Ispovest prevarene Srpkinje - Oprez sa uplatom letovanja

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.867
Žena po imenu Ž. J. prevarila je nekoliko srpskih porodica, kojima je slala ponude za letovanje u Grčkoj na Viber, a nakon uplaćene polovine dogovorenog iznosa, ona bi ih blokirala. Našoj redakciji se javila M.M. (34), Kraljevčanka koje je prevarena i želi da upozori druge.

https://nova.rs/magazin/putovanja/i...uzela-novac-za-lazni-smestaj-pa-me-blokirala/

M.M. kaže da je izvesnu Ž.J. upoznala prošlog leta u Nei Poriju u ambulanti, gde je radila kao medicnska sestra – ili se bar tako predstavljala......

„Mi smo prošle godine letovali u mestu Platamon, ali smo svakodnevno išli na plažu u Nei Poriju. Zbog tegoba našeg mlađeg deteta, javili smo se u ambulantu u Nei Poriju, a tu je radila žena koja je poreklom iz Srbije. Govorila je i grčki i srpski jezik. Posle ukazane intervencije, ona nas je dok smo još bili u Grčkoj kontaktirala u vezi nekih formalnosti: da joj damo broj polise osiguranja i kažemo mesto u kojem smo boravili u Grčkoj“, počinje svoju priču M.M.


U januaru ove godine, na Viber joj je od Ž.J. prvo stigla čestitka za Novu godinu, a ispod i ponuda sniženja za Nei Pori i Halkidiki.




1675851724-z1-571x1024.jpg


„Pošto sam imala u svesti da je to žena koja radi u ordinaciji, koju sam smatrala medicinskom sestrom, koja mi je delovala ozbiljno, napisala sam joj da baš pretražujem letovanja za ovu godinu i želela sam da čujem ponude. Onda mi je slala gomilu fotografija, stiglo mi je jedno 50, 60. Pitala sam za lokacije, ona je rekla da radi Nei Pori i Halkidiki. Rekla sam joj da smo već bili tamo da i da poznajemo mesto. Predložila nam je Afitos, u kojem nismo bili, pa je delovao zanimljivo. Poslala je mnogo fotografija navodno iz Afitosa, ali kasnije sam saznala da to uopšte nije bila ta lokacija“, govori Kraljevčanka.
 
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva

„Dogovorili smo se načelno oko cene, a posle par dana smo uplatitli pola iznosa. Ona je podigla novac. Cena se uklapala u početak godine. Posle par dana, osetila sam potrebu da saznam još detalja o smeštaju – gde se tačno nalazi, koliko je udaljen od plaže, gde je na mapi. Kad smo je pitali za lokaciju, rekla je da nije ucrtana na mapi, jer su nove kuće. Onda smo pitali za ime vile, a rekla je da su to privatne kuće koje nemaju imena. Tada sam videla da više ni za šta konkretno ne mogu da se uhvatim. Snimala je neke govorne poruke i slala klipove, ali ništa precizno nije rekla“, priča M.M.
„Dogovorili smo se načelno oko cene, a posle par dana smo uplatitli pola iznosa. Ona je podigla novac. Cena se uklapala u početak godine. Posle par dana, osetila sam potrebu da saznam još detalja o smeštaju – gde se tačno nalazi, koliko je udaljen od plaže, gde je na mapi. Kad smo je pitali za lokaciju, rekla je da nije ucrtana na mapi, jer su nove kuće. Onda smo pitali za ime vile, a rekla je da su to privatne kuće koje nemaju imena. Tada sam videla da više ni za šta konkretno ne mogu da se uhvatim. Snimala je neke govorne poruke i slala klipove, ali ništa precizno nije rekla“, priča M.M.

1675851717-z3-scaled.jpg
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva
1675851709-z5-scaled.jpg
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva
1675851702-z6-scaled.jpg
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva
Razmišljala je da proba da dođe do imena ordinacije, kako bi proverila identitet Ž.J – ali joj je u međuvremenu palo na pamet da instalira jednu aplikaciju za fotografije i tad joj je sve bilo jasno – prevarena je.

„Fotografije koje je slala veze nisu imale s lokacijama koje je navodila. Slike su nasumično izabrane i skidane s interneta. Nakon svega je blokirala mene i moju prijateljicu, ali je moja treća drugarica ima još uvek na Viberu i vidi da je i dalje aktivna“, upozorava Kraljevčanka na kraju našeg razgovora.
 
Evo nekoliko najvažnijih saveta da biste izbegli ovakvu situaciju.

Nemojte vršiti rezervaciju smeštaja u Grčkoj putem Facebook grupa ili Instagram profila. Nemojte praviti dogovore i uplaćivati novac za letovanje na ovakav način.

„Stranice i profili na društvenim mrežama mogu se napraviti bukvalno za par minuta i jednim klikom isto tako i ugasiti. Nikada se pouzdano ne može znati ko stoji iza Facebook profila jednog smeštaja u Grčkoj pa su tako društvene mreže postale mamac za mnoge prevarante. Da ne bi bilo nesporazuma… Postoji dosta naših ljudi iz Srbije koji izdaju svoje stanove u Grčkoj i među njima zaista ima pouzdanih vlasnika koji brinu o svojim gostima i poštuju sve detalje dogovora. Njihovi gosti su zadovoljni njihovim gostoprimstvom i korektnošću i često im se vraćaju.Oni svoj posao izdavanja rade profesionalno. Problem nisu vlasnici apartmana iz Srbije već prevaranti koji se lažno predstavljaju da su vlasnici, a turisti nisu vični da prepoznaju razliku“, piše sajt Grčka info.

