Ispunjenost?

Covek je ispunjen kada voli,a to ti je negde izmedju navedenih krajnjosti obuhvatajuci obe.Veoma visokog misljenja da ima pravo,i nikakvog misljenja koje se u potpunom predavanju gubi.
 
Verovatno kad nema potrebe da preispituje mišljenje o sebi.....

Tu i leži zec....Mišljenje o sebi obično ne podleže pravilima koje osobe same postavljaju kad daju mišljenje o nekome.
Leži i zečica .... Jer malo ko kad nema potrebe da preispituje "svoju meru" tj, svoje umeće, znanje, dostignuće, prohteve, ponašanja, ocene, kritike, posledice, to i čini.....Pa zato čuvena tendencija da se lagodnim životom prave gluplji i površniji ljudi (evolutivno nemaju potrebu da preispituju sebe i većina ih tako i postupi).

Posle svega ovoga se obično vraćamo na želje....
Tu sledi da je čovek ispunjeniji kad je nešto više želeo i za tim čeznuo.....
Tako ispada da je "prava dužina štapa" značajnija za ispunjenost nego veličina šargarepe.....
To ima logike jer se čovek vremenom "spusti" (neko kaže "slegne na pravu meru", ali ja mislim da je ipak spuštanje kriterijuma u pitanju) pa mu manje počne više da znači....
-------------------
Kako nastaje "voli to da radi"?
Od malena nastaje kao rezultat dobijanja prestižne razlike. Talenat, sklonosti, trud, genetika doprinose bržem i boljem rezultatu i to biva nagradjeno....
A sve nagrade bivaju stimulans....za dalje....
Neka vrsta navike, ali ne mislim da se ovakve navike trebaju "satirati".
A ako je i vaspitanje i altruizam dodat, onda se dodaje i efekat "lepog" . I estetika tako postaje povezana sa vaspitanjem i filozofskim stavom...
----------------
Ispunjenje ne ide samo na intelektualnom i kreativnom (ovo moram da naglasim , pošto je ispunjenje subjektivna kategorija, a kreativnost je takodje subjektivna kategorija koja ima i svoj oblik u socijalnoj sferi i tada je opšte društvena kategorija.

Tako dolazimo do fizičkog ispunjenja koje je naravno preduslov za zdravo ispunjenje i ostalih potreba (nazvah kreativne realizacije potrebama, kao najzahtevnije, a tu su još i ostale intelektualne , ali i "ritualne" potrebe).

Ovde dolazimo do nagona, i ispunjenja njih....Ako oni nisu ispunjeni ostalo je kompenzacija (stav mediokritetske okoline) i ocena ovoga proističe iz ciljeva u životu (biološkog, sociološkog, hedonističkog, duhovnog //isposnici//).

----------------------------------
Ovo gore je ono što zadovoljava po filozofiji normalnog čoveka.
Ali zadovoljenja mogu ispunjenja i zlih nagona, pa tu spadaju donje kategorije...
-Biovlast, koja često zna da predje u umereno mržstvo bilo ženo- bilo muško-.
-Nadmoć, koja je aseksualna i bezinteligentna i posledica je značaju komunikacije medju ljudima , hijararhije koju sami medjusobom stvaraju i snazi koju ima MOĆ.
-Žrtva, koja se javlja kao posledica ubedjenja da nema izlaza, ali i u obliku samosažaljenja.
-Komparativno zadovoljstvo, posledica traženja hijararhije u društvu
Kao simbioza prethodna dva javlja se i "lakše je u društvu" tj. muka je lakša kad se deli sa nekim....
-Ponižavanje koje može da ode do poništavanja kao "začin" "spajs" , ezoterično sredstvo za dobijanje snage i moći....
-Destrukcija kao prikaz moći "htenja" i "trajnosti" (većeg trajanja od predmeta na koji se vrši projekcija)

Ima tu još raznih sve sitnijih i sitnijih komponenti NEOPHODNIH da bi pojedine jedinke bile ispunjene.
-------------------------
Kao zaključak , stabilniji sistem sa ispunjenijim pojedincima se može ostvariti jedino ako nije jedinstven, tj, da se pored "pozitivnog1" razvija i "pozitivni2" (možda i "pozitivni3", pod navodnicima jer svaki od ovih sistema za sebe misli da je pozitivan , a da drugi u nečemu greše).

