Quantcast

Iskustva forumaša u vezi peći na čvrsto gorivo

mali mici

Aktivan član
Poruka
1.318
nesto nacuh da nas nakon hladnog leta ceka brutalno hladna zima, ja svake godine dodajem po neko grejno telo u stan smo se uselili sa mermernim radijatorima, sledece god imali i klimu plus, prosle jos jednu klimu, mislim se da "sredim" "kraljicu" i kupim stedisu, doduse problem je sto imamo kaminski dimnjak (rupu u plafonu) ali nikako ne mozemo sada ugradjivati kamin to mi je prekomplikovano hmmmmm sta ciniti.....

Poruka
60.356
nesto nacuh da nas nakon hladnog leta ceka brutalno hladna zima, ja svake godine dodajem po neko grejno telo u stan smo se uselili sa mermernim radijatorima, sledece god imali i klimu plus, prosle jos jednu klimu, mislim se da "sredim" "kraljicu" i kupim stedisu, doduse problem je sto imamo kaminski dimnjak (rupu u plafonu) ali nikako ne mozemo sada ugradjivati kamin to mi je prekomplikovano hmmmmm sta ciniti.....
Није, управо је обрнуто.
Након врелог лета чека нас ледена зима.
На тај начин природа пегла просек годишње температуре.
Бтв занимљиво је да обрнуто не важи, тј ледена зима не имплицира врело лето, већ се усредњавање врши током више година!

Poruka
60.356
ah leto vrelo nije bilo bilo samo toplo par dana, nikad krace leto.............
Што значи да ће и зима бити килава, без великих хладноћа и без неког нарочитог снега, више бљузга, киша, магле и тек по који ледени дан.
Онако уопште узевши за већи део северне хемисфере.

Metla na vestici

Stara legenda
Poruka
95.713
nisam sigurna da je vise jeftinije na drva od struje recimo
znam kad uporedim troskove smederevac na drva i ta pec ispadne isto
uporedjujem ta dva jer sa tim imam iskustva a i zato sto im je ucinak isti, greju jednu sobu, ne mozez celu kucu ili veci stan sa time...u smislu 1 kom vs 1 kom...
sto se cg tice dodje mu najskuplje, za recimo 50m2 je oko 6 000 (i prelazi, i plus najavili sad poskupljenje) nekad je to bilo najbolje, vise nije, cak je skuplje nego na struju sto je van pameti....

neko vec rece, pre bilo kakvog veceg investiranja oko grejanja treba prvo izolaciju uraditi, inace su bacene pare praviti recimo etazno u kuci a nemati izolaciju i dobru stolariju, veca dara nego maslo

mene keva tera da predjemo na smederevca (pod uslovom da je dimnjak funkcionalan u zgradi a trebalo bi da jeste) medjutim kad sam sela i sracunala ispalo je isto ko sad na struju....jedina razlika je sto si od struje zavistan pa ne daj boze desi se nesto nemas ceo dan onda si u problemu, a kad imas na drva sporetic ne brines o tome...medjutim ajde bar neka korist od ovog sve samo ne belog grada nemam takve situacije a i kad se desi srede za 1h....

najveca mana je nocno grejanje, il da se budis svaki cas da lozis il da spavas u hladnom, sto u mom slucaju ne dolazi u obzir

Poslednja izmena:

Metla na vestici

Stara legenda
Poruka
95.713
eh da nocno lozenje....
struja je zakon.....
ili ono dodjem sa posla a u kuci pingvini padaju u nesvest...
pazi ja cak imam jednotarifno brojilo i grejem se na struju, i bolje prodjem od ovih na sporetac na drva...trosak isti al mi je 24h toplo
ko ima dvotarifno njemu je jos bolje, akumulira u jeftinoj pa prodje jos jeftinije a toplo 24h
TA pec je ljubav mog zivota :zaljubljena:

Софија

Buduća legenda
Poruka
38.975
ТА пећ може да загреје стан у згради, кад имаш комшију изнад, испод и поред који такође греје стан.
Живот у кући је хладњикав ако је у игри само ТА пећ.

У кући комбинујемо етажно и струју.
Преко дана се ложи, преко ноћи се или акумулира ТА пећ или се добрано напуни пећница да буде жара целу ноћ или се пребаци грејање на струју, а термометар подеси на прихватљиву температуру.

Metla na vestici

Stara legenda
Poruka
95.713
ТА пећ може да загреје стан у згради, кад имаш комшију изнад, испод и поред који такође греје стан.
Живот у кући је хладњикав ако је у игри само ТА пећ.

