Ispovedanje

Wise Owl

Ističe se
Banovan
Poruka
2.635
Kako to biva ovde kod nas? Meni je nekako glupo to uraditi pošto znam i da su ti sveštenici dosta grešni danas, pa mi je bezvezno to činiti pred nekim ko je sam grešan. To mu dođe kao da pričam drugaru, osim što ovaj neće nikome reći (valjda). Ima li ispovesti kod nekih monaha ili je to samo kod sveštenika?

Kako to biva ovde kod nas? Meni je nekako glupo to uraditi pošto znam i da su ti sveštenici dosta grešni danas, pa mi je bezvezno to činiti pred nekim ko je sam grešan. To mu dođe kao da pričam drugaru, osim što ovaj neće nikome reći (valjda). Ima li ispovesti kod nekih monaha ili je to samo kod sveštenika?
Tako je !
Medjusobno trebamo ispovedati samo one grehe koje su deo licnih medjusobnih odnosa i to samo kada je neko nekome sagresio medjutgim to nas ne oslobadja od potrerbe /odgovornosti da se za te konkretne grehe ispovedamo Gospodu koji je vlasnik svih ljudskih zivota stoga je On uvek ostecena strana kad god neko nekom nesto licno sagresi !!!
Sto se tice drugih tipova greha oni se ispovedaju ISKLJUCIVO Bogu !!!
U Svetom Pismu ne postoji bukvalno ni jedan jedini primer da su se vernici ispovedali crkvenim licima u stilu kao sto nazalost danas postoji praksa kod mnogih verskih zajednica.

Tako je !
Medjusobno trebamo ispovedati samo one grehe koje su deo licnih medjusobnih odnosa i to samo kada je neko nekome sagresio medjutgim to nas ne oslobadja od potrerbe /odgovornosti da se za te konkretne grehe ispovedamo Gospodu koji je vlasnik svih ljudskih zivota stoga je On uvek ostecena strana kad god neko nekom nesto licno sagresi !!!
Sto se tice drugih tipova greha oni se ispovedaju ISKLJUCIVO Bogu !!!
U Svetom Pismu ne postoji bukvalno ni jedan jedini primer da su se vernici ispovedali crkvenim licima u stilu kao sto nazalost danas postoji praksa kod mnogih verskih zajednica.
A ha. Dobro zapazanje. Cini se da je svestenstvo preuzelo na sebe to iz sebi znanih motiva. Premda, zar ne govori Isus o ispovedanju?

Ne vidim logiku. Svaki čovjek je grešan pa jel to znači da nećeš priznati svoje grijehe i nekoj osobi kojoj si direktno zgriješio jer je i ona grešna?

Претпостављам да си Православан, и да се до сада ниси никада исповедио. Када би знао како то изгледа у Православној Цркви, не би постављао питање на овако приземан и богохулан начин.

Пре свега, исповест је једна од седам Светих Тајни Цркве, она те чисти од свих пређашњих грехова у том тренутку исто као и крштење.

Не исповедаш се свештенику него Богу, пред иконом Христа или Богородице.

Када не би био неозбиљан и трол, могао бих да напишем још пуно тога. Надам се да ћеш доћи на исповест, и да ћеш се врло изненадити како то изгледа, јер ниси то тако очекивао да буде.

Претпостављам да си Православан, и да се до сада ниси никада исповедио. Када би знао како то изгледа у Православној Цркви, не би постављао питање на овако приземан и богохулан начин.
Kako te nije sramota da ovako optuzujes covceka koji j kulturno i pristojno postavio konkretno teolosko pitanje ?
Stra ima bogohulno u tome,moliom te pojasni detaljno i precizno ili priznaj da je to samo mozda POPOHULNO jer zadire u komoditet/lazni kredibilitet oficijalnioh crkvenih lica tvoje verske zajednice ???

Пре свега, исповест је једна од седам Светих Тајни Цркве, она те чисти од свих пређашњих грехова у том тренутку исто као и крштење.
Daj Biblijskog dokaza u prilog ili priznaj da je sve to samo neka versksa novotarija fabrikovana u kuhinjama tvoje verske zajednice.,
Не исповедаш се свештенику него Богу, пред иконом Христа или Богородице.
Pa sta ce ti onda osoba koja se neosnovano prestavlja kao svestenika ?
Jel mozda po tebi ispovedati se popu isto sto i ispovedati se Bogu /
Il mozda Bog slabo cuje pa mu treba neki poip da mu sve te pokajnicke sadrzine prevede na neki "Bozji jezik" !??
Када не би био неозбиљан и трол, могао бих да напишем још пуно тога.
Slobodno napisi i izbl;amiraj se za sve pare,jedva cekam tvoja obrazlozenja.
Надам се да ћеш доћи на исповест, и да ћеш се врло изненадити како то изгледа, јер ниси то тако очекивао да буде.
Ja se nadam da ce se covek obratiti i krenuti sa molitvama direktno Bogu a isto tako i otvarati svoje srce svom Stvoritelju i da ce ujedeno SAMO Njemu ispovedati svoje grehe.