Ispunjenost zavisi i od prethodne istorije samog pojedinca (to sledi iz prvog dela), tako da se razlikuje i od razvijenosti ličnosti i svesti , ali i od godina i iskustva.
Tako bi kao dobro iskustvo bilo i razvijanje mladjih kategorija u drugačijem sistemu zavisno od uzrasta....
....................Utopija 2..................(nezna se dok se ne proba)
 
Tuzni_patak:
Kao zaključak , stabilniji sistem sa ispunjenijim pojedincima se može ostvariti jedino ako nije jedinstven, tj, da se pored "pozitivnog1" razvija i "pozitivni2" (možda i "pozitivni3", pod navodnicima jer svaki od ovih sistema za sebe misli da je pozitivan , a da drugi u nečemu greše).
:lol: Višepartijski sistem i, naravno, konkurencija u proizvidnji :wink:
Ma to ne vodi ničemu... Barem nije do sada. :( Pravi si kapitalista, Patak...

A pošto je Patak tako studiozno odgovorio sa objektivne strane, meni samo ostaje subjektivna...
Ispunjenost – potpuni nestanak osećanja besciljnosti, besmisla i uzaludnosti.
Kada se ujutru probudiš i obraduješ se novom danu. Kada imaš cilj. Ispunjenost zahteva cilj kome težiš sa entuzijazmom i, pomalo mazohističkim, uživanjem.
Svakako, cilj se ne mora ostvariti. Ne postaješ ispunjen ostvarenjem, već težnjom. Volja je uzrok i posledica osećanja ispunjenosti. Snaga je samo posledica.
Dakle, neophodna je neka delatnost i pristupanje istoj sa nadom, željom i očekivanjem.

Naravno, ispunjenost nikada nije potpuna, jer se svaki čovek na nekom polju mora osećati promašenim. Pa, ipak, mislim da porodica ne ispunjava. Za to postoji neki drugi termin. Porodica je oslonac, često i uteha.
Zadovoljstvo pri samoanalizi.
Visoko mišljenje o sebi je vezano za ego. Pozitivno mišljenje o sebi je uslov za ispunjenost.
Nemati mišljenje o sebi je – nemoguće.
 
