Иринеј: За Србију би било корисно али за папу опасно да дође овде

s_O_k_O

Domaćin
Poruka
4.979
092590.jpg


* Патријарх изјавио да је мислио и да и данас мисли да би долазак римског епископа у Ниш био веома користан за Србију, српски народ и српску државе

* Међутим, постоје нека мишљења, међу којима је и мишљење руског патријарха, до чега је нама, иначе, веома стало, који каже да не би могао да дође (у Ниш) ако би ту дошао и папа, навео је патријарх додавши да, ипак, још ништа није дефинитивно јер се никада не зна шта све још може да се догоди

* Зато је наша црква донела одуку да позове поглаваре свих православних цркава, а другим црквама ће упутити позив за присуство са делегацијама на највишем ниову, казао је патријарх, прецизирајући да позив неће бити упућен на име актуелног папе, већ цркви, али са позивом да у Нишу присуствује делегација на највишем нивоу

* Папа није безбедан у Србији пуној избеглица

„А, била би то трагедија за земљу и Цркву, ако би се нешто десило поглавару Римоктоличке цркве…

* Говорећи о проблемима са канонски непризнатом Црногорском православном црквом, патријарх је упозорио да Митрополија црногорска приморска од свог постојања припада Пећкој патријаршији и као таква је старија и од Црне Горе

* И, подвукао је патријарх, ако неко некоме треба да даје легалитет - то је онда Митрополија која је у саставу СПЦ

Београд – Патријарх Иринеј каже да су приче о пензионисању неких владика СПЦ ”новинарска измишљотина„, а подела у СПЦ, како тврди, нема. У СПЦ нема никаквих подела, има различитих мишљења која се усаглашавају на седницама Сабора да би се постигло јединство, изјавио је патријарх српски Иринеј. Он каже да не види никакву штету од папиног доласка у Србију и сматра да би дијалог с личношћу какав је римски епископ био веома користан јер он је, каже, и државник.

”Србија је увек могла да позове папу у посету, али не верујем да би он прихватио да се одазове позиву без сагласности Цркве. И то је нормално„, навео је поглавар СПЦ у интервју Танјугу.

Патријарх је подсетио да је папа и раније изражавао жељу да посети Србију, па и државе претходне Југославије, као и да су оправдања за његов недолазак била још увек свежа сећања на последице Другог светског рата, а посебно потоњих ратова и трагедија. Додатно, ту су и разлози папине безбедности у Србији коју, како тврди, нико не би могао да му гарантује с обзиром на то да, како каже, овде живи пуно избеглица.

”А, била би то трагедија за земљу и Цркву, ако би се нешто десило поглавару Римоктоличке цркве… Наш став је зато да још није сазрело време за једну такву посету„, казао је патријарх.

Када је, међутим, реч о обележавању 17 векова Миланског едикта наредне године, патријарх Иринеј каже да је мислио и мисли да би долазак римског епископа у Ниш био веома користан за Србију, српски народ и српску државе.

Корисно би, каже он, било то што би тај сусрет био први после 11. века када се догодио трагични раскол источне и западне цркве и можда прилика да се вратимо питању хришћанства и ”јединству којем се ми свакодневно молимо„. То би, према патријарховим речима, била нова страница историје односа православне и католичке цркве.

”Међутим, постоје нека мишљења, међу којима је и мишљење руског патријарха, до чега је нама, иначе, веома стало, који каже да не би могао да дође (у Ниш) ако би ту дошао и папа„, навео је патријарх додавши да, ипак, још ништа није дефинитивно јер се никада не зна шта све још може да се догоди.

”Зато је наша црква донела одуку да позове поглаваре свих православних цркава, а другим црквама ће упутити позив за присуство са делегацијама на највишем ниову„, казао је патријарх, прецизирајући да позив неће бити упућен на име актуелног папе, већ цркви, али са позивом да у Нишу присуствује делегација на највишем нивоу.

На опаску да су већ најављени неки сусрети представника руске цркве и Ватикана, патријарх каже да СПЦ то поздравља и сматра да је дијалог решења за све проблеме. Дијалог је, каже патријарх, решење и за проблем који СПЦ има са Румунском православном црквом (РПЦ) због њеног мешања у питања југоистока Србије где покушава да Влахе прогласи Румунима. Тим поводом је, подсећа, СПЦ упутила писмо РПЦ-у и очекује да ће она схватити проблем и по овом питању поступити на канонски уобичајен начин, ако за то буде добре воље и жеље.