У кући комбинујемо етажно и струју.
Преко дана се ложи, преко ноћи се или акумулира ТА пећ или се добрано напуни пећница да буде жара целу ноћ или се пребаци грејање на струју, а термометар подеси на прихватљиву температуру.
moze i u kuci kombinacija drva i pecka, kako koja soba
kuca je hladnija od stana naravno

etazno je posebna prica, ja sam se ogradila odmah da znam za drva i ta

Meda

Veoma poznat
Poruka
14.285
Koristila sam svojevremeno sve vrste grejanja.Naftarica i kreka su davale najjaču toplotu dok ih puniš,kad se ugase,beri kožu na šiljak.Centralno je bilo preskupo,a i nikad ne bude famoznih 21C u stanu.Jedina korist je što greju dok god su veliki minusi i noću.Kupila sam stan sa ugrađenim etažnim i nikad ga nisam uključila.Limeni radijatori,ja kod kuće ceo dan,znači non stop treba grejati.Iz komšijskih iskustava čula da su im računi preko 10.000 za struju.Malo razmislila i kupila ta peć i svanulo mi.Nikad mi nije bilo bolje.Punim je samo noću,greje non stop ( doduše mali stan) i račun mi u sezoni ne pređe 3500 din,milina.

Marge Simpson

Poznat
Poruka
7.185
Godinama ložimo alfa plam kamin, i ponekad, vetar, loš pritisak i ko zna šta još, vrati dim u sobu. Razmišljali smo o šidelovom dimnjaku za koji bi morali da iskeširamo oko 500 evrića.
E, najzad smo rešili taj problem bez mnogo ulaganja pa zato hoću i drugima da kažem da ovo funkcioniše. Zove se brodski dimnjak, košta oko 20 evra. Evo slikice
dim.png

mali mici

Aktivan član
Poruka
1.318
kod nas u kuci nema nikogado 17-18h tako da nam je najbolja struja jer mozemo da nastelujemo da se upali oko 15-16h, mislili da predjemo na pelat koji isto tako moze, pa bikraljicu ubacili samo zbog ciche zime i dogrevanja i sliucaja nestanka struje.
e sad imamo i problem dimnjaka koji je planiran za zidani kamin tj imamo rupu u plafonu pa veze nemam kako da izvedem tu kraljicu i stedisu i sve to....

Hyena

Početnik
Poruka
48
Kažu stare legende...
Kod nas je u kući bilo dve, i bile su nam tople samo te dve sobe, a kupatilo, hodnik i još jedna soba su bile ledara. Porušili, ugradili etažno na alfa plam kamin i ugrejali se.
Ja sam prvo nazidao jednu pa sledeće zime još jednu. I te dve peći su i više nego dovoljne za 120 m2 prostora. I to sa 4 cepanice suvog bagremovog drveta po peći dnevno.
Mogu da predpostavim kakve su bile vaše "kaljeve peći" kad ste se smrzavali...

mtb

Početnik
Poruka
1
Ja koristim Termo Vesta iz Smedereva(Milan Blagojevic),nakacili smo 3 radijatora,grejac za bojler,i sustac za peskire,uz novu stolariju i bez izolacije kuce,grejem 70-ak kvadrata,ove zime je otislo 6 metara bukovine...
Ova pec je interesantna jer je kotlic osmisljen da ide kao tunel preko lozista i ima odlicnu iskoriscenost vatre,ja sam za sad prezadovoljan.
ja planirm da kupim termo vesta posle ove zime i da na nju prikljucim cetiri radijatora,pa me interesuju tvoja dosadasnja iskustva i sta jos ide od dodatne opreme(ono sto ide pored peci),posto sam stvarno laik u tome

urnebesni

Početnik
Poruka
30
Pozdrav! Posto u naslovu teme nije definisano da li se misli na pec za etazno grejanje, dacu i ja svoje iskustvo, jer zelim da nekome mozda pomognem pri kupovini. Mi se nikako nismo odlucivali da uvedemo etazno grejanje iz razlicitih razloga, iako je kuca takve strukture, da kompletno moze da se greje samo instalacijom nekog sistema. Kao prihvatljivo resenje nam se cini grejanje na cvrsto gorivo distribucijom toplog vazduha, ali ce taj projekat malo da saceka. Zato smo se odlucili za prelazno resenje (koje ce mozda potrajati i malo duze, jer smo zaista zadovoljni), koje ce parcijalno grejati kucu, tj. dnevni boravak sa kuhinjom i najrazlicitija elektricna grejna tela koja mozete da zamislite, za ostale prostorije. Znaci, na cvrsto gorivo kupili smo pec "Diana" Tim Sistem i veoma smo zadovoljni. Pec je vrlo malih dimenzija i kompaktana, a njome grejemo oko 35kvm - kuhinju (oko 11kvm u kojoj je pec) i dnevnu sa trpezarijom (jedna prostorija oko 23kvm). Kuhinja i dnevna sa trpezarijom komuniciraju obicnim sobnim vratima (2x0.9m). Pec je snage 10kw sa visokim stepenom iskoriscenja 89% (kaze proizvodjac) i sigurno moze da greje citavih 50kvm sa dobrom pozicijom u prostoru. Brzo se potpaljuje, brzo greje, ima sistem sekundarnog, tj. cistog sagorevnja, a na plotni moze i da se kuva. Imamo je tek 10-ak dana, videcemo kako ce dalje da se pokaze.