kao normalna osoba nego ispreskače sedam nepovezanih tema za minut. Ostavi svoje antihrišćanske fantazije po strani.

pa ti :D
tvrdiš da je vidovdan posvećen svetom vitu, a osim nas i bugara nema niko takav praznik
oćeš da te vraćam kako se upljuvavaš da je sveti vit u pitanju.
Što izmišljaš tako? Ponovo tvoje učitavanje čemu su te naučili bata Šargija i ekipa. Gde sam ja to rekao da Sveti Vit ima veze sa Srbima ili s pravoslavljem? Kakva notorna glupost.

Po ko zna koji put mi pitanjem odgovaraš na pitanje, i to totalno nepovezanim pitanjem. Gde sam rekao da Sveti Vit ima veze sa Srbima ili s pravoslavljem?
aj samo mi to odgovori i neću ti se više nikako obraćati
jel Vidovdan posvećen svetom vitusu?
ovom
images

koliko sam ja shvatio bibliju, Džizus je ili sam Bog iz starog zaveta ili je u najmanju ruku njegov sin. Kako bilo, neprijatelj mog naroda.
iz nerazumevanja si uskocio u pogresne zakljucke
oni su ga raspeli [dali rimskom okupatopru da ga raspnu, sto je isto] jer se gradio bozijim sinom, a on je njima rekao da je njihov otac djavo

vidi, @mo.mass ima par tema, on je razumeo biblijsku postavku stvari, pa je najbolje da odatle krenes da saznajes., na preimer

Sve upucuje da je El Elion ( Svevisnji) dao svojim sinovima (Elohimima ) ( "Bogovima") da svako uzme po jednu grupu ljudi (narod) i naseli komad zemlje , i da tamo vlada. Tako su i Elohimi koji su nabrojani po imenu dobili svoje delove zemlje, i narode : I Astarta, i Kemos, i Milkom, i Jahve , i Baal...i jos 65 drugih Elohima . ( Ugaritski tekst , prevod glinenih plocica nadjenih sa teritorije Sirije ,iz 12 veka pne, govori o verovanju Kaananaca itu spominje Vrhovnog boga El, koji je stvorio 70 potomaka (Elohima))
ja sam takodje pokusavao mnogima da objasnim isto, kako stoje stvari, koja je postavka, na primer
Od Adama i svih naroda koji se dele preko Nojinih Sema, Jafeta i Hama, jehovi je pripao samo jakov, deo semita, koji dobija ime izrael
9 Jer Jehovi pripada njegov narod,
Jakov je njegovo vlasništvo.

Svevisnji je ostale narode dao drugim sinovima, jehova je samo 1 od 70 naslednika, zapao mu je jakov u vlasnistvo

Deuteronom 32 ili 5 Mojsijeva 32

Kad je Svevišnji davao zemlju u nasledstvo narodima,+
kad je razdvajao Adamove potomke*,

od adama vode i mnogi drugi narodi,a ne samo semiti i jakob tj., izrael koji dobi jehova u vlasnistvo [kako jw prevedose, a lepo pises iznad da Svevisnji daje u nasledstvo zemlju svim adamovim potomcima, a ne samo sem-itima]

pa nece biti da je tako, vec Svevisnji daje u nasledstvo i Jehovi njegov deo, njegov narod i tu zemlju koja se zove izrael, po jakovu

iz nerazumevanja si uskocio u pogresne zakljucke
oni su ga raspeli [dali rimskom okupatopru da ga raspnu, sto je isto] jer se gradio bozijim sinom, a on je njima rekao da je njihov otac djavo

vidi, @mo.mass ima par tema, on je razumeo biblijsku postavku stvari, pa je najbolje da odatle krenes da saznajes., na preimer

ja sam takodje pokusavao mnogima da objasnim isto, kako stoje stvari, koja je postavka, na primer
Hoćeš da kažeš da Džizus nema nikakve veze sa starozavetnim Bogom?

Zašto je onda Stari Zavet deo Svetog Pisma hrišćanstva?

Sve upucuje da je El Elion ( Svevisnji) dao svojim sinovima (Elohimima ) ( "Bogovima") da svako uzme po jednu grupu ljudi (narod) i naseli komad zemlje , i da tamo vlada. Tako su i Elohimi koji su nabrojani po imenu dobili svoje delove zemlje, i narode : I Astarta, i Kemos, i Milkom, i Jahve , i Baal...i jos 65 drugih Elohima . ( Ugaritski tekst , prevod glinenih plocica nadjenih sa teritorije Sirije ,iz 12 veka pne, govori o verovanju Kaananaca itu spominje Vrhovnog boga El, koji je stvorio 70 potomaka (Elohima))
ovo se principijalno protivi konceptu monoteizma. A specifično da se gura Baal koji je arhineprijatelj Boga jedinoga i zbog koga je hteo da pobije sve jevreje kada su mu se ponovo okrenuli nakon su izgubili veru da će Mojsije da se vrati sa planine.

Hoćeš da kažeš da Džizus nema nikakve veze sa starozavetnim Bogom?