Говорећи о проблемима са канонски непризнатом Црногорском православном црквом, патријарх је упозорио да Митрополија црногорска приморска од свог постојања припада Пећкој патријаршији и као таква је старија и од Црне Горе.

”И, ако неко некоме треба да даје легалитет то је онда Митрополија која је у саставу СПЦ„, навео је патријарх. За самозваног митрополита те цркве Михаила Дедеића, патријарх каже да је ”трагична личност„ и сматра да он, као рашчињени свештеник као и они који га прате, није решење за Црну Гору. Он очекује да ће ”са мало здраве памети„ то питање бити решено онако како треба да буде решено.

”СПЦ покрива све своје вернике који се налазе у државама некадашње Југославије, све вернике који живе у Европи, Америци, Аустралији, а сада оснивамо и епархију у Јужној Америци и по томе Црна Гора неће бити изузетак„, казао је патријарх. Он је то објаснио чињеницом да, иако је Црна Гора држава, што Црква признаје, СПЦ има своје прописе и за њу не постоје државне границе.

Проблем СПЦ са тзв Македонском црквом, као и поновно хапшење архиепископа Јована Вранишевског, патријарх сматра више ”политичким него црквеним проблемом„. Зато је, каже, тим поводом много пута у последње време инсистирао на контакту са председиком македонске државе Ђорђем Ивановим.

Тај сусрет се сматра он избегава, а да је до њега дошло, било би и решења, тврди патријарх.

Он је рекао да СПЦ веома цени допирнос руске и цариградске цркве на решавању тог проблема. Међутим, они очекују признавање постојећег стања на шта СПЦ не може да пристане, поручио је патријарх Иринеј.

12. 07. 2012 20:10 | Танјуг


http://www.vidovdan.org/index.php?o...2012-07-12-19-42-45&catid=48:vesti&Itemid=103
 
A sta vi zamisljate, ko male perice, da nas Patrijarh sme i moze tek tako da odvaljuje ko da je u kafani il ko neko od nas na forumu: "RKC je zlocinacka organizacija, a papa antihrist, p. mu materina ona genocidna!" ?

Ако нема шта паметно рећи,
може да ћути.
 
Види овог нашег Папе како даје изјаве такорећи као неки НВО активиста. Опуштено чаврља са Папом о крвожедним Србима који би да наскачу на папомобил опасани експлозивом. Значи морамо да се још денацификујемо да бисмо заслужили папину посету.

:ok:.
 
A sta vi zamisljate, ko male perice, da nas Patrijarh sme i moze tek tako da odvaljuje ko da je u kafani il ko neko od nas na forumu: "RKC je zlocinacka organizacija, a papa antihrist, p. mu materina ona genocidna!" ?

Ја капирам да је Папа рекао да не сме да дође због избеглица, а Патријарх му рекао: Па, јес, опасно је. Ту нешто није у реду.
 
Па ,мислим смакне са те позиције мени је нпр патријарх Павле покојни био драг али овај је ужасан

Bio je drag, zato je ali vazila anarhija u crkvi.

A i pavle se zastajao za katolickim vladikama.
 
Па ,мислим смакне са те позиције мени је нпр патријарх Павле покојни био драг али овај је ужасан
A dal si ikad cula i Patrijarha Pavla da je ikad rekao nesto tako eksplicitno i direktno, ko sto mi ovde zamisljamo da bi trebao?
Trebali bi vec jednom da shvatimo da je to nacin izrazavanja, njihov, uvijeni,, i da oni svi tako pricaju, uvijeno, pa na cose.
 
A kad bi citao onda bi pitali a sto cuti.
Nikad nama Srbima ugoditi, a eto,, i poglavar najvaznije institucije je nas burazer, komsija, pajtos, s nim smo na "yem ti mater". ' De si, brate, Iki, sta ima?

Лако је,
нек оде папо у Јасеновац, највећи српски град, под земљом, пусти сузу и замоли опроштај у име сусједа, своје и Цркве коју је заступа.
А онда нек га дочекују слине које су се извињавале у моје име за оно што нисам учинио и нек му љубе скуте.......
 
