Ispusteno dete - nedavno iskustvo

Frederick_

Poznat
Poruka
8.524
Jedni poznanici su me pre neki dan zamolili da njihovoj mladjoj kcerki od 12 godina pomognem oko matematike.
Njih poznajem preko kulturno umetnickog drustva, ali nisam do sada znao nista posebno o njihovoj deci.
Deluju kao fini ljudi, pristojni. On ima svoju mini firmu za instalaciju i odrzavanje gerjanja, ona je stomatoloska sestra.

A nakon casa, sokirao sam se. Uhvatila me je tolika tuga, koja ni danas posle par dana ne popusta, i sto vise razmisljam o tome, sve vise ne znam sta dalje da radim.

Devojcica je jako introvertna, mnogo zatvorena u sebe, i osoba sa najmanje samopouzdanja koju sam upoznao u zivotu.
Za sat i po, devojcica je progovorila 20 reci, i to jako stidljivo.
Ona ima 12 godina, ide regularno u skolu, a jos uvek ne zna da su 1/2 isto sto i 0.5. O procentima da ne govorim. Ni o tablici mnozenja. Cak ni okrugle, lake brojeve, poput 3 puta 10 ne ume da pomnozi. Ili i ako ume, ono sto ume, strah je da izgovori.
Posto sam u novcaniku imao gomilu sitnog novca, izvadio sam to na sto, i krenuo da joj objasnjavam odnose izmedju 20 centi i jednog evra, i ostalo (sa onim novcanicama koje sam imao kod sebe). Shvatio sam da dete ne zna da 5 kovanica od 20 centi su isto sto i jedan evro!
Na kraju casa, kao jedina svetla tacka svega toga, mogu reci da smo uspeli da napravimo minijaturni napredak, jer je uspela da progovori i odgovori tacno na par pitanja.

Nakon toga, porazgovaro sam sa njenom majkom, i rekao joj da nabavi kovanice i da vezba sa njom sve moguce odnose izmedju centi i evra.
Na moje zaprepascenje, majka je rekla "uh, pa ja ne dam deci novce, to je prljavo, ali hajde, nacicu to pa cu da dezinfikujem dobro, pa cu joj dati da se igra".

U nedelju imam jos sat i po sa devojcicom, ali nisam optimistican.
Predlozicu roditeljima da dete odvedu kod decijeg psihologa, jer problem tog deteta je takve prirode da prevazilazi moju strucnost.

Na kraju, moje misljenje i zakljucak svega ovoga (kao i odgovor na potencijalno pitanje, zasto pisem ovu temu u ovom pdf-u): ovo je tesko zanemarivanje deteta!!!

Sta vi mislite o tome? Koliki je to stepen nezainteresovanosti roditelja za dete, da dozvole da im dete napuni 12 godina, da potone u sebe, da ne nauci najosnovnije stvari, da ne dotakne novac nikada u zivotu.........???

Ne znam...bas sam besan na takve roditelje.

Znam da zvucim radikalno, ali ja bih takvima oduzimao decu, ili bih ih debelo novcano kaznjavao za zanemarivanje, i prepisivao im odredjenu psihoterapiju.
 
Ocigledno je da je u pitanju jako introvertno dete. Sa takvom decom je potreban poseban rad, a ne izjave "ona je takva, malo je stidljiva".
Jeste ali zar tome ne sluze skolski psiholozi, roditeljski sastanci, ucitelji da skrenu paznju roditeljima?
Uopste kako je prolazila razrede sa takvim neznanjem? U tom smislu je propust skole.
 
Jeste ali zar tome ne sluze skolski psiholozi, roditeljski sastanci, ucitelji da skrenu paznju roditeljima?
Uopste kako je prolazila razrede sa takvim neznanjem? U tom smislu je propust skole.

Saglasan sa time "kako je prolazila razrede sa takvim neznanjem", ali nesalgasan sa time da je odgovornost skole, skolskih psihologa i ucitelja.

Roditelj je duzan da prati razvoj svog deteta, i da reaguje kako zna i ume kada je nesto drasticno nestandardno u tom razvoju.
Zamisli majku koja kaze "pa ja nikad nisam davala deci novac u ruke, to je prljavo, fuj fuj".