Naime, svaki iole ozbiljan vlasnik apartmana iz Srbije trebalo bi da ima svoj website (jer tada na hostingu ostaje zapis sa imenom i prezimenom vlasnika i teže je prevariti nekog) ili u suprotnom da bude u ponudi neke od ozbiljnijih platformi za izdavanje smeštaja koja proverava legitimnost svoje ponude.

„Ljudi bivaju prevareni najčešće kada budu zavedeni veoma povoljnim ili nerealnim cenama smeštaja ili neodoljivim uslovima koji im se nude. Međutim u poslednje vreme kako bi umanjili šanse za sumnju u njihovu ponudu, prevaranti nude i smeštaj sa realnim cenama“, navode dalje.


Zna se na koji način se letovanje rezerviše: preko turističkih agencija u koje imate poverenje ili putem sigurnih platformi na kojima se ne može desiti da se nudi smeštaj koji ne postoji.
 
Треба бити жешће наиван и насести на такву превару? Чуј, вреко вајбера видела и решила да уплати?
Овце су за шишање....
Na takve i računaju. Isto važi i za ostale društvene mreže.

Rezervisati na Booking, Agoda, Hotels.com, Expedia...ili direktno na vebsajt ako imaju......a sve to obavezno prethodno proveriti na tripadvisor gde su realne slike turista.
Naravno agencije za one staromodne i nesnalažljive.
 
inace nestajanje u prepisci nije cudno za grke..ali je sve ok..
grci su jako lenji i sa njima treba izbegavati poslovanje :D

moj drugar se tako dopisivao sa jednim grkom i sve se oni dogovore, on izvrsi i uplatu i grka vise nema .. ne pise.. ovaj poludeo.. vec se tripuje da je zavrnut..pise jednom..drugi put..treci put i grk konacno odgovara..
"ne znam sto toliko pises..mi smo se sve dogovrili, ti si uplatio i ja te cekam, sta ima vise da se dopisujemo" :rotf:

i stvarno je sve bilo ok kad je otisao tamo :D
 
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva

„Dogovorili smo se načelno oko cene, a posle par dana smo uplatitli pola iznosa. Ona je podigla novac. Cena se uklapala u početak godine. Posle par dana, osetila sam potrebu da saznam još detalja o smeštaju – gde se tačno nalazi, koliko je udaljen od plaže, gde je na mapi. Kad smo je pitali za lokaciju, rekla je da nije ucrtana na mapi, jer su nove kuće. Onda smo pitali za ime vile, a rekla je da su to privatne kuće koje nemaju imena. Tada sam videla da više ni za šta konkretno ne mogu da se uhvatim. Snimala je neke govorne poruke i slala klipove, ali ništa precizno nije rekla“, priča M.M.
„Dogovorili smo se načelno oko cene, a posle par dana smo uplatitli pola iznosa. Ona je podigla novac. Cena se uklapala u početak godine. Posle par dana, osetila sam potrebu da saznam još detalja o smeštaju – gde se tačno nalazi, koliko je udaljen od plaže, gde je na mapi. Kad smo je pitali za lokaciju, rekla je da nije ucrtana na mapi, jer su nove kuće. Onda smo pitali za ime vile, a rekla je da su to privatne kuće koje nemaju imena. Tada sam videla da više ni za šta konkretno ne mogu da se uhvatim. Snimala je neke govorne poruke i slala klipove, ali ništa precizno nije rekla“, priča M.M.

1675851717-z3-scaled.jpg
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva
1675851709-z5-scaled.jpg
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva
1675851702-z6-scaled.jpg
Foto:printscreen/viber/privatna arhiva
Razmišljala je da proba da dođe do imena ordinacije, kako bi proverila identitet Ž.J – ali joj je u međuvremenu palo na pamet da instalira jednu aplikaciju za fotografije i tad joj je sve bilo jasno – prevarena je.

„Fotografije koje je slala veze nisu imale s lokacijama koje je navodila. Slike su nasumično izabrane i skidane s interneta. Nakon svega je blokirala mene i moju prijateljicu, ali je moja treća drugarica ima još uvek na Viberu i vidi da je i dalje aktivna“, upozorava Kraljevčanka na kraju našeg razgovora.
Pobrisi ovo na pocetku. 2 x si kopirao isto.
 
inace nestajanje u prepisci nije cudno za grke..ali je sve ok..
grci su jako lenji i sa njima treba izbegavati poslovanje :D

moj drugar se tako dopisivao sa jednim grkom i sve se oni dogovore, on izvrsi i uplatu i grka vise nema .. ne pise.. ovaj poludeo.. vec se tripuje da je zavrnut..pise jednom..drugi put..treci put i grk konacno odgovara..
"ne znam sto toliko pises..mi smo se sve dogovrili, ti si uplatio i ja te cekam, sta ima vise da se dopisujemo" :rotf:

i stvarno je sve bilo ok kad je otisao tamo :D
Smarac. :p
 

Back
Top