Svakako ali ima i mnogo dobrih samo se ne ističu.

Hristos je apostolina dao vlast da otpuštaju grijehe a ta vlast se onda dalje prenosila na njihove nasljednike episkope i sveštenike do danas.
Molim konkretnog Biblijskog dokaza u prilog ovih tvrdnji ili priznaj da su sve to samo verske novotarije.

Kod svetog Jovana Krstitelja je narod ispovedao grehe i krštavao se.
Hajdemo videti sta nam kaze Biblija:
Mat.3,6.7:
"...I on ih kršćavaše u Jordanu, i ispovijedahu grijehe svoje.
A kad vidje (Jovan) mnoge fariseje i sadukeje gdje idu da ih krsti, reče im: porodi aspidini! ko kaza vama da bježite od gnjeva koji ide?..."

Gde ovde pise da su se ljudi ispovedali Jovanu,zasto falsifikujes Bozju Rec ?
Ono sto je radio Jovan bilo je iskljucivo krstenje a ne ispovedanje gresnika kao sto to rade vasi verski lideri stoga te molim da se fokusiras konkretno na Biblijske sadzine koje jesu zapisane a ne na vase izmisljene pricice !!!

Inace Jovan je propovedao/sprovodio krstenje pokajanja sto znaci da je pokajanje bilo sastavni deo svetog obreda - nije bilo dovoljno samo imati obred u vodi vcec je kljucno bilo upravo pokajanje pred Bogom !!!

Evo dokaza:

Mar.1,4:
"...Pojavi se Jovan krsteći u pustinji, i propovijedajući krštenje pokajanja za oproštenje grijeha..."

Inace ,Bozji se narod uvek trebao ispovjedati iskljucivo Gospodu,evo jednog takvog Biblijskog dokaza:

Jezd.10,11:
"...Zato sada ispovjedite se Gospodu Bogu otaca svojih, i učinite volju njegovu, i odvojte se od naroda zemaljskih i žena tuđinaka..."

Poslednja izmena:
Poslanica Jakovljeva, NSP 5:

Molitva vere

13 Zlopati li se ko među vama? Neka moli. Raduje li se ko? Neka peva hvalospev. 14 Boluje li ko među vama? Neka pozove crkvene starešine, a oni neka se mole nad njim pomazujući ga uljem u ime Gospodnje, 15 pa će molitva vere isceliti bolesnika; Gospod će ga podići, i ako je počinio grehe biće mu oprošteno. 16 Stoga ispovedajte svoje grehe jedan drugome, i molite se jedni za druge da budete isceljeni. Mnogo može postići molitva pravednika.
+++
Tu se pominju i crkvene starešine (sveštenici) i ispovedanje.

Poslanica Jakovljeva, NSP 5:

Molitva vere

13 Zlopati li se ko među vama? Neka moli. Raduje li se ko? Neka peva hvalospev. 14 Boluje li ko među vama? Neka pozove crkvene starešine, a oni neka se mole nad njim pomazujući ga uljem u ime Gospodnje, 15 pa će molitva vere isceliti bolesnika; Gospod će ga podići, i ako je počinio grehe biće mu oprošteno. 16 Stoga ispovedajte svoje grehe jedan drugome, i molite se jedni za druge da budete isceljeni. Mnogo može postići molitva pravednika.
Jedan drugome se ispovedaju licni gresi u kontekst medjusobnog povredjivanja u bilo kom smislu - svi se dakle trebamo direktno ispovedati osobi kojoj smo sagresili,bio to pop ili neki "obican"clan zajednice,bio to musko ili zensko ...!!!

Ujeno napominjem da upravo u tekstu kojeg navodis ne postoji nikakav parametar koji bi nam dao za prava zakljuciti da se vernici trebaju ispovedati crkvenim sluzbenim licima !