Moj utisak je da dete nije mentalno zaostalo - dakle moze da se radi sa njom. Ali i da se sa njom nikada nije radilo.
 
Jeste ali zar tome ne sluze skolski psiholozi, roditeljski sastanci, ucitelji da skrenu paznju roditeljima?
Uopste kako je prolazila razrede sa takvim neznanjem? U tom smislu je propust skole.
E, u moje vreme osnovne škole moj nastavnik matematike nije umeo da oceni pismene zadatke jer nije znao jesu li tačni.
Drugim rečima- čovek veze sa matematikom nije imao.
 
To sam i ja hteo da kažem. I da dodam da mi nije najjasnije iz primera šta je poenta- mnoga deca imaju problema sa tom matematikom.
Drugo- stidljivost nema veze sa tim, možda je devojčica malo glupa? (Bolje da kažem "glupa" nego "zaostala" ili "retardirana")
Treće- loš roditelj i roditelj koji zanemaruje dete nisu isti pojmovi.
Zanemarivanje je možda pogrešan termin, meni ta majka više deluje kao da jednostavno rečeno ne zna sa decom.

Izvinjavam se ja na nekim terminima, znam šta sam napisao ali u nisam mislio da vređam.

Nije retardirana. Primetio bih.
Jedna stvar je "lose ide matematika", a potpuno druga da sa 12 godina ne zna sa je 1/2 isto kao i 0.5, ili da ne zna da pomnozi 2 puta 10.
Ili da ne zna da dve po 50 centi su isto sto i 1 evro.

Roditelj koji na takve stvari ne reaguju, zanemaruju svoje dete.
Ne znam sta drugo.
 
Ja sam introvertna pa sam rasturala matish u tom uzrastuz:D
Nakon toga mi je zakrzljao mozak.



Postoji vise odgovora:
1. Dete ima low IQ - u tom slucaju jednostavno NE KAPIRAAAA (mamin odgovor u vidu dezinfekcije novca mi ne govori da je imala na koga da bude bas genije, mama je promasila poentu, mogla je da napravi detetu od kartona kovanice u krajnjem slucaju).

U stvari mislim da je to odgovor.

Nema to veze sa introvertnoscu.
 
Saglasan sa time "kako je prolazila razrede sa takvim neznanjem", ali nesalgasan sa time da je odgovornost skole, skolskih psihologa i ucitelja.

Roditelj je duzan da prati razvoj svog deteta, i da reaguje kako zna i ume kada je nesto drasticno nestandardno u tom razvoju.
Zamisli majku koja kaze "pa ja nikad nisam davala deci novac u ruke, to je prljavo, fuj fuj".

Moj utisak je da dete nije mentalno zaostalo - dakle moze da se radi sa njom. Ali i da se sa njom nikada nije radilo.
Tebi svaka cast druze. 💪
Javi kako je prosao sledeci cas.
 
Nije retardirana. Primetio bih.
Jedna stvar je "lose ide matematika", a potpuno druga da sa 12 godina ne zna sa je 1/2 isto kao i 0.5, ili da ne zna da pomnozi 2 puta 10.
Ili da ne zna da dve po 50 centi su isto sto i 1 evro.

Roditelj koji na takve stvari ne reaguju, zanemaruju svoje dete.
Ne znam sta drugo.
Malopre negde napisah da apotekarke prave problem jer na receptu piše 1/2 mg a na kutiji 0,5mg.
A one imaju fakultet. Ili barem višu farmaceutsku.
Hoću da kažem da je neverovatno koliko ljudi ne kapira matematiku. Naveo sam primer mog nastavnika iz osnovne škole, dakle ja sam imao otprilike 12 godina tada, ko zna ko joj predaje matematiku, veruj sve je moguće.
 
E, u moje vreme osnovne škole moj nastavnik matematike nije umeo da oceni pismene zadatke jer nije znao jesu li tačni.
Drugim rečima- čovek veze sa matematikom nije imao.
U moje vreme nisi imao sanse da predjes u sledeci razred bez da si naucio minimum za dvojku.

Ovakav nivo neznanja mi je prosto SciFi pogotovo sto je dogurala do sestog razreda.
Nemogce je da toliko ne zna osnove matematike a u drugim predmetima je ok. Po opisanom bih rekla da ne ume ni da odgovara na casu i da je za specijalnu skolu.
Dakle verovatno nije tako. Da je tako vec bi uveliko alarmirali roditelje i ne bi zavrsila ni prvi, drugi razred. Verovatno je samo stidljiva ili slicno.
 
