Quantcast

Irski, škotski i velški jezik - kako vam zvuče?

osveta 1912

Primećen član
Poruka
822
Irski mi zvuci kao neki proto slovenski, tako nesto ...

Velski kao germanski klasican neki

A Skotski kao neku turkofoni jezik , vrlo cudno ... najcudnije od svih ustvari :)
Proto-slovenski? :confused:

Meni Škotski i Irski zvuče slično jedan drugom, mada ne preterano slično, dok se Velški očigledeno dosta razlikuje od njih; inace mi svi zvuce dosta originalno tj. ne podsecaju me na ni jedan od drugih jezika.

Poslednja izmena:
Poruka
15.993
Zvuce kao kombinacija engleski/ nemacki sa manje ili vise hebrejskim prizvukom.
Pa, kao da neko kaslje.

Sto rece moderna pevacica bretonski je nakako pitomiji kao spor francuski bez onog kotrljajuceg rrrrr, mozda je prijatniji zato sto ima manje tog severnjackog prizvuka.
Meni se svidjaju bretonske narodne pesma. Ja sam pevala na festivalu u Velsu u revijalnom delu, kao guste star, jednu staru bretonsku pesmu.

osveta 1912

Primećen član
Poruka
822
Govorim keltske jezike. Simpaticni su mi, ali niko od ovih govornika nije izvorni govornik, vec su svi ucili taj kelstski jezik, koji govore. Posebno onaj izvestac na velskom. Inace, meni keltski jezici zvuce, kao da neko kaslje. Najvise mi se svidja da govorim bretonski i manski jezik.
Da li su ovi jezici jako gramaticki komplikovani? Jel može mali opis (padeži, glagolska vremena)?

Poruka
15.993
Da li su ovi jezici jako gramaticki komplikovani? Jel može mali opis (padeži, glagolska vremena)?
Prvo moram da ti kazem da im je izgovor veoma komplikovan. Govor i pisanje se razlikuju kao nebo i zemlja. Pored toga imas reci koje su "gelizovane" kao sto su i Englezi anglicizovali neke. Te reci su sacuvaj Boze.
Sto se gramatike tice imas 2 glagola biti. Glagol im je na prvom mestu, pa tek onda subjekat. Imas dve deklinacije i neprevilne glagole. Imas 4 padeza. Dativ se izrazava preko predloga, koji dekliniraju ?! To mi je nezgodno da ti objasnim, posto se taj predlog menja u odnosu na lice, ali jednostavno kroz upotrebu se savlada. Genitiv je veoma cudan za nase uslove: Na primer: Pevacica ima dobar glas. ;) Dobar glas je sa Pevacicom. Mada imas i sinteticki genitiv. Imaju tri vremena. Proslost sadasnjost i buducnost. Prezent se gradi slicno kao u jermenskom, mada se koristi imenica. To bi bilo nesto kao ovako Ja pevam ( ;) opet cu sebe upotrebiti kao primer, nadam se da mi ne zameras) Onda bi bilo kao da kazes Sam ja pevanje. Znaci stavljas glagol biti u prezent, pa zemenicu i onda imenicu/ glagolsku imenicu.
Eto, tako ti je otprilike. Ovo ti je slicno za sve jezike, samo, narvno imas nekih odstupanja. Najbolje je da, ako mozes odes u neko selo u Severnoj Irskoj, posto oni imaju i skotkse i irske govornike, tako da mozes da imas kontakt sa oba jezika. Manski jezik, jer oni mesaju engleski dok pricaju, pa ako zapnu sa nekom keltskom recju, lako im pomognem. ;)

Ériu

Veoma poznat
Poruka
12.966
Velshki mi zvuchi kao Grchki...
A Skotski kao Turski/Arapski...

Mada najvishe volim Engleski sa Skotskim (edinburgskim) naglaskom <3
hm...pretpostavljam da nisi bas cesto u kontaktu ni sa turskim ni sa arapskim. i zvuk turskog i arapskog se izmedju sebe prilicno razlikuje, ali ni jedan od ta dva bas nema veze za ovim klipovima sa pocetka (ako sa njima uporedjujes). za grcki kontam sta si hteo da kazes, mada meni ne lice toliko, grcki ima drugaciju intonaciju, mada ko sto rekoh mislim da razumem sto te podseca na njega....

Poruka
15.993
hm...pretpostavljam da nisi bas cesto u kontaktu ni sa turskim ni sa arapskim. i zvuk turskog i arapskog se izmedju sebe prilicno razlikuje, ali ni jedan od ta dva bas nema veze za ovim klipovima sa pocetka (ako sa njima uporedjujes). za grcki kontam sta si hteo da kazes, mada meni ne lice toliko, grcki ima drugaciju intonaciju, mada ko sto rekoh mislim da razumem sto te podseca na njega....
Odmah se vidi da nema iskustva sa jezicima. Neka budala je rekla da su joj bugarski i ruski slicni.

Poruka
15.993
A sto nam ne napises, kako se koje slovo izgovara? Naprimer Táim! Imali kao u nemackom da se neko slovo izgovara drugacije ispred odredjenog kao npr: s je š ispred t i p? I tako neke stvari!
I govoris li onaj keltski na kome su napisane vradzbine i koji je to uopste jezik, mozda protkokeltski???
Govorim i taj. Njega sam naucila pre ostalih.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.