Tuzni_patakVerovatno kad nema potrebe da preispituje mišljenje o sebi....[/QUOTE:
Sa ovim se slazem.
malo ko kad nema potrebe da preispituje "svoju meru" tj, svoje umeće, znanje, dostignuće, prohteve, ponašanja, ocene, kritike, posledice, to i čini.....Pa zato čuvena tendencija da se lagodnim životom prave gluplji i površniji ljudi (evolutivno nemaju potrebu da preispituju sebe i većina ih tako i postupi).
Ovim demantujes sam sebe-prvo kazes da ne preispitivanje cini ispunjenost a onda da ne preispitivanje zaglupljuje.
Tu sledi da je čovek ispunjeniji kad je nešto više želeo i za tim čeznuo.....
Tako ispada da je "prava dužina štapa" značajnija za ispunjenost nego veličina šargarepe.....
To ima logike jer se čovek vremenom "spusti" (neko kaže "slegne na pravu meru", ali ja mislim da je ipak spuštanje kriterijuma u pitanju) pa mu manje počne više da znači....
Ceznja mozda pojacava zelju za ispunjenjem,ali sunjam da sama po sebi ispunjava.Kod druge recenice,ajde da se i slozimo.Ne mora da znaci da svi prihvate kompromis.
A sve nagrade bivaju stimulans....za dalje....
U umetnosti stimulans nije nagrada bar ne u materijalnom smislu.
I estetika tako postaje povezana sa vaspitanjem i filozofskim stavom...
Estetika je o mni odraz licnog senzibiliteta.Niko meni ne moze da kaze sta mi je lepo a sta ne,za mene nije drustvno uslovljno,mozda iskustveno ali samo delimicno.
Ispunjenje ne ide samo na intelektualnom i kreativnom (ovo moram da naglasim , pošto je ispunjenje subjektivna kategorija, a kreativnost je takodje subjektivna kategorija koja ima i svoj oblik u socijalnoj sferi i tada je opšte društvena kategorija.
Pravo ispunjenje moze biti samo EMOTIVNO.Mozda se moze svesti na neku od tvojih kategorija ili kao njihov zbir.Kod sargarepe i stapa mi vec malo mirise na Konformizam i tu se onda opet vrtimo u krug oko def. osnovnih odredbi ispunjenja-ko pitanje sta je starije kokoska ili jaje?-Mislim da se kod shvatanja ispunjenja razlikujemo ali to je kao sto kazem stvar perspektive.-ti mozes da kazes da sam ja usko shvtio u okviru samo jedne od tvojih odredbi a ja da prevelikom racionalizacijom bezis od sustine.
Kao zaključak , stabilniji sistem sa ispunjenijim pojedincima se može ostvariti jedino ako nije jedinstven, tj, da se pored "pozitivnog1" razvija i "pozitivni2" (možda i "pozitivni3", pod navodnicima jer svaki od ovih sistema za sebe misli da je pozitivan , a da drugi u nečemu greše).
Ako stalno postoji neka vrednost iza onda to nije ispunjenje nego efekat odlozenog dejstva-stalno se nadrazujes novom sargarepom-potera za njom postaje cilj sto te opet vraca na kontradiktornost sa pocetka-ako stalno trazis novo-stalno se preispitujes a ako se stalno preispitujes nisi ispunjen.
Ispunjenost zavisi i od prethodne istorije samog pojedinca (to sledi iz prvog dela), tako da se razlikuje i od razvijenosti ličnosti i svesti , ali i od godina i iskustva.
Slazem se.
Tako bi kao dobro iskustvo bilo i razvijanje mladjih kategorija u drugačijem sistemu zavisno od uzrasta....
....................Utopija 2..................(nezna se dok se ne proba)
Svi pokusaji prepravke coveka do sada su propali.Ja sam pesimista.
 
@frozena

Nije u suprotnosti prvo navedeni pasus.Evo i kako.Ljudi teže da budu sretni i ispunjeni, malo njih će se preispitivati ako ne mora, A ISPUNJENOST NIJE ISTO ŠTO I NAPREDAK I UTILITARIZAM....
Možeš ovo nazvati i stalna sklonost ljudske duše ka porocima , pošto skoro sve što ispunjava a ne dovodi do napretka predstavlja porok (droga, trava,kocka, cigare,kafa).
-Kod čežnje i uloženog rada: Uloženi rad subjektivno pokazuje samoj osobi o ličnom shvatanju vrednosti postavljenog cilja. Sad da li tu ima i malo samozavaravanja i projekcija i olakšanja to je već drugo pitanje....
-Otvorio si jedno važno pitanje: Ispunjenost je emotivno stanje.
Ali ja smatram da je ispunjenost vezana sa potrebama, pa ih tako posmatram , znači kao neophodno ispunjenje potreba. Intezitet potreba, ponašanje pri ispunjenju, strpljenje, kompromisno ponašanje je sve sa jedne strane posmatranja ispunjenja. Ako ispunjenje posmatram kao emotivno stanje onda ispunjenje postaje zapadni pristup , tj. stanje i posledice tog stanja ,kao i sublimiranje (bilo otklanjanjem, bilo tretmanom i promenom sistema vrednosti po tačkama koji su doveli do datog problema i situacije).
--------------------------
U dečijem dobu definitivno mislim da je bitna povratna sprega. I u umetnosti.
---------------------------
Kod sistema mislim da nisi razumeo. Nije u pitanju vertikalan sistem , već horizontalan....
Ili što bi rekli sistem1 je teritorijalno razgraničen sa sistemom2, a ne vremenski ili po nekom drugom kriterijumu....