Jovan 20 NSP: 21 Isus im ponovo reče: „Mir vam! Kao što je mene poslao Otac, tako ja šaljem vas.“ 22 Rekavši ovo, dunuo je i rekao im: „Primite Duha Svetoga. 23 Kome oprostite grehe, opraštaju mu se, a kome ne oprostite grehe, tome se ne opraštaju.“
+++
Apostoli su prve crkvene starešine i oni su postavljali dalje znači sa istim ovlašćenjima.

Kako te nije sramota da ovako optuzujes covceka koji j kulturno i pristojno postavio konkretno teolosko pitanje ?
Stra ima bogohulno u tome,moliom te pojasni detaljno i precizno ili priznaj da je to samo mozda POPOHULNO jer zadire u komoditet/lazni kredibilitet oficijalnioh crkvenih lica tvoje verske zajednice ???

Daj Biblijskog dokaza u prilog ili priznaj da je sve to samo neka versksa novotarija fabrikovana u kuhinjama tvoje verske zajednice.,

Pa sta ce ti onda osoba koja se neosnovano prestavlja kao svestenika ?
Jel mozda po tebi ispovedati se popu isto sto i ispovedati se Bogu /
Il mozda Bog slabo cuje pa mu treba neki poip da mu sve te pokajnicke sadrzine prevede na neki "Bozji jezik" !??

Slobodno napisi i izbl;amiraj se za sve pare,jedva cekam tvoja obrazlozenja.

Ja se nadam da ce se covek obratiti i krenuti sa molitvama direktno Bogu a isto tako i otvarati svoje srce svom Stvoritelju i da ce ujedeno SAMO Njemu ispovedati svoje grehe.

21. А Исус им рече опет: Мир вам! Као што је Отац послао мене, и ја шаљем вас.
22. И ово рекавши, дуну и рече им: Примите Дух Свети!
23. Којима опростите гријехе, опраштају им се; и којима задржите, задржани су.

Јн. 20,21-23

https://www.rastko.rs/bogoslovlje/novi_zavet/jevandjelije_po_jovanu_c.html

Као видљива богочовечанска заједница Црква се састоји из клира и пастве. Они чине једну целину — тело Христово. Спаситељ је установио јерархију и предао јој богочовечанску власт: да свештенодејствује, учи и управља. Јерархија продужава дело Спаситеља и светих Апостола. Пошто је човек подложан смрти, те стога не може бити постојана глава Цркве, то Господ Христос, као глава Цркве, управља Црквом преко светих Отаца.

Црквена јерархија води порекло од самога Господа Христа и од Светога Духа који је сишао на Апостоле. И отада се црквена јерархија непрестано продужава у Православној Цркви кроз рукоположење у светој тајни свештенства. Спаситељ је сам изабрао Апостоле и дао им право и власт да проповедају Еванђеље, свештенодејствују и управљају. Њима је, по васкрсењу Свом, рекао: Као што Отац посла мене, и ја шаљем вас. И кад ово рече, дуну и рече им: Примите Духа Светога! Којима опростите грехе, опростиће им се; којима задржите, задржаће се. Њима, Својим изабраницима, Он је дао неограничену, божанску власт, рекавши им: Што год свежете на земљи, биће свезано на небу, и што год раздрешите на земљи, биће раздрешено на небу. Пошто је обећао Апостолима да ће бити с њима „у све дане до свршетка”, Спаситељ је тиме објавио да ће се служба Апостола продужити и после њих, путем наслеђа, све до свршетка света.

Опуномоћени од самог Спаситеља да јерархијску власт преносе на своје наследнике путем рукоположења, Апостоли су постављали своје наследнике — епископе, да врше њихову службу. При таме су им давали нарочиту благодат кроз рукоположење, објављујући да их у Цркви поставља за епископе сам Дух Свети. Ови наследници светих Апостола предавали су своја права и дужности својим наследницима, а ови опет својим, и тако се, кроз непрекидно наслеђе, апостолско рукоположење непрекидно продужава до данас, и продужаваће се до свршетка века. Да би се очувалa пуноћа и чистота ове богодане власти и права, Апостоли су давали својим наследницима најподробнија упутства ο томе “како треба живети у дому Божјем — Цркви Бога живога, која је „стуб и тврђава истине”.

https://svetosavlje.org/dogmatika-pravoslavne-crkve-tom3-2/52/

Jedan drugome se ispovedaju licni gresi u kontekst medjusobnog povredjivanja u bilo kom smislu - svi se dakle trebamo direktno ispovedati osobi kojoj smo sagresili,bio to pop ili neki "obican"clan zajednice,bio to musko ili zensko ...!!!