A dal si ikad cula i Patrijarha Pavla da je ikad rekao nesto tako eksplicitno i direktno, ko sto mi ovde zamisljamo da bi trebao?
Trebali bi vec jednom da shvatimo da je to nacin izrazavanja, njihov, uvijeni,, i da oni svi tako pricaju, uvijeno, pa na cose.

Ово уопште није увијено па на ћоше:

За Србију би било корисно али за папу опасно да дође овде.
 
Лако је,
нек оде папо у Јасеновац, највећи српски град, под земљом, пусти сузу и замоли опроштај у име сусједа, своје и Цркве коју је заступа.
А онда нек га дочекују слине које су се извињавале у моје име за оно што нисам учинио и нек му љубе скуте.......
Pa vidi, ja ga ni posle toga ne bi pustio, jer znam da njegovo izvinjenje ne bi bilo iskreno. Ja licno, vec sam ovde pisao sta bi s papom i citavom tom zlocinackom organizacijom koja vekovima terorise svet pod imenom RKC. (Vidi anarhisticke antiklerikalne italijanske pesme, na youtubeu)
Al to je ono sto bi mi, obican svet, al nije primereno izrazavanju licnostima javnim i znacajnim, ko sto je i Patrijarh. Postoji odgovornost za javnu rec, diplomatija, taktika, oni su svi "na note", jer takav je red stvari, to sam hteo da kazem, nije realno da od njega ocekujemo ovakvo nase opusteno izrazavanje.
 
A zar ti mislis da se nas Patrijarh nije prethodno dogovorio s ruskim, sta ce da kaze?

Могли су много боље да се договоре. Каква је ово изјава? Врло конфузно. Може да се протумачи овако: за Србе је добро да их посети Папа, али Срби то не разумеју и не знају шта је у њиховом интересу. И не само да не знају, него 'оће и Папу да убивају.
 
Могли су много боље да се договоре. Каква је ово изјава? Врло конфузно. Може да се протумачи овако: за Србе је добро да их посети Папа, али Срби то не разумеју и не знају шта је у њиховом интересу. И не само да не знају, него 'оће и Папу да убивају.
Al zapravo, sta tu nije istina, zar nije raspolozenje Srba prema papi stvarno takvo? Evo, ja napisah u pretproslom postu za sta bih ja licno bio da se uradi s njim i tom zlocinackom organizacijom.
Al to je sta bi mi hteli, a drugo sta je realni odnos snaga u svetu, i nas Patrijarh mora o tome da vodi racuna.
 
Al zapravo, sta tu nije istina, zar nije raspolozenje Srba prema papi stvarno takvo? Evo, ja napisah u pretproslom postu za sta bih ja licno bio da se uradi s njim i tom zlocinackom organizacijom.
Al to je sta bi mi hteli, a drugo sta je realni odnos snaga u svetu, i nas Patrijarh mora o tome da vodi racuna.

Ма одакле уопште та спика о некаквој замишљеној, потенцијалној опасности која Папу вреба овде? Чему та прича? И чему прича о незрелом народу који је несвестан своје несвести јер не препознаје шта је добро за њега. Може тако да се тумачи.
 
Ма одакле уопште та спика о некаквој замишљеној, потенцијалној опасности која Папу вреба овде? Чему та прича? И чему прича о незрелом народу који је несвестан своје несвести јер не препознаје шта је добро за њега. Може тако да се тумачи.
Znaci, Srbima je papa pozeljan i dobrodosao?
 
Znaci, Srbima je papa pozeljan i dobrodosao?

У изјави се на чудан начин, са мени нејасним циљем, преноси одговорност на народ. Патријарх би волео и сматра да би било корисно, али ето убилачки настројен народ не да. Народ не ваља? Народ је дивљачан и непоћудан? Народ је огрезао у шовинизму и верском фанатизму?

Конфузна изјава из које може свашта да се извлачи као закључак.
 
У изјави се на чудан начин, са мени нејасним циљем, преноси одговорност на народ. Патријарх би волео и сматра да би било корисно, али ето убилачки настројен народ не да. Народ не ваља? Народ је дивљачан и непоћудан? Народ је огрезао у шовинизму и верском фанатизму?

Конфузна изјава из које може свашта да се извлачи као закључак.
S obzirom na raspolozenje medju Srbima spram pape, ako dodje u Srbiju a neko ga ne rokne, mislim da bi ispali trube. :mrgreen:
 

Back
Top