Quantcast

Intelektualna superiornost

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Mislim da je najvise s Niceoom ostala impresija da intelektualna superiornost neizostavno vodi nerazumevanju i tragicnoj izolovanosti od drustva. Cinjenica je da se misljenja koja idu daleko ispred vremena posmatraju s podozrenjem, nevericom, nerazumevanjem, pa i omalovazavanjem i ismejavanjem.

Medjutim, to nije razlog za pesimizam i tragicnu izolaciju. Ukoliko se covek nalazi na vrh planine i pri tome oseca osamljenost i ima zelju za kontaktom s ljudima koji se nalaze u nizini, mora sici do njih. Inace, postaje detinjasto sedeti na vrhu i jadikovati nad svojom sudbinom. Takva reakcije nije odraz mudrosti, vec nerazumevanja. Javlja se kod mislilaca s arogantnim egom. Njima nedostaje fleksibilnost za funkcionalnu adaptaciju. Mudrost uvek pronadje izlaz i resenje. Otuda i izreka: “Ako nece breg Muji mora Mujo bregu.”

Krutoj, jednostranoj intelektualizaciji nedostaje duhovni uvid. Bez duhovnosti covek sebe, i sve oko sebe, shvata suvise fatalno posto nije svestan dubljeg, sustinskog smisla zivota. Zato nije u stanju da nadraste vlastite okolnosti i osmisli pojavni besmisao, vec se nadje u depresivnom, pesimistickom krugu intelektualizacije.

Svestan je otudjenosti i jaza s drugima, ali ne pronalazi konstruktivno resenje da to prevazidje, niti vidi izlaz iz takve situacije. Razlog tome je sto distanca, u isto vreme, sluzi i kao potvrda vlastite superiornosti. Zato nije spreman da se odrekne te udaljenosti. To bi ga izjednacilo s ostalima. Time bi porekao vlastitu izuzetnost i superiornost ili sve ono cime se tako dugo identifikovao; sto je postalo sastavni deo njegove licnosti.

Istinski napredni mislioci ne zapadaju u pesimizam ukoliko dodje do nerazumevanja, vec pokusavaju da ga shvate i premoste na konstruktivan nacin. Oni ne procenjuju svoju vrednost, niti vrednost drugih samo kroz intelektualnu sposobnost, vec naziru dublju, sustinsku lepotu i smisao koja se krije iza pojavne ogranicenosti. Tako pronalaze sponu koja ih spaja; koja omoguci da se uspostavi prisan i blizak odnos. Takvim misliocima kreativna osamljenost postaje izvor radosti i zadovoljstva, a ne patnje.

Harmonica

Aktivan član
Poruka
1.271
Eh, kad bi to bilo tako jednostavno. Ja ovo sebi kažem svaki put kad odlučim da se iz izolacije vratim među ljude... a onda shvatim da postoji razlog zašto sam bio u izolaciji in the first place - ljudi nemaju šta da mi ponude.

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Nije sve u uzimanju Harmonica. Nesto je i u davanju. Sta ti mozes ponuditi ljudima? Naravno, razliciti ljudi imaju i razlicite potrebe. To znaci da razlicito nude i primaju. Do nas je da pronadjemo ono sto nam odgovara. Ako neko vise voli osamljenost nego drustvo to je ok. U tom slucaju ne treba da jadikuje, vec da pronadje mir i zadovoljstvo u onome sto je odabrao. Problem nastaje kad zeli kontakt, a ne moze srusiti barijere koje je sagradio izmedju sebe i drugih iz bilo kojeg razloga.

Metronomy

Elita
Poruka
17.648
Da nije bilo distance mudrost nigde ne bi odvela. Realno je da ne budes priznat od strane egoisticne vecine normalnih, ali je i realo da ne odustajes od sebe i bezobzira na intelektualne stepenike, intelektualno jaci ce u vek moci da odrzi duhovnu vezu i to bas davanjem. U ovom slucaju mudrost bi unazadila superiornost.

Black Baron

Aktivan član
Poruka
1.578
Problem je što danas svaki drugi čovek misli za sebe da je 'veliki mislilac'. Pa kad su usamljeni i u izolaciji hrane te svoje iluzije, iako su većinom mediokriteti. Sa Ničeom pogotovo nemaju, niti će ikad imati veze. Ja poznajem neke žene u srednjim godinama koje piskaraju po netu i tripuju da su u rangu Ničea jer su izolovane i čitaju filozofiju. To je sprdnja, ali danas je takav svaki drugi čovek/žena koji zasedne za komp i krene da seje svoje 'umotvorine'.

Mrkalj

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.187
Problem je što danas svaki drugi čovek misli za sebe da je 'veliki mislilac'. Pa kad su usamljeni i u izolaciji hrane te svoje iluzije, iako su većinom mediokriteti. Sa Ničeom pogotovo nemaju, niti će ikad imati veze. Ja poznajem neke žene u srednjim godinama koje piskaraju po netu i tripuju da su u rangu Ničea jer su izolovane i čitaju filozofiju. To je sprdnja, ali danas je takav svaki drugi čovek/žena koji zasedne za komp i krene da seje svoje 'umotvorine'.

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Harmonica, moja opaska se nije odnosila na tvoj karakter. Ja o tebi nista ne znam da bih mogla govoriti o tvojim osobinama. Jednostavno sam odgovorila na napisano. Pomenuo si samo uzimanje kroz izjavu
- ljudi nemaju šta da mi ponude.
Odnos nikada nije jednostran, vec se sastoji i od uzimanja i davanja u zavisnosti od potrebe. Smatrala sam da je dobro ukoliko se to pomene da bi se dobila realnija predstava odnosa.

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Slazem se, Metronomy, da se mudrost i superiornost medjusobno iskljucuju. Gde je vise mudrosti manje je superiornosti i obrnuto. Mudrost je zivi, beskrajni izvor znanja. Mudar covek zna da nikad ne moze dosegnuti vrh, vec da se neprestano mora penjati i uciti. Zato je skroman. Superiornost nastaje iz ogranicenosti i arogantnosti.

sofija06

Primećen član
Poruka
816
Ne znam u koju kategoriju sebe svrstavas Black Baron posto je ocigledno da i ti sedis za kompom i iznosis svoje misljenje? U tvom komentaru ima dosta diskriminacije prema ljudima u srednjim godinama, kao i prema ljudima koji citaju filozofiju i zive sami. Nisu svi ljudi u srednjim godinama glupi i zaostali, niti ima sta lose u tome ako citaju filozofiju. Takodje, ne mora da znaci da su ljudi koji zive sami usamljeni. Sve su to predrasude.
Internet ima mracnu stranu, ali ima i dosta pozitivnog. Pruza mogucnost da se razmeni misljenje i zadovolje razlicite potrebe. Neko zeli da nesto procita, neko da napise. Korist je obostrana. Tako uce i podsticu medjusobni razvoj.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.