Upravo zbog zadnje rečenice o prepravci čoveka , smatram da treba omogućiti izbor okoline čoveku, da se ljudi po svojim osobinama i afinitetima sami sortiraju , a ne da se mediokritetskim etalonom stežu i kloniraju.
---------------------------
Za antigvea: Mislim DA.
Zato se deci ne trebaju ispunjavati sve želje , jer EGO nije formiran osim u delu "koliko mi se može".
Neizgradjene ličnosti moraju da osećaju sputanost , jer dopuštanje njihovog ispoljavanja bi ugrozilo trajnost i kontinuitet i mogućnost ispunjenja svih ostalih.
Neispunjenost tako može da se podeli na hir(ug. želju) i na ugušenu potrebu. Možda ima još kategorija, trenutno mi ne pada na pamet.
 
Tuzni_patak:
Možeš ovo nazvati i stalna sklonost ljudske duše ka porocima , pošto skoro sve što ispunjava a ne dovodi do napretka predstavlja porok (droga, trava,kocka, cigare,kafa).
Poroci ne ispunjavaju,poroci zavaravaju laznim ispunjenjem,ali zavisi kako pojedinac gleda na konkretno spomenute,koliko su mu poterbni i koliko mu znace.
U dečijem dobu definitivno mislim da je bitna povratna sprega. I u umetnosti.
Decija dob spada u vaspitanje.Kod umetnika moze jedino ako se shvati da sami sebi daju povratnu spregu-ispunjenost nagradom koju secaju u sebi za uradjeno delo bez obzira da li je ta nagrada dobijena od spoljasnjeg sveta.
Kod sistema mislim da nisi razumeo. Nije u pitanju vertikalan sistem , već horizontalan....
Ili što bi rekli sistem1 je teritorijalno razgraničen sa sistemom2, a ne vremenski ili po nekom drugom kriterijumu....
Po meni jedino kako ne bi bilo ono sto sam shvatio je ako su sistemi projektovani na razne vidove ispunjenja(u ljubavi,na poslu,drustvu...itd.)
Sa svim ostalim se vise-manje slazem,mozda bih ja samo malo drugacije formulisao.
 
Artinve:
covek je ispunjen... kada ima visoko misljenje o sebi, ili kada uopste nema misljenje o sebi?


osetjati da si ispunjen...dakle kao osetjati ljubav ili osetjati mrzhnju il shta vetj...dakle svako drugachije dozhivljava osetjanja...tema bi mogla shljakati da mi trebamo izneti svoje mishljenje...tj kako dozhivljavamo svoju ispunjenost...mishljenje o sebi je mogutje deo svega toga...ali samo aspekt na osnovu koga se ne mozhe praviti podela...
 
Ispunjenost je osecanje koje se javlja kao posledica neceg sto je dovelo do kompletne samozadovoljnosti.Zadovoljenje ega je samo trenutno zadovoljstvo koje se na tome i zvrsava ako covek nema potrebu da to zadovoljenje ponovi.Na neki nacin ono je potrebno da bi covek osetio delimicnu ispunjenost a na neki nacin dovodi do toga da se covek uobrazi pred samim sobom i pred drugima.Imati visoko misljenje o sebi nikako ne znaci ispunjenost a nemati misljenje o sebi je potpuno imaginarno.
 
simple_things:
Covek je ispunjen kada ne misli ni o cemu..
U principu mi sami biramo da li cemo biti srecni-ispunjeni ili ne.......,a svi imamo razloga za ne ispunjenost....znaci..... pitanje licnog izbora.....


ne bih rekao da je ispunjenost pitanje lichnog zibora...chak naprotiv milsim da tu nema izbora...ne mozhesh retji "hej ja sam ispunjen"-i postati ispunjen...

imash li slomljeno ogledalo?
 