Imam 'malo' iskustva u radu sa decom u nastavi (malo vise sa studentima, ali imam i sa osnovcima).
Veruj mi, umem da prepoznam razliku izmedju glupog i zapustenog deteta/coveka.
Najzapustenije dete koje je inteligentno prolazi lagano kroz osnovnu skolu bez ikakve intervencije roditelja.

Odbijam tvoju tezu.

I Disagree Senate Judiciary Committee GIF by GIPHY News
 
U moje vreme nisi imao sanse da predjes u sledeci razred bez da si naucio minimum za dvojku.

Ovakav nivo neznanja mi je prosto SciFi pogotovo sto je dogurala do sestog razreda.
Nemogce je da toliko ne zna osnove matematike a u drugim predmetima je ok. Po opisanom bih rekla da ne ume ni da odgovara na casu i da je za specijalnu skolu.
Dakle verovatno nije tako. Da je tako vec bi uveliko alarmirali roditelje i ne bi zavrsila ni prvi, drugi razred. Verovatno je samo stidljiva ili slicno.
Samo nagađamo. Ovo je ipak internet i koliko god čovek objašnjava, teško da možemo da vidimo to dete njegovim očima.
 
Najzapustenije dete koje je inteligentno prolazi lagano kroz osnovnu skolu bez ikakve intervencije roditelja.

Odbijam tvoju tezu.

I Disagree Senate Judiciary Committee GIF by GIPHY News

Vidi, nisu tako crno-bele stvari.
Naravno da IQ devojcice nije bas visok, ali to ne znaci da ne moze da nauci neke stvari.
Samo mora malo vise prave roditeljske paznje i zainteresovanosti.

Ne znam, mozda sam mekog srca :/
 
Vidi, nisu tako crno-bele stvari.
Naravno da IQ devojcice nije bas visok, ali to ne znaci da ne moze da nauci neke stvari.
Samo mora malo vise prave roditeljske paznje i zainteresovanosti.

Ne znam, mozda sam mekog srca :/
Razumem ja da postoje deca koja su zapustena. Znam na sta mislis.
Ali zapustenost je kad vidis da dete nema manire, ne ume da se ponasa, vise lici na macku i kuce kad je malo a ne na ljudsko bice.
Ruzno zvuci ali tako je.
Ta zapustenost moze da se odnosi i na opstu neinformisanost deteta. Kad vidis da dete nije u dodiru sa knjigama. Kad vidis da je dete tako kao da je odraslo u dzungli.


Medjutim ovo sto ti pises lici na nizak IQ. Mozda gresim.
 
Ne brini, nije toliko nizak da ne moze da zavrsi skolu i neki zanat u dovoljnoj meri da postane samostalna u zivotu.

Ali sa ovakvim roditeljima to je nemoguce.

Ne znam da li imas dece. Ja imam. I drugacije gledam na sve to.
Imam kćerku i posebno sam osetljiv na žensku decu. Zato mi i jeste ovoliko krivo zbog male.
 
Razumem ja da postoje deca koja su zapustena. Znam na sta mislis.
Ali zapustenost je kad vidis da dete nema manire, ne ume da se ponasa, vise lici na macku i kuce kad je malo a ne na ljudsko bice.
Ruzno zvuci ali tako je.
Ta zapustenost moze da se odnosi i na opstu neinformisanost deteta. Kad vidis da dete nije u dodiru sa knjigama. Kad vidis da je dete tako kao da je odraslo u dzungli.


Medjutim ovo sto ti pises lici na nizak IQ. Mozda gresim.

Oboje je. Jeste malo nizi IQ ali ne do te mere da ne moze da se nauce neke stvari, uz samo malo veci rad.
Imal sam ucenike sa nizim IQ-om koji su znali mnooogoo vise.

Zapusteno u smislu da definitivno ne cita knjige i ne znam da barata novcem, u smislu kad kupi hleb od 1.5 evra i plati kovanicom od 2 evra, da zna da ockeuje kusur od 50 centi.

A mama je poseban slucaj. Vestacke trepavice i preplanuo ten od solarijuma.
 

Back
Top