Zašto je onda Stari Zavet deo Svetog Pisma hrišćanstva?
ipak je malko komplikovanije
Isus se poziva na Svevisnjeg, a jevreji na jagvu/jehovu,. jel, onaj nepomjanik komu su kao fol zaboravili tacno kako se ime izgovara - zar bi Isus koji je dosao sa neba isto zaboravio ime Oca koji ga je poslao? sigurno ne bi.

ipak je malko komplikovanije
Isus se poziva na Svevisnjeg, a jevreji na jagvu/jehovu,. jel, onaj nepomjanik komu su kao fol zaboravili tacno kako se ime izgovara - zar bi Isus koji je dosao sa neba isto zaboravio ime Oca koji ga je poslao? sigurno ne bi.
Isus je bio, uslovno da kažem, sveštenik. On je išao po crkvama (jevrejskim hramovima) i čitao Stari Zavet (odnosno kako se već zovu jevrejske knjige). Nije imao problem niti sa tim Bogom niti sa pričama. Imao je problem sa tadašnjim sveštenicima koji su od reliogije napravili biznis. A na samrti je zvao tog Boga i pitao "što me ostavi"

ovo se principijalno protivi konceptu monoteizma.
el jednina, elohim mnozina, a druga stvar, duhovni svet andjeli podrazumeva mnozinu, za religiju tek u povoju andjeli su bogovi, pa jednom BIBLIJA kaze rvao se sa bogom, a jednom kaze sa andjelom, JAKOV - odakle kontradiktornost? nema je, bog je andjeo za njih
A specifično da se gura Baal koji je arhineprijatelj Boga jedinoga i zbog koga je hteo da pobije sve jevreje kada su mu se ponovo okrenuli nakon su izgubili veru da će Mojsije da se vrati sa planine.
ovo si u pravu, ilija boziji prorok,a valovih, koliko? odakle? drugi krivi?

Poslednja izmena:
Isus je bio, uslovno da kažem, sveštenik. On je išao po crkvama (jevrejskim hramovima) i čitao Stari Zavet (odnosno kako se već zovu jevrejske knjige). Nije imao problem niti sa tim Bogom niti sa pričama. Imao je problem sa tadašnjim sveštenicima koji su od reliogije napravili biznis. A na samrti je zvao tog Boga i pitao "što me ostavi"
kako znas da nije imao problem i o kom bogu se radi? lepo ti pise da im kaze "vas je otac djavo", kada je rec kome je ko BOG!
mogao je Bog Isusa onda da posalje u drugo vreme da mu "tadasnji svestenici" ne prave problem, pa zasto nije? ne radi se tu samo kako ti mislis o "tadasnjim" - uvek su i danas cak oni takvi

to biznis, aludiras na menjace, ali to je samo jedna epizoda, nemoj samo nju da uzimas u obzir, mislim, mozes, ali prilicno je to povrsno da na bazi ssmo nje izvodois komplet zakljucak, i nista drugo da te ne zanima

zvao je eli, eli, a niije zvao jegovo, jahve, tj. zvao je da bi mi imali dokaz ko je ko, i ciji je ko otac

Poslednja izmena:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sol_Invictus

"Sol Inviktus (klasični latinski: [ˈsoːɫ ɪnˈvɪktʊs], „Nepobedivo Sunce“ ili „Nepobeđeno Sunce“) je bio zvanični bog sunca kasnog Rimskog carstva i kasnija verzija boga Sola. Car Aurelijan je oživeo svoj kult 274. godine nove ere i promovisao Sol Invictusa kao glavnog boga carstva.[1][2] Glavni festival posvećen njemu bio je Dies Natalis Solis Invicti („rođendan nepobedivog sunca“) 25. decembra, na dan zimskog solsticija u rimskom kalendaru. Od Aurelijana pa nadalje, Sol je bio od najveće važnosti i često se pojavljivao na carskom novcu. Često su ga prikazivali kako nosi krunu od sunca i vozi konjske kočije kroz nebo. Njegova istaknutost je trajala sve dok car Konstantin I nije uspostavio hrišćanstvo kao carsku religiju.[a] Poslednji poznati natpis koji se odnosi na Sol Invictus datira iz 387. godine nove ere."
Kao što sam i rekao postoji samo jedan istorijski izvor koji spominje bilo kakav praznik Sol Inviktusa 25. decembra.

kako znas da nije imao problem i o kom bogu se radi? lepo ti pise da im kaze "vas je otac djavo", kada je rec kome je ko BOG!
mogao je Bog Isusa onda da posalje u drugo vreme da mu "tadasnji svestenici" ne prave problem, pa zasto nije? ne radi se tu samo kako ti mislis o "tadasnjim" - uvek su i danas cak oni takvi

to biznis, aludiras na menjace, ali to je samo jedna epizoda, nemoj samo nju da uzimas u obzir, mislim, mozes, ali prilicno je to povrsno da na bazi ssmo nje izvodois komplet zakljucak, i nista drugo da te ne zanima

zvao je eli, eli, a niije zvao jegovo, jahve, tj. zvao je da bi mi imali dokaz ko je ko, i ciji je ko otac
zaboravi da napišeš što je Isus rekao "vi ne znate mog Oca" i da "niko ne zna oca do sin".
pa kako su onda jevreji uopšte znali ko je bog. napisaše toliko knjiga o bogu a da ga ne znaju.
neko je lagao ili mojsije ili Isus 🤔

Back