Quantcast

Iskustva sa terapijom vida (vision therapy) i strabizmom, ambliopijom,...?

Windgen

Početnik
Poruka
2
U teoriji, na zapadu, ali i u nekim okolnim drzavama (Grcka, Slovenija, Madjarska, Rumunija) postoje (uglavnom obicne) ocne klinike koje se dodatno bave i terapijom vida, granom optomerije, koja izmedju ostalog (navodno) uspesno resava strabizam i ambliopiju, ne samo kozmeticki, nego i funkcionalno, tako sto se dobija i stereopsija, odnosno redovan binokularni vid sa percepcijom dubine, a to se postize raznim vezbama kako u klinikama, tako i kuci pomocu obicnih VR uredjaja poput Oculus Go i terapija traje okvirno pola godine - godinu.

Reportaza RTS-a o jednoj klinici u Slovackoj

To je sve teorija, postoji i gomila raznih americkih reportaza, istrazivanja,itd., medjutim da li neko ima licna iskustva? Imam strabizam (egzotropiju), pa sam zainteresovan, a sem te reportaze RTS-a ne postoji nista na srpskom/hrvatskom ,,delu" interneta.

U Srbiji ne postoji terapija vida, a vecina oftalmologa ne zna ni sta je to, za odrasle sa strabizmom se uglavnom preporucuje operacija koja se cesto ponavlja i koja (koliko sam shvatio, mozda gresim) ni ne daje stereopsiju, vec samo kozmeticki ispravlja ocne misice, bez uticanja na vezu izmedju oka i mozga, a cena operacije i terapije vida je okvirno ista, zavisno od trajanja terapije. Dakle ako neko ima bilo kakvo iskustvo, zeleo bih da cujem, a verovatno postoje i drugi ljudi sa slicnim problemima koji bi bili zainteresovani.

Trust no one

Poznat
Moderator
Poruka
8.091
Ja sam kao mali upao u podrum,udario glavom i posledica je bila strabizam na desnom oku.
Probali su sa vezbama,naocarima (koje su mi neznatno i oslabile vid).Nista nije pomagalo,naravno.
Imao sam dve operacije,sa 9 i sa 11 god. ako se dobro secam,u Pasterovoj,na Ocnoj klinici KCS.
Cela procedura je izuzetno brza,operacija traje oko 30 min,i vec drugi dan posle operacije se ide kuci.Evo vec vise od 30god. nemam nekoh problema,osim staracke kratkovidosti koja je i genetska i normalna u mojim godinama (46).Nisam zaista imao problema sa stereopsijom kako je nazivas...Imam osecaj dubine,do skoro sam video savrseno u mraku...itd.Mislim da se mozak sam posle takve operacije prilagodi,zato sto je to ustvari prirodno stanje vida.
Nadam se da ce ti se javiti neko jos ko je u nekom odraslom dobu imao istu operaciju.

Windgen

Početnik
Poruka
2
Kada kao mali tacno? Kod tebe je verovatno ipak druga situacija i izgleda da ti se redovno izgradio ceo taj nervni sistem dok si bio mali, dok meni najverovatnije nije, tek sam sa 18 godina shvatio da uopste imam neki problem tokom ocnog pregleda, iako vidim na isti nacin ceo zivot, prelazeci s oka na oko umesto koristeci oba istovremeno i bez osecaja dubine, tako da ko zna od kada imam strabizam (sa malom i povremenom devijacijom u odredjenim uslovima, zbog cega je tesko drugima primetiti)

Evo sada par godina kasnije, strabolog kod kog sam bio je rekao da mi operacija ne bi omogucila stereopsiju, vec da bi iskljucivo sluzila da stanje ostane ovakvo kakvo je sada (jednim okom, uglavnom desnim, vidim celo vidno polje koje pokriva, a levim samo periferiju i nista vise ili obrnuto ako prebacim na levo oko, dakle delimican binokularni vid) i da bi omogucilo da oci budu u normalnom polozaju, mada su mi i sada u 95% slucajeva u normalnom polozaju.

Terapija vida s druge strane obecava da moze da obezbedi i stereopsiju i redovno funkcionisanje, jer se tom terapijom vezba veza izmedju mozga i ociju, dok se operacija bavi uglavnom ocnim misicima + nekim vezbama nakon operacije (sto mu dodje kao mini vidna terapija), tako da bih radije probao prvo s terapijom, ali bih zeleo da cujem neka iskustva.

Trust no one

Poznat
Moderator
Poruka
8.091
Da,meni je bilo bas izrazeno,i skracivali su mi ocni misic.Imao sam u momentu povrede nekih 4 god.,bas sam mali bio...
Meni se cini da je kod dosta ljudi jedno oko dominantno,a drugo pomaze,ili je to uglavnom zbog toga sto na jedno slabije vide a i ne znaju da im treba dioptrija.
Ne znam sta da ti kazem,nisam nesto duboko ulazio u tu problematiku...
Koliko ti smeta to,mozes li da vozis automobil?