AntunTun:
ne bih rekao da je ispunjenost pitanje lichnog zibora...chak naprotiv milsim da tu nema izbora...ne mozhesh retji "hej ja sam ispunjen"-i postati ispunjen...

imash li slomljeno ogledalo?

Da.....ne mogu reci "hej,ja sam ispunjena".....ali mogu reci "hej,ne zelim da budem smorena i neispunjena,naci cu nacina da ispunim prazninu...Radicu nesto sto volim...osecacu se dobro zbog toga"....Kad omatorim plakacu po ceo dan i pomisljati na samoubistvo,a sada necu......boli me uvo bas za neispunjenost,ma ispunjena sam samom cinjenicom sto imam tek 26 godina.........
 
Ispunjen si kad se potpuno oslobodis i ocistis svih sujeta, zelja, besmislenih potreba...i u sebi imas samo cistu ljubav.Onda ces svatiti, da mozda po prvi put zivis i radovaces se tome beskrajno, kao sto deca znaju radovati, i nece te muciti nijedno "veliko" pitanje a srce i dusa ce ti pevati od radosti slaveci ljubav.I shvatices,cak da si i poslednji covek na celom svetu nisi sam, ljubav je sa tobom.
Ljubav je jedina stvar koja je sama sebi dovoljna, ona ne postavlja pitanje zasto sta je svrha njenog postojanja.I ona jedina moze dati smisao zivotu.
 
Artinve:
covek je ispunjen... kada ima visoko misljenje o sebi, ili kada uopste nema misljenje o sebi?

Ne pokazuje se - zato sto je luminozan
Ne izjasnjava se - zato je dalek
Ne namece se - zato uspeva u svemu
Ne razmece se svojim radom - zato istrajava dugo
Upravo zato sto se ne takmici sa svetom - svet se takmici sa njim...
 
Bliss:
Upravo zato sto se ne takmici sa svetom - svet se takmici sa njim...
:D E, ovo je skroz lepo. I skroz tako, rekla bih.

...A ispunjenost i visoko mišljenje o sebi?
Ma ko o sebi visoko misli, još uvek se upoređuje sa drugima. A to je čisto gubljenje vremena.
Treba se baviti nečim. I onima koje voliš.
I sebe ne uzimati previše ozbiljno.
 
CaLiMeRo:
:D E, ovo je skroz lepo. I skroz tako, rekla bih.

...A ispunjenost i visoko mišljenje o sebi?
Ma ko o sebi visoko misli, još uvek se upoređuje sa drugima. A to je čisto gubljenje vremena.
Treba se baviti nečim. I onima koje voliš.
I sebe ne uzimati previše ozbiljno.

...ali jako tesko je dostici stadijum ovoga sto je napisano....ovo je citat kineskog starog mudraca...lao ce....verovatno ste culi za njega...
...nekada su mi ovakve stvari stajale izlepljene po sobi samo da me podsecaju...moracu to ponovo da praktikujem...
...a sto se tice ega...mislim da je on bas rusilac prave duhovne ispunjenosti...
 
Sebe definitivno ne treba uzimati previse ozbiljno, jer najispunjeniji je onaj koji je prepariran :)...Ali ne treba ni druge, treba teziti, kao sto Nice kaze, za delom svojim, ne za srecom svojom.
 
Artinve:
tuga=sujeta?
radost, ispunjenost=ego?
ego=svest, svesno?
podsvesno=?
tisina...?
shirenje svesti... proshirivanje svesnog, ili ponistavanje istog, zarad nesvesnog?

... :shock: ...ja ama bas nikako ne rzumem to sto si ti ovde napisao...niti kako si uspeo da povezes date pojmove?...molim te da objasnis posto me zaista zanima tvoje misljenje...
 

Back
Top