Ujeno napominjem da upravo u tekstu kojeg navodis ne postoji nikakav parametar koji bi nam dao za prava zakljuciti da se vernici trebaju ispovedati crkvenim sluzbenim licima !
Ako je tako čemu onda Hristova poruka apostolima da što oni oproste oprošteno. Svako ima pravo da oprosti grijeh gdje je on oštećena strana i nije potrebna nikakva posebna poruka o tome. Znači da vlast koja je tada apostolima nije bila vezana samo za grijehe koji su učinjeni njima već za bilo koje grijehove bilo kojeg čovjeka. Pitao si gdje je biblijski dokaz da se prenosi to i na nasljednike apostola. Možemo zaključiti o tome jer vidimo da apostolski učenici od apostola stiču pravo da vrše određene činidbe koje su ranije bile nadležnost samih apostola (npr. postavljanje starješina crkvama) pa je logično da su stekli pravo i da otpuštaju grijehe jer Hristova poruka ne bi bila od pretjeranog značaja ako se odnosila isključivo na apostole za vrijeme njihovih života.

ниси никада исповедио
Ne.
не би постављао питање на овако приземан и богохулан начин.
Vama VELIKIM vernicima čim se postavi neko pitanje koje dovodi u pitanje veru, odmah sledi klasično: Huliš na Boga, prizeman si.
Sposobni ste da osuđujete druge više nego oni koji ne veruju u Boga. Ironija.

21. А Исус им рече опет: Мир вам! Као што је Отац послао мене, и ја шаљем вас.
22. И ово рекавши, дуну и рече им: Примите Дух Свети!
23. Којима опростите гријехе, опраштају им се; и којима задржите, задржани су.

Јн. 20,21-23

https://www.rastko.rs/bogoslovlje/novi_zavet/jevandjelije_po_jovanu_c.html

Као видљива богочовечанска заједница Црква се састоји из клира и пастве. Они чине једну целину — тело Христово. Спаситељ је установио јерархију и предао јој богочовечанску власт: да свештенодејствује, учи и управља. Јерархија продужава дело Спаситеља и светих Апостола. Пошто је човек подложан смрти, те стога не може бити постојана глава Цркве, то Господ Христос, као глава Цркве, управља Црквом преко светих Отаца.

Црквена јерархија води порекло од самога Господа Христа и од Светога Духа који је сишао на Апостоле. И отада се црквена јерархија непрестано продужава у Православној Цркви кроз рукоположење у светој тајни свештенства. Спаситељ је сам изабрао Апостоле и дао им право и власт да проповедају Еванђеље, свештенодејствују и управљају. Њима је, по васкрсењу Свом, рекао: Као што Отац посла мене, и ја шаљем вас. И кад ово рече, дуну и рече им: Примите Духа Светога! Којима опростите грехе, опростиће им се; којима задржите, задржаће се. Њима, Својим изабраницима, Он је дао неограничену, божанску власт, рекавши им: Што год свежете на земљи, биће свезано на небу, и што год раздрешите на земљи, биће раздрешено на небу. Пошто је обећао Апостолима да ће бити с њима „у све дане до свршетка”, Спаситељ је тиме објавио да ће се служба Апостола продужити и после њих, путем наслеђа, све до свршетка света.

Опуномоћени од самог Спаситеља да јерархијску власт преносе на своје наследнике путем рукоположења, Апостоли су постављали своје наследнике — епископе, да врше њихову службу. При таме су им давали нарочиту благодат кроз рукоположење, објављујући да их у Цркви поставља за епископе сам Дух Свети. Ови наследници светих Апостола предавали су своја права и дужности својим наследницима, а ови опет својим, и тако се, кроз непрекидно наслеђе, апостолско рукоположење непрекидно продужава до данас, и продужаваће се до свршетка века. Да би се очувалa пуноћа и чистота ове богодане власти и права, Апостоли су давали својим наследницима најподробнија упутства ο томе “како треба живети у дому Божјем — Цркви Бога живога, која је „стуб и тврђава истине”.

https://svetosavlje.org/dogmatika-pravoslavne-crkve-tom3-2/52/
Nisam trazio ponavljanje citata vec dokaza da je to punomocje bilo prenosljive prirode i da su apostoli postali faktor pred koga cs se citavi ljudski rod ispovedati !!!

Back