Iskustva forumaša u vezi peći na čvrsto gorivo

gračanka

Početnik
Poruka
14
Ne znam tačno u koju kategoriju spada ova tema, ali kako najavljuju poslupljenje struje ja već razmišljam o sledećoj zimi. Na netu sam videla peć na drva i ugalj koju proizvodi Blist Valjevo, pa me interesuje da li je neko već ima i kakva su mu iskustva, pošto joj je cena malo visoka pa ne bih da se zaletim. Hvala unapred svima koji odgovore.
 
Drugo. komšija kupio dizel agregat
koji daje mnogo jeftiniju struju
.

Ти и твој комшија, јесте ли сигурни да је та струја из дизел-агрегата јефтинија?
Баш бих волео да видим изведену рачуницу (без трошкова набавке агрегата), колико кошта 1 кWh (или 100 kWh, ako je лакше за рачунање) тако произведене струје.
 
Dobri su.
Ali je rešenje ALFA sa dodatkom kotla
za grijanje, pa se na nju mogu kačiti radijatori
kao u centralnom grijanje.

Drugo. komšija kupio dizel agregat
koji daje mnogo jeftiniju struju.

:ok:

Да Алфа Плам са додатком котла и етажно грејање.

До сад, грејање на чврсто гориво није било јефтиније. Јер је матар дрва, бар у Бг-у, био око 35-40 евра.
Мада, зависи и која се квадратура греје.
Ми испод 15 метара дрва не можемо ни да замислимо зиму.
 
1351276147_450202575_1-Slike--smederevac.jpg

:deda:
 
Ja koristim Termo Vesta iz Smedereva(Milan Blagojevic),nakacili smo 3 radijatora,grejac za bojler,i sustac za peskire,uz novu stolariju i bez izolacije kuce,grejem 70-ak kvadrata,ove zime je otislo 6 metara bukovine...
Ova pec je interesantna jer je kotlic osmisljen da ide kao tunel preko lozista i ima odlicnu iskoriscenost vatre,ja sam za sad prezadovoljan.
 
Ja koristim Termo Vesta iz Smedereva(Milan Blagojevic),nakacili smo 3 radijatora,grejac za bojler,i sustac za peskire,uz novu stolariju i bez izolacije kuce,grejem 70-ak kvadrata,ove zime je otislo 6 metara bukovine...
Ova pec je interesantna jer je kotlic osmisljen da ide kao tunel preko lozista i ima odlicnu iskoriscenost vatre,ja sam za sad prezadovoljan.

Hvala na obaveštenju, ali moja kuća je mala i ne isplati mi se etažno grejanje, zbog toga sam htela obišnu peć, a ova od Blista ima i rernu.
 
Hvala na obaveštenju, ali moja kuća je mala i ne isplati mi se etažno grejanje, zbog toga sam htela obišnu peć, a ova od Blista ima i rernu.
Jа мислим да си ти већ одлучила коју ћеш пећ или шпорет да купиш (ако већ и ниси купила) па маши савети ти и не вреде много.
Најбоља пећ она коју ћеш по сопственом избору купити!
 
Koliko sam shvatila, a i koliko se sećam, skupo do zla boga. Drva, a i ugalj verujem. Dodatno zahteva silno maltretiranje u toku dana, mada je bonus što možeš skuvati ručak i kafu bez ringle :D
Ali ako imaš životinje ili decu (a ja sam bila dete kad smo se grejali na ugalj :D ) moraš stalno da paziš da se ne opeku. Ne znam šta je rešenje za veće objekte ali za manje stanove definitivno glasam za TA peć. Gas je vasionski skup, centralno, ako ulazi u infostan, van pameti i to tokom cele godine, a i ne greju kako treba :neutral: što se drva tiče, prijatelji imaju "centralno" sa smederevcem dole, kako je skura opisao, ali kad su počeli da govore o ciframa nije mi bilo dobro. Ok kuća je na sprat ali majku mu je l baš toliko :o i sami kažu da su se pokajali.
Najviše se smorila ona jadna žena što dole cepa drva i komada ugalj po ceo dan da se ne bi ugasila vatra. Gore dole gore dole :( a napolju minus.
 
Mi sa alfa plam kaminom, i izvedenim 4 radijatora u sobe i kupatilo, grejemo oko 80 m2. U tu svrhu za sezonu potrošimo oko 8 kubika bagrema, što je oko 35000 dinara, a na mesečnom nivou izađe oko 7000. S tim da na početku i kraju sezone koristimo klimu za grejanje ( ukupno dvadesetak dana) jer sa ovom pećkom bude jako toplo. Znači još nekih 6-7000 dinara ukupno, i to je za celu sezonu.
 

Kad smo se useljavali u novu kuću nismo imali baš para pa muž rešio da napravi peć..inače zna on da zida kaljeve peći, pa tako došao na ideju da napravi veeeeliku peć koja se loži isto kao i kaljeva samo sa drvima ali naša peć je zidana sa biber crepom kao nekad "proste peći" u Vojvodini. Ima veliko ložiste, npr. založim vatru svaki dan oko 11h i laganica loženje do nekih 15h...e onda sledi polako zatvaranje cuga....i mirni smo do sutra u isto vreme..toplo milina!:) Izložim jednu kutiju drva, a kutija je od banana....z:girl:
 
**** drva! Smuči mi se kad pomislim da svaki avgust na +40 stepeni moram ići u šumu da oborimo, natovarimo, istovarimo, istružemo, iscjepamo i složimo 15 stabala visine 20 metara! Izginemo od rada tokom tih 15-ak dana koliko treba da se to sve uradi, a dođe nas malo jeftinije nego da se grijemo na struju. Plus što postoji relana šansa da pogineš u šumi dok se obaraju stabla ili dok se prevoze jer to nisu ravne šume već najgore moguće strane koje često imaju nagib i 50%. Ali kad je moj otac međed...Mene **** što mi imamo svoju šumu, pa nas dođe jeftinije nego ostale koji se griju na drva...Zato i mi uzimamo drva.
 

Back
Top